Νέα

Δίπλωμα για φουσκωτό

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα punter
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 67
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

punter

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2007
Μηνύματα
2.048
Like
9
Πόντοι
16
Εχω μπει στο τριπακι εδω κ καιρο για ενα φουσκωτο. Μαλιστα τωρα που περασε το καλοκαιρι θελω εως το επομενο να το εχω..

Εχει παρει κανεις σας τετοια αδεια??

εψαξα κ βρηκα μερικες πληροφοριες



ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

α. Επικυρωμένη φωτοτυπία διπλώματος αυτοκινήτου ή δικύκλου (όλες οι σελίδες) ή προβλεπόμενα ιατρικά πιστοποιητικά παθολόγου και οφθαλμιάτρου.

β. Φωτοτυπία δελτίου αστυνομικής ταυτότητας.

γ. Τρεις (3) πρόσφατες φωτογραφίες ταυτότητας.

δ. Αποδεικτικό είσπραξης Λιμενικής Αρχής 3 € υπέρ Μετοχικού Ταμείου Ναυτικού.

ε. Τριπλότυπο είσπραξης 3 € υπέρ ΕΚΟΕΜΝ (από τη Λιμενική Αρχή).

στ. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/86 με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής, όπου αναγράφεται ότι: "γνωρίζω κολύμβηση, είμαι μόνιμος κάτοικος της παραπάνω διεύθυνσης, δεν έχω υποβάλλει δικαιολογητικά για απόκτηση άδειας ταχυπλόου σε άλλη Λιμενική Αρχή και ο δηλωθείς Α.Φ.Μ. είναι μοναδικός και αληθής".


Μιλησα στο τηλ με ενα δασκαλο σημερα κ μου ειπε οτι θα φτασει περιπου στα 550€ (με 3 πρακτικες κ 6 θεωρητικες ωρες)
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
φιλική συμβουλή

επειδή η θάλασσα δεν είναι παιχνίδι...μην ψάχνεσαι για το πιο γρήγορο/φτηνό τρόπο για να πάρεις το δίπλωμα

ψάξου λιγάκι να μάθεις παραπάνω από ότι τυπικά λέει το κράτος ότι χρειάζεσαι για το δίπλωμα, τα οποία είναι πολύ λίγα και δεν φτάνουν ούτε για ζήτω

ένας καλός τρόπος να το καταφέρεις αυτό είναι να ασχοληθείς πρώτα με ιστιοπλοΐα και να γίνεις "ναύτης", μετά τα υπόλοιπα θα σου φάινονται αστεία

 
OP
OP
P

punter

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2007
Μηνύματα
2.048
Like
9
Πόντοι
16
επειδή η θάλασσα δεν είναι παιχνίδι...μην ψάχνεσαι για το πιο γρήγορο/φτηνό τρόπο για να πάρεις το δίπλωμα

κ βεβαια δεν εχω σκοπο να το παρω νυχτα το διπλωμα. Αλλωστε αυτο το ειπα κ απο την αρχη στον δασκαλο οτι ειμαι αρχαριος κ θελω (οσο γινεται) να κανω ωρες ωστε να μπορω να πεταχτω την ημερα καπου με ενα μικρο φουσκωτο με οσο πιο πολυ ασφαλεια γινεται. Αυτος ειναι ο στοχος μου!!

Αλλα για να γινω ναυτης κ να μαθω αμεσα ιστιοπλοΐα δεν το βλεπω αυτο για τωρα. μετα ισως... Αλλωστε ουτε μηχ αυτοκινητων εγινα πριν παρω το αμαξι, αλλα η πορια μου εμαθε αρκετα πραγματα.. Το θεμα δεν ειναι ομως εαν το φουσκωτο ειναι πιο επικυνδηνο ή το αμαξι ή η μηχανη. Πρεπει να καταλαβαινει κανεις οτι υπαρχουν ορια.. Αμα εισαι μαλακας κ με το παπακι θα την κανεις.

Η ερωτηση μου ειναι απλα να μαθω πληροφοριες για το θεμα ωστε εκει που θα δωσω 550€ κ να εχω 3 ωρες πρακτικα με τα ιδια λεφτα ή παραπανω να παω η σε καλυτερο δασκαλο ή να εχω καπου παραπανω ωρες ωστε να εχω εγω, κ τα ατομα που θα ειναι μαζι μου ασφαλεια.

Κ δεν λεω ποτέ οτι αμα παρω το χαρτι αυτο οτι θα ειμαι κ καπεταν Punter..  :2funny:
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
Δεν είναι αυτοκίνητο το σκάφος (οποιοδήποτε σκάφος). Δεν κινείσαι σε προσδιορισμένους δρόμους, με σήμανση κλπ.

Και το πιο βασικό από όλα, στο αυτοκίνητο δεν σε απασχολεί και τόσο ο καιρός.

Φιλικά σου είπα ότι σου είπα, εάν θες το λαμβάνεις υπόψη σου, εάν όχι...μαγκιά σου και δικαίωμά σου προφανώς.

Η θάλασσα είναι μεγάλο κεφάλαιο, και εάν θες να κινείσαι με ασφάλεια, πρέπει πάνω από όλα να γίνεις "ναύτης", να μάθεις πολλά, πάρα πολλά.

Σε 3 ώρες...δεν θα μάθεις ούτε να ρίχνεις σωστά άγκυρα (χωρίς υπερβολή), το οποίο όλως τυχαία ελάχιστοι από τους όσους κινούνται στα ελληνικά νερά ξέρουν να κάνουν, πόσο μάλλον άλλα πιο σοβαρά και σημαντικά.

Μπροστά σου θα τα βρεις τα προβλήματα, τα οποία δεν σου εύχομαι να τα βρεις γιατί δεν θα περιορίζονται σε "τζάμια".

 

giorgos58

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2008
Μηνύματα
13.713
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
166
Φιλε το να οδηγησης φουσκωτο η ταχυπλοο δεν θελη και πολυ εκπαιδευση με λιγη προσοχη το καταφερες δεν ειναι δυσκολο,
το δυσκολο και κυριοτερο ειναι να μαθης να  σεβεσε την ΘΑΛΑΣΣΑ και τον ΚΑΙΡΟ μεγαλη προσοχη με τον καιρο γιατι κανει πολλες αλαγες για ποτε ερχεται το μπουρινι δεν το καταλαβενης εχω παραδειγμα αν θες να μαθης
 
OP
OP
P

punter

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2007
Μηνύματα
2.048
Like
9
Πόντοι
16
ρε φιλε YORGO οκ.

Μην τρελλενεσε ομως.. Δεν ειπα θα γινω καπετανιος. Ελεος.. Αλλα αμα παμε ετσι ομως, ουτε αυτοκινητο μπορεις να οδηγησεις με 20 ωρες, ουτε μηχανακι, ουτε τιποτα...

Ειπαμε για μια απλη βολτουλα. Τωρα αμα τον αυγουστο εκει στην θαλασσα με πιασει μπορα, φυσανε ανεμοι κλπ κλπ την γαμησα..  :helpplea: :helpplea: :helpplea:

Κ στα μπουρδελα μπορουμε να κολησουμε AIDS αμα το παμε ετσι...
 

perineo

Μέγας
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
762
Κριτικές
13
Like
156
Πόντοι
4.445
Εχω μπει στο τριπακι εδω κ καιρο για ενα φουσκωτο. Μαλιστα τωρα που περασε το καλοκαιρι θελω εως το επομενο να το εχω..

Εχει παρει κανεις σας τετοια αδεια??

εψαξα κ βρηκα μερικες πληροφοριες



ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

α. Επικυρωμένη φωτοτυπία διπλώματος αυτοκινήτου ή δικύκλου (όλες οι σελίδες) ή προβλεπόμενα ιατρικά πιστοποιητικά παθολόγου και οφθαλμιάτρου.

β. Φωτοτυπία δελτίου αστυνομικής ταυτότητας.

γ. Τρεις (3) πρόσφατες φωτογραφίες ταυτότητας.

δ. Αποδεικτικό είσπραξης Λιμενικής Αρχής 3 € υπέρ Μετοχικού Ταμείου Ναυτικού.

ε. Τριπλότυπο είσπραξης 3 € υπέρ ΕΚΟΕΜΝ (από τη Λιμενική Αρχή).

στ. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/86 με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής, όπου αναγράφεται ότι: "γνωρίζω κολύμβηση, είμαι μόνιμος κάτοικος της παραπάνω διεύθυνσης, δεν έχω υποβάλλει δικαιολογητικά για απόκτηση άδειας ταχυπλόου σε άλλη Λιμενική Αρχή και ο δηλωθείς Α.Φ.Μ. είναι μοναδικός και αληθής".


Μιλησα στο τηλ με ενα δασκαλο σημερα κ μου ειπε οτι θα φτασει περιπου στα 550€ (με 3 πρακτικες κ 6 θεωρητικες ωρες)


Τιιιιιι???? :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked:

550?
Φίλε ο δάσκαλος που πήγα εγώ στην δ μαρίνα Γλυφάδας μου πήρε 200 όλα και όλα
και 44 ευρώ το διπλότυπο της εφορίας
μη σε πιάνουν κότσο
δύο μαθήματα θα κάνεις από μία ώρα και είσαι έτοιμος να δώσεις
και πολλά είναι
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
δεν τρελαίνομαι κολλητέ...και επειδή βαριέμαι να αναλύω τα αυτονόητα, θα κλείσω μόνο με το εξής

εάν πραγματικά ασχοληθείς και καταλήξεις να γουστάρεις την φάση και με την προϋπόθεση ότι θα το κάνεις υπεύθυνα, με ασφάλεια και σοβαρότητα...εάν μελλοντικά κάποιος σε ρωτήσει ότι ρώτησες εσύ εδώ, θα του απαντήσεις με τον ίδιο τρόπο που σου απάντησα και εγώ

καλά ταξίδια εύχομαι

PS: Μην μπλέκεις τα τουτού με την θάλασσα...καμία μα καμία σχέση
 
OP
OP
P

punter

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2007
Μηνύματα
2.048
Like
9
Πόντοι
16
yorgos σε καταλαβαινω. Τα ιδια λεμε αλλα με αλλον τροπο... Η ασφαλεια ειναι πανω απο ολα!!!



perineo μαλλον μαλακα βρηκα.. γι αυτο δεν το εκλεισα με την μια εκει κ ψαχνω..

Εσυ εννοεις τον Φωντα Σ. (δεν βαζω επιθετο)
 

RoufiaNitsa

Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2009
Μηνύματα
23
Like
0
Πόντοι
0
Εγω με 300 εουροζ εβγαλα ιστιοπλοϊας και εκανα μαθηματα 2 μηνες....550 μου φαινονται εξωφρενικα και οι ωρες απλα ελαχιστες
ακομα και με το διπλωμα ιστιοπλοϊας νιωθω αρκετα απειρη και τολμω να πλευσω μονο αργοσαρωνικο με παρεα υποθετω οτι εαν ειχα κανει 3-4 μονο ωρες οπως λες εσυ θα επαιρνα το φουσκωτο μου και θα το βαζα σε καμια πισινα

ο ζορζ εχει δικιο μην υπερεκτιμας τον εαυτο σου γιατι η θαλασσα μπορει να αποβει επικινδυνη με μια και μονο αλλαγη του αερα

καλυτερα πηγαινε καπου οπου θα κανεις πολλα μαθηματα

υ.γ. το διπλωμα φουσκωτου ειναι διαφορετικο απο το ταχυπλοου ε?
 
OP
OP
P

punter

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2007
Μηνύματα
2.048
Like
9
Πόντοι
16
οταν λες 2 μηνες τι εννοεις??

Συνολο ωρες θυμασε???
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
16
Πόντοι
16
Το φουσκωτό είναι από τα πιο ασφαλή πλεούμενα.
Το δίπλωμα θα το πάρεις για πλάκα. Αλλά θα μάθεις κι ελάχιστα.
Το καλύτερο όμως που έχεις να κάνεις μετά,
να βγεις για τις πρώτες σου βόλτες, παρέα με άλλα φουσκωτά με έμπειρους καπεταναίους.
Από αυτούς θα μάθεις πολλά.
Μπορείς να γίνεις μέλος και σε κάποιον όμιλο.
 

nikos32p

Μέλος
Εγγρ.
22 Αυγ 2006
Μηνύματα
405
Κριτικές
8
Like
60
Πόντοι
1
250 πλήρωσα το 2007. Έκανα 5 μαθηματα στην θάλασσα και 2-3 φορες θεωρητικα. Πήγαινε στην ελευσίνα.Ο Δασκαλος ειναι τζιμάνι!! Το πήρα άνετα χωρίς να έχω ξαναποιάσει τιμόνι σκάφους ποτε..
 

RoufiaNitsa

Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2009
Μηνύματα
23
Like
0
Πόντοι
0
οταν λες 2 μηνες τι εννοεις??

Συνολο ωρες θυμασε???


ιστιοπλοϊα εκανα οχι φουσκωτο...
για πιο αρτια γνωση της θαλασσας ξεκινα απο ιστιοπλοϊα και μετα τα υπολοιπα, εαν και εφοσον σε ενδιαφερει η θαλασσα γενικοτερα....


ωρες ηταν 3-4 θεωρια καθε βδομαδα και ενα 8ωρο πρακτικα το σ/κ

και παρολαυτα φαντασου νιωθω (και ειμαι) πολυ απειρη
 

rozkrotalias

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Απρ 2006
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
157
Like
1.000
Πόντοι
5.355
Φώντας = Respect !!!!!  :rockon: :rockon:
yorgos σε καταλαβαινω. Τα ιδια λεμε αλλα με αλλον τροπο... Η ασφαλεια ειναι πανω απο ολα!!!



perineo μαλλον μαλακα βρηκα.. γι αυτο δεν το εκλεισα με την μια εκει κ ψαχνω..

Εσυ εννοεις τον Φωντα Σ. (δεν βαζω επιθετο)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom