Νέα

Μπύρες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pristine
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 814
  • Εμφανίσεις 40K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποσες μπυρες πινεις την μερα ?

  • Μια

    Ψήφοι: 23 33,3%
  • Δυο

    Ψήφοι: 16 23,2%
  • Τρεις

    Ψήφοι: 19 27,5%
  • Δεκα

    Ψήφοι: 7 10,1%
  • Αν πινεις πανω απο 80 τοτε εισαι για Γκινες

    Ψήφοι: 4 5,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    69

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Δε βρήκα κάτι σχετικό με αναζήτηση. Αν υπάρχει ήδη κάτι, sorry ε? :rolleyes:

Για προτείνεται ρε μάγκες καμιά ξένη μπύρα πέρα από Guinness που την ξέρω


για να καβατζάρω το ψυγείο. Έρχεται φιλικό ζευγάρι από Maryland, US για φιλοξενία και αν και το έχω κόψει εδώ και 10 χρόνια (έπινα ξύδια τότε), θα με βάλει στο λούκι ο πούστης ο χοντρός ο Bob, τη βλέπω τη δουλειά. Από μπύρες είμαι άσχετος, για πείτε να κάνω καμιά εξόρμηση στο Continent. :helpplea:

Ξέρω ότι είναι ακριβές οι ξένες, αλλά δε γαμιέται... :rolleyes:
 

proto

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
844
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
6
Φιλε Pilsner Urquell,τσεχικη μπυρα,πιστευω ειναι μια καλη επιλογη.... ;)

Επισης Vondel βελγικη ξανθια μπυρα...
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
Παρε μια 24αδα Budweiser (τσεχικες Lager) ριχτες στο ψυγειο και καθαρισες.. ;)

( γιατι pils και μαυρες ειναι ειδικου γουστου )
 

Συνημμένα

  • lahev-max-4-3.jpg
    lahev-max-4-3.jpg
    181,3 KB · Εμφανίσεις: 54
  • czechvar2.jpg
    czechvar2.jpg
    17,9 KB · Εμφανίσεις: 21

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
Ωραίο Thread! Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Miller: αμερικανιά ελαφριά μπύρα για ξέπλυμα από ξύδια αλλά έχει ένα άλφα ενδιαφέρον.

Marzen καπνιστή: μία από τις αγαπημένες μου. Καπνιστή σκουρόχρωμη με έντονα αρώματα καπνού και γεμάτη γεύση. Αρκετά σκουρόχρωμη και συστήνεται μόνο με συνοδεία φαγητού. Για τους φανατικούς του είδους βέβαια και σκέτη γαμάει.

Chimay :Μοναστηριακή. βγαίενι σε δυο εκδόσεις κόκκινη και μπλε. Η μία έχει περισσότερους βαθμούς από την άλλη και μια παραπάνω αλκοολική ζύμωση. Εγώ προτιμώ την "ελαφριά" (δε θυμάμαι αν είναι η μπλε ή η κόκκινη). Πολύ ισσοπροπημένη γεύση αλλά προσοχη γιατί κοπανάει άσχημα (γύρω στους 8 βαθμούς είναι)

Kozel Volkopopovicky: Τσέχικη σκουρόχρωμη με απαλό άρωμα και ελαφριά. Σκούρο χρώμα αλλά επoυδενή η πίκρα της Guiness. Επίσης πολύ καλή επιλογή για κάτι ελαφρύ σε ώρα εκτός φαγητού.

Tripel Karmeliet: Κάτι ανάμεσα σε μοναστηριακή (βλέπε chimay και la trappe) και weiss (βλέπε weihenstaphaner και erdinger). Αρκετά δύσκολη μπύρα. Ή θα πάθει πλάκα ο φίλος σου ή θα σιχαθεί.

Erdinger: Λευκή (weiss) μπύρα. Εμενα μου αρέσει αλλά γούστα είναι αυτά. Πάντως σαν κατηγορία η λευκές μπύρες είναι must.

Keiser: κλασσική pilsner περιπτέρου πολύ καλύτερη επιλογή όμως από τις άλλες βλέπε πράσινες αμστελ κλπ.

Krombacher: βγαίνει σε λευκή και σε pilsner. και οι δύο είναι καλές επιλογές για κάτι πιο σίγουρο χωρίς ιδιαίτερο ρίσκο αποτυχίας.

Floris: Μπύρα με γεύσεις φρούτων (κεράσι, ροδάκινο, φράουλα αν θυμάμαι καλά). Εντελώς γκομενίστικη μπύρα λλά παρ'όλα αυτά είναι κάτι που θα κάνει εντύπωση. Προτείνω την γεύση κεράσι.

La trappe: Η πιο κλασσική μοναστηριακή. Βγαίνει σε duppel trippel και quadruppel, που θα πει διπλής τριπλής και τετραπλής ζύμωσης αντίστοιχα. Θα πρότεινα την duppel χωρίς όμως να με τρελαίνει κιόλας. Επίσης βαράει (από 7 μέχρι 10 βαθμούς αν θυμάμαι καλά).

AYTA!
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.218
Like
366
Πόντοι
36
H Chimay  η μπλέ είναι η πιο δυνατή (και μου αρέσει πιο πολύ), 9 βαθμούς. Η άσπρη 8 και η κόκκινη 7.

Οι μοναστηριακές trappist είναι όλες πολύ καλές, απλά θέμα γούστου ποιά αρέσει περισσότερο. 6 μοναστήρια στο Βέλγιο και 1 στην Ολλανδία βγάζουν τέτοιες μπύρες, ποιότητα εξαιρετική. Πληροφορίες παραπάνω απ' ότι χρειάζεστε στην  wikipedia.

Πέρα από αυτές δοκιμάστε  Duvel & Leffe (κατά προτίμηση τις δυνατότερες).

Bock:  τύπος δυνατής μαύρης μπύρας που παράγεται εποχιακά κατά τη νηστεία του πάσχα. Γεμάτη γεύση που μου αρέσει πολύ.

Guiness: All time classic from Ireland. Αλλά τελείως διαφορετική από τις αμερικάνικες (απαράδεκτες ΙΜΗΟ)
 
OP
OP
P

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Thanks μάγκες. Αυτό το καπνιστή μ' άρεσε :thumbsup:

Marzen καπνιστή: μία από τις αγαπημένες μου. Καπνιστή σκουρόχρωμη με έντονα αρώματα καπνού και γεμάτη γεύση. Αρκετά σκουρόχρωμη και συστήνεται μόνο με συνοδεία φαγητού. Για τους φανατικούς του είδους βέβαια και σκέτη γαμάει.

Θα δω τι λένε αύριο και οι άλλοι - την κάνω τώρα για ύπνο. Καλό βράδυ σε όλους. ;)
 

pilot2005

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2005
Μηνύματα
1.393
Κριτικές
21
Like
9
Πόντοι
2.945
Boddingtons. Χρυσαφένιο χρώμα λόγω του καβουρδισμένου λυκίσκου. Συνδιάζει την ξανθιά μπύρα ως προς το χρώμα με τη μαύρη λόγω του αφρού που κάνει. Την τσάκιζα στο Λονδίνο και χαίρομαι που εδώ και καιρό τη βρίσκω σε σούπερ μάρκετ εύκολα.
 

Επισκέπτης
Boddingtons. Χρυσαφένιο χρώμα λόγω του καβουρδισμένου λυκίσκου. Συνδιάζει την ξανθιά μπύρα ως προς το χρώμα με τη μαύρη λόγω του αφρού που κάνει. Την τσάκιζα στο Λονδίνο και χαίρομαι που εδώ και καιρό τη βρίσκω σε σούπερ μάρκετ εύκολα.
ρε συ αυτη και η jonh smiths που ειναι παρομοια ale ειναι δεν ειναι μπυρες...πως τα πινεις αυτα τα νεροζουμια δεν μπορω να καταλαβω..για μπυρες λεει ο φιλος εδω
 

pilot2005

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2005
Μηνύματα
1.393
Κριτικές
21
Like
9
Πόντοι
2.945
ρε συ αυτη και η jonh smiths που ειναι παρομοια ale ειναι δεν ειναι μπυρες...πως τα πινεις αυτα τα νεροζουμια δεν μπορω να καταλαβω..για μπυρες λεει ο φιλος εδω
Νεροζούμι πιστεύει και ένας γνωστός μου τη Guinness. Περί ορέξεως όμως δε θα προσπαθήσω να πείσω κανένα. Άσπρο πάτο.
 

pilot2005

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2005
Μηνύματα
1.393
Κριτικές
21
Like
9
Πόντοι
2.945
μα και η γκινες ιδιο αφρο εχει ιδια φαση ειναι...ασπρο πατο
Κοίτα. Ότι και να λέμε οι μπύρες είναι είτε ale ή lager. Εξαρτάτε από τον τρόπο ζύμωσης. Από εκεί και πέρα και οι δύο κατηγορίες είναι μπύρες και ο καθένας πίνει ότι θέλει. Ο φίλος ρώτησε για μπύρες οπότε όλες οι μπύρες μπορούν να αναφερθούν.
 

Επισκέπτης
Κοίτα. Ότι και να λέμε οι μπύρες είναι είτε ale ή lager. Εξαρτάτε από τον τρόπο ζύμωσης. Από εκεί και πέρα και οι δύο κατηγορίες είναι μπύρες και ο καθένας πίνει ότι θέλει. Ο φίλος ρώτησε για μπύρες οπότε όλες οι μπύρες μπορούν να αναφερθούν.
ναι ρε αραξε...απλα μου κανε εντυπωση που σαρεσει η boddingtons..θεμα γουστου οπως ειπες απλα
 

pilot2005

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2005
Μηνύματα
1.393
Κριτικές
21
Like
9
Πόντοι
2.945
Και εάν θέλει ο φίλος και μια πιο πικάντικη γεύση μπορεί να δοκιμάσει Schlenkerla η οποία έχει γεύση από καπνιστό μπείκον. Πάει με κόκκινα κρεατικά και σαλάτες με σως κλπ.
 

leon23

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
1.884
Like
1.122
Πόντοι
216
πολυ καλο θρεντ παντος να διαλεξεις μονο ευρωπαικες μπυρες γιατι τις αμερικανιες θα τις εχει βαρεθει. Για πειτε και για την ιστορια της μπυρας. Απο οτι ξερω εχει πεξει συμαντικο ρολο στο δυτικο κοσμο.
 

leon23

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
1.884
Like
1.122
Πόντοι
216
για την stella artois τι γνωμη εχετε ? εχω κολισει τωρα τελευτεα !!!
 

pilot2005

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2005
Μηνύματα
1.393
Κριτικές
21
Like
9
Πόντοι
2.945
Αρκετά καλή lager μπύρα, υποτίθεται δε σε φουσκώνει τόσο πολύ όσο άλλες, αν και εγώ όποτε πιω στέλλα μετά καταλήγω με τίποτα άλλες και δεν ξέρω από που τέντωσε η μπάκα.
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
137
Πόντοι
7.985
Δε βρήκα κάτι σχετικό με αναζήτηση. Αν υπάρχει ήδη κάτι, sorry ε? :rolleyes:

Για προτείνεται ρε μάγκες καμιά ξένη μπύρα πέρα από Guinness που την ξέρω


για να καβατζάρω το ψυγείο. Έρχεται φιλικό ζευγάρι από Maryland, US για φιλοξενία και αν και το έχω κόψει εδώ και 10 χρόνια (έπινα ξύδια τότε), θα με βάλει στο λούκι ο πούστης ο χοντρός ο Bob, τη βλέπω τη δουλειά. Από μπύρες είμαι άσχετος, για πείτε να κάνω καμιά εξόρμηση στο Continent. :helpplea:

Ξέρω ότι είναι ακριβές οι ξένες, αλλά δε γαμιέται... :rolleyes:

Παρομοιο θρεντ υπαρχει εδω.  ;)

 

yam

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2008
Μηνύματα
44
Like
2
Πόντοι
0
warsteiner όλα τα λευτά!

επίσεις...  ΑΛΦΑ! δεν ξέρω εμένα μαρέσει...

και επίσεις kaiser!!  :pipa2: :pipa2: :pipa2: :pipa2: :pipa2: :pipa2: :pipa2: :pipa2: :pipa2:
 

ApolloCreed

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2007
Μηνύματα
48
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
0
Εγώ έχω ένα κόλλημα. Γουστάρω η μπύρα μου να είναι draft. Θεωρώ πως έχει μεγάλη διαφορά γευστικά από τα μπουκαλάκια.

Γενικότερα όμως μου αρέσουν οι Weiss πχ Erdinger, και οι λίγο πιο βαριές και μυστήριες μπύρες (πχ Delirium Tremens - μέχρι πριν 2 χρόνια μόνο στο εξωτερικό, τώρα την βρίσκεις και σε κάβες εδώ)

Δοκιμάστε οπωσδήποτε την draft weiss που έχει η Craft στην Αλεξάνδρας!!!
 

Blg69

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
82
Like
0
Πόντοι
0
Γιατί δε βλέπω να έχει αναφερθεί ως τώρα η Murphy's; Δεν τη γουστάρει κανείς;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom