Νέα

Μπαναρισμένα νούμερα Viber

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα demian123
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

demian123

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
320
Κριτικές
1
Like
941
Πόντοι
81
Προσφατα επεσαν στα χερια μου 2 σιμ. Και με τις 2 εγινε ακριβωσ το ιδιο πραγμα:

Ενεργοποιησα το viber και μετα απο καμια ωρα σταματησα να μπορω να στειλω μηνυματα. Ό,τι στελνω δηλαδη μενει στο ρολογακι και δεν εμφανιζεται ποτε το τικ (✓ ή ). Γκουγκλάροντας βρηκα πως αυτο σημαινει πως το βαημπερ εχει μπαναρει το συγκεκριμενο νουμερο.

Εχει τυχει σε κανεναν? Με ποιο κριτηριο μπορει να μπαναρει νουμερα? Παιζει να μπαναρει ΙΜΕΙ..?
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.001
Πόντοι
10.336
Προσφατα επεσαν στα χερια μου 2 σιμ. Και με τις 2 εγινε ακριβωσ το ιδιο πραγμα:

Ενεργοποιησα το viber και μετα απο καμια ωρα σταματησα να μπορω να στειλω μηνυματα. Ό,τι στελνω δηλαδη μενει στο ρολογακι και δεν εμφανιζεται ποτε το τικ (✓ ή ). Γκουγκλάροντας βρηκα πως αυτο σημαινει πως το βαημπερ εχει μπαναρει το συγκεκριμενο νουμερο.

Εχει τυχει σε κανεναν? Με ποιο κριτηριο μπορει να μπαναρει νουμερα? Παιζει να μπαναρει ΙΜΕΙ..?
περπαταγες στο δρομο και τσουπ, επεσαν στα χερια σου 2 σιμ τυπε;
ΙΜΕΙ ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν μπορει να μπαναρει, γιατι δεν μπορει να εχει προσβαση σε αυτο
 

corfugreece2018

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2018
Μηνύματα
127
Like
180
Πόντοι
1
Διέγραψε την εφαρμογή και βάλε πάλι μέτα την εφαρμογή στο κινητό σου με άλλο νούμερο .το κάνει συχνά και σε μένα και κάνω αυτό που σου είπα
 
OP
OP
demian123

demian123

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
320
Κριτικές
1
Like
941
Πόντοι
81
Διέγραψε την εφαρμογή και βάλε πάλι μέτα την εφαρμογή στο κινητό σου με άλλο νούμερο .το κάνει συχνά και σε μένα και κάνω αυτό που σου είπα

ναι απλα τα νουμερα δεν ειναι παντα ευκολο να βρεθουν για να τα καις για πλακα. γι' αυτο ελεγα μηπως ξερει κανεις ΓΙΑΤΙ γινεται αυτο...
 

lavro

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Απρ 2018
Μηνύματα
1.891
Κριτικές
47
Like
7.067
Πόντοι
5.646
Ξεμπλοκαρει με νέα κάρτα?η ξανά γίνεται μπλοκ;
 

Quasimodo

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.262
Κριτικές
48
Like
1.968
Πόντοι
6.955
ναι απλα τα νουμερα δεν ειναι παντα ευκολο να βρεθουν για να τα καις για πλακα. γι' αυτο ελεγα μηπως ξερει κανεις ΓΙΑΤΙ γινεται αυτο...
Υποθέτω ότι έστειλες μήνυμα σε κοπέλα του χώρου
Υποθέτω επίσης, ότι έχουν πρόσβαση αν το νούμερο ανήκει σε εσένα ή σε αλλοδαπό
 

dimchair

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2016
Μηνύματα
786
Like
1.169
Πόντοι
206
Κοιταχτε εσεις με τα πακιστανικα νουμερα (η κινητα) μη βρεθειτε μπλεγμενοι σε καμια υποθεση περιεργη ή κανα κακουργημα απο το πουθενα και σας τρεχουνε.... Γιατι ουτως η αλλως σε βρισκουν αν θελουν....
 
OP
OP
demian123

demian123

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
320
Κριτικές
1
Like
941
Πόντοι
81
τι εννοεις τυπε; με ενα πενταευρω εχεις καινουριο...
Σίγουρα, απλά πρέπει ν πας σε καταστημα και να κανεις τη διαδικασία. Δεν λέω πως είναι δύσκολο, απλά θέλει τον χρονο του.

Υποθέτω ότι έστειλες μήνυμα σε κοπέλα του χώρου
Υποθέτω επίσης, ότι έχουν πρόσβαση αν το νούμερο ανήκει σε εσένα ή σε αλλοδαπό

Και πώς γίνεται το μπαν δλδ; Υπάρχει κάποιος που ελέγχει το πού στέλνω εγώ μήνυμα και κρίνει αν θα με κάνει μπαν;
Επίσης σε όποιον και να ανήκει με ποιον μηχανισμο και λογικη μπλοκαρονται αριθμοι; Οι αλλοδαποι κοβονται απο το viber?
 

papaphilips

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
21.008
Κριτικές
94
Like
46.312
Πόντοι
17.311
Προσφατα επεσαν στα χερια μου 2 σιμ. Και με τις 2 εγινε ακριβωσ το ιδιο πραγμα:

Ενεργοποιησα το viber και μετα απο καμια ωρα σταματησα να μπορω να στειλω μηνυματα. Ό,τι στελνω δηλαδη μενει στο ρολογακι και δεν εμφανιζεται ποτε το τικ (✓ ή ). Γκουγκλάροντας βρηκα πως αυτο σημαινει πως το βαημπερ εχει μπαναρει το συγκεκριμενο νουμερο.

Εχει τυχει σε κανεναν? Με ποιο κριτηριο μπορει να μπαναρει νουμερα? Παιζει να μπαναρει ΙΜΕΙ..?
παιχτη, εχεις κανει κουτσουκελα σε γκομενακια του χωρου η' μη, σε εχουν κανει πλοκ μαζικα και γι'αυτο εχει γινει αυτο το κολπετο μαλλον.
παλια ειχε βγει εδω ενα θρεντακι, που ενα γκομενακι (ισως η' και περισσοτερα) εδινε νουμερα με σχολια και στολιδια απο κατω για το καθε ενα, με τις παρενοχλησεις που του κανανε.
 

Paliotsarkadoros

Ανώτερος
Εγγρ.
17 Αυγ 2006
Μηνύματα
611
Κριτικές
26
Like
3.545
Πόντοι
7.185
Προσφατα επεσαν στα χερια μου 2 σιμ. Και με τις 2 εγινε ακριβωσ το ιδιο πραγμα:

Ενεργοποιησα το viber και μετα απο καμια ωρα σταματησα να μπορω να στειλω μηνυματα. Ό,τι στελνω δηλαδη μενει στο ρολογακι και δεν εμφανιζεται ποτε το τικ (✓ ή ). Γκουγκλάροντας βρηκα πως αυτο σημαινει πως το βαημπερ εχει μπαναρει το συγκεκριμενο νουμερο.

Εχει τυχει σε κανεναν? Με ποιο κριτηριο μπορει να μπαναρει νουμερα? Παιζει να μπαναρει ΙΜΕΙ..?
το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο/οι ιδιοκτήτες να δηλώσαν απώλεια και η εταιρία/πάροχος να κοινοποίησε σε κάποια διάφορους φορείς μέσω των οποίων ενημερώνεται και το viber, την απώλεια, για να μπλοκάρουν τις συγκεκριμένες sim.

Αν θέλεις δική σου κάρτα χωρίς πολλές διαδικασίες περνάς από μέρη με πλανόδιους πωλητές των εταιριών, πχ σταθμός Βικτώρια του ηλεκτρικού, σου βγάζουν κάρτα σε 2 λεπτά και στην ενεργοποιούν λίγες ώρες μετά. Συνήθως με 5-10 ευρώ χρόνο ομιλίας δώρο.
Αν δεν έχεις ταυτότητα μαζί σου ίσως για κανένα 10αρικάκι ακόμα να σου δανείσει την δικιά του κανένας "περαστικός" της πλατείας
 
OP
OP
demian123

demian123

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
320
Κριτικές
1
Like
941
Πόντοι
81
παιχτη, εχεις κανει κουτσουκελα σε γκομενακια του χωρου η' μη, σε εχουν κανει πλοκ μαζικα και γι'αυτο εχει γινει αυτο το κολπετο μαλλον.
παλια ειχε βγει εδω ενα θρεντακι, που ενα γκομενακι (ισως η' και περισσοτερα) εδινε νουμερα με σχολια και στολιδια απο κατω για το καθε ενα, με τις παρενοχλησεις που του κανανε.

εκτος του οτι τα νουμερα εγω τα χρησιμοποιησα πρωτη φορα, δλδ ζητημα να εστειλα σε 1-2 γκομενακια του χωρου, γενικως ειμαι πολυ οκ και ευγενικος. ποτε δεν εχω δημιουργησει θεμα...

την θυμαμαι αυτη την τρελη που λες.
 
OP
OP
demian123

demian123

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
320
Κριτικές
1
Like
941
Πόντοι
81
Επανέρχομαι στο θέμα...

Στην ίδια συσκευή που έφαγα το μπλοκ, έκανα uninstall - reinstall viber και μετά cleanup cache κλπ.

Στη συνέχεια έβαλα ΝΕΑ σιμ ενεργοποιημένη πρόσφατα στο όνομά μου.
Γίνεται το activation κανονικά, στέλνω 2-3 μηνύματα, και τρώω ΠΑΛΙ ΜΠΛΟΚ :undecided:. Δηλαδή τα μηνύματα που στέλνω μένουν στο ρολογάκι και με uninstall-reinstall δε με αφήνει να κάνω activate.

Σπάω το κεφάλι μου, τί μπορεί να συμβαίνει! Υπάρχει περίπτωση να ελέγχει IMEI και να είναι black listed..?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom