Νέα

Αγορά σπιτιού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Gigifiogkos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

σε ποιο ονομα μπαινει το σπιτι?


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    24

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.847
Κριτικές
1
Like
9.661
Πόντοι
2.456
Τύπε @KOURSAROS10 τα μέλη @Zebu , @troubakhs και @ΑΝΤΖΕΛΟ κάνουν χορηγίες 1ης κατοικίας σε όλους τους γαύρους που ξεκινάνε τη ζωή τους στο μάταιο τούτο κόσμο, με αρνητικά επιτόκια (!!!) και χρόνο αποπληρωμής 11 αιώνες, όσα και τα χρόνια της Πόλης :priest:
(προς τιμήν του Τίγρη, μόνου μεγαλύτερου λαμόγιο-προέδρου από τον δικό τους).
Μόνη προυπόθεση ένα διαρκείας στην 7 και δυο καλά λόγια στο αντίστοιχο νήμα.

Εμείς πάλι, της 13, έχουμε στενότητες (καθόσον ΤΙΜΙΟΙ - βλέπε αλαφούζος/ψυχούλα) και μόνο δεχόμεθα χορηγίες για να αντικαταστήσουμε τον σπόραρ.
Αν προτίθεστε να βοηθήστε, και δεν πάρετε σπίτι, κουπόνια μπορείτε να αγοράσετε από τους @Maximilien , @sescoulas και @athinaios44
Ο Τύπος Αθηναίος μπορεί να τους φιλοξενήσει στην Γλυφάδα σαν γνήσιος Γλυφαδιωτης :coffee:
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
668
Like
1.420
Πόντοι
206
50/50 αυτό είναι το δίκιο αν η σχέση είναι σοβαρή και έχει προοπτικές, και δεν βασιζεται στην οικονομική ασφάλεια. αν η σχέση και η συγκατοίκηση ή γαμος ξεκινάει με τα αν και αν και αν.....
 

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.844
Like
3.624
Πόντοι
1.706
με λιγα λογια συζουμε καμποσο καιρο και ετοιμαζομαστε για τα περαιτερω τους επομενους μηνες. εχω προσβαση σε δανεικα με χαμηλο η 0 επιτοκιο για αγορα σπιτιου. το σπιτι μπαινει μονο στο δικο μου ονομα αφου εγω δεσμευομαι μονο εστω και προφορικα η 50-50 αφου θα ζουμε μαζι? κι αν γινει στραβη στο μελλον μεταξυ μας? θα φερθει κομπλε στο οικονομικο? η ιδια ανασφαλεια βεβαια προκυπτει και σε εκεινη για το πως θα φερθω εγω αν ειναι μονο στο δικο μου ονομα. εταξα 50-50 οταν αποπληρωθει το χρεος ενω σε γεννηηση τεκνου αμεση αποκατασταση του. ολα αυτα προφορικα βεβαια...
Αν θεωρήσουμε ώς δεδομένο ότι "θά υπάρξουν" παιδιά,τότε μήν κουραζόμαστε καθόλου,
τό σπίτι,θά είναι τής γυναίκας...καί εμείς ενοικοί του,
άσχετα εάν τό ακίνητο,αποτελεί ιδιοκτησία μας είτε όχι!
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.028
Πόντοι
3.556
Ας ξεκινησουμε καταρχην απο το ποιος θα το πληρωνει το σπιτι. Αν το πληρωνουν μισα-μισα δεν τιθεται συζητηση, προφανως και θα παει 50-50
Αν σκοπευει να το πληρωσει μονο ο αντρας, τοτε το συμβολαιο της αγορας πρεπει να γινει πριν το γαμο, ειδαλλως θα εχει δικαιωματα και η γυναικα
Αν χωρισουν και υπαρχουν παιδια, σε καθε περιπτωση πιθανοτατα θα συνεχισουν να μενουν μεσα η γυναικα και τα παιδια και ο αντρας θα φυγει. Ωστοσο οταν τα παιδια γινουν 25 (ζησε Μαη μου) το σπιτι θα ανηκει πλεον στον αντρα
Που φυσικα, καποια στιγμη θα το περασει στα παιδια, οποτε πρακτικα αν υπαρξει χωρισμος ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ, ο αντρας χανει σχεδον καθε δικαιωμα στο σπιτι και μονο θα πληρωνει
Πρακτικα, το πιο ευνοικο σεναριο για τον αντρα ειναι να πληρωνεται το δανειο 50-50 και ετσι θα ειναι διασφαλισμενος σε καθε σεναριο. Το χειροτερο σεναριο ειναι να πληρωνει ολο το σπιτι αυτος και να μη μεινει ποτε μεσα μετα απο καποιον χωρισμο, κατι καθολου σπανιο...
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.028
Πόντοι
3.556
Το χειροτερο σεναριο ειναι να πληρωνει μονο ο αντρας, το σπιτι να γραφτει 50-50 εξ αρχης, ειτε να γινει το συμβολαιο μετα το γαμο και στο τελος να χωρισουν ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙΑ. Εκει ο αντρας θα ειναι χαμενος στα σιγουρα

Επαναλαμβανω πως ολα τα παραπανω δεν εχουν καμια σημασια, αν υπαρχουν παιδια, μιας και στο τελος ολα σε αυτα θα καταληξουν.

Αλλη λυση ειναι να νοικιασουν μεχρι να ερθει το πρωτο παιδι και μετα παιρνουν ενα σπιτι απο κοινου
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.017
Κριτικές
30
Like
20.542
Πόντοι
8.846
  • Like
Αντιδράσεις: shadow
OP
OP
G

Gigifiogkos

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Ιουν 2023
Μηνύματα
516
Κριτικές
28
Like
3.112
Πόντοι
2.476
Θα κάνετε ένα προσύμφωνο γάμου όπου θα έχει ο καθένας το ποσοστό ιδιοκτησίας για το καθετί. Μόλις αποκτηθεί κάτι κατά την διάρκεια του γάμου θα κάνετε ενημέρωση του παραπάνω συμφωνητικτροπο

Τύπε @KOURSAROS10 τα μέλη @Zebu , @troubakhs και @ΑΝΤΖΕΛΟ κάνουν χορηγίες 1ης κατοικίας σε όλους τους γαύρους που ξεκινάνε τη ζωή τους στο μάταιο τούτο κόσμο, με αρνητικά επιτόκια (!!!) και χρόνο αποπληρωμής 11 αιώνες, όσα και τα χρόνια της Πόλης :priest:
(προς τιμήν του Τίγρη, μόνου μεγαλύτερου λαμόγιο-προέδρου από τον δικό τους).
Μόνη προυπόθεση ένα διαρκείας στην 7 και δυο καλά λόγια στο αντίστοιχο νήμα.

Εμείς πάλι, της 13, έχουμε στενότητες (καθόσον ΤΙΜΙΟΙ - βλέπε αλαφούζος/ψυχούλα) και μόνο δεχόμεθα χορηγίες για να αντικαταστήσουμε τον σπόραρ.
Αν προτίθεστε να βοηθήστε, και δεν πάρετε σπίτι, κουπόνια μπορείτε να αγοράσετε από τους @Maximilien , @sescoulas και @athinaios44
Αναρωτιόμουν πότε θα ξεκινήσει το πανηγύρι!
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.270
Like
1.979
Πόντοι
216
Το καλύτερο σενάριο είναι να πάρεις προίκα σπίτι. Ούτε δάνεια, ούτε επιτόκια να σπας το κεφάλι σου.

Θα μου πεις, θα σου παίζει νταούλια κι εσύ θα χορεύεις...Γιατί, αν το αγοράσεις εσύ, πάλι το ίδιο δε γίνεται;
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.900
Like
2.966
Πόντοι
456
Όλο στο όνομα σου. Γιατι δηλαδή να είναι 50 50?αυτη θα πληρώσει τίποτα?.Σε ελλεεινιδα μη γράφετε ούτε πατινι
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
776
Like
1.129
Πόντοι
206
Να το πάρει η γυναίκα.
Και να πληρώνει την δόση.
Κι εσένα

Κι εσύ να ξύνεις τ'αρχίδια σου.

Ετσι αποδεικνύεται η αγάπη ..

Και να σου λέει τακτικά
"Ευχαριστώ που με γαμείς .."
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.270
Like
1.979
Πόντοι
216
Να το πάρει η γυναίκα.
Και να πληρώνει την δόση.
Κι εσένα

Κι εσύ να ξύνεις τ'αρχίδια σου.

Ετσι αποδεικνύεται η αγάπη ..

Και να σου λέει τακτικά
"Ευχαριστώ που με γαμείς .."
Δεν υπάρχει τέτοια γυναίκα.
 

oikogeneiarxis

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2023
Μηνύματα
61
Like
239
Πόντοι
20
Επενδυτικές συμβουλές από τα μέλη του Bourdela.... Καλά θα πάει...
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
20.434
Κριτικές
7
Like
36.042
Πόντοι
10.411
Επενδυτικές συμβουλές από τα μέλη του Bourdela.... Καλά θα πάει...
caae191630ba6e64c82efa8a93ca4d98
 

aiolos.klima50

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιαν 2022
Μηνύματα
9.535
Like
66.047
Πόντοι
11.956
Μην πάρεις δάνειο μην δεσμεύσεις τα λεφτά σου εκεί ...κάνε άλλη επένδυση όπως πάει το πράγμα ...ΕΝΦΙΑ ...σε λίγο ο Μητσοτάκης θα βάλει υποχρέωση να ασφαλίζεις το σπίτι...ένα σπίτι σου προσθετη αμέσως τερμακτο εισόδημα ...φάε τα λεφτά στις πουτανες ...σε λίγο θα έρθουν οι εξωγήινοι... πρόλαβε!!!!!!
 

vetvet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2021
Μηνύματα
313
Like
1.483
Πόντοι
201
με λιγα λογια συζουμε καμποσο καιρο και ετοιμαζομαστε για τα περαιτερω τους επομενους μηνες. εχω προσβαση σε δανεικα με χαμηλο η 0 επιτοκιο για αγορα σπιτιου. το σπιτι μπαινει μονο στο δικο μου ονομα αφου εγω δεσμευομαι μονο εστω και προφορικα η 50-50 αφου θα ζουμε μαζι? κι αν γινει στραβη στο μελλον μεταξυ μας? θα φερθει κομπλε στο οικονομικο? η ιδια ανασφαλεια βεβαια προκυπτει και σε εκεινη για το πως θα φερθω εγω αν ειναι μονο στο δικο μου ονομα. εταξα 50-50 οταν αποπληρωθει το χρεος ενω σε γεννηηση τεκνου αμεση αποκατασταση του. ολα αυτα προφορικα βεβαια...

ΟΤΙ μα ΟΤΙ πιπες κι αν προσπαθησει να σου πει το σπιτι στο ονομα σου.
 

Alexis_cool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.157
Like
3.994
Πόντοι
456
τι μηνιαιο η ετησιο εισοδημα εχεις? ποση θα ειναι η δοση του δανειου και για ποσα χρονια? ειμαι παντρεμενος με στεγαστικο και εχω μια σχετικη γνωση του θεματος. με δεδομενα βεβαια 20 ετων πισω. το δανειο μου ληγει σε 2 χρονια.
 

Kaloeros

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.537
Κριτικές
209
Like
4.510
Πόντοι
9.035
με λιγα λογια συζουμε καμποσο καιρο και ετοιμαζομαστε για τα περαιτερω τους επομενους μηνες. εχω προσβαση σε δανεικα με χαμηλο η 0 επιτοκιο για αγορα σπιτιου. το σπιτι μπαινει μονο στο δικο μου ονομα αφου εγω δεσμευομαι μονο εστω και προφορικα η 50-50 αφου θα ζουμε μαζι? κι αν γινει στραβη στο μελλον μεταξυ μας? θα φερθει κομπλε στο οικονομικο? η ιδια ανασφαλεια βεβαια προκυπτει και σε εκεινη για το πως θα φερθω εγω αν ειναι μονο στο δικο μου ονομα. εταξα 50-50 οταν αποπληρωθει το χρεος ενω σε γεννηηση τεκνου αμεση αποκατασταση του. ολα αυτα προφορικα βεβαια...
Φίλε έχεις λάβει ήδη σωστές απαντήσεις, εγώ απλά συνοψίζω:

Σενάριο (1) : εκτός γάμου και χωρίς παιδιά
Ότι γράφει το συμβόλαιο ισχύει. Αλλά θα πρέπει έκαστος να δικαιολογήσει τα εισοδήματα για την αγορά. Πρακτικά δεν έχει σημασία, αλλά το προφανές είναι να πληρώνει δόση ό,τι του αναλογεί. Προσωπικά αν πλήρωνα εγώ θα το έβαζα 100% σε μένα. Εσύ αν θέλεις να κάνεις δώρα δικαίωμά σου.

Σενάριο (2) : εντός γάμου και χωρίς παιδιά
Ό,τι και να λέει το συμβόλαιο και άσχετα ποιος πλήρωσε τι, αν χωρίσετε τα μοιράζεστε 50-50. Μονόδρομος.

Σενάριο (3) : με παιδιά
Το σπίτι θα πάει στα παιδιά (και έμμεσα/χρήση και στην μάνα). Εσύ πάντως φεύγεις. Αυτό είναι και το δίκαιο, διότι φίλε μου δικά σου είναι τα παιδιά, έχεις ευθύνη στα έξοδά τους, και (αν αυτό σε παρηγορεί) μια μέρα εκεί θα πήγαινε...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom