Νέα

Μπορει ο αστυνομικος να ρωτησει που παω;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nickpie2008
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 217
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.785
Like
4.377
Πόντοι
506
>:(
Ερωτηση προς τους δικηγορους μας
Επειδη χρειαστηκε να παω καποια ταξιδια Πελοποννησο με σταματησαν σε κανα 2 μπλοκα (τυπικοι ελεγχοι)
Το θεμα ειναι πως και τις 3 φορες με.ρωτησαν τα ιδια:
1.Που μενετε (οκ)
2.Που πατε?(!)

Στο διαστημα παω τι σε νοιαζει

Υπαρχει νομος που εχει αλλαξει και επιτρεπει να ρωτανε που παμε;
 
Εγγρ.
11 Αυγ 2019
Μηνύματα
281
Like
82
Πόντοι
1
>:(
Ερωτηση προς τους δικηγορους μας
Επειδη χρειαστηκε να παω καποια ταξιδια Πελοποννησο με σταματησαν σε κανα 2 μπλοκα (τυπικοι ελεγχοι)
Το θεμα ειναι πως και τις 3 φορες με.ρωτησαν τα ιδια:
1.Που μενετε (οκ)
2.Που πατε?(!)

Στο διαστημα παω τι σε νοιαζει

Υπαρχει νομος που εχει αλλαξει και επιτρεπει να ρωτανε που παμε;
μην απαντας σε καμια ερωτηση δωσε μονο ταυτοτητα
ουτε που πας ουτε γιατι πας ουτε τιποτα
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.564
Κριτικές
178
Like
38.982
Πόντοι
21.896
στο που παςπλ απαντας εκατο μετρα παρακατω και αν δω οτι μου αρεσει θα παρω μια βαθια εισπνοη κι μετα να συνεχισω αλλα εκατο μετρα και αν δεν  μου αρσει τοτε ισως στριψω καπου αριστερα να βρω καποιο καλυτερος μερος 

ασφαλως κ δεν μπορουν να  ρωταν που πας
 

Sorath

Μέλος
Εγγρ.
1 Φεβ 2018
Μηνύματα
7
Like
0
Πόντοι
0
a. κι αυτοί κάνουν έλεγχο, όχι γιατί έχουν καμια όρεξη να βλέπουν τα μούτρα μας, αλλά γιατί αυτά είναι τα καθήκοντά τους
b. ενίοτε έτσι όντως συλλαμβάνοβται κακοποιά στοιχεία

a. Έλεγχο μπορούν να κάνουμ στα στοιχεία μας. Όχι στο που πάμε και τι κάνουμε.
b. Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιο κακοποιό στοιχείο που συνελήφθη ποτέ στην ιστορία γιατί απάντησε στην ερώτηση "που πας;"

Το οτι δεν κάνουμε κάτι παράνομο/κακό δεν σημαίνει οτι χρειάζεται να δίνουμε και αναφορά.
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.784
Κριτικές
11
Like
603
Πόντοι
376
αν δεν έχει εισαγγελέα μαζί του μόνο ταυτότητα (και τα χατριά σου τα γνωστά) μπορεί να σου ζητήσει
αλλά γιατί να μην βοηθάμε την αστυνομία να κάνει τη δουλειά της για να μην γίνουμε Βραζιλία
όπου αν στραβοκοιτάξεις ένα ναρκότυπο σε βρίσκουν με κομένα χέρια, πόδια, κεφάλι για πλάκα
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.752
Κριτικές
1
Like
32.426
Πόντοι
6.256
Αν σε δουν σκατόφατσα γύφτο κλπ βέβαια θα σε ρωτήσουν διάφορα μπας και βγάλουν λαγό, και καλά κάνουν φυσικά.
Αν είσαι νορμάλ χέστηκαν για το που πας,
Και αμα σε κάνουν να μιλήσεις λίγο θα καταλάβουν αν έχεις πιει, κι αυτό θετικό γιατί το χουμε παραγαμήσει το θέμα,
 

retimpan

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2014
Μηνύματα
51
Like
1
Πόντοι
0
Πιάνοντας σου κουβέντα καταλαβαίνουν και αν μιλάς ελληνικά πχ. και δεν έχεις καμιά ταυτότητα πλαστή ή άλλου στα χέρια σου.
 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.663
Like
523
Πόντοι
36

πολυ ενδιαφερον ερωτημα και θρεντ


λοιποοοοοον...
technically "ΜΠΟΡΟΥΝ" να ρωτανε ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ!
ΟΜΩς! : παλι technically εσυ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ υποχρεωμενος να απαντησεις.

Και καλυτερα να αποφυγεις να απαντησεις ΠΑΡΑ να πεις ΚΑΠΟΙΟ ΨΕΜΑ για να "κατευνασεις" την στιγμη. Εννοειται μαγκιες και απαντησεις τυπου παω οπου γουσταρω ή να αρμεξω την αγελαδα μου ή 78,5 γυαρδες πιο κατω για να δω εαν φαινεται ο καμήτης χάλι, ΔΕΝ βοηθουν καθολου μα καθολου την κατασταση! Σιγουρα δεν εχεις φαρμακειο , πυροσβεστηρα ή τριγωνο στο αυτοκινητο και ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ 100% νομιμος , εεεε θα φυγεις με ενα προστιμο για αυτα.
Ευγενεια και καθάρια συμπεριφορα. Και βεβαια ΕΑΝ ΘΕΣ τους βοηθας με πληροφοριες, στο βαθμο που αντιλαμβανεσαι οτι μπορει να τους ειναι χρησιμες για παρανομιες , παντα με το σκεπτικο οτι ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ για να τηρησουν τον νομο που προστατευει ολους εμας. Ετσι?

Υπαρχει λεπόν ενα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ βιντεο , απο το οποιο μπορειτε να παρετε μια ΒΑΘΕΙΑ ιδεα για το ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ" στην αστυνομια (δηλ. να αναφερεις περισσοτερα θεματα και λεπτομεριες απο αυτα που ειναι απαραιτητα και υποχρεωτικα απο τον νομο), τουλαχιστον ...ιν ΟΥΣΑ. Σε ενα βαθμο (λιγοτερο βεβαια) ισχυουν και ...ιν Γκρις.

Βρειτε το στο youtube με τον τιτλο "dont talk to the police"
Δυστυχως οφελιμο μονο για αυτους που ξερουν καλα αγγλικα, γιατι ειναι απο πραγματικη παρουσιαση σε πανεπιστημιακο κοινο (σε φοιτητες νομικης) οποτε οι οροι και η ταχυτητα ειναι αντιστοιχοι. ΔΕΝ ειναι ακαταλαβιστικο ομως με καποια προσοχη. Μιλα τοσο ενας δικηγορος ΑΛΛΑ και ενας ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟς, ο οποιος λεει κι αυτος ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ειναι να κρατησεις το στομα σου κλειστο.
Δεν ειναι αστειο που αμεσως μετα , τουλαχιστον ιν ΟΥΣΑ, το "πουτ δε κοτ νταουν" το αμεσως επομενο ΑΠΑΡΕΚΛΗΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟ ειναι "γιου χεβ δε ραιτ του ριμειν σαιλεντ" με λιγα λογια νομιμως εχεις το δικαιωμα να βγαλεις το σκασμο ...ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΟΥ ΤΟ το ρημαδοδικαιωμα σου!



 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Στην Πελοπόννησο στα διόδια εκεί μεταξύ Κορίνθου και Τρίπολης με έχουν νύχτα σταματήσει πολλές φορές πάντως.
Παλιά που πήγαινα με γκόμενα.
Τα ίδια ρώταγαν και τους απάντησα πάω Αθήνα, ήταν στην επιστροφή.
Μετά ρώταγαν τι δουλειά κάνω και έψαχναν ακόμα και τα τσιγάρα της φίλης μου.
Προτίμησα να απαντήσω για να μην μπω σε περιπέτειες.

Λογικό ήταν βέβαια με την σκατόφατσα του αβατάρ μου!
  :zombie: :zombie:
 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
15
Like
354
Πόντοι
326
Μόνο οι απατεώνες έχουν πρόβλημα στο να μήν απαντήσουν. Κληρονομιά του Σαμαρά & Τσίπρα τα προσωπικά δεδομένα των απατεώνων
 

akosdi

Σπουδαίος
Εγγρ.
14 Μαρ 2008
Μηνύματα
165
Κριτικές
68
Like
2.786
Πόντοι
2.541
Έχω γκόμενα την γυναίκα ενός μπάτσου και παω να την γαμήσω
 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
704
Κριτικές
1
Like
364
Πόντοι
26
Δεν έχετε καταλάβει μερικοί (και ούτε πρόκειται) , οτι οι αστυνομικοί χέστηκαν που ρωτάνε που πάτε , από που είσαστε , τι πάτε να κάνετε κλπ.Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να τσεκάρουν αντιδράσεις πχ αν είσαστε νευρικός με τις απαντήσεις που δίνετε, αν έχετε ανησυχία και γενικότερα αντιδράσεις που προδίδουν οτι προσπαθείτε κάτι να κρύψετε , είτε αυτό είναι επιλήψιμο είτε όχι ώστε εαν υπάρχει κάτι μεμπτό να καταφέρουν να το αποκαλύψουν.Κοινώς να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.Εγώ πάντα όταν με σταματάνε και με ρωτάνε τους δίνω όσες πληροφορίες ζητάνε και αυτομάτως σε χρόνο dt η σύντομη κουβέντα λήγει και πάω στη δουλίτσα μου.
Τώρα όλοι οι υπόλοιποι μαγκίτες που το παίζουν ιστορία με το τι δικαιώματα έχουν και λοιπά κουραφέξαλα , να συνεχίζουν να το παίζουν ιστορία όταν τους σταματάνε για έλεγχο και να δίνουν τροφή στους αστυνομικούς για να τους κάνουν το αμάξι φύλλο και φτερό όταν απαντάνε ειρωνικά και εξυπνακίστικα.Είχα δει με τα μάτια μου περιστατικό ανάλογο στο δρόμο και γέλαγα με την ηλιθιότητα κα τον κομπλεξισμό που μπορεί να κουβαλάει ο νεοελληναράς μέσα του.
 

gravatakias

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2017
Μηνύματα
1.254
Like
809
Πόντοι
96
"Πάω για χέσιμο γιατί δεν προλαβαίνω"

και με αφήνουν άρον άρον για να μη χέσω εκεί
 

obi1

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2016
Μηνύματα
503
Κριτικές
2
Like
628
Πόντοι
86
Τώρα όλοι οι υπόλοιποι μαγκίτες που το παίζουν ιστορία με το τι δικαιώματα έχουν και λοιπά κουραφέξαλα , να συνεχίζουν να το παίζουν ιστορία όταν τους σταματάνε για έλεγχο και να δίνουν τροφή στους αστυνομικούς για να τους κάνουν το αμάξι φύλλο και φτερό όταν απαντάνε ειρωνικά και εξυπνακίστικα.Είχα δει με τα μάτια μου περιστατικό ανάλογο στο δρόμο και γέλαγα με την ηλιθιότητα κα τον κομπλεξισμό που μπορεί να κουβαλάει ο νεοελληναράς μέσα του.
Τί είχες δει;
 

Excalibur

Τιμημένος
Εγγρ.
29 Αυγ 2005
Μηνύματα
8.502
Κριτικές
55
Like
5.102
Πόντοι
15.565
Μαγκες σε καθε ελεγχο ..απλα απαντηστε τυπικα και ευγενικα
Αν δεν αρχισεις μαγκιες μπορει να τη γλυτωσεις ακομα και σε χοντρη παραβαση ( εγω προσωπικα εχω γλυτωσει αρκετες υπερβολικες ταχυτητες )
Αμα αρχισεις μαλακιες & τσαμπουκαδες θα σε γραψει ακομα και γιατι εκλασες πριν μια βδομαδα στο μπανιο ...
Και βασικα αν εχουν βγει . κατοπιν εντολης , να γραψουν θα σε γραψουν ...απλα με ευγενεια θα πεσεις πιο μαλακα
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
Αν είσαι σένιος και δεν είσαι πιτσιρικάς, δεν σου κανουν τέτοιες ερωτήσεις.
Αν σου κάνουν , καλό είναι να μην κάνεις το μάγκα , αλλά να δώσεις μια απάντηση σοβαροφανή , με λίγα λόγια.

Τώρα αν σε τρώει ο κώλος σου και θέλεις δικαστήρια και μαλακίες, κάνεις τον έξυπνο .
Καλύτερα είναι να γαμάς όμως, παρά να παίζεις με την τροχαία.

Και μιλάμε πάντα για έλεγχο ΕΝΩ ΟΔΗΓΕΙΣ.
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
595
Πόντοι
246
ο αστυνομικος υποχρεουται:
1) να σου κανει ελεγχο σεβομενος τις συνταγματικες αρχες της αξιας του ανθρωπου και της ελευθεριας της προσωπικοτητας
2) να σου μιλαει στον πληθυντικο αριθμο, εκτος εαν δειχνεις απειθεια
3) να σου αποκαλυπτει τον υπηρεσιακο αριθμο του και το τμημα που υπηρετει, εφοσον του ζητηθουν, οχι ομως το ονοματεπωνυμο του
4) να σου ζητησει τα κρατικα εγγραφα που κατεχεις για ελεγχο, ακομα και να σου κανει σωματικο ελεγχο η ελεγχο του αυτοκινητου εαν εχει υποψιες διαπραξης αυτοφωρου πλημμεληματος η κακουργηματος
5) να σε προσαγαγει στο πλησιεστερο αστυνομικο τμημα για εξακριβωση στοιχειων εαν α) αρνεισαι να του δωσεις τα κρατικα εγγραφα που κατεχεις η β) μετα απο τον επιτοπιο ελεγχο διαπιστωθει οτι υπαρχει συνωνυμια με καταζητουμενο η φυγοδικο η φυγοποινο

ο πολιτης υποχρεουται:
1) να χορηγει τα κρατικα εγγραφα που κατεχει στο αστυνομικο οργανο εφοσον του ζητηθουν
2) να ειναι συνεργασιμος στον επιτοπιο αστυνομικο ελεγχο η να προσελθει εφοσον απαιτηθει στο πλησεστερο αστυνομικο τμημα για εξακριβωση των στοιχειων του
3) να δεχθει την υποβολη του σε σωματικο ελεγχο εφοσον α) του εξηγηθει η αιτια και ποιο αυτοφωρο πλημμελημα η κακουργημα ερευναται β) υπαρχει αστυνομικο οργανο του ιδιου φυλου που τον διεξαγει

ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ:
ειναι συνηθες τα αστυνομικα οργανα να σε ρωτανε κατα τη διαρκεια τυπικου ελεγχου "που πηγαινετε κυριε;"
η ερωτηση αυτη μπορει να γινει για διαφορους λογους π.χ. να δουν εαν ο οδηγος ξερει την περιοχη, εαν λεει αληθεια η ψεμματα επειδη κρινεται υποπτος για κατι, για να τον πληροφορησουν για ενδεχομενο κλειστο δρομο η επικινδυνη διελευση εμπρος του, για να διαπιστωσουν εαν ειναι νηφαλιος, για να δουν ενα μιλαει σωστα η σπαστα ελληνικα, για να του πιασουν κουβεντα και να δουν ενα ειναι αγχωμενος η χαλαρος κλπ.
με την εννοια της ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ, οχι δεν υποχρεουσαι να απαντησεις που πηγαινεις
με την εννοια του ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟΣ κατα τον ελεγχο, καλο ειναι να απαντησεις κατι, ακομα και ψεμμα, εαν εχεις καποιο λογο να μην πεις την αληθεια. θα πρεπει ομως να πεις κατι που δεν σε καθιστα υποπτο, π.χ. να σου γινει ελεγχος στην εθνικη οδο αθηνων θεσσαλονικης με κατευθυνση τη θεσσαλονικη και να πεις παω στην πατρα (IQ ακαποειρα)
και να θυμασαι παντα οτι εαν θελεις να ταλαιπωρησεις τον αστυνομικο, αυτος εχει 10 τροπους να σε ταλαιπωρησει παραπανω

 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
704
Κριτικές
1
Like
364
Πόντοι
26
Κατέβαινα πριν κάτι χρόνια από Αθήνα προς Ναύπλιο και κάπου στον Αγιο Βασίλη είχαν στήσει μπλόκο και ελέγχανε αμάξια (2 σταματημένα + 1 το δικό μου).Ακούω από τον διπλανό έλεγχο να του λέει ο μάγκας , "Δεν είμαι υποχρεωμένος να σου πω και κάνε γρήγορα γιατί βιάζομαι" με υφάκι και εριστικότητα.Κάνει σήμα ο αστυνομικός σε 2 άλλους , και τους λέει με έντονο ύφος : "Για ελάτε να κάνετε έναν έλεγχο στο αυτοκίνητο του κυρίου εδώ".Μόνο τα καθίσματα που δεν του βγάλανε του τύπου.Εμένα είδαν τα χαρτιά μου  , με ρωτήσανε από που είμαι και τους είπα από Ναυπλιο και είχα πάει Αθήνα για να δω έναν φίλο μου.Μου έδωσαν τα χαρτιά και με χαιρέτησα.Ο άλλος ο μπακλαβάς καθόταν να συμμαζέψει το αμάξι του.Εγώ πάντως αν και έφτασα στον έλεγχο μετά τον μπακλαβά , έφυγα πριν από αυτόν.
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Προσωπικά απαντώ πάντα με φυσικότητα.
Δεν θέλω να με καταλάβουν.
Ένα καλό τρικ είναι να προσφέρετε
τον φορτιστή σας.
Το counter strike τρώει πολύ μπαταρία.
 

obi1

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2016
Μηνύματα
503
Κριτικές
2
Like
628
Πόντοι
86
Κατέβαινα πριν κάτι χρόνια από Αθήνα προς Ναύπλιο και κάπου στον Αγιο Βασίλη είχαν στήσει μπλόκο και ελέγχανε αμάξια (2 σταματημένα + 1 το δικό μου).Ακούω από τον διπλανό έλεγχο να του λέει ο μάγκας , "Δεν είμαι υποχρεωμένος να σου πω και κάνε γρήγορα γιατί βιάζομαι" με υφάκι και εριστικότητα.Κάνει σήμα ο αστυνομικός σε 2 άλλους , και τους λέει με έντονο ύφος : "Για ελάτε να κάνετε έναν έλεγχο στο αυτοκίνητο του κυρίου εδώ".Μόνο τα καθίσματα που δεν του βγάλανε του τύπου.Εμένα είδαν τα χαρτιά μου  , με ρωτήσανε από που είμαι και τους είπα από Ναυπλιο και είχα πάει Αθήνα για να δω έναν φίλο μου.Μου έδωσαν τα χαρτιά και με χαιρέτησα.Ο άλλος ο μπακλαβάς καθόταν να συμμαζέψει το αμάξι του.Εγώ πάντως αν και έφτασα στον έλεγχο μετά τον μπακλαβά , έφυγα πριν από αυτόν.

Ενδιαφέρον.

Θα πρέπει όμως να μας προβληματίσει λίγο και το γεγονός ότι έχουμε ανάγει την δουλοπρέπεια σε κανόνα συμπεριφοράς όταν συνδιαλεγόμαστε με αστυνομικούς σε περίπτωση ελέγχου κτλ. Οι αστυνομικοί (και ειδικά σε τέτοιες περιστάσεις) έχουν παραδοσιακά ένα περίεργο υφάκι και μια προκλητική στάση που πλέον έχει φτάσει να θεωρείται κανονική και απλά να την αποδεχόμαστε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom