Νέα

Πότε εμφάνισαν στην αγορά 1η φορά το όνομα ΓΛΥΞΜΠΟΥΡΚ οι φίλοι μας οι ʼγ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Τυχερός είσαι, Τόμος 15, της "Ιστορίας του Ελληνικού έθνους" σελ. 376(έχει προηγηθεί η ανάθεση

του Υπουργείου Στρατιωτικών ,από το Βασιλιά στον Μεταξά) Η επιστολή έχει ημερομηνία 9 Μαρτίου

1936 . Aντιγράφω από την Ιστορια του Ελληνικου Εθνους.


"Με την ενέργειά του αυτήν ο Βασιλεύς ανέκτησε πλήρως ακέραιον το κύρος του, τόσον απαραίτητον

δια την οριστικήν επάνοδον της χώρας εις κανονικόν πολιτικόν βίον", για να καταλήξει αναφωνώντας

το πολυσυζητημένο εκείνο "Ζήτω ο Βασιλεύς"

Η ευθυνη του για τον Διχασμό δεν είναι στην ίδια επιστολή (έκανα λάθος), αλλα σε άλλο κείμενο του

με χρονολογία 1928. Πάλι θα περιμένεις για να βρω τα απαραίτητα στοιχεία.
Υ.Γ. Τώρα που σου παραθέτω τα στοιχεία θα αλλάξει τίποτα στις απόψεις σου?

Από οτί γνωρίζω το Μάιο του ιδιου έτους(μετά από δύο μήνες δηλ.) έκανε το κίνημα εναντίον του Βασιλια - μάλλον θόλωνε τα νερά. Όπως επίσης οτί  ο Βενιζέλος έχει παραδεχτεί λάθος χειρισμούς στο Διχασμό, όχι ότι είχε την ευθύνη.
Πάντα αλλάζω τις απόψεις μου με στοιχεία, αλλά μεχρά τώρα δεν έχω παραθέσει κάποια άποψη, αλλά μόνο ιστορικά στοιχεία για τα έργα και τις ημέρες των εν Ελλάδι Βασιλέων. Μήπως είδες το παραπάνω post για την παράδοση των σχεδιαγραμμάτων της Αν. Μακεδονίας σε αντιπάλους εν καιρώ πολέμου? Νομίζω ότι ήταν εσχάτη προδοσία.(Επαμεινώνδα Ενεπεκίδη πρέσβη στη Βιέννη: Τα αρχεία της Αυστρικής Διπλωματίας 1910-1918)
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
1) Αυτό είναι μεγάλη ανακρίβεια και ανοησία. Ο Βενιζέλος ποτέ δεν υποστήρθξε τις Κεντρικές Δυνάμεις. Ήταν άνθρωπος των Αγγλο-Γάλλων.

2)Οι Αγγλο-Γάλλοι υποστήριξαν τον άνθρωπό τους, με το να τον επαναφέρουν στην εξουσία. Ο Βενιζέλος αγαπούσε την Ελλάδα μόνο όταν την κυβερνούσε ο ίδιος, μιας και θεωρούσε τον εαυτό του το μοναδικό Έλληνα Πατριώτη αρνούμενος αυτή την ιδιότητα σε όλους τους άλλους (!) τους οποίους αποκαλούσε "προδότες" και όποτε έβρισκε την ευκαιρία τους έβγαζε και από τη μέση , όπως τον Ίωνα Δραγούμη (μην μου πεις ότι δεν "φαγώθηκε" με εντολή του Βενιζέλου, γιατί αν δεν ήταν σύμφωνος θα έψαχνε να βρεί ποιός ήταν υπεύθυνος και θα απέδιδε ευθύνες τιμωρώντας ενόχους κάτι που ποτέ δεν έκανε).Όταν δεν κυβερνούσε ο Βενιζέλος, τότε ήθελε τα χειρότερα για τους Έλληνες για να τιμωρηθούν που δεν τον έχρισαν Κυβερνήτη! Έτσι οι Σύμμαχοι επέβαλαν τον αποκλεισμό στην Αθήνα για να πέσει πείνα, να δεινοπαθήσει ο λαός και να δυσαρεστηθεί με το Βασιλιά για να επανέλθει ο Λευτεράκης. Η πείνα έπεσε , αλλά τα αναμενόμενα αποτελέσματα δεν ήρθαν. Έτσι οι Γάλλοι αποβίβασαν αποικιακές δυνάμεις , δηλαδή Σενεγαλέζους Αράπηδες Στρατιώτες τους που κατέλαβαν την Αττική. Με την πρωτεύουσα υπό Γαλλική Κατοχή επανέφεραν στην εξουσία τον άνθρωπό τους, τον Βενιζέλο, ο οποίος άρχισε αμέσως τους διωγμούς, τις εξορίες και τις δολοφονίες των αντι-βενιζελικών

Επιτρεψέ μου να σου πω ότι όταν αναφέρω ιστορικά στοιχεία δεν λέω ανοησίες.
1)Η θέση αυτή του Βενιζέλου ειπώθηκε πριν την δεύτερη παραίτηση του τον Αύγουστο του 1915, παρόντος του Βασιλιά και του Μεταξά.
2)Καμιά Μεγάλη Δύναμη δεν υποστήριξε την Ελλάδα χωρίς συμφέρον. Οι Αγγλο - Γάλλοι βομβαρδίζοντας την Αθήνα έθεσαν τα θεμέλια για την ήττα του Βενιζέλου στις εκλογές του 1920 και τον χωρισμό της "Νοτίου" Ελλάδος σε Βασιλικούς και της "Βορείου" και των "Νέων Χωρών" σε Βενιζελικούς.

Εάν δείς σε άλλο post, ο Βενιζέλος το 1930 είχε κάνει επαφές με τον Μουσσολίνι για την δημιουργία συμμαχιάς στην Αν. Μεσογείο - εναντίον των Αγγλικών συμφερόντων (Αρχεία Πολεμικού Μουσείου). Η πραγματική διπλωματια δεν έχει χρώματα.
Δεν σχολίαστηκε όμως, ακρίβως στο προηγούμενο post, η πράξη εσχάτης προδοσίας του Βασιλέως.
 

KARALIAKOURAS

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2006
Μηνύματα
693
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
6
Επι της ουσιας εχουμε μια κοντρα φιλοβασιλικων και οσων ειναι αντι-βασιλικοι,που επισης χλευαζουν τη Βασιλεια ως Θεσμο.Χρησιμες και ενδιαφερουσες(+το εννοω αυτο) οι ιστορικες αναδρομες και οι αντιπαραθεση ιστορικων στοιχειων,αλλα μηπως πρεπει να δουμε το σημερα?
Εχει θεση "Κωνσταντινος Whatever" στην Ελλαδα του Σημερα?Ο Θεσμος της Βασιλειας,οπου αυτος υφισταται,τι ρολο παιζει?Τι προσφερει?Γιατι ειναι "γαλαζοαιματοι"?Γιατι χαιρουν προνομιων που εγω και εσεις δεν τυγχανουμε?Η βασιλισσα Ελισαβετ τι προσφερει στην Αγγλια,περα απο μια εθνικη ψευτοπερηφανεια στους Εγγλεζους για τα περασμενα αυτοκρατορικα τους μεγαλεια?Τι εστι Βασιλευς/βασιλισσα εν ετι 2007?Ειναι καποιος/α που ζει στα χρυσαφια(γιατι ετσι πρεπει,αφου ειναι "γαλαζοαιματος/η"(!)βεβαιως-βεβαιως)και η ζωη του διεπεται απο ενα πρωτοκολλο που πρεπει να τηρηται απ'αυτον και τους υπηκοους του αυστηρα και μονο τουτο,παντα με γνωμονα την καλοπεραση του/της Η' ειναι ο μεγαλος Βασιλιας που βλεπουμε στον Αρχοντα των Δαχτυλιδιων να ηγειται του λαου του με γενναιοτητα και αισθημα δικαιοσυνης?
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
Επι της ουσιας εχουμε μια κοντρα φιλοβασιλικων και οσων ειναι αντι-βασιλικοι,που επισης χλευαζουν τη Βασιλεια ως Θεσμο.

Ξέχασες εμένα. Ούτε φιλο- ούτε αντι-

Απλά αυτή την στιγμή είναι ΠΡΩΗΝ και πρέπει να το χωνέψει και να μην προκαλεί.

Εάν με ρωτήσεις, θεωρώ ότι στην Ελλάδα δεν "κολλάει" πλέον η φάση.

Για την Αγγλία, οι εμπειρίες μου λένε ότι μάλλον ταιριάζει.

Εδώ όχι όμως. Αλλά δεν είμαι εχθρός του.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Δε σας ενοχλούν οι άλλοι πρώην και επίτιμοι, ο βασιλιάς είναι το πρόβλημα;
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
Δε σας ενοχλούν οι άλλοι πρώην και επίτιμοι, ο βασιλιάς είναι το πρόβλημα;

Οι "άλλοι" τουλάχιστον στα χαρτιά, ήταν εκλεγμένοι, για μένα σημαίνει κάτι αυτό.
 

Επισκέπτης
Δε σας ενοχλούν οι άλλοι πρώην και επίτιμοι, ο βασιλιάς είναι το πρόβλημα;

Ο Βασιλιάς-κλέφτης είναι το πρόβλημα.Όταν παντρευόταν η Σοφία τον Juan Carlos όλα τα ορφανοτροφεία και ιδρύματα δούλευαν να προικίσουν την Σοφία.Όλο το κράτος ανέκαθεν δούλευε για τον "Βασιλιά".Πήρε την περιουσία του Ελληνικού λαού και την έβγαλε στο σφυρί να κονομήσει ξανά.
 

hantok

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2006
Μηνύματα
382
Like
0
Πόντοι
1
καλά ποιος ασχολείται πια με τον γερμαναρά ,όσο μας ρούφηξε το αίμα ήταν καλά "γιαυτον" ξυπνήσαμε όμως και τον σουτάραμε έλεος
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom