Λεπτομέρειες αξιολόγησης

5.6 7 10
Γενική βαθμολογία
 
7.0
Γυναίκες πορνοστάρ
 
7.0
Άνδρες πορνοστάρ
 
Δ/Υ
Σενάριο/Σκηνοθεσία
 
6.0
Ποιότητα εικόνας/ήχου
 
8.0
Γενική βαθμολογία
 
7.0
Η συγκεκριμένη ταινία είναι αξιοπρεπής έως πολύ καλή σε κάποιες επιμέρους σκηνές της και επιβεβαιώνει ότι η Sirina βρίσκεται γενικά σε καλή φάση ύστερα από την "κοιλιά" που έκανε για μεγάλο διάστημα.

Και οι τέσσερις σκηνές έχουν θετικά στοιχεία: οι πρώτες δυο έχουν ως θέμα την "τιμωρία" των υπηρετριών που πιάστηκαν να κλέβουν. Η πρώτη είναι πιο "συμβατική", η δεύτερη πιο "σκληρή" - και κατά τη γνώμη μου η καλύτερη της ταινίας. Καλές είναι και οι δυο πρωταγωνίστριες, ιδιαίτερα εκείνη της παραπάνω δεύτερης σκηνής.

Οι σκηνές τώρα με τη Μαριάννα Ντούβλη (η τρίτη όπου γαμιέται με άντρα και η τέταρτη, η λεσβιακή) σηκώνουν άλλη κουβέντα: κατ' αρχήν να πούμε ότι η Ντούβλη είναι σαφώς βελτιωμένη, πολύ καλύτερη σε σχέση με την απαράδεκτη προηγούμενη ταινία της - κάτι το οποίο οφείλεται τόσο στη δική της προσπάθεια όσο και στην καλύτερη σκηνοθεσία. Βέβαια, ότι "καυλώνει" ψεύτικα της φαίνεται, ειδικά στην τρίτη σκηνή, όμως το παλεύει παρόλα αυτά!

Ιδιαιτερότητα της σκηνής αυτής οι ατάκες που πετάει (του στυλ "σου αρέσει να γαμάς πουτάνες που έχουν πλούσιους άντρες και πάνε με άλλους;" Μεγάλο χαμόγελοΜεγάλο χαμόγελοΜεγάλο χαμόγελο ), που άλλους μπορεί να τους καυλώσουν και σε άλλους μπορεί να προκαλέσουν γέλια ακατάσχετα - δεν μπορεί όμως κανένας να αρνηθεί τον cult χαρακτήρα τους!

Η τέταρτη πάλι σκηνή είναι μια χαμένη ευκαιρία, γιατί ενώ έχει καλές προδιαγραφές, η Ντούβλη φαίνεται...να τη βρίσκει περισσότερο και η συμπρωταγωνίστριά της είναι εξαιρετική (θα ήθελα πολύ να τη δω σε κάποια σκηνή με άντρα...), είναι όχι σωστά σκηνοθετημένη, δηλαδή κατά τη γνώμη μου σε κάποιες στιγμές είναι γυρισμένη από κακές γωνίες, με αποτέλεσμα να χάνεται ένα μέρος της δράσης... Ωστόσο, δεν σε αφήνει αδιάφορο τελικά!

Συμπέρασμα: Αρκετά καλή δουλειά. Εννοείται, ότι η έλλειψη σεναρίου τουλάχιστον εμένα δεν με πειράζει, αν ήθελα ταινία με σενάριο, θα πήγαινα να δω καμιά του...Κισλόφσκι!

Το αν είναι καλύτερες οι ξένες τσόντες, εξαρτάται από την περίπτωση: δηλαδή ασφαλώς υπάρχουν κάποιες καλύτερες, όμως υπάρχουν και πάρα πολλές χειρότερες! Από τη μεριά μου, επαναλαμβάνω την ευχή που έκανα στη προηγούμενη κριτική μου: μακάρι η Sirina να συνεχίσει να είναι σοβαρή και να βελτιωθεί κι άλλο και να μην το γυρίσει πάλι στις αρπαχτές...
flyingdutchman
Ανώτερος
Εγγραφή:
14 Ιαν 2006
Μηνύματα:
Κριτικές:
42
Likes:
144
Πόντοι:
6.040
Ανάφερε αυτήν την κριτική

Σχόλια

Έχεις ήδη λογαριασμό; ή Δημιουργία λογαριασμού