Νέα

Βελονισμός

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Vascoda25
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12
  • Εμφανίσεις 646
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Vascoda25

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2022
Μηνύματα
278
Like
877
Πόντοι
81
Γνωρίζει κάποιος αν πράγματι κάνει δουλειά ο βελονισμός;Επίσης τι τιμές παίζουν και πόσο διάστημα χρειάζεται για να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα?
 

BabisClaras

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2024
Μηνύματα
118
Like
128
Πόντοι
1
Γνωρίζει κάποιος αν πράγματι κάνει δουλειά ο βελονισμός;Επίσης τι τιμές παίζουν και πόσο διάστημα χρειάζεται για να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα?
Εκπληκτικά αποτελέσματα για οσφυαλγία σε 6 συνεδρίες. 60 ευρώ έκαστη. Στο ιατρείο , όχι στο σπίτι.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Γνωρίζει κάποιος αν πράγματι κάνει δουλειά ο βελονισμός;Επίσης τι τιμές παίζουν και πόσο διάστημα χρειάζεται για να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα?
Εκπληκτικά αποτελέσματα για οσφυαλγία σε 6 συνεδρίες. 60 ευρώ έκαστη. Στο ιατρείο , όχι στο σπίτι.
 

Jockel

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2023
Μηνύματα
15
Κριτικές
3
Like
133
Πόντοι
0
Έχω καιρό που σκέφτομαι να δοκιμάσω για βελτίωση του ύπνου, έχει κανείς εμπειρία;
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.078
Like
3.341
Πόντοι
1.706
Έχω καιρό που σκέφτομαι να δοκιμάσω για βελτίωση του ύπνου, έχει κανείς εμπειρία;
Για βελτίωση ύπνου μπορείς να δοκιμάσεις και Μελατονίνη που πουλιέται χωρίς συνταγή γιατρού στα φαρμακεία και κοστίζει ολίγα ευρώα. Ύπνος γαμάτος (μελατονίνη 1,85 mg), αλλά δεν μπορώ να συγκρίνω με αποτελέσματα βελονισμού, γιατί δεν έχω εμπειρία.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.537
Κριτικές
8
Like
11.511
Πόντοι
3.786
Bελονισμος μπορεί να σε βοηθήσει σε πολλά, προσοχή να πας σε γιατρό με πτυχίο βελονιστή και όχι σε απατεώνες.
 

thebanger

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2023
Μηνύματα
10
Κριτικές
4
Like
181
Πόντοι
280
Να μας πει καποιος που εχει δοκιμασει αν βοηθαει στις ημικρανιες
 

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.662
Κριτικές
24
Like
2.337
Πόντοι
2.420
Να μας πει καποιος που εχει δοκιμασει αν βοηθαει στις ημικρανιες
Βοηθάει φουλ. Έχω ημικρανίες που προέρχονται από αυχένα. Επίσης αν κρυώσει ο αυχένας, σφίγγουν οι μύες και δε μπορώ να στρίψω κεφάλι. Πάω σε χειροπρακτη όταν το παθαίνω. Συνδυασμός μασάζ, βελονισμός και τα κρακ που μου κάνει, σε 4 συνεδρίες είμαι κομπλέ. 60 € τη φορά
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
826
Like
779
Πόντοι
86
[...] Ο βελονισμός θεωρείται γενικά ασφαλής όταν γίνεται από εκπαιδευμένο επαγγελματία.

Οι βελόνες του βελονισμού
απαιτείται να είναι αποστειρωμένες, μη τοξικές και να φέρουν ετικέτα για μία χρήση. Εάν οι βελόνες επαναχρησιμοποιηθούν, μπορούν να μεταδώσουν λοιμώδη νοσήματα. Για να αποφύγετε αυτόν τον κίνδυνο, βεβαιωθείτε ότι ο γιατρός σας χρησιμοποιεί μια νέα συσκευασία αποστειρωμένων βελονών μίας χρήσης σε κάθε ραντεβού. Επιπρόσθετα, ο ιατρός θα πρέπει να καθαρίζει κάθε σημείο παρακέντησης με οινόπνευμα πριν τοποθετήσει τη βελόνα.

Ο βελονισμός μπορεί να μην είναι ασφαλής για άτομα που λαμβάνουν αντιπηκτικά ή που έχουν αιμορραγικές διαταραχές. Ο ηλεκτροβελονισμός θα πρέπει να αποφεύγεται από οποιονδήποτε διαθέτει καρδιακό βηματοδότη, αντλία έγχυσης ή άλλη ηλεκτρική συσκευή.

Οι πιο συχνές παρενέργειες του βελονισμού περιλαμβάνουν αιμορραγία, πόνο ή μώλωπες στο σημείο της εισαγωγής της βελόνας. Άλλοι κίνδυνοι του βελονισμού περιλαμβάνουν ζάλη, λιποθυμία, τοπική εσωτερική αιμορραγία, σπασμούς, ηπατίτιδα Β, δερματίτιδα, νευρική βλάβη, αυξημένο πόνο και πολύ σπάνια τραυματισμό ενός εσωτερικού οργάνου. Ο αριθμός των επιπλοκών που αναφέρονται είναι σχετικά χαμηλός, δεδομένου ότι εκατομμύρια άνθρωποι λαμβάνουν θεραπεία βελονισμού κάθε χρόνο.

Ο καλύτερος τρόπος για να μειώσετε τον κίνδυνο επιπλοκών είναι να επιλέξετε έναν ικανό, πιστοποιημένο ιατρό. Μπορείτε να ξεκινήσετε ζητώντας συστάσεις ή ζητώντας μια λίστα με αδειοδοτημένους επαγγελματίες στην περιοχή σας. Μερικοί συμβατικοί ιατροί, συμπεριλαμβανομένων γιατρών και οδοντιάτρων, ασκούν τον βελονισμό. Φροντίστε να ελέγξετε τα διαπιστευτήρια ενός υποψήφιου επαγγελματία.

Φροντίστε να ενημερώσετε το γιατρό σας για τυχόν συμπληρωματικές ή εναλλακτικές θεραπείες που λαμβάνετε, συμπεριλαμβανομένου του βελονισμού. Ενημερώστε τον επαγγελματία βελονισμού σας για τυχόν συμβατικές θεραπείες που λαμβάνετε.

Πηγή (προσαρμογή) από εδώ:
 

Pineda93

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2023
Μηνύματα
30
Like
30
Πόντοι
0
Εγώ είχα θέμα με τον πλατη ραχιαίο ..έκανα και βελονισμό όπως και μερικές ασκήσεις και με βοήθησαν αρκετά...
 

paixtroni

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2008
Μηνύματα
305
Κριτικές
8
Like
82
Πόντοι
1
αν εχετε μυικο σπασμο καντε καλυτερα κρουστικο υπερηχο σε φυσικοθεραπευτη. εχω δοκιμασει τα παντα και αυτο ειναι το πιο αποτελεσματικο.
 
OP
OP
V

Vascoda25

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2022
Μηνύματα
278
Like
877
Πόντοι
81
Σε θέματα σεξουαλικής λειτουργίας βοηθάει ο βελονισμός?
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.831
Κριτικές
5
Like
6.242
Πόντοι
2.306
Ο βελονισμός μπορεί να βοηθήσει, μπορεί και όχι.
Αναλόγως το πρόβλημα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom