Νέα

Αγαπημένα ποτά - Ποτά που δεν μας αρέσουν - Αδιάφορα ποτά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 661
  • Εμφανίσεις 35K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιο ειναι το αγαπημενο σας?

  • Μπυρα

    Ψήφοι: 21 21,6%
  • Κρασι

    Ψήφοι: 9 9,3%
  • Ουισκι

    Ψήφοι: 17 17,5%
  • Κοκα κολα

    Ψήφοι: 9 9,3%
  • Μπαφος

    Ψήφοι: 7 7,2%
  • Ουζο

    Ψήφοι: 4 4,1%
  • Νερο

    Ψήφοι: 3 3,1%
  • Βοτκα

    Ψήφοι: 12 12,4%
  • Δεν πινω ειμαι καλο παιδι!

    Ψήφοι: 10 10,3%
  • Αλλο

    Ψήφοι: 5 5,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    97

Επισκέπτης
Αγαπημένο "άθλημα" πολλών ανδρών πέρα από τις πουτάνες και το να κερατώνουν τις γκόμενες/γυναίκες είναι και τα ... ποτά. Θα είχε ενδιαφέρον η ανταλλαγή απόψεων! Αναφέρομαι βέβαια σε ... αλκοολούχα ποτά ΚΑΙ ΜΟΝΟ!

Για να υπάρχει τάξη, θα πρότεινα να γράφει ο καθένας σύμφωνα με το πρότυπο του τίτλου που έβαλα στο θέμα. Τα ποτά που του αρέσουν πρώτα, τύπος ποτού και μάρκες, τα ποτά που δεν του αρέσουν , τύπος και μάρκες και αυτά που θεωρεί αδιάφορα, τα πίνει δηλαδή αλλά δεν τον ενθουσιάζουν ή θεωρεί ότι δεν αξίζουν τόσο τα λεφτά τους. Οι γνώμες είναι υποκειμενικές, οπότε δεν παίζει θέμα δυσφήμισης νομίζω.

 

Επισκέπτης
Αρχίζω μιας και έβαλα το θέμα!

ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΠΟΤΑ:
Από ουίσκι:

Μου αρέσουν έντονα αρώματα. JHONNY WALKER σε όλα τα ... χρώματα. Προτιμώ το black που το θεωρώ best-buy. Μου αρέσει πολύ και το gold αλλά η τιμή είναι αλμυρή.
Από malt που αρέσει πολύ το TALISKER και το LAGAVULIN.Γενικά μυρωδιές "κάπνας" και "βαρελιού".

Από κονιάκ:

ΜΕΤΑΞΑ. Όλοι οι τύποι και οι αστερισμοί , εκτός το 7αρι που δεν μου αρέσει τόσο. Το 3άρι είναι το πιο "μαλακό" , από παλιά το 12άρι και το special είναι σούπερ πιστεύω.

Από μπύρες:
Μου αρέσει η FISCHER η traditional στο παραδοσιακό μπουκάλι με τον πορσελάνινο φελλό , σε παλιό γερμανικό στυλ (άλλωστε είναι αυθεντική γερμανική μπύρα, αφού φτιάχνεται στην Αλσατία!).

Από κρασιά:

Κόκκινο-καμπερνέ , δεν δίνω σημασία στον παραγωγό, σπάνια πίνω κρασί.
Από λευκά πίνω ακόμη πιο σπάνια, τα αποφεύγω αλλά όταν υπάρχει μόνο ρετσίνα χύμα την τιμώ!

ΠΟΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ:
Εκτός τα παραπάνω δεν πίνω άλλα ποτά εκτός από βότκα. Τα υπόλοιπα ουίσκι δεν μου αρέσουν. Λιγότερο από όλα μου αρέσει το dewars , το grouse και το cutty shark.Απεχθάνομαι της μεξικάνικες μπύρες και τις μαύρες μπύρες.

ΑΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΤΑ: Το Γκλενφίντιχ, είναι καλό ουίσκι, αλλά δεν έχει δυνατό άρωμα και δεν με ενθουσιάζει. Μου κάνουν συχνά ... δώρα και τα πίνω αναγκαστικά! Τα ίδια και για το KARDU (δεν θυμάμαι ούτε πως γράφεται).

 

Επισκέπτης
Yπερ-Αγαπημενα με σειρα προτιμησης....

1.Vοdka Russki Standart...(ρωσιας)
2.Stolichnaya - ολες..(ρωσιας)
3.Solidarnosc vodka...(πολωνιας)
4.Vodka Finlandia...(φινλανδιας)
5.Imperia bouteille...(ρωσιας)

Απλα μου αρεσουν....

1.Crown Royal Special Reserve Canadian Whisky 26 oz
2.Ballantines Limited Whisky
3.Smirnoff Vodka Black
4.Bacardi White Rum
5.John Jameson Gold Irish Whiskey
6.Campari Bitter Aperitif
7.Haig Dimple 15 Years Old Scotch Whisky

Ολα τα υπολοιπα (οσα γνωριζω)...τα εχω δοκιμασει κ τα κατατασω στα αδιαφορα...
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.217
Like
364
Πόντοι
36
Για βότκα βρείτε και δοκιμάστε τις 2 φανταστικές ρώσικες που πίνονται σε θερμοκρασία δωματίου και θα με θυμηθείτε:

1. Golden Ring
2. Krupnikas (με μέλι)
 

Επισκέπτης
Για βότκα βρείτε και δοκιμάστε τις 2 φανταστικές ρώσικες που πίνονται σε θερμοκρασία δωματίου και θα με θυμηθείτε:

1. Golden Ring
2. Krupnikas (με μέλι)

Οι δυο βοτκες του φιλου αλφα291...
Την πρωτη δυσκολα στην ελλαδα κ βασικα σε μαγαζι...
Την δευτερη ισως να τη βρειτε καπου,επειδη καποτε ηταν μοδα τα σφινακια τετοιου στυλ...
 

Συνημμένα

  • Golden Ring.jpg
    Golden Ring.jpg
    14,4 KB · Εμφανίσεις: 31
  • krupnikas_500.jpg
    krupnikas_500.jpg
    11,1 KB · Εμφανίσεις: 30

Smogi

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
155
Κριτικές
8
Like
157
Πόντοι
1
Εμενα παλι τα αγαπημενα μου ποτα ειναι το τζιν Tangeray(χμμμ...αλλιως γραφεται αλλα τεσπα) και η μαυρη
Havana....Και μονο αυτα πινω..

Εκτος απο τα μπουζουκια που προτιμαω τα ουισκακια...κατα προτιμηση μαλτ και 12...!!Αυτα!!!
 

Επισκέπτης
Εμενα παλι τα αγαπημενα μου ποτα ειναι το τζιν Tangeray(χμμμ...αλλιως γραφεται αλλα τεσπα) και η μαυρη
Havana....Και μονο αυτα πινω..

Εκτος απο τα μπουζουκια που προτιμαω τα ουισκακια...κατα προτιμηση μαλτ και 12...!!Αυτα!!!
1.TANQUERAY....πολυ καλη επιλογη...
2.Υποθετω οτι ξερεις καλα να νιωθεις τη διαφορα στα ουισκι (μαρκα/12αρια/15αρια κλπ κλπ)...μπορεις να μου πεις σε ποιο/α μαγαζι/α σου εφεραν 1000%  12αρι ??? (να εισαι απολυτα σιγουρος ομως..)...Αν θελεις απαντας...
Ευχαριστω...
 

Smogi

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
155
Κριτικές
8
Like
157
Πόντοι
1
1.TANQUERAY....πολυ καλη επιλογη...
2.Υποθετω οτι ξερεις καλα να νιωθεις τη διαφορα στα ουισκι (μαρκα/12αρια/15αρια κλπ κλπ)...μπορεις να μου πεις σε ποιο/α μαγαζι/α σου εφεραν 1000%  12αρι ??? (να εισαι απολυτα σιγουρος ομως..)...Αν θελεις απαντας...
Ευχαριστω...

1000% δεν ειμαι για κανενα μαγαζι...απλως σε συγριση με τα απλα το ποσοστο νοθευσης ειναι κατα τη γνωμη μου πολυ μικροτερο για αυτο και τα προτιμαω!!
 

powerline75

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
249
Like
2
Πόντοι
1
Αρχίζω μιας και έβαλα το θέμα!

ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΠΟΤΑ:
Από ουίσκι:

Μου αρέσουν έντονα αρώματα. JHONNY WALKER σε όλα τα ... χρώματα. Προτιμώ το black που το θεωρώ best-buy. Μου αρέσει πολύ και το gold αλλά η τιμή είναι αλμυρή.
Από malt που αρέσει πολύ το TALISKER και το LAGAVULIN.Γενικά μυρωδιές "κάπνας" και "βαρελιού".

Από κονιάκ:

ΜΕΤΑΞΑ. Όλοι οι τύποι και οι αστερισμοί , εκτός το 7αρι που δεν μου αρέσει τόσο. Το 3άρι είναι το πιο "μαλακό" , από παλιά το 12άρι και το special είναι σούπερ πιστεύω.

Από μπύρες:
Μου αρέσει η FISCHER η traditional στο παραδοσιακό μπουκάλι με τον πορσελάνινο φελλό , σε παλιό γερμανικό στυλ (άλλωστε είναι αυθεντική γερμανική μπύρα, αφού φτιάχνεται στην Αλσατία!).

Από κρασιά:

Κόκκινο-καμπερνέ , δεν δίνω σημασία στον παραγωγό, σπάνια πίνω κρασί.
Από λευκά πίνω ακόμη πιο σπάνια, τα αποφεύγω αλλά όταν υπάρχει μόνο ρετσίνα χύμα την τιμώ!

ΠΟΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ:
Εκτός τα παραπάνω δεν πίνω άλλα ποτά εκτός από βότκα. Τα υπόλοιπα ουίσκι δεν μου αρέσουν. Λιγότερο από όλα μου αρέσει το dewars , το grouse και το cutty shark.Απεχθάνομαι της μεξικάνικες μπύρες και τις μαύρες μπύρες.

ΑΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΤΑ: Το Γκλενφίντιχ, είναι καλό ουίσκι, αλλά δεν έχει δυνατό άρωμα και δεν με ενθουσιάζει. Μου κάνουν συχνά ... δώρα και τα πίνω αναγκαστικά! Τα ίδια και για το KARDU (δεν θυμάμαι ούτε πως γράφεται).

Αν και έχουμε βρεθεί να διαφωνούμε σε πολλά, εδώ σου βγάζω το καπέλο. Ειδικά όσν αφορά τα Malt, έγραψες! Έχω να σου προτείνο πάντως, αν θέλεις να δοκιμάσεις, ένα πολύ καλό λευκό κρασί. Ψάξε να βρείς Νυχτέρι, αλλά όχι απο Καμπά ή κάποια άλλη γνωστή εταιρεία, απο το Συνεταιρισμό Οινοπαραγωγών Σαντορίνης. Αν είναι και λίγο παλαιωμένο, θα το απολαύσεις
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.462
Like
28
Πόντοι
166
HAIG με σόδα τον χειμώνα κ ABSOLUT λεμόνι το κακολαίρι.
 

Επισκέπτης
vodka Ρωσιας  OSTALKO η vodka.
και για δυνατες καταστασεις παρεα με Ρωσιδες ενα δυνατο ποτο που φερνουν αυτες απο εκει σαμαγκοντα το λενε και μετα καλα πηδηματα μιλαμε για δυνατο party
 

Trelo Agori

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Νοε 2006
Μηνύματα
410
Like
8
Πόντοι
1
Σκεφτόμουν να βάλω το συγκεκριμένο topic λόγω προσωπικής διαστροφής, αλλά με πρόλαβε ο lakis33 στον οποίο αξίζουν συγχαριτήρια γιατί το οργάνωσε πάρα πολύ ωραία!

Ξεκινάμε με σύνθημα!

ΜΠΥΡΑ - ΜΠΥΡΑ - ΜΠΥΡΑ - ΜΠΥΡΑ!!!

ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ
Γερμανική Weissbier: (Maisels, Schneider, Paulaner, Franziskaner, Valentin's (όχι veltins!!!) κτλ ΕΚΤΟΣ από την Erdinger που μου είναι παγερά αδιάφορη)
Βρετανικές και Ιρλανδικές ale: Smithwick's, London Pride, John Smith's, Caffrey's, Newcastle Brown ale.
Starropramen Grnat (Τσέχικη τύπου ale)
Γερμανικές Helles (Augustiner, Spaten, Lowenbrau (η γερμανική, όχι η ελληνική), Hacker Psorr κτλ)
Λοιπές Lager, ενδεικτικά Foster's, Miller's, Castelmine, Starropramen lager, Corona
Κόκκινο κρασί (κατά προτίμηση Αγιωργίτικο: ενδεικτικά Γαία οινοποιητική, Παλυβού, Λαυκιώτη)
Single Malt Ουίσκυ ειδικά το Ιρλανδικό Bushmills το οποίο είναι κορυφή. Έπονται τα Highland Park, Macallan. Τα προτιμώ λόγω μαλακότητας στη γεύση.
Blended ουίσκυ με αγαπημένα τα Dewars από 12άρια και τα Famous Grouse, Haig από κοινά θνητά.
Gordon's Gin με tonic

ΠΟΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ
Ούζο-Τσίπουρο-Ρακη (ίσως γιατί από ψάρια τρώω μόνο ... ψαρονέφρι!!!), μπύρα Pils (την θεωρώ πολύ πικρή ίσως επειδή δεν καπνίζω. Θα την πιω μόνο αν δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε μπύρα (σπάνια δηλαδή))

ΑΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΤΑ
Όλα τα υπόλοιπα!
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.217
Like
364
Πόντοι
36
Εμενα παλι τα αγαπημενα μου ποτα ειναι το τζιν Tangeray(χμμμ...αλλιως γραφεται αλλα τεσπα) και η μαυρη
Havana....Και μονο αυτα πινω..

Εκτος απο τα μπουζουκια που προτιμαω τα ουισκακια...κατα προτιμηση μαλτ και 12...!!Αυτα!!!

Αυτό (Tanquerey) είναι το καλύτερο τζιν. Εύγε!

Και όλη η σειρά της Havana Club  είναι απίθανη. Το 7άρι (που φέρνει λίγο σε κονιάκ) είναι άπαιχτο. Αλλά και το 5άρι (grand reserve  ονομάζεται) είναι άριστο και πιο εύκολο για τον αρχάριο πότη. Και τα 2 σκέτα, χωρίς πάγο ή τίποτα άλλο.

Από μαύρο ρούμι και τα Cpt Morgan, Lamb, Mayer's (το πιο αρωματικό) μια χαρά τα βρίσκω. Στη Ρόδο βρίσκεις και 1 αυστριακό σε 60% και 80%. Δυναμίτης. Δεν θυμάμαι όνομα, αλλά είναι σε πλακέ μπουκάλι (λίτρο).

Malt Whiskey: Πέρα από αυτά που ήδη προτάθηκαν, Oban, Glenlivet, Balvenie (με γλυκειά γεύση)

Απλό W.: Jameson (Ιρλ)

Μπύρες: δοκιμάστε και τις βέλγικες (Trapist σε 7, 8, 9 %, Duvel κλπ), την μοναδική ιρλανδική μαύρη Guiness και τις κορυφαίες τσέχικες Budweizer (lager) -(KAMMIA ΣΧΕΣΗ με την απαράδεκτη αμερικάνικη ρυζομπίρα BUD/Budweizer)- και Pilsener Urquel. Οι τσέχικες μπύρες, αν πίνετε  lager ή pilsener, είναι ίσως οι κορυφαίες στο είδος.
 

tonnie

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2006
Μηνύματα
111
Like
0
Πόντοι
1
ωραιο θεμα παιδια! χικ!
λοιπον εγω τιμω το ουισκυ χειμωνα-καλοκαιρι....το αγαπημενο μου ειναι το famous grouse.τωρα τελευταια το βρισκω σε συσκευασια 2 λιτρων και την εχω καταβρει μαζι του!αλλα καλα ουισκυ θεωρω τα dimple,chivas,jonnie.....επισης το καλοκαιρακι τα πρωινα γουσταρω ουζακι με παγο και νερο,κανει καλο κεφι! 
 

Επισκέπτης
περα απο την βοτκα το ποτο που πλεον βασικα μου αρεσει 1) ουζο και οταν λεμε ουζο λεμε πλωμαριου αλλα οχι αυτα που κυκλοφορουν εδω αλλα αυτα που δεν κυκλοφορουν εδω μεγαλο πραγμα να καταγετε κανεις απο εκει και οχι μονο ξερει να το πινει αλλα και τι να τρωει μαζι.
2) κρασι και λεμε κρασι χυμα μοσχατο λημνου φανταστικο να τιμησουμε και τον τοπο που ζησαμε σαν στρατιωτες 24 μηνες και 20 ημερες.
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.217
Like
364
Πόντοι
36
περα απο την βοτκα το ποτο που πλεον βασικα μου αρεσει 1) ουζο και οταν λεμε ουζο λεμε πλωμαριου αλλα οχι αυτα που κυκλοφορουν εδω αλλα αυτα που δεν κυκλοφορουν εδω μεγαλο πραγμα να καταγετε κανεις απο εκει και οχι μονο ξερει να το πινει αλλα και τι να τρωει μαζι.
2) κρασι και λεμε κρασι χυμα μοσχατο λημνου φανταστικο να τιμησουμε και τον τοπο που ζησαμε σαν στρατιωτες 24 μηνες και 20 ημερες.
Φίλε,

από ούζα

τo Πιτσιλαδή έχω δοκιμάσει και που άρεσε, όπως και ένα άλλο... Γιανέλλη? (κάπως έτσι). Έχω ακούσει πως κάπου στην οδ. Αθηνάς έχει πρακτορείο του συνεταιρισμού, μήπως μπορείς να βοηθήσεις με πιο συγκεκριμμένη πληροφορία?

Και τα χιώτικα (Απαλαρίνα, Τέτερη - ιδίως το 7) καλά μου φάνηκαν. Και αυτό του Τέτερη με μαστίχα είναι λίγο διαφορετικό και όχι άσχημο.

 

Mr_Mojo_Risin

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2006
Μηνύματα
152
Like
2
Πόντοι
1
Alfa291 έχω κάνει κάτι καψίματα με το Τέτερη στην ουργία... Αχχχ τι μου θύμισες... Μπύρες και τεκίλα σφηνάκια για μένα μάγκες... ΧΙΚΣ!

Εναλλακτικά, όπως λέει και ένα φιλαράκι : Πρέζα, αρντάν και μπουμπλεκάν κι ένα τσουβάλι μααάάάάάάάάυρο...
 

Επισκέπτης
Φίλε,

από ούζα

τo Πιτσιλαδή έχω δοκιμάσει και που άρεσε, όπως και ένα άλλο... Γιανέλλη? (κάπως έτσι). Έχω ακούσει πως κάπου στην οδ. Αθηνάς έχει πρακτορείο του συνεταιρισμού, μήπως μπορείς να βοηθήσεις με πιο συγκεκριμμένη πληροφορία?

Και τα χιώτικα (Απαλαρίνα, Τέτερη - ιδίως το 7) καλά μου φάνηκαν. Και αυτό του Τέτερη με μαστίχα είναι λίγο διαφορετικό και όχι άσχημο.
συναγωνιστη λιγο ποιο κατω απο την αγορα κατεβαινοντας την αθηνας προς μοναστηρακι στα 100 με 150 μετρα ειναι το lesvos shop εκει θα βρεις
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom