Νέα

Γνώμες για Ανδρέα Παπανδρέου. Κατέστρεψε την Ελλάδα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα maniatis1983
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 103K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ανδρέας Παπανδρέου,λαοπλάνος-φίδι κολοβό ή ηγέτης;;;

  • λαοπλάνος-φίδι κολοβό

    Ψήφοι: 94 76,4%
  • ηγέτης,έδωσε ψωμάκι στον λαό

    Ψήφοι: 22 17,9%
  • λευκό

    Ψήφοι: 7 5,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    123

maniatis1983

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2009
Μηνύματα
32
Like
0
Πόντοι
0
το ερώτημα που τίθεται είναι το εξής...πως ένας τόσο λαμπρό μυαλό,με τόσο λαμπρή ακαδημαϊκή καριέρα κατάστρεψε εν τελει την ελλάδα...παγκόσμια πρωτοτυπία ...ένας καθηγητής του ucal,berkeley να γίνει πρωθυπουργός και να διαλύσει μια χωρα?παραθέτω λόγο του Stiglitz....ΠΑΡΑΚΑΛΏ ΣΟΒΑΡA... ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΉΜΑΤΑ...ΌΧΙ ΧΥΔΑΙΌΤΗΤΕΣ...ΒΡΙΣΙΈΣ ΚΛΠ....ΑΣΌΒΑΡΟΙ ΝΑ ΑΠΌΣΧΟΥΝ ΚΑΛΎΤΕΡΑ....
διευκρινίζω επίσης κάτι για τον εαυτό μου..προέρχομαι από οικογένεια φανατικά στον χώρο του πασοκ...ο πατέρας μου και ο θείος μου είχαν φυλακιστεί επί χούντας ως meli σημαντικής αντιστασιακής οργάνωσης....αλλα όταν βγήκα στο εξωτερικό μου άνοιξαν τα μάτιa...
 

geo33(1)

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιαν 2006
Μηνύματα
694
Like
13
Πόντοι
6
Επειδή δεν γνωρίζω καλά Αγγλικά παρακαλώ όπως μεταφράσατε το παραπάνω κείμενο έτσι να μπορέσουμε όπως εγώ και πολλοί άλλοι να εκφέρουμε γνώμη επί του παρόντως !
Ευχαριστώ !      :)
 

psixiatros

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2009
Μηνύματα
133
Like
8
Πόντοι
1
το ερώτημα που τίθεται είναι το εξής...πως ένας τόσο λαμπρό μυαλό,με τόσο λαμπρή ακαδημαϊκή καριέρα κατάστρεψε εν τελει την ελλάδα...παγκόσμια πρωτοτυπία ...ένας καθηγητής του ucal,berkeley να γίνει πρωθυπουργός και να διαλύσει μια χωρα?παραθέτω λόγο του Stiglitz....ΠΑΡΑΚΑΛΏ ΣΟΒΑΡA... ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΉΜΑΤΑ...ΌΧΙ ΧΥΔΑΙΌΤΗΤΕΣ...ΒΡΙΣΙΈΣ ΚΛΠ....ΑΣΌΒΑΡΟΙ ΝΑ ΑΠΌΣΧΟΥΝ ΚΑΛΎΤΕΡΑ....
διευκρινίζω επίσης κάτι για τον εαυτό μου..προέρχομαι από οικογένεια φανατικά στον χώρο του πασοκ...ο πατέρας μου και ο θείος μου είχαν φυλακιστεί επί χούντας ως meli σημαντικής αντιστασιακής οργάνωσης....αλλα όταν βγήκα στο εξωτερικό μου άνοιξαν τα μάτιa...

θα το διαφοροποιήσω λίγο το ερώτημα

Πως ένας άνθρωπος που κορόιδεψε τόσο κατάμουτρα τον κόσμο,ένας πολιτικός απατεώνας,λατρεύτηκε τόσο πολύ και μάλιστα ονομάστηκε και χαρισματικός?(εοκ και νατο,έξω οι βάσεις κλπ γνωστά)
 
OP
OP
maniatis1983

maniatis1983

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2009
Μηνύματα
32
Like
0
Πόντοι
0
είναι τραγική ειρωνεία...ο πιο χαρισματικός ηγέτης κατάστρεψε σχεδόν την χωρα...δε λέω ακολούθησε κάπως δυναμική εξωτερική πολιτική αλλα οι φοβίες  του τον ώθησαν να διαλύσει τα πάντα...
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
373
Πόντοι
366
φίλε maniatis, πες μας 2-3 βασικά στοιχεία που δείχνουν πώς ο ανδρέας κατέστρεψε τη χώρα. πού να καθόμαστε νυχτιάτικα, που είπε κι ο άλλος, να διαβάζουμε ολόκληρο κατεβατό στα αγγλικά
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Φίλε - εδώ πήραμε δύσκολη νίκη μέσα στο ΣΕΦ, το καλοκαίρι έρχετε και όλα τα μουνάκια αρχίζουν και βάζουν ξώβυζα και συ μιλάς για το απολίθωμα τον παπατζή?

Έχει πάει για ύπνο κι ο arcans... :cheesy:
 
OP
OP
maniatis1983

maniatis1983

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2009
Μηνύματα
32
Like
0
Πόντοι
0
δημόσιο έλλειμμα στα ουρανια,κρατικοποιήσεις,"συνδικαλισμος",διορισμοί ημετέρων,κλαδικές,γραφειοκρατία...δεν πιάνω την σκανδαλολογία γιατί μάλλον ήταν δημιούργημα των αντιπαλων του παρα πραγματική...δηλ δεν αποδείχτηκε ότι πήρε τα λεφτά για τον κουτσονόμο...απλώς η νδ χρησιμοποίσε ως όπλο το σκάνδαλο για να τον ρίξει...
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Α εσύ μιλάς σοβαρά δηλ. :rolleyes: Όταν λες χώρο ΠΑΣΟΚ, τι εννοείς ακριβώς? Γιατί μετά από 20 χρόνια, γίναμε όλοι λίγο από ΠΑΣΟΚ. ;)

Εννοώ από την αριστερή τάση, τη λαϊκή - ποια ακριβώς?
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
Κατω τα χερια απο τον Ανδρεα,ναι ρε ο ανδρεας σας φταιει,ο ανδρεας τα χαλασε ολα,και οι αλλοι εχουν σκιστοι να φτιαχνουν
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Ο Ανδρεας κληρονομισε απο τον πατερα του το ταλεντο του να ξεσικωνει τα πληθη!ηταν δεινος ρητορας.ειχε μεγαλη εφραδια λογου.αλλα δυστηχως στην πραξη δεν καταφερε να κανει τιποτα.για αυτο και εμεινε γνωστος με το ΘΑ....
 
OP
OP
maniatis1983

maniatis1983

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2009
Μηνύματα
32
Like
0
Πόντοι
0
όχι...παλαιό κόμμα "φιλελεφτερων"...βενιζελικός....ο παππούς μου υπήρχε υποψήφιος το 32 και το 36 με το KF...δεν βγήκε γιατί δεν ήταν βασιλόφρων...είχε κυνηγηθεί αγρια από βασιλικούς μπράβους...
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
Για οτιδηποτε αρνητικο ζουμε σημερα αμεσα ή εμμεσα φταιει αυτος και η νοοτροπια που επεβαλε στη χωρα αυτη.

Τουλαχιστον απ'οτι φαινεται η ιστορια τον κρινει οπως του αρμοζει (λαοπλανο , λαϊκιστη κλπ) και σε 10-20 χρονια που θα εχουν φυγει απο το προσκηνιο ολοι αυτοι που βολεψε τοτε θα ακουγεται πιο ανοιχτα ολη η αληθεια γυρω απο το ονομα του.

Και τελικα η αρνητικη υστεροφημια ειναι και η καλυτερη τιμωρια του.
 

GIORGOSK

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
1.640
Πόντοι
266
ασε μας ρε φίλε νυχτιάτικα, έχετε μαζευτεί εδω μέσα όλοι οι οπαδοί του ΛΑΟΣ, κλώνοι του Λάκη, θυμήθηκες τον Ανδρέα Παπανδρέου, που θα μιλήσεις εσύ με μισόλογα: `πιο χαρισματικός ηγέτης κατάστρεψε σχεδόν την χωρα' sic' που έχετε τρία αμάξια ο καθένας σας από την διαλυμένη χώρα του Παπανδρέου, αλλά το καλύτερο που έκανε ο Ανδρέας ήταν που γάμησε την δεξιά, και τώρά έρχεται η σειρά να την ξαναγαμήση... ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
Βγαινει ο καθης και οτι του λεει η μαμα και ο μπαμπας τα εχει εμπεδωσει,και μας τα πλασαρει αμασητα
 

psixiatros

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2009
Μηνύματα
133
Like
8
Πόντοι
1
ασε μας ρε φίλε νυχτιάτικα, έχετε μαζευτεί εδω μέσα όλοι οι οπαδοί του ΛΑΟΣ, κλώνοι του Λάκη, θυμήθηκες τον Ανδρέα Παπανδρέου, που θα μιλήσεις εσύ με μισόλογα: `πιο χαρισματικός ηγέτης κατάστρεψε σχεδόν την χωρα' sic' που έχετε τρία αμάξια ο καθένας σας από την διαλυμένη χώρα του Παπανδρέου, αλλά το καλύτερο που έκανε ο Ανδρέας ήταν που γάμησε την δεξιά, και τώρά έρχεται η σειρά να την ξαναγαμήση... ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ

σε κάτι τέτοιους ή μάλλον σε πάρα πολλούς τέτοιους στηρίχτηκε ο Ανδρέας και κυβέρνησε 3 τετραετίες...
 
OP
OP
maniatis1983

maniatis1983

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2009
Μηνύματα
32
Like
0
Πόντοι
0
δεν νομίζω ο ανδρέας να δημιουργήσει αρνητική υστεροφημία γιατί  η χωρα λειτουργούσε υπό στιβαρή διακυβέρνηση όταν ήταν πρωθυπουργός...ξέραμε ποιος κυβερνά...αλλα οι νοήμονες κριτές βλέπουν αλλιώς τα πράγματα...
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Φίλε την έζησα την εποχή και θυμάμαι ακριβώς τι έγινε - αλλά ν' ανοίξω κουβέντα με κάποιον στο Internet για το τι έγινε πριν από 30 χρόνια και μετά από 3 ποτάκια δεν υπάρχει περίπτωση. :rolleyes:

Δε μας λες για το γιο του καλύτερα - υπάρχει topic Θλιβερός Γιωργάκης - το ήξερες? Για πες - θα ψηφίσεις George? :o
 

pefotismenos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
409
Like
3
Πόντοι
1
Oi χειροτεροι Ελληνες ειναι οι ανω των 40 Πασοκτζηδες και οι κατω των 40 Δαπιτες
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
Αν απευθηνεσαι σε εμενα στις ευροεκλογες κκε και βουλευτικες η ΤΖΟΡΤΖ η κκε δεν εχω αποφασισει ακομη,θα δειξη
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom