Νέα

Euroleague basketball & μπάσκετ γενικά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mouNINJA
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 111K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Θέλετε ΠΑΟ & ΟΣΦΠ σε κλειστή ευρωπαϊκή λίγκα αντί για την Α1?

  • Ναι

    Ψήφοι: 82 57,7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 51 35,9%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 9 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    142

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
16
Πόντοι
66
Ανοίγω αυτό το thread για τη Euroleague αφού βλέπω ότι υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον φέτος για το μπάσκετ και ειδικά για την Ευρώπη.
Η πρώτη ψηφοφορία έχει να κάνει με το ποια είναι τα φαβορί για το Final 4 του Βερολίνου (θα ανανεώνεται ανάλογα με το στάδιο της διοργάνωσης ώστε να είναι επίκαιρη).
Όποιος δε βαριέται, ας γράψει και κάτι παραπάνω πχ. ποιες θεωρεί τις καλύτερες/φορμαρισμένες ομάδες στην Ευρώπη και φυσικά τι ελπίδες για διάκριση έχουν οι ελληνικές ομάδες.

Αρχίζω εγώ.
Αυτή τη στιγμή, θεωρώ κορυφαίες στην Ευρώπη:
1)Barcelona
2)CSKA
3)PAO
4)Tau
Πιστεύω ότι συμμετοχή του ΠΑΟ στο Final 4 είναι στάνταρ ενώ η Θρυλάρα έχει και αυτή πολλές πιθανότητες. :rockon:
 

Επισκέπτης
Ανοίγω αυτό το thread για τη Euroleague αφού βλέπω ότι υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον φέτος για το μπάσκετ και ειδικά για την Ευρώπη.
Η πρώτη ψηφοφορία έχει να κάνει με το ποια είναι τα φαβορί για το Final 4 του Βερολίνου (θα ανανεώνεται ανάλογα με το στάδιο της διοργάνωσης ώστε να είναι επίκαιρη).
Όποιος δε βαριέται, ας γράψει και κάτι παραπάνω πχ. ποιες θεωρεί τις καλύτερες/φορμαρισμένες ομάδες στην Ευρώπη και φυσικά τι ελπίδες για διάκριση έχουν οι ελληνικές ομάδες.

Αρχίζω εγώ.
Αυτή τη στιγμή, θεωρώ κορυφαίες στην Ευρώπη:
1)Barcelona
2)CSKA
3)PAO
4)Tau
Πιστεύω ότι συμμετοχή του ΠΑΟ στο Final 4 είναι στάνταρ ενώ η Θρυλάρα έχει και αυτή πολλές πιθανότητες. :rockon:
Να σε ρωτήσω κάτι αφού ξέρεις απο αυτά!
Κάτι ομάδες όπως η Κνορ Μπολόνια, η Σταφανελ υπάρχουν ακόμα?
 

EvilPlasma

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.219
Κριτικές
87
Like
9.948
Πόντοι
17.885
Ανοίγω αυτό το thread για τη Euroleague αφού βλέπω ότι υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον φέτος για το μπάσκετ και ειδικά για την Ευρώπη.
Η πρώτη ψηφοφορία έχει να κάνει με το ποια είναι τα φαβορί για το Final 4 του Βερολίνου (θα ανανεώνεται ανάλογα με το στάδιο της διοργάνωσης ώστε να είναι επίκαιρη).
Όποιος δε βαριέται, ας γράψει και κάτι παραπάνω πχ. ποιες θεωρεί τις καλύτερες/φορμαρισμένες ομάδες στην Ευρώπη και φυσικά τι ελπίδες για διάκριση έχουν οι ελληνικές ομάδες.

Αρχίζω εγώ.
Αυτή τη στιγμή, θεωρώ κορυφαίες στην Ευρώπη:
1)Barcelona
2)CSKA
3)PAO
4)Tau
Πιστεύω ότι συμμετοχή του ΠΑΟ στο Final 4 είναι στάνταρ ενώ η Θρυλάρα έχει και αυτή πολλές πιθανότητες. :rockon:

τι λες ρε νίντζα? Τι λες? Ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω! Να πα να γαμηθούνε όλοι οι άλλοι!  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 
OP
OP
M

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
16
Πόντοι
66
Να σε ρωτήσω κάτι αφού ξέρεις απο αυτά!
Κάτι ομάδες όπως η Κνορ Μπολόνια, η Σταφανελ υπάρχουν ακόμα?

H Stefanel άλλαξε όνομα και λέγεται πλέον Armani Jeans Milano.
Ιδιοκτήτες της είναι ο Galliani, ο Moratti, o Kobe Bryant και ο Giorgio Armani.

Η Knorr άλλαξε και αυτή όνομα και τώρα λέγεται Virtus Bologna.

τι λες ρε νίντζα? Τι λες? Ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω! Να πα να γαμηθούνε όλοι οι άλλοι!  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

:dancing: :2funny:
 

Επισκέπτης

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
18
Πόντοι
366
Οι Γερμανικές για τον μπούτσο,ε?
Είναι ευκαιρία πάλι για τις Ελληνικές αφού είναι δεδομένο ότι θα κερδίσουν την μάχη της εξέδρας αν φθάσουν στο φάιναλ φορ...
 

souhdos13

Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.067
Like
1
Πόντοι
16
Εξω ο Ταρατσας απο τα μπασκετικα θρεντ.Πρωτα κραζει το αθλημα και μετα ζηταει και πληροφοριες.ΟΥΣΤ. :birdman: :birdman:

Παμε τωρα στο θρεντ.
Παω με τα φαβορι και λεω ΤΣΣΚΑ,ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ,Μπαρτσα και Ταου.

Αν ο γαυρος βρει στους 8 την Ρεαλ,εστω και με μειονεκτημα εδρας,εχει αρκετες πιθανοτητες να χτυπησει το final-4.
Αν γινει αυτο σημαινει αυτοματα οτι στους 8 εχουμε σουπερ ντερμπι μεταξυ Ταου και Μπαρτσα.Τοτε ετοιμαστειτε να πεσουν κορμια και να δουμε 5 ματσαρες. :rockon: :rockon:

Ωραιο θρεντακι. ;)

ΥΓ:Αυτες οι γαμημενες ομαδες της Μπολονια εχουν αλλαξει τοσα πολλα ονοματα που μπερδευεσαι ασχημα.
Εγω τις αναφερω παντα ως Κιντερ και Τιμσιστεμ( :rockon:).
 
OP
OP
M

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
16
Πόντοι
66
Εγώ έχω μια απορία.
Πώς η Ρεάλ κατάφερε να νικήσει τη Μπάρτσα? Δε θυμάμαι να το διάβασα κάπου και μάλλον έχω χάσει κάποια επεισόδια.
Όσες φορές έχω δει τη Μπάρτσα φέτος μου φαινόταν ανίκητη. Όμως αποκλείστηκε από το τελικό κυπέλλου στην Ισπανία και είναι 2η στον όμιλό της. Ο Ολυμπιακός δε νομίζω ότι μπορεί να την αφήσει έξω αν διασταυρωθούν.
 

souhdos13

Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.067
Like
1
Πόντοι
16
Εγώ έχω μια απορία.
Πώς η Ρεάλ κατάφερε να νικήσει τη Μπάρτσα? Δε θυμάμαι να το διάβασα κάπου και μάλλον έχω χάσει κάποια επεισόδια.
Όσες φορές έχω δει τη Μπάρτσα φέτος μου φαινόταν ανίκητη. Όμως αποκλείστηκε από το τελικό κυπέλλου στην Ισπανία και είναι 2η στον όμιλό της. Ο Ολυμπιακός δε νομίζω ότι μπορεί να την αφήσει έξω αν διασταυρωθούν.
Εγω παντως διαφωνω και με σενα και με τον Λαονικο(νομιζω) που λετε οτι η Μπαρτσα ειναι η καλυτερη ομαδα φετος.

Βεβαια μπορει να βγει πρωτη στον ομιλο,καθως εχει την Ρεαλ μεσα και παιζει με την αδιαφορη Μακαμπι στο Ισραηλ(την νικησε εκει μεσα η Ρεαλ).

Στο δικο μου το μυαλο νουμερο 1 ειναι η ΤΣΣΚΑ(εχει παιξει λιγα ματς πληρης) και νο2 η Ταου.

Και κατι αλλο που ξεχασα πριν.Τεραστια εκλπηξη ο αποκλεισμος της Μαλαγα.Καλη,δουλεμενη ομαδα,με εμπειρο προπονητη και  απιστευτη εδρα.Μαλλον της λειψαν οι προσωπικοτητες και ο παικτης ηγετης που θα παρει την ομαδα πανω του στην επιθεση.Παρολα αυτα Haislip rules :rockon: :rockon:.
 

Επισκέπτης
Εξω ο Ταρατσας απο τα μπασκετικα θρεντ.Πρωτα κραζει το αθλημα και μετα ζηταει και πληροφοριες.ΟΥΣΤ. :birdman: :birdman:
ΥΓ:Αυτες οι γαμημενες ομαδες της Μπολονια εχουν αλλαξει τοσα πολλα ονοματα που μπερδευεσαι ασχημα.
Εγω τις αναφερω παντα ως Κιντερ και Τιμσιστεμ( :rockon:).
Σταμάτησα να βλέπω Μπάσκετ όταν τελείωσε η καριέρα του Τζορνταν!
Όταν έχεις δει το τέλειο όλα τα αλλά σου φαίνονται ανεπαρκή!
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
172
Πόντοι
866
Εγώ έχω μια απορία.
Πώς η Ρεάλ κατάφερε να νικήσει τη Μπάρτσα? Δε θυμάμαι να το διάβασα κάπου και μάλλον έχω χάσει κάποια επεισόδια.
Όσες φορές έχω δει τη Μπάρτσα φέτος μου φαινόταν ανίκητη. Όμως αποκλείστηκε από το τελικό κυπέλλου στην Ισπανία και είναι 2η στον όμιλό της. Ο Ολυμπιακός δε νομίζω ότι μπορεί να την αφήσει έξω αν διασταυρωθούν.

με 2 ποντους την νικησε

και μενα μου φανηκε περιεργο αφου οσο εχω δει την ρεαλ ειναι τραγικη
παντως στο ημιτελικο για το κυπελο ισπανιας η ταου την γαμησε
εγω βαζω ταου και μπαρτσα στο ιδιο επιπεδο και την ρεαλ ενα σκαλι πιο κατω

 

souhdos13

Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.067
Like
1
Πόντοι
16
OP
OP
M

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
16
Πόντοι
66
Η αποψη μου γιαυτο βρισκεται στο παρακατω λινκ(απ.#274)


Συμφωνώ και εγώ. :thumbsup:
(είδα το βιντεάκι που είχα βάλει κάτω από το post σου και τρελάθηκα στο γέλιο  :2funny: :2funny: :2funny:)

Αυτό για τη Μπάρτσα το λέω γιατί μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση στα ματς με τον ΠΑΟ (δεν το λέω λόγω κόμπλεξ αλλά επειδή τον θεωρώ μία από τις καλύτερες και σταθερότερες ομάδες στην Ευρώπη). Ειδικά το πρώτο ματς στη Βαρκελώνη μου είχε κάνει τόση εντύπωση, που είδα αυτό αντί για τον Ολυμπιακό. Είναι μία ταχύτητα πάνω από οποιαδήποτε ευρωπαϊκή ομάδα έχω δει μέχρι στιγμής και ο Navarro είναι ο καλύτερος streak shooter αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη. Πλέον συνήθισε και τα μακρινά τρίποντα από το ΝΒΑ οπότε αν βρει ρυθμό μπορεί να ανοίξει οποιαδήποτε άμυνα. Εγώ σκεφτόμουν: "Καλά, αν παίζει έτσι τον Παναθηναϊκό εμείς τι θα κάνουμε?". Με την Ταού δυσκολευτήκαμε πολύ αλλά τους έλειπε ο Σπλίτερ (& λογικά θα χάσουμε στην Ισπανία). Προτιμώ να παίξουμε με Ρεάλ γιατί μας ταιριάζει καλύτερα σαν low tempo ομάδα. Την ΤΣΚΑ δεν την έχω δει καθόλου μέχρι στιγμής αλλά θα της λείψει ο Andersen σε σχέση με πέρυσι (τον οποίο θεωρώ παιχταρά).
Τέλος, η Μάλαγα έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης ακόμα και με εντυπωσίασε πολύ φέτος.
 
OP
OP
M

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
16
Πόντοι
66
Σωστό αν και μόλις μεγάλωσα κατάλαβα και πόσο ηλίθιο μπορεί να είναι ένα άθλημα που με κάθε επαφή υπάρχει φάουλ!

Τώρα σοβαρά το λες αυτό? :think:
& το ποδόσφαιρο μπορεί να γίνει έτσι ανάλογα με το διαιτητή.
Τουλάχιστον στο μπάσκετ υπάρχει όριο (5 ή 6 φάουλ) άρα εγγυημένο θέαμα μέχρι ενός σημείο.
 

Επισκέπτης
Τώρα σοβαρά το λες αυτό? :think:
& το ποδόσφαιρο μπορεί να γίνει έτσι ανάλογα με το διαιτητή.
Τουλάχιστον στο μπάσκετ υπάρχει όριο (5 ή 6 φάουλ) άρα εγγυημένο θέαμα μέχρι ενός σημείο.
Σοβαρά το λέω, γενικά με απωθεί αυτό το άθλημα σε όλα του ειδικά με τις συνεχείς διακοπές!
 
OP
OP
M

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
16
Πόντοι
66
Σοβαρά το λέω, γενικά με απωθεί αυτό το άθλημα σε όλα του ειδικά με τις συνεχείς διακοπές!

Αν εννοείς τα πολλά breaks για fouls, tv time-outs κλπ. σε στυλ American Football τότε ναι συμφωνώ. Σε αυτό τον τομέα προτιμώ το στυλ του ποδοσφαίρου που βλέπεις 45+ λεπτά συνεχόμενου παιχνιδιού και έχει 1 διακοπή (άρα 1 διαφημιστικό διάλειμμα). Στο μπάσκετ η ένταση δημιουργείται ευκολότερα από το ποδόσφαιρο αλλά διακόπτεται με τα time-outs (που γι' αυτό υπάρχουν) ενώ στη μπάλα κρατάς αμείωτο το ενδιαφέρον.
Όταν λες ότι σε απωθεί, εννοείς ότι δε σου αρέσει και το να παίζεις ο ίδιος για πλάκα πχ. μονά/σουτάκια κλπ.?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom