Νέα

Κρίση αξιών- Έλλειψη παιδείας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kostas21d
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 169
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kostas21d

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2018
Μηνύματα
695
Κριτικές
2
Like
239
Πόντοι
6
Ένα θέμα που με προβληματίζει αρκετά τα τελευταία χρόνια είναι γιατί οι νέοι δεν σέβονται σήμερα τους μεγαλύτερους τους. Ακούς συχνά νέους να βρίζουν έναν μεγαλύτερο χωρίς αυτός να τους έχει κάνει τίποτα, να τους κοροιδεύουν και γενικά να τους φέρονται χωρίς κανέναν σεβασμό, ακόμα και αν αυτός ο μεγαλύτερος θέλει απλώς να τους βοηθήσει.  Παλιά εγώ προσωπικά δεν το έβλεπα τόσο, υπήρχε ένας σεβασμός προς τον μεγαλύτερο. Σίγουρα αυτό  ξεκινάει απο το σπίτι και απο την αγωγή που παίρνει ο καθένας , αλλά νομίζω τα τελευταία χρόνια έχει παραγίνει αυτό.
Που πιστεύετε ότι οφείλεται αυτό; Είναι  σημείο της εποχής, είναι ότι αλλάζουν οι άνθρωποι, που οφείλεται αυτό για σας;
 

baroc

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
25 Οκτ 2017
Μηνύματα
5.233
Κριτικές
109
Like
17.562
Πόντοι
20.686
Οι νέοι είναι η δικιά  μας συνεχεια. Γιατί και γω ειμαι μεγαλυτερος.  Δυστυχώς πιστευω ότι εμείς έχουμε κανει τα μεγαλα λάθη που τα βρισκουμε μπροστά μας σε ολους τους  τομεις και ένα από αυτά είναι και τα παιδια. Χάσαμε το δρόμο μας και μαζι με μας και αυτα.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Δεν έχω αντιληφθεί κάτι απ τις απορίες σου.Οι νέοι εγώ τους κόβω πιο "τσιφτες" από μας, που τρέχαμε στους δρόμους να φιλήσουμε το χέρι του Παπά γιατί έτσι πρέπει, όπως μας έλεγαν οι γονείς μας.

Σήμερα κάτι τέτοιο είναι επιστημονική φαντασία και οι πιτσιρικάδες σ μιλάνε-χαμογελανε ως συνομήλικο και ο σεβασμός κερδίζεται δεν είναι δικαίωμα.Δλδ εγώ επειδή είμαι σαράντα ο πιτσιρικάς πρέπει να με σέβεται.Και το γουστάρω πολύ αυτό προσωπικά γιατί δεν είναι βλαμμένα να τα λες ότι να ναι κ αυτά να τα πιστεύουν
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.297
Κριτικές
10
Like
1.557
Πόντοι
5.975
Θεωρώ ότι το θέμα δεν είναι μόνο ελληνικό, αλλά έχει και παγκόσμια διάσταση... Είναι πολυσύνθετο ζήτημα και μπορούμενα αναλύσουμε πολλές συνισταμένες του προβλήματος αυτού... Αναφορικά με την ελληνική πραγματικότητα, θεωρώ ότι το μεγάλο "κακό" ξεκίνησε τη δεκαετία του '80 με πρότυπα του στυλ "Ρόδα, τσάντα και κοπάνα" όπου προβάλλονταν η ημιμάθεια, η ψευτομαγκιά και η λαμογιά ως μέσα ανάδειξης του ανθρώπου, η μέση ελληνική οικογένεια άρχισε να έχει ως προτεραιότητά της να βολευτεί (με όποιον τρόπο το αντιλαμβάνεται ο καθένας) έστω και εις βάρος του υπόλοιπου κοινωνικού συνόλου. Η σημερινή εποχή είναι φυσικό επακόλουθο αυτής της τραγικής (πάντα κατά την άποψή μου) περιόδου όπου η κρίση αξιών έκανε την εμφάνισή της. Ίσως τότε να μην ήταν τόσο ορατή όσο είναι τώρα γιατί πολύ απλά δε συνοδευόταν από την οικονομική κρίση, αλλά από ένα κλίμα ψεύτικης και επιφανειακής όπως αποδείχθηκε ευμάρειας.
 
OP
OP
kostas21d

kostas21d

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2018
Μηνύματα
695
Κριτικές
2
Like
239
Πόντοι
6
Ξέχασα να αναφέρω. Το ότι οι νέοι μιλούν σε έναν αρκετά μεγαλύτερό τους στον ενικό δεν είναι και αυτό ένα θέμα; Πχ ακούω σε καφετέρια να λέει ένας πιτσιρικάς γύρω στα 15 σε μια γυναίκα υπάλληλο γύρω στα 50 '' φτιάξε μου έναν καφέ αμέσως''. Εδώ της μιλάει και στον ενικό και την προστάζει. Αυτό το βλέπω καθημερινά δυστυχώς απο νέους αλλά και άλλους γύρω στα 30 με την δικαιολογία ότι βιάζονται ..
 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.504
Πόντοι
266
Εγώ θα σου πω κάτι άλλο....
Κ δεν θα αρέσει σε πολλούς εδώ μέσα...
Κάνε μια βόλτα στα διάφορα θρεντ...
Κάτσε διάβασε...
Δες...
Κρινε...
Και σκέψου...
Πόσοι εδώ μέσα δεν σέβονται τίποτα
Είτε σε ότι αφορά τις κοπέλες που τις βρίζουν για διάφορους λόγους σε θέμα πχ εμφάνισης η τιμών...
Είτε σε ότι αφορά τους "συναθλητές" τα γούστα τους η την οικονομική τους άνεση...
Πόσοι εδώ μέσα θεωρούν ότι αυτοί έχουν πιεί το ελιξίριο της παντογνωσιας
Κ μιλάνε υποτιμητικά σε όλους όσους έχουν αντίθετη άποψη...
Σε όλους όσους τολμούν να πουν κάτι που δεν τους άρεσει...
Πόσοι από εδώ μέσα προσπαθούν να επιβάλουν το δικό τους πιστεύω όσο  χαζό ηλίθιο ανεγκεφαλο είναι χωρίς να τεκμηριώνουν αυτό που λένε...
Χωρίς επιχειρήματα...
Πόσοι Απλά δεν σέβονται τίποτα κ θεωρούν ότι επειδή το λένε αυτοί πρέπει όλοι οι άλλοι να ασπαστούν αυτό που λένε...
Μετά κάτσε κ σκέψου...
Πόσοι από αυτούς έχουν παιδιά...
Κ τώρα βγάλε συμπέρασμα τι αρχές μπορούν να δώσουν αυτοί στα παιδιά τους...
Πάρε το αποτέλεσμα κ πολλαπλασιασε το...
Κ θα δεις πια είναι η κοινωνία κ ποιος φταίει γιαυτην...
Δεν φταίνε σε κάτι τα παιδιά
Για όλα φταίνε οι γονείς...
Κάποια παιδιά καταφέρνουν να ξεφύγουν από το καλούπι κ αυτή την διαγωγή του εγώ είμαι άλλος δεν είναι που την συναντάς ακόμη και στην οδήγηση κ αυτά ξεχωρίζουν τα περισσότερα όμως συνεχίζουν έτσι όπως έμαθαν...
Όταν οι ίδιοι εδώ μέσα σε έναν μικρόκοσμο της κοινωνία μας
Ο οποίος μικρόκοσμος υποτίθεται ειναι open-minded βλέπεις τέτοιες συμπεριφορές τι περιμένεις να δεις έξω στην κοινωνία όπου θα βρεις από κομπλεξικους ρατσιστές μέχρι "αγράμματους"(το αγράμματους είναι μεταφορικό)
Δυστυχώς στην Ελλάδα από μορφωμένους έχουμε πολλούς άτομα με παιδεία δεν έχουμε... Από το να βλέπεις κάποιον να πηγαίνει παραλία κ να απαιτεί όλοι να συμμορφωθούν με τα θέλω του στο να βλέπεις να χτίζουν αυθαίρετα νομίζοντας ότι τους ανοικουν οι παραλίες μέχρι να μην σέβονται τον ΚΟΚ γιατί ο δρόμος είναι δικός τους
Περιμένεις εσύ λοιπόν να δώσουν αυτοί που έχουν μάθει μόνο το συμφέρον τους σωστή αγωγή κ παιδεία?
 
OP
OP
kostas21d

kostas21d

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2018
Μηνύματα
695
Κριτικές
2
Like
239
Πόντοι
6
:hi: Άψογος σε όλα .
 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.504
Πόντοι
266
Θεωρώ ότι το θέμα δεν είναι μόνο ελληνικό, αλλά έχει και παγκόσμια διάσταση... Είναι πολυσύνθετο ζήτημα και μπορούμενα αναλύσουμε πολλές συνισταμένες του προβλήματος αυτού... Αναφορικά με την ελληνική πραγματικότητα, θεωρώ ότι το μεγάλο "κακό" ξεκίνησε τη δεκαετία του '80 με πρότυπα του στυλ "Ρόδα, τσάντα και κοπάνα" όπου προβάλλονταν η ημιμάθεια, η ψευτομαγκιά και η λαμογιά ως μέσα ανάδειξης του ανθρώπου, η μέση ελληνική οικογένεια άρχισε να έχει ως προτεραιότητά της να βολευτεί (με όποιον τρόπο το αντιλαμβάνεται ο καθένας) έστω και εις βάρος του υπόλοιπου κοινωνικού συνόλου. Η σημερινή εποχή είναι φυσικό επακόλουθο αυτής της τραγικής (πάντα κατά την άποψή μου) περιόδου όπου η κρίση αξιών έκανε την εμφάνισή της. Ίσως τότε να μην ήταν τόσο ορατή όσο είναι τώρα γιατί πολύ απλά δε συνοδευόταν από την οικονομική κρίση, αλλά από ένα κλίμα ψεύτικης και επιφανειακής όπως αποδείχθηκε ευμάρειας.
εν μέρη έχεις δίκιο κ λέω εν μέρη γιατί όταν η Ελληνες δεν ήταν "Ευρωπαίοι" οι αρχές υπήρχαν όπως οι κανόνες...
Όταν αποφασίσαμε να γίνομαι οι κοσμοπολίτες πήραμε όλα τα κακα των υπολοίπων  κ ούτε ένα καλό τους αυτά που βλέπουμε σήμερα στα άλλα κράτη υπήρχαν εδώ κ κάτι δεκαετίες εμείς απλά τα υιοθετήσαμε αλλά μόνο αυτά... Από τα καλά τίποτα... Βλέπεις οι ξένοι τρώγαν βελανιδιά όταν εμείς είχαμε παρθενωνες... Τι καλό μπορούσαμε να μάθουμε από αυτούς...
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.693
Πόντοι
606
Μήπως γιατί οι μεγαλύτεροι καταστρέψαν την Ελλάδα και το μέλλον μας για να βολέψουν τους κώλους τους και τα παιδιά τους;Και δεν τους τσουβαλιάζω όλους,αλλά ένα μεγάλο ποσοστό.

 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
κωστα  δες το και απο την αναποδη

απο παλια που θυμαμαι στα λεοφωρεια και στα τρενα   οταν οι μεγαλυτεροι σε ηλικια 75 και ανω δεν μπορουσαν να βρουν θεση να κατσουν ΕΠΕΒΑΛΑΝ να σηκωθει καποιος νεοτερος για να σηκωθει ωστε μετα να συνεχιζουν καθησμενοι το κουτσομπολιο τους αδιαφορωντας εαν αυτος που τους προσεφερε την καρεκλα ειχε το οποιο προβλημα υγειας

υπαρχουν και αυτα τα σιχαματα στην κοινωνια μας δυστυχως
 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.504
Πόντοι
266
Μήπως γιατί οι μεγαλύτεροι καταστρέψαν την Ελλάδα και το μέλλον μας για να βολέψουν τους κώλους τους και τα παιδιά τους;Και δεν τους τσουβαλιάζω όλους,αλλά ένα μεγάλο ποσοστό.
η. Μοναδική φορά που συμφώνω σε κάτι με σένα
 
OP
OP
kostas21d

kostas21d

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2018
Μηνύματα
695
Κριτικές
2
Like
239
Πόντοι
6
κωστα  δες το και απο την αναποδη

απο παλια που θυμαμαι στα λεοφωρεια και στα τρενα   οταν οι μεγαλυτεροι σε ηλικια 75 και ανω δεν μπορουσαν να βρουν θεση να κατσουν ΕΠΕΒΑΛΑΝ να σηκωθει καποιος νεοτερος για να σηκωθει ωστε μετα να συνεχιζουν καθησμενοι το κουτσομπολιο τους αδιαφορωντας εαν αυτος που τους προσεφερε την καρεκλα ειχε το οποιο προβλημα υγειας

υπαρχουν και αυτα τα σιχαματα στην κοινωνια μας δυστυχως
Σίγουρα υπάρχουν, αλλά να σου πω τουλάχιστον προσωπικά αν δω κάποιον ηλικιωμένο που θέλει να κάτσει κάπου και δεν βρίσκει θα σηκωθώ, είναι αυτονόητο, ακόμα και αν μου το πει με αυστηρό ύφος(που συμβαίνει και αυτό) γιατί δεν μπορώ να μιλήσω άσχημα σε έναν μεγαλύτερο μου , πόσο μάλλον ηλικιωμένο. Αλλά σίγουρα αν είχα πρόβλημα υγείας κάτι και δεν μπορούσα να μείνω όρθιος τότε θα του το εξηγούσα και πιστεύω θα το καταλάβαινε.
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.297
Κριτικές
10
Like
1.557
Πόντοι
5.975
εν μέρη έχεις δίκιο κ λέω εν μέρη γιατί όταν η Ελληνες δεν ήταν "Ευρωπαίοι" οι αρχές υπήρχαν όπως οι κανόνες...
Όταν αποφασίσαμε να γίνομαι οι κοσμοπολίτες πήραμε όλα τα κακα των υπολοίπων  κ ούτε ένα καλό τους αυτά που βλέπουμε σήμερα στα άλλα κράτη υπήρχαν εδώ κ κάτι δεκαετίες εμείς απλά τα υιοθετήσαμε αλλά μόνο αυτά... Από τα καλά τίποτα... Βλέπεις οι ξένοι τρώγαν βελανιδιά όταν εμείς είχαμε παρθενωνες... Τι καλό μπορούσαμε να μάθουμε από αυτούς...
Επί της ουσίας δε διαφωνούμε σε κάτι. Απλώς εσύ πήγες ένα βήμα πιο πέρα τη σκέψη μου διατυπώνοντας την "εξέλιξη" της ελληνικής κοινωνίας μέσα στα διεθνή πλαίσια. Εφόσον η παγκοσμιοποίηση έχει ξεκινήσει καιρό τώρα και πλέον είναι γεγονός αναμφισβήτητο, η ένταξή μας σε διεθνείς οργανισμούς θα γινόταν έτσι και αλλιώς... Το γεγονός ότι κοιτάξαμε να αφομοιώσουμε πιστα τα αρνητικά και όχι τα θετικά στοιχεία των ξένων λαών είναι καθαρά δική μας ευθύνη και κανενός άλλου.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Μήπως γιατί οι μεγαλύτεροι καταστρέψαν την Ελλάδα και το μέλλον μας για να βολέψουν τους κώλους τους και τα παιδιά τους;Και δεν τους τσουβαλιάζω όλους,αλλά ένα μεγάλο ποσοστό.
το ποσοστο του ΠΑΣΟΚ, γιατι ντρεπεσαι να το πεις
 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.504
Πόντοι
266
κωστα  δες το και απο την αναποδη

απο παλια που θυμαμαι στα λεοφωρεια και στα τρενα   οταν οι μεγαλυτεροι σε ηλικια 75 και ανω δεν μπορουσαν να βρουν θεση να κατσουν ΕΠΕΒΑΛΑΝ να σηκωθει καποιος νεοτερος για να σηκωθει ωστε μετα να συνεχιζουν καθησμενοι το κουτσομπολιο τους αδιαφορωντας εαν αυτος που τους προσεφερε την καρεκλα ειχε το οποιο προβλημα υγειας

υπαρχουν και αυτα τα σιχαματα στην κοινωνια μας δυστυχως
είμαι Αθήνα στο μετρό μια από τις λίγες φορές που το έχω πάρε είναι μια κοπελίτσα στα 21-22 έγκυος με την κοιλιά σαν να κουβαλάει  τετραδιμα στην κυριολεξία ήταν όρθια κ σηκώνομαι πάνω να κάτσει στο κάθισμα στα καπάκια κάθεται μια 35-40 κ της λέω "συγνώμη σηκώθηκα να κάτσει η κοπέλα που είναι έγκυος" κ μου απαντάει "εγώ είδα άδεια καρέκλα αν δεν μπορεί να κάθεται όρθια να παίρνει αμάξι όχι μέτρο"  όπως ήταν μία που το είπε κ μία που την πέταξα κάτω από το κάθισμα κ έβαλα τη κοπέλα κ άρχισε να φωνάζει ξεσηκώθηκαν κ κάποιοι άλλοι μαλακές κ μου την έπεσαν κ κάνει μια γιαγιά κίνηση 70+ με μαγκουρα σηκώνεται κ της λέει "αφού είσαι τόσο κουρασμένη κ δεν μπορείς να κάτσεις όρθια Παρ την δική μου θεση να σταματήσουν να φωνάζουν κ οι άλλοι"
Πολλοί τα έβαλαν μέχρι κ με την γιαγιά κ δεν μιλάω για 17χρονα αλλά για 40 χρόνων μαλακές
Κ ένας λόγος που δεν θα εμένα Αθήνα είναι γιατί κατά πλειοψηφία αυτή η ανθρώπινη πλευρά έχει χαθεί μιλάμε για τεράστιο ποσοστό ναρκισσιστων
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Μήπως γιατί οι μεγαλύτεροι καταστρέψαν την Ελλάδα και το μέλλον μας για να βολέψουν τους κώλους τους και τα παιδιά τους;Και δεν τους τσουβαλιάζω όλους,αλλά ένα μεγάλο ποσοστό.

Οντως οι παλαιοί μας έχουν τρελάνει στη μαλακία.Δεν αφήνουν την Generation X να καθαρίσουνε,να ρίξουμε ένα τρελό φυστίκι σε γόνους,ψωλάδες,δεν το δέχονται.
Λύση σου λέει μόνο με γόνους ψωλάδες μέσα αλλιώς δεν.Αντε γεια.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Σίγουρα υπάρχουν, αλλά να σου πω τουλάχιστον προσωπικά αν δω κάποιον ηλικιωμένο που θέλει να κάτσει κάπου και δεν βρίσκει θα σηκωθώ, είναι αυτονόητο, ακόμα και αν μου το πει με αυστηρό ύφος(που συμβαίνει και αυτό) γιατί δεν μπορώ να μιλήσω άσχημα σε έναν μεγαλύτερο μου , πόσο μάλλον ηλικιωμένο. Αλλά σίγουρα αν είχα πρόβλημα υγείας κάτι και δεν μπορούσα να μείνω όρθιος τότε θα του το εξηγούσα και πιστεύω θα το καταλάβαινε.
και εγω σηκωνομαι στα μμμ σε γερους και κυριες που συνοδεύουν παιδια, αλλα υποστητιζω να καταργηθουν οι θεσεις καθιστων στα λεωφορεία της Θεσσαλονίκης γιατι τα φισκαρουν γεροι που πηγαινοέρχονται κέντρο για βολτα και στριμωχνουν τους καημενους τους φοιτητες που πάνε στο μαθημα τους.
 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.504
Πόντοι
266
Επί της ουσίας δε διαφωνούμε σε κάτι. Απλώς εσύ πήγες ένα βήμα πιο πέρα τη σκέψη μου διατυπώνοντας την "εξέλιξη" της ελληνικής κοινωνίας μέσα στα διεθνή πλαίσια. Εφόσον η παγκοσμιοποίηση έχει ξεκινήσει καιρό τώρα και πλέον είναι γεγονός αναμφισβήτητο, η ένταξή μας σε διεθνείς οργανισμούς θα γινόταν έτσι και αλλιώς... Το γεγονός ότι κοιτάξαμε να αφομοιώσουμε πιστα τα αρνητικά και όχι τα θετικά στοιχεία των ξένων λαών είναι καθαρά δική μας ευθύνη και κανενός άλλου.
μα δεν είπα ότι διαφωνώ σε κάτι απλά δεν θεωρώ ότι είναι κάτι παγκόσμιο αλλά αυτό στο εξωτερικό προϋπήρχε κ απλά το ξέραμε εδω
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.617
Κριτικές
1
Like
1.847
Πόντοι
366
είμαι Αθήνα στο μετρό μια από τις λίγες φορές που το έχω πάρε είναι μια κοπελίτσα στα 21-22 έγκυος με την κοιλιά σαν να κουβαλάει  τετραδιμα στην κυριολεξία ήταν όρθια κ σηκώνομαι πάνω να κάτσει στο κάθισμα στα καπάκια κάθεται μια 35-40 κ της λέω "συγνώμη σηκώθηκα να κάτσει η κοπέλα που είναι έγκυος" κ μου απαντάει "εγώ είδα άδεια καρέκλα αν δεν μπορεί να κάθεται όρθια να παίρνει αμάξι όχι μέτρο"  όπως ήταν μία που το είπε κ μία που την πέταξα κάτω από το κάθισμα κ έβαλα τη κοπέλα κ άρχισε να φωνάζει ξεσηκώθηκαν κ κάποιοι άλλοι μαλακές κ μου την έπεσαν κ κάνει μια γιαγιά κίνηση 70+ με μαγκουρα σηκώνεται κ της λέει "αφού είσαι τόσο κουρασμένη κ δεν μπορείς να κάτσεις όρθια Παρ την δική μου θεση να σταματήσουν να φωνάζουν κ οι άλλοι"
Πολλοί τα έβαλαν μέχρι κ με την γιαγιά κ δεν μιλάω για 17χρονα αλλά για 40 χρόνων μαλακές
Κ ένας λόγος που δεν θα εμένα Αθήνα είναι γιατί κατά πλειοψηφία αυτή η ανθρώπινη πλευρά έχει χαθεί μιλάμε για τεράστιο ποσοστό ναρκισσιστων
ενω στην επαρχια και τα νησια,ξεχυλιζει ανθρωπια..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom