Νέα

Αεροπορικά εισιτήρια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα baklavatzioglou
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 16
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

baklavatzioglou

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
530
Like
51
Πόντοι
6
Ρε παιδιά πριν μια εβδομάδα είχα κιταξει στο internet για να κλείσω εισιτήριο για να έρθω στην Αθήνα σαν σήμερα δηλαδή 25/10/09 και ενώ στην ολυμπιακή το εισιτήριο τα είχε 26 ευρώ με όλους τους φόρους (τιμή εισιτηρίου 1 ευρώ + φόρους 26 ευρώ σύνολο) σε μια άλλη εταιρία για λογιαρισμο της ολυμπιακής το είχε 1 ευρώ +12 φόρους σύνολο 13 ευρώ ..αλλά φοβήθηκα να το κόψω μη ήταν καμιά μουφα το άλλο site που το είδα πιο φτηνό και που όπως σας είπα το είχε 13 ευρώ λέγετε <ερτικετς> <---εννοείτε είναι γραμμένοι στα αγγλικά..  άντε χαλάλι τα 13 ευρώ να πάω στην Αλεξανδρούπολη και να μου πούνε μετά η δώσε άλλα πχ 50 η δεν σας βλέπω σαν επιβάτη; μη φάμε και 60 χλμ από την Κομοτηνή στο ντούκου ..έχει κόψη κανείς εισιτήριο με αυτήν την εταιρία ρε παιδιά ;
 

tasosedess

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
1.295
Like
4
Πόντοι
16
Ρε παιδιά πριν μια εβδομάδα είχα κιταξει στο internet για να κλείσω εισιτήριο για να έρθω στην Αθήνα σαν σήμερα δηλαδή 25/10/09 και ενώ στην ολυμπιακή το εισιτήριο τα είχε 26 ευρώ με όλους τους φόρους (τιμή εισιτηρίου 1 ευρώ + φόρους 26 ευρώ σύνολο) σε μια άλλη εταιρία για λογιαρισμο της ολυμπιακής το είχε 1 ευρώ +12 φόρους σύνολο 13 ευρώ ..αλλά φοβήθηκα να το κόψω μη ήταν καμιά μουφα το άλλο site που το είδα πιο φτηνό και που όπως σας είπα το είχε 13 ευρώ λέγετε <ερτικετς> <---εννοείτε είναι γραμμένοι στα αγγλικά..  άντε χαλάλι τα 13 ευρώ να πάω στην Αλεξανδρούπολη και να μου πούνε μετά η δώσε άλλα πχ 50 η δεν σας βλέπω σαν επιβάτη; μη φάμε και 60 χλμ από την Κομοτηνή στο ντούκου ..έχει κόψη κανείς εισιτήριο με αυτήν την εταιρία ρε παιδιά ;
αν εννοεις την τοτε ναι
αξιοπιστη εταιρεια,κλεινω εισητηρια 2 χρονια τωρα
με ημαιλ σου στελνουν επιβεβαιωση και αν χρειαστει περνουν και τηλεφωνο
εμενα περσι μου περναν τηλεφωνο παρολο που μενω στο εξωτερικο και ειχα μονο κινητο
και για χριστουγενα με airtickets εκλεισα...
 
OP
OP
baklavatzioglou

baklavatzioglou

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
530
Like
51
Πόντοι
6
Ναι φίλε μου αυτή λέω αλλά με παρεξενευσε το γεγονός ότι το εισιτήριο το είχε πιο φτηνό και απο την ίδια την εταιρία  :think: :think: :think:
 
OP
OP
baklavatzioglou

baklavatzioglou

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
530
Like
51
Πόντοι
6
Οκ  φίλε  Σταύρο ευχαριστώ, αλλά εγώ ρώτησα για την συγκεκριμένη εταιρία.
 

DIMO

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
990
Κριτικές
16
Like
10
Πόντοι
1.997
Επειδή δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλου συζήτηση για τις αεροπορικές εταιρείες, μετά από ένα πρόσφατο ταξίδι μου στη Γερμανία μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:
1. Γιατί η Ολυμπιακή δεν έχει δρομολόγια για Γερμανία;
2. Γιατί η Aegean "πετάει" οπουδήποτε αλλού στη Γερμανία εκτός από το Βερολίνο;
3. (και κάτι άσχετο) Γιατί κατά την προσγείωση οι αεροσυνοδοί ζητούν να είναι ανοιχτά τα σκίαστρα στα παράθυρα των αεροπλάνων;
Πάσα απάντηση δεκτή.
 

DIMO

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
990
Κριτικές
16
Like
10
Πόντοι
1.997
Εννοώ: Επειδή δεν ξέρω αν υπάρχει αλλού συζήτηση για τις αεροπορικές εταιρείες (κάνω την παράθεση εδώ)
 

mounoilotas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2005
Μηνύματα
68
Κριτικές
20
Like
299
Πόντοι
290
μετα απο 2 προσωπικες εμπειριες απο airtickets.gr το μονο που εχω να πω ειναι οτι οι τυποι ειναι απλα για τον πουτσο.
μην βλεπετε μονο πως θα γλιτωσετε 10 ευρω αλλα και πως σας αντιμετωπιζουν ως πελατη.
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
το καλύτερο είναι να κλέινετε εισητήρια απευθείας από τα σάιτ των αεροπορικών εταιρειών.. όσο νωρίτερα τόσο πιό φτηνα.. για παράδειγμα προχτές έκλεισα εισητήριο για Οσλο (μέσω Φραγκφούρτης) με την lufthansa στην τιμή των 163 Ευρώ (με επιστροφή).... για τον Μάρτιο 2010
 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
3. (και κάτι άσχετο) Γιατί κατά την προσγείωση οι αεροσυνοδοί ζητούν να είναι ανοιχτά τα σκίαστρα στα παράθυρα των αεροπλάνων;
Πάσα απάντηση δεκτή.

Σου απαντάω μόνο σε ότι νομίζω ότι ξέρω την απάντηση:

Για λόγους που εμείς οι απλοί επιβάτες ούτε καν υποψιαζόμαστε, έχουν θεσπιστεί κάποιοι κανόνες ασφαλείας.
"Κανόνας ασφαλείας" δε σημαίνει μόνο κάτι που αποτρέπει έναν κίνδυνο, σημαίνει και κάτι που ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που συμβεί ένα γεγονός, θα βοηθήσει τα πράματα να είναι καλύτερα από το αν δεν είχαν εφαρμοστεί (οι κανόνες).
Έτσι λοιπόν για κάποιο λόγο, τα ανοιχτά σκιάδια υπό ΚΑΠΟΙΕΣ συνθήκες βοηθούν καλύτερα από τα κλειστά.
2 πράματα που μου έρχεται στο μυαλό τώρα είναι:
1) Αν συντριβεί το αεροπλάνο, θα πάψει να υπάρχει φως μέσα.  Και όμως, οι επιζώντες χρειάζονται φως.
2) Αν χρειαστεί να ανοίξει το πλήρωμα τις τσουλήθρες (για γρήγορη εκκένωση), θα είναι χρήσιμο να μπορεί αυτός που τη χειρίζεται να ξέρει τι υπάρχει απ' έξω.
Υπόθεση κάνω, δε λέω ότι αυτός είναι σώνει και καλά ο λόγος.
Πάντως οι μελέτες της ασφάλειας έχουν (προφανώς) αποδείξει ότι είναι καλύτερα με τα κουρτινάκια ανοιχτά.

Γιατί, αυτό το "Ρυθμίστε το καθισμά σας στην ορθίαν θέσην" δε σου φαίνεται περίεργο?
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Γιατί, αυτό το "Ρυθμίστε το καθισμά σας στην ορθίαν θέσην" δε σου φαίνεται περίεργο?

αυτό είναι απλό.. αν το κάθισμα είναι σε όρθια θέση τότε η απόσταση μεταξύ των δύο καθισμάτων είναι μικρή και ο επιβάτης σε περίπτωση πρόσκρουσης μπορεί να κρατήσει αντίσταση στο μπροστινό κάθισμα με το χέρι του ενώ πίσω θα έχει την αντίσταση της πλα΄της του καθίσματος.. έτσι η διαδρομή που θα διανύσει το σώμα είναι μικρή.. γαιυτό εξάλλου και σε περιπτώσεις αναγκασικής προσγείωσης πρέπει να έχεις το κεφάλι σου στα γόνατα.. για να μην υπάρχουν βίαιες ταλαντώσεις του κορμού
 

vakis

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.093
Κριτικές
8
Like
20
Πόντοι
16
Φιλε Συναγωνιστη Dimo
καταρχην τα σκιαστρα των παραθυρων πρεπει να ειναι ανοικτα για να ειναι απολυτα ταυτισμενα τα ματια σου με τις εξωτερικες συνθηκες φωτος ωστε σε περιπτωση συμβαντος να μην χασεις πολυτιμα δευτερολεπτα
Δευτερον ο βγενο εχει κοψει ολα τα δρομολογια για γερμανια στα πλαισια της μεγαλης ολυμπιακης και οτι αλλης μαλακιας λεει στον κοσμο, τωρα για την αιγαιου δεν ξερω
 

DIMO

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
990
Κριτικές
16
Like
10
Πόντοι
1.997
Συναγωνιστές ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

Mumm_Ra

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
21
Κριτικές
1
Like
14
Πόντοι
0
Φιλε Συναγωνιστη Dimo
καταρχην τα σκιαστρα των παραθυρων πρεπει να ειναι ανοικτα για να ειναι απολυτα ταυτισμενα τα ματια σου με τις εξωτερικες συνθηκες φωτος ωστε σε περιπτωση συμβαντος να μην χασεις πολυτιμα δευτερολεπτα
Δευτερον ο βγενο εχει κοψει ολα τα δρομολογια για γερμανια στα πλαισια της μεγαλης ολυμπιακης και οτι αλλης μαλακιας λεει στον κοσμο, τωρα για την αιγαιου δεν ξερω

Σχετικά με τα σκίαστρα, σωστά ανέφερες, ότι έχει να κάνει με την προσαρμογή των ματιών στο εξωτερικό φως.

Τώρα αναφορικά με τους προορισμούς, αυτό οφείλεται στις συμμαχίες με τις εταιρείες του εξωτερικού.

Η Olympic θα μπει στη συμμαχία με Air France-KLM, οπότε θα διαπιστώσεται σιγά σιγά ότι στο εξωτερικό η Olympic θα κάνει "βάση" το Παρίσι.

Αντιθέτως η Aegean συμμαχεί με Lufthansa,για αυτό πολλά δρομολόγια θα γίνονται προς Γερμανία.

Για το Βερολίνο δεν γνωρίζω, αλλά αν πάρουμε ως δεδομένο ότι η σύνδεση μεταξύ δυο πόλεων βασίζεται σε διακρατική συμφωνία, μάλλον προς το παρόν η Aegean δεν μπορεί να πετάξει για Βερολίνο (για παράδειγμα πρόσφατα έγινε νεα διακρατική συμφωνία με Τουρκία και η Aegean ξεκίνησε να πετά προς την Πόλη, και η Τurkish airlines πήρε για αντάλλγμα το δρομολόγια Αθήνα-Σμύρνη.
 

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
Θα ηταν χρησιμο να δημιουργηθει ενα υποφορουμ σχετικα με προσφορες αεροπορικων για διαφορες ενδιαφερουσες πολεις, καθος πολυς κοσμος δεν ενδιαφερεται να παει καπου συγκεκριμενα, απλα να παει καπου!! σκεφτειτε το!

edit_antisthenis: το thread συγχωνεύτηκε. Thanks Tsolias.Psolias!
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.466
Κριτικές
1
Like
31.846
Πόντοι
6.256
Η airbus ανακοίνωσε τη λήξη της παραγωγής του Α380
Ο υπολογισμός της εταιρίας ήταν για 1200 αεροσκάφη και παραγγέλθηκαν μόλις 230
Περιπου εκατο εχει η εμιράτες
Μάλλον δε συμφέρει τόσο μεγαλα αεροπλάνα, μεγέθη οπως 787 η Α350 είναι οικονομικότερα,
Ή είναι δάκτυλος της αμερικής..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom