Νέα

Συμπληρώματα διατροφής που βοηθάνε στο σεξ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tonnie
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 42
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tonnie

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2006
Μηνύματα
111
Like
0
Πόντοι
1
Καλημερα!
Ανοιγω αυτο το θεμα με σκοπο την ανταλλαγη αποψεων γυρω απο συμπληρωματα διατροφης που γνωριζετε ή εχετε δοκιμασει και σας βοηθησαν στο σεξ.
Εγω εχω δοκιμασει αργινινη για μεγαλυτερη ποσοτητα σπερματος και γιοχιμπινη για καλυτερη λιμπιντο(καβλα δηλ.).
Πιστευω βοηθανε....Εσεις χρησιμοποιητε κατι??   
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.077
Like
1
Πόντοι
16
η αργινινη δεν εχει καμια σχεση!!!
απο συμπληρωματα αυτο που βοηθαει ειναι το τριμπουλους
''tribulus'' και  το τζινσενγκ "ginseng' το κορεατικο!!!
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
30
Πόντοι
2.057
παιδια μην κανετε μαλακιες με σκοπο την υπερεκκριση σπερματικων υγρων με υποβοηθηση απο συμπληρωματα.......Υπαρχουν 2,3 συμπληρωματα που βοηθουν την "ερωτικη ορμη" σε οσους ανθρωπους την εχουν ψιλοχασει.....εχουν δηλ.χαμηλη "λιμπιντο"....αλλα μην το παιρνετε νεοι ανθρωποι που ειναι σφριγιλοι και δυνατοι οργανισμοι....δεν χρειαζεται...μονο σε ειδικες περιπτωσεις.......Οι περισσοτεροι ανθρωποι εχουν απωλεσει εν μερη την σεξουαλικη τους ικανοτητα λογω της ζωης που ακολουθουν και οχι επειδη τους λειπει το συμπληρωμα για το σεξ........Αν θελετε οσοι εχετε μικρα δυσλειτουργικα σεξολογικα προβληματα καλυτερα να κανετε μια βολτα απο τους οικολογους και απο καταστηματα υγειινων τροφων να συμβουλευτειτε πολυ ικανους και εμπειρους ιατρους(μη φαρμακευτικης κατευθυνσης),διατροφολογους(και οχι διαιτολογους-ο πιο απατεωνιστικος ορος που εχει βγει ποτε στην πιατσα) και επισης εκτος απο αυτα που θα σας συστησουν καλο ειναι να ξεστραβωθειτε διαβαζοντας καποια καταπληκτικα βιβλια που ανοιγουν τα ματια στην κυριολεξια.............δεν θελω να κανω διαφημιση...απλα σας το συστηνω.......και ελπιζω μετα απο ενα χρονο να σκεφτεστε διαφορετικα απ'οτι πραττετε τωρα.......και δεν εννοω εσας που γραψατε προηγουμενως στο θεμα αυτο αλλα γενικα σε ολα τα θεματα της υγειας που εχουν αναπτυχθει σε αυτο το σαιτ και οχι μονο για τα θεματα υγειας.
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
Εγω παλι οποτε τρωω ξηρους καρπους (αιγινης, ηλιοσπορους κλπ) εχω κατι καυλες να πηδηξω ολοκληρο μοναστηρι...
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.077
Like
1
Πόντοι
16
παιδια μην κανετε μαλακιες με σκοπο την υπερεκκριση σπερματικων υγρων με υποβοηθηση απο συμπληρωματα.......Υπαρχουν 2,3 συμπληρωματα που βοηθουν την "ερωτικη ορμη" σε οσους ανθρωπους την εχουν ψιλοχασει.....εχουν δηλ.χαμηλη "λιμπιντο"....αλλα μην το παιρνετε νεοι ανθρωποι που ειναι σφριγιλοι και δυνατοι οργανισμοι....δεν χρειαζεται...μονο σε ειδικες περιπτωσεις.......Οι περισσοτεροι ανθρωποι εχουν απωλεσει εν μερη την σεξουαλικη τους ικανοτητα λογω της ζωης που ακολουθουν και οχι επειδη τους λειπει το συμπληρωμα για το σεξ........Αν θελετε οσοι εχετε μικρα δυσλειτουργικα σεξολογικα προβληματα καλυτερα να κανετε μια βολτα απο τους οικολογους και απο καταστηματα υγειινων τροφων να συμβουλευτειτε πολυ ικανους και εμπειρους ιατρους(μη φαρμακευτικης κατευθυνσης),διατροφολογους(και οχι διαιτολογους-ο πιο απατεωνιστικος ορος που εχει βγει ποτε στην πιατσα) και επισης εκτος απο αυτα που θα σας συστησουν καλο ειναι να ξεστραβωθειτε διαβαζοντας καποια καταπληκτικα βιβλια που ανοιγουν τα ματια στην κυριολεξια.............δεν θελω να κανω διαφημιση...απλα σας το συστηνω.......και ελπιζω μετα απο ενα χρονο να σκεφτεστε διαφορετικα απ'οτι πραττετε τωρα.......και δεν εννοω εσας που γραψατε προηγουμενως στο θεμα αυτο αλλα γενικα σε ολα τα θεματα της υγειας που εχουν αναπτυχθει σε αυτο το σαιτ και οχι μονο για τα θεματα υγειας.

εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες φιλε μου!!!!
εμενα η δουλια μου εχει μεγαλη σχεση με αυτο που εγραψα πιο πανω, αλλα συμφωνω οτι τα συμπληρωματα ειναι η τελευταια λυση!!!
για καλιτερες επιδοσεις λιγη γημναστικη αρκετο τρεξιμο και καλη διατροφη και ολα θα ειναι μια χαρα!!!
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Kαλύτερα θα ήταν να κάνετε γενικά υγιεινή ζωή και να αποφεύγετε τα συμπληρώματα που δε γνωρίζετε...
 

kavliaris24

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιαν 2006
Μηνύματα
7
Like
0
Πόντοι
0
εγω επερνα πολλα συμπληρωματα στο σεξ ειχα δει περισοτερες ορμες με τεστοστερονη,με ορμονες οπως tribulus,με εφεδρινη καθαρη και με στακ 2.
 

ass4ever

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2006
Μηνύματα
292
Like
4
Πόντοι
1
εγω επερνα πολλα συμπληρωματα στο σεξ ειχα δει περισοτερες ορμες με τεστοστερονη,με ορμονες οπως tribulus,με εφεδρινη καθαρη και με στακ 2.
Αδερφέ καμια εξέταση στο συκώτι σου έκανες?
 

galanomatis

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2006
Μηνύματα
490
Κριτικές
3
Like
8
Πόντοι
1
εγω τρωω μελι,ταχινι και βασιλικο πολτο καθημερινα.......φυσικα προιοντα χωρις καμια επιβαρυνση και με αποτελεσματα.............επισης φρουτα .ξηροι καρποι, και γυμναστικη κανουν πολυ καλο
 

dthanos

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2006
Μηνύματα
460
Like
8
Πόντοι
1
εγω επερνα πολλα συμπληρωματα στο σεξ ειχα δει περισοτερες ορμες με τεστοστερονη,με ορμονες οπως tribulus,με εφεδρινη καθαρη και με στακ 2.

Όντως: καμία εξέταση στο συκώτι έχεις κάνει ποτέ; Ελπίζω να ξέρεις (έστω κι αργά) ότι αυτές οι ουσίες που αναφέρεις είναι (χαρακτηρίζονται πλέον) ως αναβολικές ουσίες!...
 

Επισκέπτης
τι του λετε για το συκωτι του ρε παιδια ,εσεις που πινετε ποτα νομιζετε οτι το συκοτι σας ειναι καλυτερο??το κακο ειναι να κανεις καταχριση το να δοκιμασεις καποια πραγματα δεν ειναι κακο
 

dthanos

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2006
Μηνύματα
460
Like
8
Πόντοι
1
τι του λετε για το συκωτι του ρε παιδια ,εσεις που πινετε ποτα νομιζετε οτι το συκοτι σας ειναι καλυτερο??το κακο ειναι να κανεις καταχριση το να δοκιμασεις καποια πραγματα δεν ειναι κακο

άλλο να πιείς 1-2 ποτά (και 3-4!) τη βδομάδα και άλλο να κάνεις συστηματική χρήση (με υπερβολική συνήθως δοσολογία) και χωρίς διακοπή, ουσιών που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ προκαλούν και κάτι παραπάνω από κήρωση του ήπατος και νεφρική ανεπάρκεια (πχ: καρδιακές βλάβες, ανικανότητα, ορμονικές διαταραχές, λευχαιμία, κλπ κλπ) Δεν θα επιμείνω άλλο, απλά ξέρω λίγο καλύτερα (ίσως) λόγω επαγγέλματος...
 

sigma

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2005
Μηνύματα
48
Like
0
Πόντοι
0
Ως ειδικός στο ζήτημα να πάρω μία θέση.

Σε πρώτη φάση όπως αναφέρθηκε, για να ξεκαθαρίσω του όρους, διαιτολόγος είναι αυτός ο επιστήμονας που συντάσει διαιτολόγια για συγκεκριμένες πλυθισμιακές ομάδες και ανθρώπους ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες που έχουν ή/ και παθολογικά προβλήματα. Διατροφολόγος είναι ο επιστήμονας που ασχολείται με την επίδραση της διατροφής σε διάφορες παθήσεις, πλυθισμιάκές ομάδες, έρευνα σε θρεπτικά συστατικά, μεταβολισμό, φυσιολογία της διατροφής κλπ κλπ. Απλά στην Ελλάδα οι νόμιμες σχολές που υπάρχουν (1 ΑΕΙ και 2 ΤΕΙ) δε διαχωρίζουν τις ειδικότητες και το πτυχίο που δίνουν είναι Διαιτολόγου- Διατροφολόγου, χωρίς αυτό να είναι κακό.

Οπότε αν θέλετε έγκυρες πληροφορίες για συμπληρώματα διατροφής οι μόνοι κατάλληλοι είναι οι απόφοιτοι αυτών των σχολών και φυσικά ισότιμων σχολών εξωτερικού.

Επειδή τυγχάνω απόφοιτος σχολής εσωτερικού και εξωτερικού  Δαιτολόγος - Διατροφολόγος, χωρίς ωστόσο να είναι ακριβώς το αντικείμενο της ειδικότητάς μου μπορώ να σας πω ότι το καλύτερο είναι μια ισορροπημένη διατροφή, κάποια συμπληρώματα πολυβιταμινών μπορεί να βοηθήσουν μόνο σε περιπτώσεις ελλείψεων βιταμινών. Τώρα συμπληρώματα διεγερτικών όπως ginseng, καφεϊνης κλπ βοηθούν μόνο επειδή δρουν ως γενικότερα διεγερτικά, όπως δηλαδή η καφεϊνη βοηθά την ικανότητα νοητικής συγκέντρωσης, και καλό είναι να γίνονται μόνο σε λογικές δόσεις, πχ ενός καφέ, ή ροφήματος διότι σε αυξημένες δόσεις μπορεί να έχουν ισχυρές παρενέργειες. Φαρμακευτικά, ορμονικά σκευάσματα (τεστοστερόνη, εφεδρίνη κλπ) μπορεί να αυξήσουν πολύ την λίμπιντο και να σας κάνουν τούρμπο, αλλά μπορέί πάρα πολύ εύκολα να σας κοτσάρουν μια καρδιακή ανακοπή, με αποτέλεσμα να μπείτε και εσείς και η λίμπιντό σας σε ένα φέρετρο, και φυσικά έχουν και πολλές άλλες παρενέργειες, α'υξηση επιθετικότητας, τριχοφυία, αλλαγή σωματικών χαρακτηριστικών όπως αύξηση μεγέθους κάτω σιαγόνας, κλπ κλπ.

Διατροφικά υπάρχουν προσεγγύσεις που χρησιμοποιούνται για αύξηση της λίμπιντο σε ασθενείς, όχι όμως απόλυτα τεκμηριωμένες, ενώ κυρίως στοχεύουν σε placebo effect, παίζουν δηλαδή με την ψυχολογία του ατόμου.

Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι μόνο αν αντιμετωπίζεται κάποιο πρόβλημα να επισκεφτείται τον αντίστοιχο ειδικό, αν είναι ιατρικό πρόβλημα γιατρό, αν έχει να κάνει με διατροφή Διαιτολόγο-Διατροφολόγο. Τώρα γενικά να είστε υποψιασμένοι απέναντι σε πολύ φανταχτερούς τίτλους που δεν συνοεύονται από επίσημα χαρτιά, υγιεινιστές, οικολόγους και δε ξέρω τι άλλο, όπως και σε πολλούς αλήτες που προτείνουν πολύ τροπικά και φανταχτερά κόλπα, μυστήρια βότανα, περίεργες δίαιτες, νέες επαναστατικές τχνικές κλπ.

Αυτά τα ολίγα.
Πάντα στη διάθεσή σας.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Οπότε αν θέλετε έγκυρες πληροφορίες για συμπληρώματα διατροφής οι μόνοι κατάλληλοι είναι οι απόφοιτοι αυτών των σχολών και φυσικά ισότιμων σχολών εξωτερικού.

Αυτό ακούγεται μάλλον συντεχνιακό, γιατί ο πιο κατάλληλος είναι μάλλον ο εξειδικευμένος γιατρός...
 

liakos(1)

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
φίλε σόρυ αλλά πως η εφεδρίνη ανεβάζει τη λίμπιντο??
 

dthanos

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2006
Μηνύματα
460
Like
8
Πόντοι
1
επειδή ακούγονται διάφορα... καταρχήν ,ενημερωτικά (όπως και σε πολλούς άλλους επιστημονικούς και οχι μονο τομείς στην Ελλάδα επικρατεί ένα μπάχαλο! Κανείς δεν μπορεί να οριοθετήσει που τελειώνει η μια επιστήμη και που ξεκινά η άλλη. Οπότε συμφωνώ (και διαφωνώ) και με τον sigma και τον Todok! Εγώ ας πούμε είμαι βιολόγος (για ακρίβεια βιοϊατρική, που δεν υφίσταται επισήμως στην Ελλαδα). Αυτό το θέμα είναι 'χωράφια' μου ή όχι; Μεγάλο θέμα, ας μην ανοίξουμε συζήτηση, άλλωστε ούτε κι εγώ ξέρω!
Λιακος, για να ανεβάσουμε ΟΛΟΙ μας τη λιμπιντο ας ξεκινησουμε απο κάποια πολύ βασικά (και πλέον σημαντικά): ΟΧΙ καπνισμα, όχι αλκοόλ, ισορροπημένη διατροφή, τακτική άσκηση, όχι άγχος, αρκετός ύπνος και, σαν συμπληρωμα, αρκετά θαλασσινά... Πιστέψτε με, αν κάνετε όλα αυτά, δε χρειάζεστε κανενα συμπλήρωμα διατροφής! Εκτος βέβαια κι αν υπάρχουν παθολογικά αίτια!... (στη χειροτερη: βιαγκρα!)  :-)
 

sigma

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2005
Μηνύματα
48
Like
0
Πόντοι
0
Για συμπληρώματα διατροφής ο πιο κατάλληλος είναι ο διατροφολόγος, ή διαιτόλόγος, ο γιατρός είναι για φάρμακα, ορμόνες κλπ κάτι που φυσικά ο διαιτολόγος ή διατροφολόγος δεν μπορεί να δώσει. Δεν είναι καθόλου συντεχνιακό, ο καθένας στον τομέα του και στο αντικειμένο του, η αντιβίωση είναι θέμα γιατρού. Τώρα αν θέλεις ο γιατρός θα διαγνώσει την οστεοπόρωση ο διαιτολόγος όμως θα πρέπει να αξιολογήσει την πρόσληψη ασβεστίου και το μέγεθος της συμπληρωματικής δώσης. Σαν δαιιτολόγος-διατροφολόγος δεν μπορώ να διαγνώσω τίποτα πέρα από υποθρεψίες και να εκτιμήσω κατάσταση θρέψης πιθανές ανεπάρκειες κλπ, αλλά ο χειρισμός αυτών είναι πέρα για πέρα δική μου υπόθεση, ο γιατρός μπορεί μόνο να αντιμετωπίσει συνοδές νόσους, είτε που την προκάλεσαν, είτε που είναι αποτέλεσμα αυτής.

Τα πράγματα είναι πολύ ξεκάθαρα στο εξωτερικό, στην Ελλάδα απλά υπάρχει η αντίληψη οτι ο γιατρός είναι θεός και ξέρει η κάνει τα πάντα. Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε οτι πλέον η εξιδίκευση είναι μεγάλη και ο καθένας πρέπει να είναι στο πόστο του. Δεν μπορώ να δεχτω τον διαιτολόγο ή διατροφολόγο που θα δώσει παραθορμόνη ή αντιβίωση, αλλά ούτε και τον γιατρό που θα πει οτι μπορεί να χειριστεί την διατροφή ενος διαβητικού καλύτερα από ένα διαιτολόγο ή να αξιολογήσει καλύτερα την κατάσταση θρέψης, κάτι το οποίο είναι καθαρά το αντικείμενο σπουδών του δεύτερου.

Δεν μειώνω την αξία κανενός, αντίθετα υπερασπίζομαι την συνεργασία, απλά γιατί ο καθένας μόνος του εργάζεται σε πολύ ξεκάθαρες περιπτώσεις που πρακτικά δεν υπάρχουν.

Στην Ελλάδα το επάγγελμα του διαιτολόγου είναι νέο ακόμα αλλά θα εδραιωθεί σίγουρα διοτι απλά δεν υπάρχει άλλος δρόμος.
 

liakos(1)

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
man  dthanos δν την ψάχνω για αύξηση της λίμπιντο κλπ. Απλώς επειδή στα 7 χρόνια που κάνω bb έχω χρησιμοποιήσει εφεδρίνη το μόνο που δν είχα ακούσει - διαβάσει είναι για αύξηση λίμπιντο και ρώτησα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom