Νέα

Toeic πτυχίο Αγγλικών γνωρίζει κανείς;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα seitan
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 22
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

seitan

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2009
Μηνύματα
350
Like
0
Πόντοι
1
Παιδια εχει δωσει κανεις το Τoeic?Με ενδιαφερει να δωσω για το χρησιμοποιησω για το δημοσιο.Ειναι δυσκολο?Με ενδιαφερει απο επιπεδο advanced και πανω.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
Παιδια εχει δωσει κανεις το Τoeic?Με ενδιαφερει να δωσω για το χρησιμοποιησω για το δημοσιο.Ειναι δυσκολο?Με ενδιαφερει απο επιπεδο advanced και πανω.

TOEIC δεν το έχω ακούσει ποτέ.

Μήπως εννοείς TOEFL?
 
OP
OP
S

seitan

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2009
Μηνύματα
350
Like
0
Πόντοι
1
Οχι υπαρχει Toeic ειναι της ελληνοαμερικανικης ενωσης και μαλιστα αναγνωριζεται απο δημοσιο σε επιπεδο lower και advanced.Eιναι μονο γραπτα και listening χωρις εκθεση και προφορικα,αλλα ρωταω μηπς εχει δωσει κανεις να μου πει τι παιζει απο θεματολογια,βαθμο δυσκολιας κτλ
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Το θυμάμι φίλε το TOEIC.είναι για όσους δεν μπορούν αν π'αρουν το Lower.Είναι πολύ χαμηλού επιπέδου αντίστοιχο με τα Palso.Και σε καμια περίπτωση δεν αναγνωρίζεται σε επίπεδο B2 δηλαδή Lower.Είναι Α2 δηλαδή σαφώς πιο κάτω.Γενικά αν και από ΕλληνοΑμερικάνικη Ένωση όλα τα πτυχία είναι κώλος ακόμα και το Proficiency τους,ωστόσο το Lower τους που το συνιστώ σε όσους έχουν πολλές αδυναμίες και δεν μπορούν να δώσουν για το Cambridge είναι το ECCE.Αυτό είναι το Lower της Ελληνοαμερικάνικης Ένωσης και όχι το TOEIC!
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Παιδια εχει δωσει κανεις το Τoeic?Με ενδιαφερει να δωσω για το χρησιμοποιησω για το δημοσιο.Ειναι δυσκολο?Με ενδιαφερει απο επιπεδο advanced και πανω.

Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο,αλλά το ΑΣΕΠ το αναγνωρίζει μέχρι Advanced.Και 100% να πετύχεις,advanced θα έχεις.Για το ΑΣΕΠ καλό είναι,και έχει εξετάσεις κάθε Παρασκευή,με τον περιορισμό ότι μπορείς να δώσεις εξετάσεις μόνο 1 φορά το μήνα.Αν θες να το πάρεις,σου συνιστώ να παρακολουθήσεις μαθήματα διότι όσο καλά Αγγλικά να ξέρεις,έχει παγίδες,και περιορισμένο χρόνο.Θέλει μέθοδο στις απαντήσεις.
 
OP
OP
S

seitan

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2009
Μηνύματα
350
Like
0
Πόντοι
1
Το θυμάμι φίλε το TOEIC.είναι για όσους δεν μπορούν αν π'αρουν το Lower.Είναι πολύ χαμηλού επιπέδου αντίστοιχο με τα Palso.Και σε καμια περίπτωση δεν αναγνωρίζεται σε επίπεδο B2 δηλαδή Lower.Είναι Α2 δηλαδή σαφώς πιο κάτω.Γενικά αν και από ΕλληνοΑμερικάνικη Ένωση όλα τα πτυχία είναι κώλος ακόμα και το Proficiency τους,ωστόσο το Lower τους που το συνιστώ σε όσους έχουν πολλές αδυναμίες και δεν μπορούν να δώσουν για το Cambridge είναι το ECCE.Αυτό είναι το Lower της Ελληνοαμερικάνικης Ένωσης και όχι το TOEIC!

Φιλε δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα,το toeic ειναι μια ενιαια εξεταση με κλιμακουμενη δυσκολια δηλαδη εχει ερωτησεις που καλυπτει ολα τα επιπεδα.
Απλα ρωταω μηπως ξερει κανεις θεματολογια,αν ειναι αρκετος ο χρονος,αν το listening εχεις το δικαιωμα να το ακουσεις 2 φορες κτλ. Προσωπικα το χρειαζομαι για διαγωνισμους δημοσιου που αναγνωριζεται σε επιπεδο advanced που πλεον ειναι απαραιτητο προσον
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Δεν έχεις δυνατότητα να ακούσεις δεύτερη φορά την κασέτα.Έχει ερωτήσεις γραμματικής,κατανόησης κειμένου,γράμματα φαξ κλπ.Κυκλοφορούν στο εμπόριο πολλά βιβλία όπου θα βρεις τεστ και cd να προπονηθείς.
 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
Παιδες Εγω εχω δωσει 4 φορες για lower στο παρελθον
Cambridge,Edexcel,Kρατικο και  Michigan ECCE!!
(απ ολα τα πτυχια δηλαδη).Και τις 4 εχω κοπει
σε αυτο το γαμημενο το listening!!Tωρα σκεφτομαι  
να δωσω για Toeic καθως το listening εχω ακουσει
πως ειναι πιο ευκολο,και γενικα η δομη των εξετασεων.
 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
Υ.Γ (δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα εχω ακουσει πως το listening μερικες φορες
βαζουν παρασιτα στο ραδιο επιτηδες για να αποτυγχανουν)!!!
 

alphonso

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Οκτ 2007
Μηνύματα
17.677
Κριτικές
3
Like
4.199
Πόντοι
606
Δεν έχεις δυνατότητα να ακούσεις δεύτερη φορά την κασέτα
μαλακια αυτο...εγω,οταν εδωσα για lower το 1993 και γενικα για ολα τα πτυχια αγγλικων μεχρι τοτε,ακουγαμε 2 φορες το listening...και μαλιστα,επειδη τοτε ακουγαμε κασετα ηχου και οχι cd,το κασετοφωνο το τοποθετουσαν μπροστα στην πρωτη ακροαση ενω στη δευτερη το εβαζαν στο βαθος της αιθουσας ουτως ωστε να μην αδικειται κανεις  :tooth:
 

Keyser Soze

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2008
Μηνύματα
310
Like
0
Πόντοι
1
Υ.Γ (δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα εχω ακουσει πως το listening μερικες φορες
βαζουν παρασιτα στο ραδιο επιτηδες για να αποτυγχανουν)!!!

Απίστευτες ανακρίβειες αναπαράγονται απερίσκεπτα.

[...]είναι για όσους δεν μπορούν αν π'αρουν το Lower.Είναι πολύ χαμηλού επιπέδου αντίστοιχο με τα Palso.Και σε καμια περίπτωση δεν αναγνωρίζεται σε επίπεδο B2 δηλαδή Lower.Είναι Α2 δηλαδή σαφώς πιο κάτω. [...]το Lower τους που το συνιστώ σε όσους έχουν πολλές αδυναμίες και δεν μπορούν να δώσουν για το Cambridge είναι το ECCE.Αυτό είναι το Lower της Ελληνοαμερικάνικης Ένωσης και όχι το TOEIC!

Επειδή είμαι του χώρου (επαγγελματικά εννοώ), τίποτε από τα παραπάνω δεν ισχύει -ούτε και το ότι το Β2 του Michigan είναι πιο εύκολο, έτσι απόλυτα. Για προετοιμασία για αυτό που ενδιαφέρει το φίλο, καλό είναι να πάρει κανένα βιβλίο της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης για να δει το επίπεδο. Θα συνιστούσα για το επίπεδο Β2 και το BULATS του British Council (μόνο σε υπολογιστή, με άμεσα αποτελέσματα με το πέρας της εξέτασης) και το Β2 του CITY & GUILDS, εφ' όσον μιλάμε για ενήλικα υποψήφιο.
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Φιλε δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα,το toeic ειναι μια ενιαια εξεταση με κλιμακουμενη δυσκολια δηλαδη εχει ερωτησεις που καλυπτει ολα τα επιπεδα.
Απλα ρωταω μηπως ξερει κανεις θεματολογια,αν ειναι αρκετος ο χρονος,αν το listening εχεις το δικαιωμα να το ακουσεις 2 φορες κτλ. Προσωπικα το χρειαζομαι για διαγωνισμους δημοσιου που αναγνωριζεται σε επιπεδο advanced που πλεον ειναι απαραιτητο προσον

Το καλύτερο βιβλίο να προετοιμαστείς είναι του Kaplan που συνοδεύεται και με CD για τα Listening,νομίζω και cd rom με test.Είναι κορυφή σε Αμερικάνικα χαρτιά γλωσσομάθειας.Επίσης να πας στο Ινστιτούτο Fulbright που είναι 100 μέτρα πιο κάτω από τη Βουλή.Εκεί αθσ ου δώσουν cd rom που ε΄χει οδηγίες και 1 test να δεις.
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Απίστευτες ανακρίβειες αναπαράγονται απερίσκεπτα.

Επειδή είμαι του χώρου (επαγγελματικά εννοώ), τίποτε από τα παραπάνω δεν ισχύει -ούτε και το ότι το Β2 του Michigan είναι πιο εύκολο, έτσι απόλυτα. Για προετοιμασία για αυτό που ενδιαφέρει το φίλο, καλό είναι να πάρει κανένα βιβλίο της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης για να δει το επίπεδο. Θα συνιστούσα για το επίπεδο Β2 και το BULATS του British Council (μόνο σε υπολογιστή, με άμεσα αποτελέσματα με το πέρας της εξέτασης) και το Β2 του CITY & GUILDS, εφ' όσον μιλάμε για ενήλικα υποψήφιο.

Δηλαδή κύριε το ECCE είναι το ίδιο δύσκολο με το First Certificate λες σε δυσκολία;;Και ότι αν γράψεις μεγάλο σκορ στο TOEIC είναι αντίστοιχο του Advance του Cambridge?Εγώ είχα πάρει παλιά το ECCE στα 16 μου και παρόλο που το πήρα τα Αγγλικά μου δεν ήταν καλά.Και μετά από χρόνια με ιδιαίτερα και αρχίζοντας από την αρχή πήρα όλα τα διπλώματα του Cambridge αρχίζοντας από το First certificate μιας και η διαφορά ECCE και First Certificate είναι τεράστια!!!
 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
Το listening ειναι το το πιο δυσκολο κομματι των εξετασεων γιατι πλην αυτο που προανεφερα μπορει να περασει
κανα αυτοκινητο η καμια μηχανη γκαζωμενη απ εξω και να μην τ ακουσεις καλα!!!
 
OP
OP
S

seitan

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2009
Μηνύματα
350
Like
0
Πόντοι
1
Απο την εμπειρια του κανεις ξερει τι επιπεδο γενικων γνωσεων αγγλικων θελει για να παρει κανεις το advanced level?
 

silva!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
16.051
Κριτικές
3
Like
14
Πόντοι
166
εγω εδωσα μια φορα για lower κεμπριτζ και μισιγκαν και το πηρα με τη πρωτη,τοτε ειχαμε κατι απιστευτα αρχαια κασετοφωνα στο λισενινγκ αλλα τα καταφερα!!!!! :rockon: :rockon: :rockon:
 

Keyser Soze

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2008
Μηνύματα
310
Like
0
Πόντοι
1
Δηλαδή κύριε το ECCE είναι το ίδιο δύσκολο με το First Certificate λες σε δυσκολία;;Και ότι αν γράψεις μεγάλο σκορ στο TOEIC είναι αντίστοιχο του Advance του Cambridge?Εγώ είχα πάρει παλιά το ECCE στα 16 μου και παρόλο που το πήρα τα Αγγλικά μου δεν ήταν καλά.Και μετά από χρόνια με ιδιαίτερα και αρχίζοντας από την αρχή πήρα όλα τα διπλώματα του Cambridge αρχίζοντας από το First certificate μιας και η διαφορά ECCE και First Certificate είναι τεράστια!!!

Δεν είπα πως είναι το ίδιο δύσκολο, ούτε περισσότερο εύκολο, ούτε λιγότερο. Η διαφορά είναι όντως τεράστια. Όπως και η διαφορά ενός μήλου με ένα πορτοκάλι. Η δυσκολία είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό, και ανάλογο με το στυλ του κάθε υποψήφιου. Για σένα ήταν δυσκολότερο το FCE, για άλλους (τυχαίνει να) είναι το ECCE. Τα ποσοστά επιτυχίας και των δυο εξετάσεων είναι σχεδόν ίδια, με αυτά του FCE ελαφρώς υψηλότερα. Σκορ ανώτερο του 750 ή 765 στο TOEIC είναι αντίστοιχο (και επισήμως αναγνωρισμένο από το ΑΣΕΠ και την ALTE -i.e. Association of Language Teachers of Europe) του Advanced. Όλες οι εξετάσεις που είναι αναγνωρισμένες σε επίπεδα Β1, Β2, C1, C2 από εθνικούς και διεθνείς φορείς είναι λίγο-πολύ παρόμοιας δυσκολίας.

Πίστεψέ με, ξέρω τί λέω. Αυτό που ισχύει για σένα δεν είναι απαραίτητα κάτι που ισχύει για όλους τους άλλους. Δεν είμαι απόλυτος για να σε "ταπώσω", απλώς εδώ και 14 χρόνια κάνω αυτή τη δουλειά.
 

doctoras61

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2008
Μηνύματα
26
Like
0
Πόντοι
0
Το χρειαστηκα πριν 5 μηνες , δεν ειχα ιδεα περι τινος προκειται , πηρα ενα βιβλιο που το προτεινει η ιδια η Ενωση , του εριξα μια ματια και βουρ . Φιλε μου δεν υπαρχει θεμα για κακη ποιοτητα του ηχου , και η ενταση ειναι επαρκης για να μη ακουστει καμμια "μηχανη η αυτοκινητο" απ εξω οπως καποιος ειπε . Αρκει να ζητησεις να κλεισουν ολα τα παραθυρα πριν αρχισει το τεστ - το εκανα εγω και φυσικα πολυ ευγενικα το εκαναν -.
Δεν καταλαβαινω γιατι αυτη η ταση υποτιμησης των τεστ της Ενωσης , γιατι δεν φτανεις "ευκολα" σε βαθμολογιες 850 και πανω δλδ Advanced - Proficiency - οι πιο πολλοι φτανουν μεχρι τα μισα - καπου στο Lower .... οταν τελειωσα ειχα αφησει 4 νομιζω ερωτησεις λογω χρονου και ακουγα απο αλλους για δεκα και δεκαπεντε !!!
Μια συμβουλη .. οταν θα ακους το Listening να προσπαθεις να εντοπιζεις λεξεις και νοηματα κλειδια  για τις ερωτησεις που ακολουθουν και τις οποιες τις εχεις μπροστα σου οκ ? Επισης εχε αν μπορεις και δεν σε αγχωνει ενα ρολοι προχειρο ωστε αν βλεπεις οτι εχεις ερωτησεις που ΔΕΝ εχεις πιασει ακομα να απαντησης να βαλεις στη τυχη τις απαντησεις και οτι πιασεις . Εγω εφτασα στο 900 αλλα δεν ειχα ενα ρολοι και απο φιλοτιμο οταν ειπαν μολυβια κατω σταματησα , αν ειχα κανει αυτο που σου ειπα μπορει να ειχα πιασει αλλα 5 μορια και θα ημουνα στο Proficiency ετσι για το γαμω το .
 

hounik

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
613
Κριτικές
25
Like
75
Πόντοι
5.765
χωρις διαβασμα, ανετα 675.απλα μην αγχωθεις και μην πολυσκεφτεσαι γιατι ετσι μπερδευεσαι.οπως βγει,αν ξερεις γραφεις καλα.
 

aficio

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2009
Μηνύματα
10
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
0
Είχα δώσει όταν είχε πρωτοεμφανιστεί το Τεστ. Είχα πιάσει λίγο πιο κάτω από το advanced.΄
Η μόνη προετοιμασία που είχα κάνει ήταν κάποια τεστ από ένα βιβλίο που πρότεινε η ελληνοαμερικάνικη ένωση.

Επειδή τα αγγλικά τα έχω μάθει εμπειρικά σου λέω ότι εκτός από την γραμματική που πάτωσα.. όλα τα άλλα μου
φάνηκαν απλά έως μέτριας δυσκολίας. Βέβαια έχω ακούσει ότι το έχουν δυσκολέψει από τότε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom