Νέα

Η γυναικία ματαιδοξία είναι παγκόσμιο φαινόμενο. Οι άνδρες δε χειρότεροι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arkas1986
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 14
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
15
Like
354
Πόντοι
326
Η φωτογραφια δείχνει Κινέζες να ψωνίζουν στη Βενετία από ακριβά μαγαζιά ενώ το μισό τους σώμα είναι μέσα σε νερό. Οι χρηματοδότες τους δε (άνδρες) θα είναι υπερήφανοι για αυτές που κουβαλάνε.
Η ματαιοδοξία και η βλακεία δεν έχουν σύνορα.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    267,9 KB · Εμφανίσεις: 10

Stratocaster

Μέγας
Εγγρ.
21 Νοε 2007
Μηνύματα
1.105
Κριτικές
12
Like
1.674
Πόντοι
4.655
Η φωτογραφια δείχνει Κινέζες να ψωνίζουν στη Βενετία από ακριβά μαγαζιά ενώ το μισό τους σώμα είναι μέσα σε νερό. Οι χρηματοδότες τους δε (άνδρες) θα είναι υπερήφανοι για αυτές που κουβαλάνε.
Η ματαιοδοξία και η βλακεία δεν έχουν σύνορα.

Από την μία έχεις απόλυτο δίκιο...Από την άλλη δες το ως εξής. Αυτοί οι τύποι (άνδρες και γυναίκες) ταξίδεψαν από την μία άκρη του κόσμου έως την άλλη για να πάνε σε μία τοποθεσία , να δουν τα αξιοθέατα, να κάνουν αγορές κλπ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ! Άρα εκτός την ματαιοδοξίας πρόσθεσε και την απογοήτευση που μπορεί να ένιωσαν ΑΛΛΑ δεν τα έβαλαν κάτω, εκεί να περάσουν καλά και να κάνουν ότι γουστάρουν.
Περνώντας πολύ καιρό στο κλάδο του τουρισμού αλλά και εγώ σαν τουρίστας έχω να πω το εξής. Εάν με γαμήσει ο καιρός σε ένα ταξίδι προσωπικά ΔΕΝ θα το βάλω κάτω αλλά θα κάνω ότι δεν τρέχει τίποτα για να περάσω καλά.
Έχω δει στην χώρα μας σε πολλά νησιά να ρίχνει καρέκλες ή να είναι έτοιμος ο καιρός και εκεί...Η παραλία γεμάτη και ο κόσμος απτόητος. Λέγεται και όνειρο ζωής που προσπαθείς να μην γαμηθεί μπρο...
 

theioulis

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.170
Κριτικές
43
Like
1.692
Πόντοι
3.425
Φαίνεται πως δεν έχει φθάσει ακόμα στην Κίνα η Louis Vuiton. Αντί να πάνε σε κανένα μουσείο τα ζώα τρέχουν στα μαγαζιά σα λιγούρια. Μακάρι ότι αγόρασαν μουλιάσει και να καταστραφεί.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.749
Κριτικές
1
Like
32.413
Πόντοι
6.256
Φαίνεται πως δεν έχει φθάσει ακόμα στην Κίνα η Louis Vuiton. Αντί να πάνε σε κανένα μουσείο τα ζώα τρέχουν στα μαγαζιά σα λιγούρια. Μακάρι ότι αγόρασαν μουλιάσει και να καταστραφεί.
Ε καλα και συ, μην είσαι τόσο κακός,
Πάντως όσοι ακούνε για κινέζους τουρίστες γελάνε, δε χαλάνε τίποτα
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.695
Πόντοι
606
Έχω δει στην χώρα μας σε πολλά νησιά να ρίχνει καρέκλες ή να είναι έτοιμος ο καιρός και εκεί...Η παραλία γεμάτη και ο κόσμος απτόητος. Λέγεται και όνειρο ζωής που προσπαθείς να μην γαμηθεί μπρο...

Και στη Χαλκιδική όταν έριξε τα μπουρίνια,πολύς κόσμος την άλλη μέρα πήγε κανονικά για μπάνιο σαν να μην έγινε τίποτα.
 

ririkonav

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
5.994
Κριτικές
47
Like
6.197
Πόντοι
11.445

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Από την μία έχεις απόλυτο δίκιο...Από την άλλη δες το ως εξής. Αυτοί οι τύποι (άνδρες και γυναίκες) ταξίδεψαν από την μία άκρη του κόσμου έως την άλλη για να πάνε σε μία τοποθεσία , να δουν τα αξιοθέατα, να κάνουν αγορές κλπ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ! Άρα εκτός την ματαιοδοξίας πρόσθεσε και την απογοήτευση που μπορεί να ένιωσαν ΑΛΛΑ δεν τα έβαλαν κάτω, εκεί να περάσουν καλά και να κάνουν ότι γουστάρουν.
Περνώντας πολύ καιρό στο κλάδο του τουρισμού αλλά και εγώ σαν τουρίστας έχω να πω το εξής. Εάν με γαμήσει ο καιρός σε ένα ταξίδι προσωπικά ΔΕΝ θα το βάλω κάτω αλλά θα κάνω ότι δεν τρέχει τίποτα για να περάσω καλά.
Έχω δει στην χώρα μας σε πολλά νησιά να ρίχνει καρέκλες ή να είναι έτοιμος ο καιρός και εκεί...Η παραλία γεμάτη και ο κόσμος απτόητος. Λέγεται και όνειρο ζωής που προσπαθείς να μην γαμηθεί μπρο...
Εγώ πιστεύω πως και πυρηνική βόμβα να έπεφτε αυτές τη τσάντα θα είχαν ως πρώτη προτεραιότητα .... :S  
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.201
Like
10.624
Πόντοι
3.556
Εγώ πιστεύω πως και πυρηνική βόμβα να έπεφτε αυτές τη τσάντα θα είχαν ως πρώτη προτεραιότητα .... :S 

Τυπε αυτο το θρεντ δενει κουτι με τη συζητηση που ειχαμε στο μαγαζι μου, σχετικα με τους κινεζους τουριστες :cheesy:
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.201
Like
10.624
Πόντοι
3.556
Η φωτογραφια δείχνει Κινέζες να ψωνίζουν στη Βενετία από ακριβά μαγαζιά ενώ το μισό τους σώμα είναι μέσα σε νερό. Οι χρηματοδότες τους δε (άνδρες) θα είναι υπερήφανοι για αυτές που κουβαλάνε.
Η ματαιοδοξία και η βλακεία δεν έχουν σύνορα.

Κατι ηξερε ο Κουλης και εκανε εμπορικη συμφωνια με τους Κινεζους.
Φαντασου να ερθουν καμια 50.000.000 τουριστες το καλοκαιρι σαν κι αυτους, τι εχει να γινει

Απαιτουμε απ ευθειας πτηση Σανγκαη - Αθηνα τωρα
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Κατι ηξερε ο Κουλης και εκανε εμπορικη συμφωνια με τους Κινεζους.
Φαντασου να ερθουν καμια 50.000.000 τουριστες το καλοκαιρι σαν κι αυτους, τι εχει να γινει

Απαιτουμε απ ευθειας πτηση Σανγκαη - Αθηνα τωρα
Έχει η Ελλάδα κάποιο διάσημο Brand για να αγοράσουν όπως Loui Vouiton, Pandora, Prada, Mickael Kors , Bulgary κτλ?  :think:
Τα χοντρά λεφτά οι Ιταλοί και οι Γάλλοι θα τα πάρουν! Έμεις ένα απέραντο εστιατόριο είμαστε και οι κιτρινιάριδες δεν τα έχουν καλά με τη μάσα! Εκτός του ότι θα εκτοξεύσουν και τη διαπλοκή διότι και "τσίχλα" να θέλουν να πάρουν θα ρωτήσουν τον ξεναγό που να πάνε και θα τους πάει στο συμβεβλημένο λαμόγιο που θα ζητήσει 10Ε για να δώσει στον ξεναγό τα 5 και να του μείνουν τα υπόλοιπα!
Αν ψαχτούν μόνοι τους μπορεί να πάρουν τιμές απο 20 μαγαζιά και θα πάνε στο φτηνότερο για να κάνουν έξτρα παζάρι για το οτιδήποτε και στο τέλος μόνο παράπονα και νευρα... :headbang: Να μας λείπουν...  :vomit:
 

sirodoht

Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2019
Μηνύματα
369
Κριτικές
1
Like
596
Πόντοι
81
Ενδιαφέρον προβληματισμό έθεσες.

Γυναικεία ματαιοδοξία.... Όπως το περιγράφεις δεν είναι μόνο γυναικείο φαινόμενο,αλλά τείνει να είναι ελάττωμα; ή μία ελλιπή-ανεπαρκή εικόνα για τον εαυτό μας; ή ανασφάλεια και χαμηλή αυτοεκτίμηση;

Πάντως το σίγουρο είναι η γυναικεία ματαιοδοξία συμμαχώντας με τα νέα καταναλωτικά πρότυπα και η συνεχής ανάγκη για βελτίωση της εξωτερικής εικόνας θέλουν να αρέσουν,για να κερδίσουν την αποδοχή των ανδρών και τον θαυμασμό των άλλων γυναικών,και παράλληλα να καλλιεργήσει και τον γυναικείο ανταγωνισμό που παραδόξως τείνει να στρέφεται ενάντια της!
Δημιουργόντας μη ρεαλιστικά γυναικεία πρότυπα ομορφιάς, τα οποία προκαλούν άγχος και ανασφάλεια στη σύγχρονη γυναίκα που πασχίζει να τα φτάσει αλλά δεν μπορεί με αποτέλεσμα να αρχίζουν οι υπερβολές τα ακραία πράγματα και να γίνονται επικίνδυνες.

Παραδείγματα πολλά αλλά για να το αναλύσουμε θα χρειαστεί πολύ γράψιμο
 

an16817

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Αυγ 2019
Μηνύματα
277
Κριτικές
13
Like
1.255
Πόντοι
1.071
Η ματαιοδοξία δεν είναι μόνο γυναικεία υπόθεση. Είναι φαινόμενο που εμφανίζεται στις αναπτυσσόμενες κοινωνίες και έχει μεγάλη σχέση με τον νεοπλουτισμό. Μη ξεχνάμε τα Golden boys της περιόδου του χρηματιστηρίου και της πριν εποχής.
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.340
Κριτικές
1
Like
6.318
Πόντοι
2.356
Ελεεινες...καλα κανουν οι μουσουλμανοι που τις εχουν γαμησι ξυλο μπουργκα!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom