Λεπτομέρειες αξιολόγησης

6.0 13 10
ΠροβεβλημένηHot
Γραφεία CG 166521
Γενική Εντύπωση
 
1.0
ΘυμόςΘυμόςΘυμός

Μιλάμε για γραφείο της πίτσας...

Στέλνω μήνυμα στις 4. Μπορεί η Έμιλυ στις 6 στο τάδε. Μπορεί. Ωραία κλειστην.

5:30 λαμβάνω μήνυμα «ΔΩΜΑΤΙΟ;» απαντάω «6 έχουμε πει. Τώρα πάω».

5:50 στέλνω μήνυμα με το δωμάτιο. Μου στέλνουν «καλά να περάσετε».

6:10 τίποτα. Στέλνω «μπορείτε να μου πείτε που είναι η Έμιλυ;» Καμία απάντηση.

6:15 παίρνω τηλέφωνο. Καμία απάντηση. Ξαναπαίρνω καπάκι, τίποτα. Στέλνω και άλλο μήνυμα, τίποτα. Αρχίζω και την ψιλιάζομαι την ήττα. 7:30 εγώ έπρεπε να είμαι άλλου...

6:25 ξαναπαίρνω. «Μα μου, κίνηση» και αρχιδια. «Κάτσε να την πάρω και σε παίρνω πίσω».

6:35 ξαναπαίρνω. «Ναι, σε 7 λεπτά είναι εκεί». «Σορρυ, ακυρώστε, δεν μπορώ να περιμένω άλλο».

«Μα έρχεται από Ψυχικό, μα το μεροκάμματο, μα η δουλειά μας, μείνετε θα σας κάνουμε έκπτωση...». Και γω τι φταίω που δεν έχω όλο το χρόνο μου ελεύθερο. Ακυρώστε.

«Άντε και γαμησου» ακούω και το κλείνει.

Στις 6:45 που έφυγα εννοείτε δεν είχε εμφανιστεί.

Να μην βάζετε καπάκι ραντεβού. Άντε, γιατί είμαστε και πιο παλιοί από σας και κάτι ξέρουμε.Θυμός

Πλήρωσα και τσάμπα το δωμάτιο...
Athens
Τιμημένος
Εγγραφή:
6 Ιαν 2006
Μηνύματα:
Κριτικές:
79
Likes:
5.042
Πόντοι:
18.210
Ανάφερε αυτήν την κριτική
review reaction 1 aggelosaa, George Mitsibonas, Ntaffy και 25 άλλα μέλη

Σχόλια

7 αποτελέσματα - εμφανίζονται 1 - 7
Διάταξη
Έχεις ήδη λογαριασμό; ή Δημιουργία λογαριασμού
30 Ιουνίου, 2018
Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει με την Έμιλυ κι εγώ και ήρθε με 40 λεπτά καθυστέρηση. Από το γραφείο μου έλεγαν συνέχεια σε 5 λεπτά είναι εκεί, τελικά έγιναν 40!Παραμύθι! Για τον πούτσο, κανένας σεβασμός στον πελάτη!
30 Ιουνίου, 2018
Απαράδεκτη συμπεριφορά κανένας σεβασμός στον πελάτη.
Σ έβρισε γιατί δεν ήταν συνεπείς στο ραντεβού.
X
XFKM
30 Ιουνίου, 2018
Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο!
Νιώθουμε την ανάγκη να γνωστοποιήσουμε ότι λαμβάνουμε υπόψη κάθε σχόλιο είτε είναι θετικό είτε είναι αρνητικό!
Εμείς και οι οδηγοί προσπαθούμε για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας,εργαζόμενοι σκληρά ανεξάρτητα συνθηκών!
Σε περιπτώσεις καθυστέρησης κάποιας κοπέλας,οι οποίες σίγουρα είναι σπάνιες,ωστόσο καμιά φορά αναπόφευκτες λόγω και της κίνησης ή άλλων ανθρώπινων παραγόντων,αποζημιώνουμε τον πελάτη,πληρώνοντας το δωμάτιο και κάνοντας κάποια έκπτωση!Ο θυμός είναι ανθρώπινο συναίσθημα και απόλυτα κατανοητός από εμάς,ωστόσο σίγουρα τόσοι άνθρωποι που εξυπηρετούνται καθημερινά από εμάς,δεν μπαίνουν να γράψουν στο forum ΄Γεια σας ,η κοπέλα στην ώρα της,πέρασα πολύ καλά΄!
Ευχαριστούμε για την κατανόηση και τη στήριξή σας!
https://dreamgirls.gr
review reaction 1 George Mitsibonas
01 Ιουλίου, 2018
λιστα παραπονων..χτες πηρα μια πιτσα και αργησε μια ωρα..λετε να μπω να το γραψω?
02 Ιουλίου, 2018
Προς το φορουμ: Αυτό το τρολλ "Roza" μπορεί να μην μπαίνει και να σχολιάζει άσχετα πράγματα με αυτό το εκνευριστικο στυλάκι? Ειρωνεία σε σχόλιο πελάτη είναι δυνατόν?
02 Ιουλίου, 2018
Σε απάντηση ενός προηγούμενου σχολίου

Εσύ τι πετάγεσαι σαν την πορδή κυρά μου; Το γραφείο προσπαθεί να τα μπαλώσει κι'εσύ έρχεσαι να μας πουλήσεις εξυπνάδα;
P
px75
02 Ιουλίου, 2018
Σε απάντηση ενός προηγούμενου σχολίου

Αμέ, ειδικά εάν έφτασε και κρύα.
7 αποτελέσματα - εμφανίζονται 1 - 7