Νέα

Ανασφάλιστη εργασία - ένσημα - καταγγελία στο ΙΚΑ & επιθ. εργασίας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα spiros1968
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 35
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
Mαγκες εργαζομουν ανασφαλιστος για περιπου 10 μηνες σε ενα εστιατιριο-μπαρ στην Κηφισσια.
O εργοδοτης μου χρωστα μεροκαματα απο το καλοκαιρι και δεν πληρωνει!
Tι μπορω να κανω πειτε μου που μπορω να καταγειλω κτλ
Aποδειξεις δεν υπαρχουν αφου το ονομα μου δεν υπηρχε πουθενα, δυο φιλοι μου ομως δεχονται να επιβεβαιωσουν οτι δουλευα εκει...


edit_Duracell: Διόρθωση τίτλου
 

avatar

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.528
Like
9
Πόντοι
16
Σπασ'του το μαγαζι να πληρωσει δεκαπλασια απο τα μεροκαματα που σου χρωσταει.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Καλα ρε Σπύρο πως την πάτησες εσύ ένα αλάνι απο το Πασαλιμάνι;

Λοιπόν το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φέρεις πίσω την Κουβανή και να την βγάλεις στο κλαρί, έτσι και συ θα μπορείς να κάθεσαι και εμεις να μαμμαμε φθηνά.
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
να πας σρτην επιθεωρηση εργασίας να το καταγγείλεις.. αν βρείς μάρτυρες να τους δώσεις στην καταγγελία. καλό θα είναι αν κάποις μάρτυρας είναι πελάτης.. επίσης αν οι φίλοι γνωρίζουν τα πράγματα μόνο από δικά σου λόγια να τους ενημερώσεις πλήρως για το σκηνικό (ποιό μπάρ, τι έκανες εκεί τι ώρες δούλευες κλπ)
 

arcans

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.959
Like
0
Πόντοι
16
να πας στο εποπτη εργασιας και να του πεις την φαση,και αυτος θα τον καλεσει,και οταν θα τον καλεσει θα κλασει μεντες ο μαλακας και θα σου δωσει τα λεφτα σου.
 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.111
Like
85
Πόντοι
866
καταγγελια επιθεώρηση εργασίας - αγωγή με οσα σου χρωστάει και ότι αλλο δικαιούσαι. Μην το αφήσεις θα τα πάρεις.
 
OP
OP
spiros1968

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
ok το μαγαζι ηταν κηφισσια οποτε η επιθεωρηση εργασιας ειναι αν δεν κανω λαθος νεα ιωνια?
 

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
Να έχεις υπόψιν σου ότι θα τα σκάσεις και εσύ για τα ένσημα, γιατί ΚΑΙ εσύ έκλεβες το Ταμείο (την ασφάλιση την πληρώνουν και τα 2 μέρη αν δε ξέρεις)...
 

nikospireas

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.541
Κριτικές
49
Like
81
Πόντοι
3.945
περνα και απο το ικα μια βολτα φιλε. εμεις οι επιχειρηματιες συνηθως το τρεμουμε ;) πρωτα ομως απο τον εποπτη εργασιας οπως σου ειπανε πριν,μπορει να γινει φιλικος διακανονισμος χωρις πολλα μπλεξιματα για ολους σας...! μετα στο ικα γιατι ειναι...αγρια τα πραγματα με δαυτους,χοντραινει το πραμα
 

nikos32p

Μέλος
Εγγρ.
22 Αυγ 2006
Μηνύματα
405
Κριτικές
8
Like
60
Πόντοι
1
Τα απλά ένσημα είναι το 45,6 % νομιζω του μεροκάματου ενώ στα βαρέα είναι
το 75%. Οι σερβιτόροι είναι στα  βαρέα. Ο εργοδότης πληρώνει γύρω στο 60% του ενσήμου και το υπόλοιπο μπαίνει στις κρατήσεις σου. Πήγαινε στην
επιθεώρηση εργασίας και αν θες μάρτυρα έρχομαι και εγω!! να τον γαμήσεις
τον καριόλη. Και μένα μου έχουν φάει ένσημα μικρός και το χω ΣΚΥΛΟΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙ που δεν τον κυνήγησα...Τις μαλακιές μας θα τις καταλάβουμε μεγάλοι..που θα λέμε.."αν δεν μου χαν φάει τα ένσημα θα έιχα βγει,ενώ τώρα θέλω 3 χρόνια ακόμα..." οπώς λένε σχεδόν όλοι!!
 

ViDiViCi

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.178
Like
0
Πόντοι
16
Καλώς ήρθες στο club φίλε.
Κι εμένα μου χρωστάει λεφτά.Και να φανταστείς ότι ήμουν ασφαλισμένος.
Άυριο έχω ραντεβουδάκι με τους επιθεωρητές εργασίας.
Δύο τετράγωνα από το μπουρδέλο του είναι. ;)
 

black crow

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Σεπ 2006
Μηνύματα
4.213
Κριτικές
254
Like
10.718
Πόντοι
19.505
να πας στο εποπτη εργασιας και να του πεις την φαση,και αυτος θα τον καλεσει,και οταν θα τον καλεσει θα κλασει μεντες ο μαλακας και θα σου δωσει τα λεφτα σου.

A-κ-ρ-ι-β-ω-ς!!!
Μόνο έτσι έχεις μεγάκη πιθανότητα να τα πάρεις
 

Επισκέπτης
Mαγκες εργαζομουν ανασφαλιστος για περιπου 10 μηνες σε ενα εστιατιριο-μπαρ στην Κηφισσια.
O εργοδοτης μου χρωστα μεροκαματα απο το καλοκαιρι και δεν πληρωνει!
Tι μπορω να κανω πειτε μου που μπορω να καταγειλω κτλ
Aποδειξεις δεν υπαρχουν αφου το ονομα μου δεν υπηρχε πουθενα, δυο φιλοι μου ομως δεχονται να επιβεβαιωσουν οτι δουλευα εκει...


edit_Duracell: Διόρθωση τίτλου





σε μπαρ κλαμπ οταν πας να σε δουν για να σε παρουν κ τους πεις οτι θες να σε ασφαλισουν θα σκασουν στα γελια.Απο την αλλη πως γινεται να σου χρωστανε μεροκαματα.Εγω σε οσα δουλευα πιο μικρος οι πληρωμες γινονταν καθε εβδομαδα  μια μερα που οριζαν δεν επρεπε να αφησεις να μαζευτουν
 

deker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2008
Μηνύματα
10.598
Like
5
Πόντοι
166
σε μπαρ κλαμπ οταν πας να σε δουν για να σε παρουν κ τους πεις οτι θες να σε ασφαλισουν θα σκασουν στα γελια.Απο την αλλη πως γινεται να σου χρωστανε μεροκαματα.Εγω σε οσα δουλευα πιο μικρος οι πληρωμες γινονταν καθε εβδομαδα  μια μερα που οριζαν δεν επρεπε να αφησεις να μαζευτουν
επειδη δουλευω ακομα κ τωρα,γιατι ειμαι σχετικα μικρος,σε ασφαλιζουν σε αρκετα πλεον γιατι εχουν προβλημα με τις εφοδους που κανουν.οσο για τα μεροκαματα,ειναι αναλογα με την πολιτικη του μαγαζιου.σε αλλα πληρωνουν ανα 15 μερες κ σε αλλα καθε εβδομαδα.τωρα αν εισαι γκαντεμης κ εχεις πεσει σε μαλακες που σου χρωστανε.....
 

master.ioannis

Μέγας
Εγγρ.
7 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.528
Κριτικές
26
Like
262
Πόντοι
4.195
Mαγκες εργαζομουν ανασφαλιστος για περιπου 10 μηνες σε ενα εστιατιριο-μπαρ στην Κηφισσια.
O εργοδοτης μου χρωστα μεροκαματα απο το καλοκαιρι και δεν πληρωνει!
Tι μπορω να κανω πειτε μου που μπορω να καταγειλω κτλ
Aποδειξεις δεν υπαρχουν αφου το ονομα μου δεν υπηρχε πουθενα, δυο φιλοι μου ομως δεχονται να επιβεβαιωσουν οτι δουλευα εκει...


edit_Duracell: Διόρθωση τίτλου
παρε καμια δεκαρια φιλους σου και καψτου το μαγαζακι. πηδα του τη γυναικα, πηδα και τον γιο του και χαραξε του το αμαξι. ψιλοπραγματα δηλαδη. μαλλον δεν θα σε καταλαβει :2funny: :2funny:
 

o palios

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2007
Μηνύματα
956
Like
2
Πόντοι
6
Mαγκες εργαζομουν ανασφαλιστος για περιπου 10 μηνες σε ενα εστιατιριο-μπαρ στην Κηφισσια.
O εργοδοτης μου χρωστα μεροκαματα απο το καλοκαιρι και δεν πληρωνει!
Tι μπορω να κανω πειτε μου που μπορω να καταγειλω κτλ
Aποδειξεις δεν υπαρχουν αφου το ονομα μου δεν υπηρχε πουθενα, δυο φιλοι μου ομως δεχονται να επιβεβαιωσουν οτι δουλευα εκει...


edit_Duracell: Διόρθωση τίτλου
απο εμπειρεια πολλων ετων και πολλα ντραβαλα γενικως ,μπορω να σου πω οτι θα παρεις τα @@ σου.
εκτος κι αν αυτος ειναι κανενας ψαρακας στην πιατσα ,που δεν ξερει τα κολπα Η ΕΦΟΣΟΝ  εχει περιουσια στο ονομα του.
θα πρεπει εν συνεχεια να κερδισεις το δικαστηριο,το εργατικο,πραγμα οχι απολυτο πια γιατι παλια οι αποφασεις  ηταν 100% υπερ εργαζομενου αλλα αργοτερα με τη βοηθεια του αλλοδαπου εργατικου δυναμικου αυτο το ποσοστο επεσε πολυ (γιατι πηγαιναν  οι αλβανοι κανανε καταγγελιες για οικοδομικες εργασιες) και καψανε πολυ κοσμο αδικα καποιες φορες.
υστερα το ΙΚΑ θα αναλαβει ,αφου εχεις κερδισει το δικαστηριο και σε 5-6 χρονια θα δικαιωθεις.
εαν κανεις καταγγελια για τα ενσημα ,δεν θα πληρωσεις τιποτα φυσικα ,γιατι απο το ημερομισθιο σου εξυπακουεται ,οτι γινωντουσαν κρατησεις υπερ του ασφαλιστικου φορεα.
και να δικαιωθεις απο το ΙΚΑ τελος ,αν αυτος δεν χασει στο δικαστηριο ,δεν θα παρεις ενσημα.
αν μπορεις να κανεις εναν διακανονισμο με τον πρωην εργοδοτη ,καντο.
οχι εκβιασμο ,διακανονισμο.
 
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom