Νέα

Kόψιμο αυτο/των με γυρισμένα χιλιόμετρα από τα ΚΤΕΟ όλης της χώρας!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ampelale
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 35
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.200
Κριτικές
35
Like
5.831
Πόντοι
6.796
Πανικό έχει προκαλέσει στην ελληνική αγορά αυτοκινήτου η τελευταία απόφαση Σπίρτζη πριν τις βουλευτικές εκλογές με την οποία ενεργοποίησε από τον Σεπτέμβριο το κόψιμο των αυτοκινήτων με γυρισμένα χιλιόμετρα από τα ΚΤΕΟ όλης της χώρας!

Μάλιστα σύμφωνα με στελέχη από την αγορά των ΚΤΕΟ τουλάχιστον 1,5 εκατ. οχήματα αναμένεται να κοπούν στους προσεχείς ελέγχους από τα τέλη Σεπτεμβρίου με την συντριπτική πλειοψηφία των ιδιοκτητών τους να μην έχουν ιδέα γιατί κόπηκε το αυτοκίνητό τους...

 

baroc

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
25 Οκτ 2017
Μηνύματα
5.233
Κριτικές
109
Like
17.562
Πόντοι
20.686
Εδώ περνάνε ΚΤΕΟ αυτοκινητα χωρίς ροδες και αυτο σε μαρανε. Αν τα ΚΤΕΟ ηταν σοβαρα τα μισα αυτοκινητα δεν θα κυκλοφορουσαν.
 

antmon

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουλ 2019
Μηνύματα
15
Like
0
Πόντοι
0
ναι "πανικο" εχουν προκαλεσει, με λιγο λαδι ολοι τα στραβα ματια
 

Alexis_cool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.945
Like
3.425
Πόντοι
456
απο αλλα σχετικα αρθρα που διαβασα για το θεμα,  απο 27 Σεπτεβριου θα ελεγχονται ολα τα εισαγομενα μεταχειρισμενα οχηματα για γυρισμενα χιλιομετρα απο τους ελληνες εισαγωγεις, παρατυπιες σε αδειες, κλπ, κλπ.
η ουσια του Νομου προφανως ειναι ο εξορθολογισμος της αγορας σιγα-σιγα και ο εναρμονισμος της συμφωνα με τα ευρωπαικα προτυπα. 
Μεχρι και σημερα οντως, αν αγορασεις μεταχειρισμενο δεν ξερεις τι παιρνεις.
θα ειναι χρησιμο να παρατεθουν αποψεις με επιχειρηματα και οχι καφενειακες συζητησεις.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
757
Πόντοι
146
Λέει τόσες μαλακίες το άρθρο που ούτε για να σκουπίσεις τον κώλο μαϊμούς δεν κάνει.
Υπολογίζει όλα τα αμάξια απο τότε που άρχισε το ΚΤΕΟ για να βγάλει 1,5 μύριο που θα κοπεί.

Ξεχνάει ότι και τώρα δεν μπορείς να περάσεις αμάξι με γυρισμένα χλμ,πρέπει να έχει γυρίσει έστω και ένα χλμ απο τον προηγούμενο έλεγχο.
Και αν κάποιος είναι τόσο χαζός που δεν κοιτάει τι χλμ γράφει το κτέο όταν αγοράζει μεταχειρισμένο τότε είναι βλάκας σαν τον αρθρογράφο.
Γενικά το site αυτό όλο μαλακίες γράφει ,ειδικα με το ντίζελ έχει γαμηθεί να το κατηγορεί.
 

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Και αν κάποιος είναι τόσο χαζός που δεν κοιτάει τι χλμ γράφει το κτέο όταν αγοράζει μεταχειρισμένο τότε είναι βλάκας σαν τον αρθρογράφο.
Γενικά το site αυτό όλο μαλακίες γράφει ,ειδικα με το ντίζελ έχει γαμηθεί να το κατηγορεί.


Θα μου λυσεις εσυ ή καποιος αλλος μια απορια?

Εστω οτι περναω ΚΤΕΟ το αυτοκινητο σημερα με 60.000χλμ και μεσα σε μια διαιτια εχω κανει επιπλεον 40.000. Λιγο πριν περασω ΚΤΕΟ γυρναω τα χλμ απο 100.000 στα 75.000χλμ και το πουλαω ενα χ ποσο. Ο καινουργιος ιδιοκτητης πως διαπιστωνει εαν εχουν σβηστει χιλιομετρα? Και αν το αμαξι το πηγαινω για service σε δικο μου μαστορα που μπορει το βιβλιο service να το παραποιησει με την συμφωνη γνωμη? Και ισχυριζομαι εγω οτι το αμαξι τα τελευταια δυο χρονια το εχω να καθεται κυριως ενω στα αληθεια εχω κανει τον γυρο της Ελλαδας... Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? Πως αποκαλυπτεται η αληθεια?
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
844
Like
1.287
Πόντοι
206
Θα μου λυσεις εσυ ή καποιος αλλος μια απορια?

Εστω οτι περναω ΚΤΕΟ το αυτοκινητο σημερα με 60.000χλμ και μεσα σε μια διαιτια εχω κανει επιπλεον 40.000. Λιγο πριν περασω ΚΤΕΟ γυρναω τα χλμ απο 100.000 στα 75.000χλμ και το πουλαω ενα χ ποσο. Ο καινουργιος ιδιοκτητης πως διαπιστωνει εαν εχουν σβηστει χιλιομετρα? Και αν το αμαξι το πηγαινω για service σε δικο μου μαστορα που μπορει το βιβλιο service να το παραποιησει με την συμφωνη γνωμη? Και ισχυριζομαι εγω οτι το αμαξι τα τελευταια δυο χρονια το εχω να καθεται κυριως ενω στα αληθεια εχω κανει τον γυρο της Ελλαδας... Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? Πως αποκαλυπτεται η αληθεια?

Στα περισσότερα σύγχρονα αυτοκίνητα ακόμα και αν "γυρίσεις" το κοντέρ να δείχνει λιγότερα, η σύνδεσή του εγκεφάλου τους με το αντίστοιχο διαγνωστικό αποκαλύπτει την αλήθεια. Αυτή η μνήμη του εγκεφάλου δεν μπορεί να αλλάξει παρά μόνο να σβηστεί εντελώς με το κατάλληλο flashάρισμα, αλλά και πάλι σβήνονται τα πάντα από τότε και μετά άρα φαίνεται ότι έχει μπει χέρι
 

The_Mooody

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2015
Μηνύματα
16
Like
2
Πόντοι
0
Θα μου λυσεις εσυ ή καποιος αλλος μια απορια?

Εστω οτι περναω ΚΤΕΟ το αυτοκινητο σημερα με 60.000χλμ και μεσα σε μια διαιτια εχω κανει επιπλεον 40.000. Λιγο πριν περασω ΚΤΕΟ γυρναω τα χλμ απο 100.000 στα 75.000χλμ και το πουλαω ενα χ ποσο. Ο καινουργιος ιδιοκτητης πως διαπιστωνει εαν εχουν σβηστει χιλιομετρα? Και αν το αμαξι το πηγαινω για service σε δικο μου μαστορα που μπορει το βιβλιο service να το παραποιησει με την συμφωνη γνωμη? Και ισχυριζομαι εγω οτι το αμαξι τα τελευταια δυο χρονια το εχω να καθεται κυριως ενω στα αληθεια εχω κανει τον γυρο της Ελλαδας... Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? Πως αποκαλυπτεται η αληθεια?

Εαν δεν υπαρχει καποιο συστημα εσωτερικα του αυτοκινητου που δεν μπορει να το πειραξει κανεις και καταγραφει τα ακριβη χιλιομετρα, παπαρια θα σε βρουνε. Οτι θέλεις κάνεις.

 

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Στα περισσότερα σύγχρονα αυτοκίνητα ακόμα και αν "γυρίσεις" το κοντέρ να δείχνει λιγότερα, η σύνδεσή του εγκεφάλου τους με το αντίστοιχο διαγνωστικό αποκαλύπτει την αλήθεια. Αυτή η μνήμη του εγκεφάλου δεν μπορεί να αλλάξει παρά μόνο να σβηστεί εντελώς με το κατάλληλο flashάρισμα, αλλά και πάλι σβήνονται τα πάντα από τότε και μετά άρα φαίνεται ότι έχει μπει χέρι


Νομιζω με καλυψες απολυτα!!!
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
Μεχρι και σημερα οντως, αν αγορασεις μεταχειρισμενο δεν ξερεις τι παιρνεις.

Δηλαδή μπαντράδες που πουλάνε ντίζελ , 8ετίας , με .... 30.000 χλμ , παίζει να μην είναι αληθινά ;;;;;
 

TASSOS karipidis

Ανώτερος
Εγγρ.
29 Δεκ 2013
Μηνύματα
33.412
Κριτικές
24
Like
39.202
Πόντοι
8.646
Δηλαδή μπαντράδες που πουλάνε ντίζελ , 8ετίας , με .... 30.000 χλμ , παίζει να μην είναι αληθινά ;;;;;
ρε παιχτη τι ειναι αυτα που λες αν μπεις σε γερμανικα σαιτ ακομη και αυτοκινητα 2ετιας εχουν πανω απο 150000 χιλιομετρα
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
ρε παιχτη τι ειναι αυτα που λες αν μπεις σε γερμανικα σαιτ ακομη και αυτοκινητα 2ετιας εχουν πανω απο 150000 χιλιομετρα

Πλάκα κάνω ρε ... δεν με πιάνεις ;
Εδώ πουλάνε κάτι τέτοια σε ζώα.
Στη γερμανία είχε πάρει συγγενής mb 10 μηνών , με 100.000 χλμ !!!!!!
 

mathima solfez

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2007
Μηνύματα
580
Like
34
Πόντοι
6
Καλά, και τί σχέση έχουν τα γυρσμενα χιλιόμετρα με το ΚΤΕΟ;Το ΚΤΕΟ είναι έλεγχος τεχνικός για το αν το αυτοκίνητο κινειται με ασφάλεια.καμμια σχέση με τα γυρισμένα χιλιόμετρα.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Καλά, και τί σχέση έχουν τα γυρσμενα χιλιόμετρα με το ΚΤΕΟ;Το ΚΤΕΟ είναι έλεγχος τεχνικός για το αν το αυτοκίνητο κινειται με ασφάλεια.καμμια σχέση με τα γυρισμένα χιλιόμετρα.

Ναι, έχεις δίκιο, το ΚΤΕΟ όμως είναι κ ένας φορέας που θεωρητικά θα πρέπει να έχει και μια εγκυρότητα ότι το αμάξι όντως επιτρέπεται να κινείται με ασφάλεια.Ενα αμάξι όμως των 200.000 Χλμ που γίνανε 70.000 και πέρασε ΚΤΕΟ σταματά να είναι έγκυρο γιατί απλά σκοπό έχει την εξαπάτηση, ειδάλλως θα άφηνε τα χιλιόμετρα ως έχουν
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
757
Πόντοι
146
Καλά, και τί σχέση έχουν τα γυρσμενα χιλιόμετρα με το ΚΤΕΟ;Το ΚΤΕΟ είναι έλεγχος τεχνικός για το αν το αυτοκίνητο κινειται με ασφάλεια.καμμια σχέση με τα γυρισμένα χιλιόμετρα.
Με ποιον άλλο τρόπο μπορείς να ελέγχεις χλμ σε κάποιο όχημα;
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
844
Like
1.287
Πόντοι
206
Με ποιον άλλο τρόπο μπορείς να ελέγχεις χλμ σε κάποιο όχημα;

Πας στην αντιπροσωπεία ή σε εξουσιοδοτημένο που διαθέτει διαγνωστικό με το software της συγκεκριμένης μάρκας-μοντέλου.
Το συνδέουνε στην ειδική φίσα με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και σου δείχνει τα πάντα (ημερομηνίες, χιλιόμετρα, βλάβες-συμβάντα που έχουν κρατηθεί στην μνήμη κλπ).
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
757
Πόντοι
146
Πας στην αντιπροσωπεία ή σε εξουσιοδοτημένο που διαθέτει διαγνωστικό με το software της συγκεκριμένης μάρκας-μοντέλου.
Το συνδέουνε στην ειδική φίσα με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και σου δείχνει τα πάντα (ημερομηνίες, χιλιόμετρα, βλάβες-συμβάντα που έχουν κρατηθεί στην μνήμη κλπ).
πιο εύκολο δεν είναι με το κτέο που δεν πληρώνεις κιόλας εξτρά;Γιατι να κάνουμε τα πράγματα πιο περίπλοκα;
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
844
Like
1.287
Πόντοι
206
πιο εύκολο δεν είναι με το κτέο που δεν πληρώνεις κιόλας εξτρά;Γιατι να κάνουμε τα πράγματα πιο περίπλοκα;

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν τα ΚΤΕΟ έχουν διαγνωστικό εφοδιασμένο με το software για κάθε μάρκα-μοντέλο. Έχε υπ' όψιν ότι ενώ το μηχάνημα του διαγνωστικού είναι κοινό, το software οι εταιρίες το κοστολογούν πολύ ακριβά (κάτι για 3000αρα ακούω - και χρειάζεται συνεχή updates για κάθε νέο μοντέλο-έκδοση που βγαίνει) και για κάθε μάρκα είναι διαφορετικό. Άρα ένα ΚΤΕΟ για να μπορεί να έχει πρόσβαση στην ECU όλων των αυτοκινήτων θα πρέπει ή να αγοράσει δεκάδες τέτοια software ή με κάποιο τρόπο να του έχει παραχωρηθεί φθηνά-δωρεάν.
Η εμπειρία μου (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) έχει δείξει ότι ο έλεγχος των διανυθέντων χιλιομέτρων κατά την επίσκεψη γίνεται απλώς κοιτώντας τι γράφει το κοντέρ


 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
757
Πόντοι
146
..........
Η εμπειρία μου (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) έχει δείξει ότι ο έλεγχος των διανυθέντων χιλιομέτρων κατά την επίσκεψη γίνεται απλώς κοιτώντας τι γράφει το κοντέρ
Eτσι γίνεται και είναι το πιο λογικό,αλλωστε την συνέχεια θες.Να μην έχει λιγότερα ο νέος έλεγχος απο τον προηγούμενο.Αν θες να αγοράσεις μεταχειρισμένο και το ψάχνεις πληρώνεις και σου βρίσκουν τα χλμ σε αντιπροσωπεία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom