Νέα

VBA και χύσ' τα μέσα! (Excel, Access και Word)

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Μαγκίτισσες και μάγκες καλησπέρα. Excelάδες, Accessάδες και Wordάδες ενωθείτε για να ανταλλάξουμε πληροφορίες για εμάς αλλά και να προσφέρουμε λύσεις σε όποιον ή όποιαν το θέλει.
  *Πήζεις κάθε ημέρα στο excel;
  *Κάνεις ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ τα ίδια και τα ίδια;
  *Σε έβαλε το αφεντικό να εκτυπώσεις εκατοντάδες ετικέττες με στοιχεία πελατών για τις επιστολές που στέλνει και δεν ξέρεις πως να το κάνεις;
  *Ψάχνεις να βρεις ανάμεσα σε χιλιάδες μοναδικές τιμές ποιά έχει πληκτρολογηθεί δύο φορές; Δημοσίευσε την απορία σου εδώ και όόόλο και κάποιος θα βρεθεί να προσφέρει λύση.
Ευχαριστώ και καλή συνέχεια!
 

Sexpeare in Luv

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιαν 2008
Μηνύματα
838
Like
2
Πόντοι
6
Φυλήςυχε πολίτη με το γαμάτο nickname και την γαμάτη προτροπή να χύσουμε μέσα, επέτρεψε μου να συνεισφέρω κι εγώ μέσω μίας αναδημοσίευσης από το με 330 συναρτήσεις Excel καταχωρημένες με την μορφή λεξικού.

 
OP
OP
Φυλήςυχος Πολίτης

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Πολύ καλός ο κατάλογος Sexpeare in Luv. Μαζεμένες όλες οι συναρτήσεις με τις επεξηγήσεις τους! Σε περίπτωση που βρίσκετε μέσα στο site () συναρτήσεις που δεν βρίσκετε μέσα στο excel σας τότε πρέπει να εγκαταστήσετε το πρόσθετο "Πακέτο Εργαλείων Ανάλυσης".
Εργαλεία-Πρόσθετα...-τικ στο Πακέτο Εργαλέιων Ανάλυσης-ΟΚ

Tip: Το πρόγραμμα από προεπιλογή εμφανίζει στα μενού τις εντολές που συνήθως χρησιμοποιείτε. Μπορεί έτσι να περιορίζεται το μενού (π.χ. Εργαλεία) σε αυτά που συνήθως χρησιμοποιείτε και δεν χρειάζεται να ψάχνετε κάθε φορά, αλλά πως θα μάθετε νέα πράγματα εάν σας τα κρύβει το excel και δεν τα βλέπετε ποτέ; Συνιστώ: Προβολή - Γραμμές Εργαλείων - Προσαρμογή - τικ στο Εμφάνιση πάντα ολόκληρων των μενού.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366
Καλά, εγώ έχω να ρωτήσω κάτι πιό απλό.

Πες ότι έχεις ένα Πίνακα στο Word και έχεις κάνει merge διάφορα κελιά σε διάφορες γραμμές για τις γνωστές μαλακίες, δηλ. το παίζεις Μπρακ.
Πες μετά ότι ανακαλύπτεις ότι θέλεις να προσθέσεις μία στήλη στο μέσο του Πίνακα, δηλαδή να περνάει πάνω και κάτω από merged κελλιά.
Υπάρχει τρόπος άλλος εκτός από το να κάνεις split τα διάφορα κελλιά (και ξέρουμε τι ωραία δουλεύει το split στο Word)και μετά ξανά merge;

Δεν ξέρω βέβαια αν έγινα κατανοητός.
 

poutSAMURAI

Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
101
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
παντως για excel Υπαρχει το απολυτο site mrexcel.com

Εκει εχω βρει τις καλυτερες απαντησεις. Πρεπει να ξερεις βεβαια τι ρωτας.....
 
OP
OP
Φυλήςυχος Πολίτης

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Επανέρχομαι να ανακινήσω λίγο το θέμα των μακροεντολών και του πώς μπορεί να γίνει η ζωή μας λίγο ευκολότερη εάν χρησιμοποιούμε πολλές ώρες excel.
Παρακάτω βλέπουμε τον κώδικα (σε γλώσσα VBA) που χρειάζεται για να βρούμε τις μοναδικές τιμές από μία λίστα με πολλές και ανακατεμένες τιμές.

ΣΕΝΑΡΙΟ: Έστω ότι ο αφεντικός μας έχει δόσει μία λίστα με 300 κελιά και θέλει να του βρούμε πόσες πραγματικά διαφορετικές τιμές υπάρχουν μέσα. Αυτό μπορεί να έιναι από tickers μετοχών μέχρι τιμές μονάδας προϊόντος. Τί κάνουμε; Ψάχνουμε τις τιμές μια-μια; Όόόόχι! Μαρκάρουμε τον κώδικα παρακάτω, και αφού πιέσουμε alt+F11 τον επικολλούμε στην οθόνη δεξιά που θα εμφανιστεί όταν διπλοπατήσουμε στα αριστερά στο Microsoft Excel Objects το ανάλογο φύλλο στο οποίο βρίσκεται η λίστα μας. Μετά επιστρέφουμε στο excel, επιλέγουμε τη λίστα και ξαναπάμε στο άλλο παράθυρο με τίτλο Microsoft Visual Basic και πατάμε είτε F5 είτε το γνωστό σε όλους μας σήμα PLAY που βρίσκεται στη μπάρα Standard. Το πρόγραμμα θα μας ρωτήσει που θέλουμε να αρχίσει να αναπτύσει τη λίστα μας. πληκτρολογούμε τον προορισμό (είναι προεπιλεγμένο το κελί C1) και πατάμε ΟΚ. ... ... περιμένουμε λίγο ανάλογα με το μέγεθος της λίστας και την ταχύτητα του υπολογιστή... VOILA!!!
Option Explicit

Sub ListofUniqueValues()

Dim Destination As String
Destination = InputBox("I want my list of uniques to start from cell", "What cell will the list start from?", "C1")

If Destination = "" Then Exit Sub
Selection.Copy Range(Destination)
Range(Destination).Select
ActiveCell.Sort ActiveCell, xlAscending

Do Until ActiveCell.Value = ""
    ActiveCell.Offset(1, 0).Select
    Do While ActiveCell = ActiveCell.Offset(-1, 0)
        ActiveCell.Delete xlUp
    Loop
Loop

End Sub


Φυλήσυχος Πολίτης
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
Εξυπηρέτηση για φίλο (που δεν έχει κ μεγάλη σχέση με Η/Υ)...

Θέλει ένα ΔΩΡΕΑΝ + ΕΥΚΟΛΟ (στον χειρισμό + την ανανέωση) πρόγραμμα Βάσης Δεδομένων, που να περιέχει τα εξής πεδία: Κωδικός Προϊόντος, Περιγραφή, Τιμή, Φωτογραφία, Φωτογραφία2, Φωτογραφία3, Φωτογραφία4, Φωτογραφία5

Καμιά λύση;
 

Ελευθέρας

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2008
Μηνύματα
6
Κριτικές
2
Like
21
Πόντοι
0
Εξυπηρέτηση για φίλο (που δεν έχει κ μεγάλη σχέση με Η/Υ)...

Θέλει ένα ΔΩΡΕΑΝ + ΕΥΚΟΛΟ (στον χειρισμό + την ανανέωση) πρόγραμμα Βάσης Δεδομένων, που να περιέχει τα εξής πεδία: Κωδικός Προϊόντος, Περιγραφή, Τιμή, Φωτογραφία, Φωτογραφία2, Φωτογραφία3, Φωτογραφία4, Φωτογραφία5

Καμιά λύση;

Υπάρχει ένα πακέτο σέ όλα αυτά πού ζητάς, τό περίφημο openoffice
Δές καί κατέβασε ότι θέλεις εδώ: καί γιά τήν ελληνική έκδοση εδώ: Ενημέρωσε με γιά τό πώς τά πήγες καί καλή επιτυχία!!
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
Υπάρχει ένα πακέτο σέ όλα αυτά πού ζητάς, τό περίφημο openoffice
Δές καί κατέβασε ότι θέλεις εδώ: καί γιά τήν ελληνική έκδοση εδώ: Ενημέρωσε με γιά τό πώς τά πήγες καί καλή επιτυχία!!

Το ξέρω συναγωνιστή αυτό... ο φίλος ενδιαφέρεται για κάποιο μεμονομένο πρόγραμμα ή εφαρμογή για την access π.χ. γιατί ενώ δημιουργεί το αρχείο κανονικά, ΔΕΝ μπορεί να βάλει πεδία με φωτογραφίες...
 

Ελευθέρας

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2008
Μηνύματα
6
Κριτικές
2
Like
21
Πόντοι
0
Το ξέρω συναγωνιστή αυτό... ο φίλος ενδιαφέρεται για κάποιο μεμονομένο πρόγραμμα ή εφαρμογή για την access π.χ. γιατί ενώ δημιουργεί το αρχείο κανονικά, ΔΕΝ μπορεί να βάλει πεδία με φωτογραφίες...

Δέν έχω καταλάβει τί ζητάει ο φίλος: στήν access έχω φτιάξει Β.Δ. μέ φωτογραφίες όμως αυτή ΔΕΝ είναι δωρεάν. Τό openoffice έχει τό OpenOffice.org Base μέ τό οποίο δέν έχω πολυασχοληθεί. Στείλτε περισσότερες λεπτομέρειες καί θά τό δώ από αύριο γιατί τώρα πάω γιά νανάκια  :grin: :grin:
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
Δέν έχω καταλάβει τί ζητάει ο φίλος: στήν access έχω φτιάξει Β.Δ. μέ φωτογραφίες όμως αυτή ΔΕΝ είναι δωρεάν. Τό openoffice έχει τό OpenOffice.org Base μέ τό οποίο δέν έχω πολυασχοληθεί. Στείλτε περισσότερες λεπτομέρειες καί θά τό δώ από αύριο γιατί τώρα πάω γιά νανάκια  :grin: :grin:

Οτι ακριβώς έγραψα... ΔΩΡΕΑΝ + ΕΥΚΟΛΗ (στον χειρισμό + την ανανέωση) εφαρμογή για πρόγραμμα Βάσης Δεδομένων, που να περιέχει τα εξής πεδία: Κωδικός Προϊόντος, Περιγραφή, Τιμή, Φωτογραφία, Φωτογραφία2, Φωτογραφία3, Φωτογραφία4, Φωτογραφία5.

Δοκίμασε το OpenOffice, αλλά ΔΕΝ κατάφερε να βάλει πεδία που να δέχονται φωτογραφίες κι έχει κολλήσει...
 
OP
OP
Φυλήςυχος Πολίτης

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

Με αφορμή την ερώτηση που έκανε κάποιο μέλος που ήθελε την παράλειψη του τελευταίου γράμματος στοιχείων που βρίσκονται σε διάταξη μιας στήλης απαντώ και εδώ.

Εάν για παράδειγμα έχουμε μια στήλη με τυχαία ονόματα:

papatroll
pz89
papazol
mrX

και θέλουμε να βρούμε τον αυτόματο τρόπο να επιστρέφουμε στη διπλανή στήλη:

papatrol
pz8
papazo
mr

τότε εάν η λίστα μας ξεκινά από το Α1 επικολλούμε την παρακάτω συνάρτηση στο Β1 και στα παρακάτω κελιά όσο φθάνουν τα δεδομένα μας =LEFT(A1;LEN(A1)-1)

Ευχαριστώ!
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
36
Πόντοι
1.220
ΩΡαια ολα αυτα και συγχαρητηρια στον ΦΥληςυχο πολιτη για τους οδηγους του.

Αλλα εχω να κανω μια επισημανση.... ΠΟτε δεν συμπαθησα την  Visual Basic

και ο βασικοτερος λογος ηταν οτι δεν ειναι μεταφερσιμη... παιζει μονο στα γαμημενα τα παραθυρα  :grin:

ΑΚΑ  WINDOWS.

Φυληςυχε πληροφορικαριος εισαι?  :think: :think:
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.079
Κριτικές
10
Like
1.405
Πόντοι
2.357
Υπαρχει κανενα πακετο σουιτας γραφειου για i-pad ?
Με ενδιαφερει να αγορασω ενα τετοιο μαραφετι και να το χρησιμοποιησω στην δουλεια μου
αρκει να εχει μια ολοκληρωμενη εφαρμογη σαν office της microsoft η οποια θα ειναι απολυτα συμβατη με τα αρχεια του ειδους ?
Εχω φτιαξει ηδη καποιες φορμες τις οποιες δουλευω και δεν εχω κεφι να τις ξαναφτιαξω...

Μιλαω κυριως για excell word
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom