Νέα

εργασιακα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα koukos0000
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 14
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

koukos0000

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
530
Like
236
Πόντοι
26
μαγκες καλησπερα.μια αποψη θελω αν γνωριζει καποιος.εργαομαι κανονικα σε μια εταιρεια 8ωρο 5ημερο κυλιομενο.ετυχε μια καλη και μου προτειναν ενα 4ωρο καπου αλλου.επιτρεπεται αυτο η μονο μαυρα?
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.248
Like
10.705
Πόντοι
3.556
μαγκες καλησπερα.μια αποψη θελω αν γνωριζει καποιος.εργαομαι κανονικα σε μια εταιρεια 8ωρο 5ημερο κυλιομενο.ετυχε μια καλη και μου προτειναν ενα 4ωρο καπου αλλου.επιτρεπεται αυτο η μονο μαυρα?

Φυσικα και δεν απαγορευεται, απλα ρωτα εναν λογιστη για τα ασφαλιστικα
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.335
Κριτικές
54
Like
2.701
Πόντοι
7.216
Μπορείς απλά οι ώρες πρέπει να είναι διαφορετικές που θα είσαι δηλωμένος στο ικα.
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.675
Πόντοι
1.706
μαγκες καλησπερα.μια αποψη θελω αν γνωριζει καποιος.εργαομαι κανονικα σε μια εταιρεια 8ωρο 5ημερο κυλιομενο.ετυχε μια καλη και μου προτειναν ενα 4ωρο καπου αλλου.επιτρεπεται αυτο η μονο μαυρα?

Ναι, επιτρέπεται.
Πριν αφήσεις όμως την πρώτη δουλειά μάθε τι παίζει με το 4ωρο από κάποιον παλιό εργαζόμενο.
Είναι πράγματι 4ωρο, είναι μόνο για την επιθεώρηση και δουλεύεις 8 ώρες, πληρώνει στην ώρα του κλπ.
Ζύγισέ τα και πράξε ανάλογα.

 
OP
OP
K

koukos0000

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
530
Like
236
Πόντοι
26
Ναι, επιτρέπεται.
Πριν αφήσεις όμως την πρώτη δουλειά μάθε τι παίζει με το 4ωρο από κάποιον παλιό εργαζόμενο.
Είναι πράγματι 4ωρο, είναι μόνο για την επιθεώρηση και δουλεύεις 8 ώρες, πληρώνει στην ώρα του κλπ.
Ζύγισέ τα και πράξε ανάλογα.
δε προκειται να την αφησω.για παραλληλη εργασια ρωταω
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.675
Πόντοι
1.706
δε προκειται να την αφησω.για παραλληλη εργασια ρωταω

Ε, διευκρίνισέ το ρε τύπε γιατί η απάντηση αλλάζει.
Αν είναι η μοναδική σου δουλειά τότε η απαίτηση για νόμιμα/ασφάλιση είναι ισχυρότατη.
Αν είναι δεύτερη δουλειά και είσαι ασφαλισμένος στην πρώτη τότε η νομιμότητα είναι θέμα της συνείδησης, της τσέπης σου και της διαπραγμάτευσης με τον εργοδότη. Παζαρεύεις ανάλογα τι θέλεις.
 
OP
OP
K

koukos0000

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
530
Like
236
Πόντοι
26
Ε, διευκρίνισέ το ρε τύπε γιατί η απάντηση αλλάζει.
Αν είναι η μοναδική σου δουλειά τότε η απαίτηση για νόμιμα/ασφάλιση είναι ισχυρότατη.
Αν είναι δεύτερη δουλειά και είσαι ασφαλισμένος στην πρώτη τότε η νομιμότητα είναι θέμα της συνείδησης, της τσέπης σου και της διαπραγμάτευσης με τον εργοδότη. Παζαρεύεις ανάλογα τι θέλεις.
εχεις δικιο φιλε.μαλλον δε το διευκρινισα.ειμαι ασφαλισμενος κανονικα στην πρωινη δουλεια και μου προτειναν και αλλο ενα 4ωρο καπου αλλου.ρωταω αν επιτρεπεται η παραλληλη ασφαλιση και απο αλλου
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.675
Πόντοι
1.706
εχεις δικιο φιλε.μαλλον δε το διευκρινισα.ειμαι ασφαλισμενος κανονικα στην πρωινη δουλεια και μου προτειναν και αλλο ενα 4ωρο καπου αλλου.ρωταω αν επιτρεπεται η παραλληλη ασφαλιση και απο αλλου

Εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι πλήρως την απορία σου.
Η νομιμότητα απασχολεί τον εργοδότη που θα γλιτώνει εισφορές αλλά κινδυνεύει να του σκίσουν τον πάτο ενδεχόμενα πρόστιμα.
Εσύ τι κίνδυνο θα έχεις; Τον υπάλληλο δεν τον μπουζουριάζουν.
Η 4ωρη εργασία υπάρχει και είναι νόμιμη.
Τώρα για το τεχνικό κομμάτι υπάρχει πρόσληψη, υπάρχει μπλοκάκι, υπάρχουν αποδείξεις δαπανών/τίτλοι κτήσης. Με πολλούς τρόπους μπορείς να παρέχεις εργασία νόμιμα. Εσύ γιατί το θέλεις; Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη έχεις και τώρα. Για να πάρεις μεγαλύτερη σύνταξη μετά από 40 χρόνια;
 

sirodoht

Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2019
Μηνύματα
369
Κριτικές
1
Like
596
Πόντοι
81
μαγκες καλησπερα.μια αποψη θελω αν γνωριζει καποιος.εργαομαι κανονικα σε μια εταιρεια 8ωρο 5ημερο κυλιομενο.ετυχε μια καλη και μου προτειναν ενα 4ωρο καπου αλλου.επιτρεπεται αυτο η μονο μαυρα?
Μπορείς κανονικά άπλα θα σε σκίζει η εφορία σαν υψηλόμισθος το έκανα 6 χρόνια
 
OP
OP
K

koukos0000

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
530
Like
236
Πόντοι
26
Μπορείς κανονικά άπλα θα σε σκίζει η εφορία σαν υψηλόμισθος το έκανα 6 χρόνια
καταλαβα.δηλαδη για να δουλεψεις  και αλλου με επιπλεον ενσημα περα του 8ωρου θα μου τα παρει η εφορια.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
195
Πόντοι
166
Μπορείς να δουλέψεις εφόσον οι ώρες που δηλώνονται στο ΙΚΑ και την επιθεώρηση εργασίες δεν συμπίπτουν.


Δεν έχει να κάνει το επιπλέον του 8ώρου έχει να κάνει με το συνολικό ποσό του εκκαθαριστικού σου.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
759
Πόντοι
146
Θα αντέξεις τόσες ώρες;
 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
15
Like
354
Πόντοι
326
Σε συμφέρει μαύρα, Οι κρατήσεις πάνε υπερ πίστεως
 

baroc

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
25 Οκτ 2017
Μηνύματα
5.236
Κριτικές
110
Like
17.662
Πόντοι
20.686
Αν δεν παιρνεις καλά φράγκα δεν αξίζει. Ασε που δεν Θαχεις καθόλου χρόνο. Θα σαι  και ψόφιος. Πότε θα γαμας?
 

forza23

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2009
Μηνύματα
2.523
Κριτικές
2
Like
5.068
Πόντοι
456

Ο εργαζόμενος δεν έχει πρόβλημα αν εργάζεται και αλλού.
Ο δεύτερος εργοδότης που θα σε απασχολεί το 4ωρο αν τον πιάσουν σε κάποια διασταύρωση θα έχει το πρόβλημα.
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να υπάρχει ένα τρίωρο κενό από την λήξη της μια εργασίας και την έναρξη της άλλης.
Επίσης έχει καθιερωθεί για κάθε περίοδο 24 ωρών, ελάχιστη ημερήσια ανάπαυση 11 συνεχών ωρών.
Ο αριθμός των ενσήμων δεν αθροίζεται, δηλαδή δεν πρόκεται στους μήνες με παράλληλη απασχόληση να φτάσεις τα 45 ένσημα.
Οι εισφορές θα πληρώνονται κανονικά αλλά ο αριθμός θα φτάνει μέχρι 25.
Όλα τα παραπάνω ισχύουν για την "κανονική" πρόσληψη και όχι για μπλοκάκια κτλ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom