Νέα

Επενδύοντας σε Ακίνητα & Οικόπεδα...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trikardos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 178
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Συμμετεχω ενεργα στο θρεντ "Παζαρι για αγορα διαμερισματος γινεται?" πολυ καιρο.
Πιστευω ομως οτι πλεον εχει ΑΠΑΞΙΟΘΕΙ απο τους περισσοτερους απο εμας η αγορα ενος διαμερισματος  (εστω και ως επενδυση)
Δεν ειναι μονο η φουσκα τον ακινητων που εχει ηδη κατεμενα σκασει, αλλα και οι προοπτυκες για το αυριο. Νομιζω οτι ετσι οπως παει η οικονομικη κατασταση (και οχι μονο)το μελλον ειναι στη γη-γεωργια
Ξεκιναω αυτο το θρεντ, οχι μονο για να γινει ο αναλογος διαλογος και ο σχετικος προβληματισμος, αλλα "φιλοδοξω" να μπουν οι νεωτεροι σε εναν αλλο τροπο σκεψης
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
λοιπον να συνεχισω.....
ειναι ρισκο οπως και να χει!!! δηλ υπαρχουνε περιοχες οι οποιες τωρα ουτε να τις φτυσουμε αλλα σε 10 χρονια θα εχουνε μεγαλη αξια!!
εμας μας ενδιαφερει να αγορασουμε γη και να την εκμεταλευτουμε.....
και συνεχιζω λεγοντας οτι αν εγω ελεγα στον πατερα μου να μην με σπουδασει και να κανουμε μια τετια κινηση θα με εβριζε...γιατι ξαναλεω οτι το ονειρο ολων των γονιων ειναι να δουν τα παιδια τους με πτυχια και στελεχη!αλλα δυστηχως δεν ειναι εφικτο! τις προαλες μου λεει ο φιλαρακος μου....μου λενε οι γονεις μου παρε εσυ το πτυχιο και γινε και τσοπανης....αλλο να σαι τσοπανης με πτυχιο και αλλο χωρις πτυχιο....δηλ με λιγα λογια σου λεει οτι αλιως θα σε αντιμετωπιζουνε στην κοινωνια χωρις πτυχιο!!!
να παρω γη?
οκ. με ποιον θα την δουλευω??θελω ατομα....αυτοκινητο-α εργαλια ωρες ατελειωτες στα κτηματα-χωραφια θα παει καλα? τι εσοδα θα εχω και τί ΕΞΟΔΑ????
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Ακου να δεις φιλε thanoss
Εγω δεν προτυνω να αγορασει καποιος γη στα τυφλα (δεν ειμαι μεσητης)αλλα αν εχεις χωριο πηγαινε στο χωριο σου ή καπου κοντα
Οσο το τσοπανης με πτυχιο, αυτα μου ελεγε και ο πατερας μου
Και φυσικα ενας τσοπανης με πτυχιο ειναι πιο εξυπνος να αναπτυξει νεες μεθοδους
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
χωριο εχω και θα σου πω το εξης απιστευτο!!! μεχρι πριν μια 10ετια το χωριο μου ειτανε τιγκα στα προβατα-γελαδια κτηνοτροφια κλπ! περνουσε με το αμαξι και εκοβες καθε τρεις και λιγο να περασουν τα προβατα! απο χωραφια? να χαζευει το ματι σου και να μην χορταινει!
λοιπον εχουμε και λεμε! οι παλιες οι φουρνιες γερασανε παρα πολυ και πουλησανε τα προβατα κλπ κλπ (καθονται με την συνταξουλα τους) οι δε αλλοι ειναι φευγατοι απο το χωριο οπως και γω που δεν εζησα ποτε μου εκει, ελαχιστοι ειναι αυτοι που ακολουθησανε τετια επαγγελματα κτηνοτροφια κλπ και βγαζουνε χρηματα και οχι αστεια...ο διπλανος μας γυρναει απο τις αγελαδες το καλοκαιρι στις 11 το βραδυ!! οι δε υπολοιποι τα εχουνε πουλησει....γιατι??? γιατι ξαφνικα ανεβηκε τοσο πολυ η αξια και πολλα απο τα στρεματα ειναι αρτια και οικοδομησιμα!!! οποτε αυτοι που τα πουλησανε πηρανε διαμερησματα για νοικια κλπ και ο καθενας για τι αναγκες ειχε....
το αποτελεσμα?
εκει που εβλεπα το χωριο μου με τις κατσικουλες του και τα προβατακια του τις κοτουλες του και τα γελαδια του τωρα χαθηκαν ολα αυτα κοντευει να γινει προαστιο και σηκονονται συνεχως βιλες και μεζονετες!
οποτε παω λεω παει και αυτο πουληθηκε...κοιτα κατι σπιταρωνες...
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
Ακου να δεις φιλε thanoss
Εγω δεν προτυνω να αγορασει καποιος γη στα τυφλα (δεν ειμαι μεσητης)αλλα αν εχεις χωριο πηγαινε στο χωριο σου ή καπου κοντα
Οσο το τσοπανης με πτυχιο, αυτα μου ελεγε και ο πατερας μου
Και φυσικα ενας τσοπανης με πτυχιο ειναι πιο εξυπνος να αναπτυξει νεες μεθοδους
αλλη μια ερωτηση....
χωριο διαθετω ας πουμε...ας πουμε οτι διαθετω και καποια στρεματακια....
ανελυσε μου τις παρακατω κινησεις και να μου τις κοστολογησεις!
το θεμα ειναι να χεις κεφαλαιο.....χωρις αυτο δεν γινεται ΤΙΠΟΤΑ!! ολλα ειναι ενα ρισκο!!
εκτος απο το να πας και να παρεις 2-3 σπιτια 2αρια-γκαρσονιερες και να τα νοικιαζεις!!!
αν η κριση ερθει για  τα καλα στην ελλαδα θα τριβουνε τα χερια τους οχι αυτοι που εχουνε πλουτο σε ακινητη πρειουσια αλλα σε cash!! εκει να δεις ευκαιριες!
 

Επισκέπτης
Αν ηταν ετσι οπως γραφεις τρικαρδε οι νεοι θα καθοντουσαν στα χωρια και δεν θα την εκαναν για τις πολεις. Οπως γραφει ο Θανος για να δουλεψεις τη γη θες χερια και εργαλεια. Φετος το καλοκαιρι στο τρυγο οι Αλβανοι ζητουσαν 35 ευρω μεροκαματο και 2 φορες τη μερα φαγητο. Και δεν βρισκαμε κι ολας εργατες. Εγω πηρα για πρωτη φορα φετος Αφγανους. Καλα παιδια, αλλα δεν σκαμπαζουν απο τρυγο. Ασε που εισαι συνεχεια ερμαιο των καιρικων συνθηκων. Εβρεξε, σαπισε η σταφιδα, δεν βρεχει δεν εχουν λαδι οι ελιες. Οι οποιες ελιες γλυτωσαν απο τις δωτιες το 2007 στην Αιγιαλεια. Γαματα με λιγα λογια. Εγω αν δεν δουλευα και υπαλλλος σε μαγαζι που και αυτο κυνδινευει να κλεισει δεν ξερω τι θα εκανα. Το μονο που με αποζημιωνει ειναι οτι μου αρεσει το χωριο και η ζωη εδω. Μπορει να ειναι δυσκολη αλλα ειναι πιο ανθρωπινη.
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Μακάρι να μπορούσα να ζήσω σε χωριό. Αλλά τι δουλειά να κάνω που είμαι παιδί της πόλης και δεν έχω ιδέα από γεωργία;
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Καποιος απο εδω μεσα μου ειπε οτι ειμαι ΜΕΣΗΤΗΣ

Σας παρακαλω μην με βρισεται ποτε ξανα ετσι θα σας κανω μηνυσηηηη :tickedoff:

Οσο για τον φιλο Paralimnios η εκτιμηση ολων μας στο προσωπο και την σκεψη του ειναι μεγαλη

Να σεκανω μια ερωτησης ομως φιλε Paralimnios τι εκτασεις εχεις και αν σκεφτηκες ποτε να αλλαξεις καλλιεργια
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Ειναι πολυ καλο να ειμαστε ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ αλλα επισης  να εχουμε ονειρα

Φιλε petrosyn η επαρχια ειναι σκληρη και θελει αρχ@@δια ΝΑΑΑΑ με το συμπαθιο

Εγω δεν προτεινω αλλα ξεκινω ενα διαλογο

Εκσυγχρωνισε ενας κοντοχωριανος μου ενα ελαιοτρυβειο

Κοστος 300000ευρω επιδοτηση50% αρα 150000 κεφαλαιο δικο του (δανειο)
ηταν γνωστης της δουλειας τραβιξε και νεα πελατια λογο νεων μηχανιματων και εκανε αποσβεση σε 2 χρονια (δλδ απο 3,5 μηνες καθε χρονο) ΠΑΛ ΜΑΛ
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
αν η κριση ερθει για  τα καλα στην ελλαδα θα τριβουνε τα χερια τους οχι αυτοι που εχουνε πλουτο σε ακινητη πρειουσια αλλα σε cash!! εκει να δεις ευκαιριες!

Δεν μπορώ να μην υποκλιθώ...

Όπως λέει και ένα παλαιό ρητό: "Πούλα με τις σάλπιγγες και αγόραζε με τα κανόνια!". Στην πραγματικότητα είναι καλύτερα να περιμένεις ακόμη λίγο...
Αναφερόμομαι σε ρευστές αγορές και όχι σε αγορες ακινήτου. Οπότε είμαι λίγο εκτός θέματος.

Ένας Φυλήσυχος Πολίτης

ΥΓ: Η καλλιέργια θα ήταν κάτι καλό αλλά για όποιον έχει κεφάλαιο και μπορεί να κάνει διασπορά του κινδύνου του (επένδυση σε τέτοιες εταιρίες και όχι ανάληψη του κινδύνου). Ο πληθυσμός της Γης αυξάνεται ραγδαία. Τι θα φάνε όλοι αυτοί; Κρέας;
 

Επισκέπτης
Καποιος απο εδω μεσα μου ειπε οτι ειμαι ΜΕΣΗΤΗΣ

Σας παρακαλω μην με βρισεται ποτε ξανα ετσι θα σας κανω μηνυσηηηη :tickedoff:

Οσο για τον φιλο Paralimnios η εκτιμηση ολων μας στο προσωπο και την σκεψη του ειναι μεγαλη

Να σεκανω μια ερωτησης ομως φιλε Paralimnios τι εκτασεις εχεις και αν σκεφτηκες ποτε να αλλαξεις καλλιεργια

Τη ερωτηση αυτη την εχω απαντησει σε αλλο thread. Ελιες και σταφιδες μου αφησε ο πατερας μου και πανω σε αυτα μαθα να δουλευω. Στο χωριο που ζω δεν εχω μεγαλη εκταση. Στο χωριο του πατερα μου (συνορα Αρκαδιας - Αχαιας) εχω γυρω στα 45 στρεμματα, οχι ενωμενα ομως. Το προβλημα εκει ειναι οτι καποια τα εχουν καταπατησει και αλλα εχουν γινει δασος. Ο πατερας μου εφηγε μικρος απο κει και για 25 χρονια δεν ειχε πατησει ποτε του το ποδι του στο χωριο του. Εχω ξεκινησει εναν αγωνα εδω και ενα χρονο για να βρω τι ακριβως μου ανηκει εκει και να τα περασω στο ονομα μου αλλα δεν βρισκω ανταποκριση απο τους ντοπιους. Μαλλον εχθρικα με αντιμετωπιζουν. Τεσπα επειδη το μερος εκει αναπτυσετε, εν αντιθεση με το χωριο που μενω που ολο και πιο πισω παει, εχω καποιες ιδεες αλλα και πολυ δρομο μπροστα μου για να τις υλοποιησω.
 

Επισκέπτης
Παντως για οποιους εχουν γη αλλα και κοτσια εχω 2 ιδεες.

1) Βαλτε "φουντα". Σιγουρη επενδυση και μεγαλα κερδη. Υπαρχει βεβαια ο κινδυνος να πατε φυλακη, αλλα πιστεψτε με αξιζει το ρισκο.

2) Γελαδια. Πολλη δουλεια, ολη μερα μεσα στα σκατα, αλλα και μεγαλα κερδη.
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Φιλε Paralimnios η καλυτερη λυση ειναι ο αγροτηκος συνετερισμος αλλα τους εχουνε γαμησει τα ΠΑΣΟΚΙΑ, φαγανε τον αγλεουρα.
Κανε οτι μπορεις εκει ακι αν θελεις καμια βοηθεια σφυρα μου με πμ.

Στην ΚΕΡΚΥΡΑ απο που ειμαι εγω η ελαιπαραγωγη ουσιακστικα εχει παραμεληθει.
Σε αυτο συνεβαλε ο τουρισμος και οι τεμπελικη νοοτροποια των νεων Κερκυραιων-πεσε ελια να σε φαω
Ητανε και λαμογια οι μεγαλοσυνδικαλιστες των αγροτικων συνετερισμων και γαματα
Τωρα που οτουρισμος παει σκατα (και θα παει για χρονια) νομιζω οτι θα γιρισουμε στις ελιες
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
Παντως για οποιους εχουν γη αλλα και κοτσια εχω 2 ιδεες.

1) Βαλτε "φουντα". Σιγουρη επενδυση και μεγαλα κερδη. Υπαρχει βεβαια ο κινδυνος να πατε φυλακη, αλλα πιστεψτε με αξιζει το ρισκο.

2) Γελαδια. Πολλη δουλεια, ολη μερα μεσα στα σκατα, αλλα και μεγαλα κερδη.
ναι οντως αν εχεις γελαδια θα χεις και πολλα φραγκα αλλα βαρβαρη δουλεια οχι αστεια!!!!
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.539
Κριτικές
61
Like
39.213
Πόντοι
21.555
Παντως για οποιους εχουν γη αλλα και κοτσια εχω 2 ιδεες.

1) Βαλτε "φουντα". Σιγουρη επενδυση και μεγαλα κερδη. Υπαρχει βεβαια ο κινδυνος να πατε φυλακη, αλλα πιστεψτε με αξιζει το ρισκο.

2) Γελαδια. Πολλη δουλεια, ολη μερα μεσα στα σκατα, αλλα και μεγαλα κερδη.
Βαλε μελησια... :think:
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Στο χωριο μου εβγαζαν χαλαρα ως το 1985 περιπου 3 τονους αγελαδινο γαλα (βουτηρο κερκυρας αν εχεται ακουσει?)
Τωρα ενας εχει 5 γελαδες και καμια 30 γιδες στο συνολο ολα το χωριο

Αγοραζουμε γαλα δλδ ενω πριν πουλουσαμε
Και κανω μια απλη σκεψη, σε λιγο που δεν θα μπορουμε να κανουμε εισαγωγες τι θα πεινουμε?

Φιλε ΘΑΝΟΣΣ εχει ζωρι η ζωη στην επαρχια, αλλα αν εισαι σε συνετερισμο με καλα παιδια για να υπαρχουνε πλατες και παραγωγη μεγαλη, δεν εχεις αφεντικο παρα μονο τον ΘΕΟ
 

Επισκέπτης
Φιλε Paralimnios η καλυτερη λυση ειναι ο αγροτηκος συνετερισμος αλλα τους εχουνε γαμησει τα ΠΑΣΟΚΙΑ, φαγανε τον αγλεουρα.
Κανε οτι μπορεις εκει ακι αν θελεις καμια βοηθεια σφυρα μου με πμ.

Στην ΚΕΡΚΥΡΑ απο που ειμαι εγω η ελαιπαραγωγη ουσιακστικα εχει παραμεληθει.
Σε αυτο συνεβαλε ο τουρισμος και οι τεμπελικη νοοτροποια των νεων Κερκυραιων-πεσε ελια να σε φαω
Ητανε και λαμογια οι μεγαλοσυνδικαλιστες των αγροτικων συνετερισμων και γαματα
Τωρα που οτουρισμος παει σκατα (και θα παει για χρονια) νομιζω οτι θα γιρισουμε στις ελιες

Μεσα Φλεβαρη ισως και νωριτερα θα ξανα-επισκεφτω την περιοχη. Θα εκτιμησω την κατασταση και θα σου στηλω π.μ. αναλυτικο και αν μπορει και γνωρισεις  καθε βοηθεια δεκτη.

petrosyn αν θελεις να ζησεις σε χωριο δεν ειναι υποχρεωτικο να εισαι αγροτης. Υπαρχουν και αλλες ουλειες να κανεις.
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Μεσα Φλεβαρη ισως και νωριτερα θα ξανα-επισκεφτω την περιοχη. Θα εκτιμησω την κατασταση και θα σου στηλω π.μ. αναλυτικο και αν μπορει και γνωρισεις  καθε βοηθεια δεκτη.

petrosyn αν θελεις να ζησεις σε χωριο δεν ειναι υποχρεωτικο να εισαι αγροτης. Υπαρχουν και αλλες ουλειες να κανεις.
Σίγουρα αλλά είμαι 37 χρονών, πολιτικός μηχανικός και σαν φοιτητής δούλευα σε συνεργείο καθαρισμού. Δεν έχω κάνει τίποτα άλλο και να σου πω την αλήθεια κολώνω να αλλάξω επαγγελματικό προσανατολισμό σε αυτή την ηλικία.
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Σε γειτονικο χωριο που τα πασοκακια δεν ειχαν περασει στον αγροτικο συνετερισμο, ξεκινισαν εδω και χρονια να βαζουν κουμκουτ. Εχουν κανει παραγωγη λικερ και γλυκων, εχουνε φτιαξει και καλο ελειοτρυβειο και εχουν στο ταμειο 300000ευρω χαλαρα.
Νεες ιδεες και δουλεια και ολα καλα, και μην νομιζεται οτι μεσο ορο δουλευουνε πανω απο 5 εργατοωρες, γελιεστε.
 

Επισκέπτης
Αμα εισαι πολιτικος μηχανικος δεν το συζηταμε να αφησεις τη δουλεια σου και να τρεχεις στα βουνα. Παντως και εγω τα 34 εφυγα απο την Αθηνα και γυρισα στο χωριο. Ποτε δεν ειναι αργα για ενα νεο ξεκινημα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom