Νέα

Ματθαίος Γιωσαφάτ: «Ο άνδρας έχει και δύο-τρεις άλλες»

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ntinosspa14
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 14
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ntinosspa14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2014
Μηνύματα
1.193
Κριτικές
17
Like
655
Πόντοι
326
παραθετω μια συνεντευξη του ΓΙΩΣΑΦΑΤ στον εξαιρετικο δημοσιογραφο Δανικα του ΠΡΩΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ
Ολα αρχίζουν από το σεξ

-Και το ένστικτο της σεξουαλικότητας;

«Απ’ αυτό βγάζω το ψωμί μου. Κάθε μέρα βλέπω δυο-τρία ζευγάρια με παρόμοια προβλήματα. Ο άντρας αγαπάει τη γυναίκα του, αλλά παραλλήλως έχει δυο-τρεις άλλες. Τώρα το ίδιο συμβαίνει και με τις γυναίκες. Το σεξ είναι βιολογική ανάγκη. Οπως με τα ζώα. Διαρκώς θέλουμε να κάνουμε έρωτα. Ιδιαίτερα οι άντρες. Στην αρχή ο άντρας πουλάει αγάπες και λουλούδια μέχρι να την καταφέρει. Η γυναίκα διαθέτει λιγότερη σεξουαλικότητα. Γι’ αυτό τα αγόρια αυνανίζονται περισσότερο από τα κορίτσια. Ακόμα και δυο-τρεις φορές την ημέρα»
Δηλαδή ο φόβος μάς περιορίζει και μας εκπολιτίζει.

«Ακριβώς. Από εκεί προέρχεται η “πατροκτονία”. Οπως στον Οιδίποδα. Για να κοιμηθείς με τη μητέρα σου, πρέπει πρώτα να σκοτώσεις τον πατέρα σου. Τέτοια περιστατικά τα συναντάω στις θεραπείες που κάνω. Το 90% των ανδρών πάνε και με άλλες γυναίκες. Και το 70% των γυναικών.»

Και οι άλλοι; Το 10% των ανδρών και το 30% των γυναικών;

«Αυτοί υποφέρουν. Κάπως έτσι αναπτύσσεται η πορνεία. Είναι πιο εύκολο να κάνεις σεξ με μια πόρνη. Πηγαίνουν με την πόρνη, πληρώνουν, φεύγουν. Οταν στα εφηβικά μου χρόνια πηγαίναμε στον Βόλο, το πρώτο πράγμα που κάναμε ήταν να πάμε σε ένα μπουρδέλο όλοι μαζί».

-Και αν δεν μπορείς να κάνεις σεξ με μια πόρνη;

«Πρόβλημα. Οπως πρόβλημα είναι η πρόωρη εκσπερμάτωση».

Ο γάμος πνίγει τη σεξουαλικότητα

Πόσες είναι αυτές οι ιδανικές περιπτώσεις;

«Περίπου 10%-15%».

-Και το υπόλοιπο 85%;

«Το μισό απ’ αυτό καταλήγει στον χωρισμό. Το υπόλοιπο 35% αποτελείται από ανθρώπους που υποφέρουν μέσα σε μια τέτοια σχέση. Γι’ αυτό έρχονται εδώ. Υποφέρουν και μαλώνουν. Μερικοί εξ αυτών διατηρούν παράλληλες σχέσεις. Να σας το πω διαφορετικά. Μια καρέκλα με δύο πόδια δεν μπορεί να σταθεί όρθια. Αν όμως τοποθετήσεις ένα τρίτο πόδι, μπορεί να σταθεί και να ισορροπήσει. Βρίσκεις μια δεύτερη γυναίκα που σου προσφέρει αυτό που δεν μπορεί η άλλη. Ετσι δημιουργούνται όλα τα δράματα. Ολα αυτά τα τρίγωνα έχουν εμπνεύσει και εμπνέουν λογοτεχνία, θέατρο, κινηματογράφο. Ξέρετε τώρα εσείς λόγω δουλειάς».

-Και η γυναίκα;

«Το ίδιο συμβαίνει και με τη γυναίκα. Και αυτή λειτουργεί σε παράλληλη σχέση. Αφού έρχονται και μου λένε ότι με τον σύζυγο ζήτημα είναι αν έρχονται σε σωματική επαφή μία φορά τον χρόνο».

-Κι εσείς τι ακριβώς προτείνετε;

«Ή να κόψετε το σεξ ή συνεχίστε με την παράλληλη σχέση. Υπάρχει και τρίτη λύση. Να χωρίσετε. Εκείνες, συνήθως, μου λένε “αποκλείεται, είμαι 50 ετών”. Τότε εγώ λέω “να μείνετε με τον άντρα σας”. Αφήστε που στις περισσότερες περιπτώσεις αναφέρονται και στο πρόβλημα των παιδιών. Ολοι οι γάμοι γεμάτοι τριγμούς»

 

lycienr

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Νοε 2011
Μηνύματα
1.512
Κριτικές
37
Like
1.436
Πόντοι
1.096
παραθετω μια συνεντευξη του ΓΙΩΣΑΦΑΤ στον εξαιρετικο δημοσιογραφο Δανικα του ΠΡΩΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ
Ολα αρχίζουν από το σεξ

-Και το ένστικτο της σεξουαλικότητας;

«Απ’ αυτό βγάζω το ψωμί μου. Κάθε μέρα βλέπω δυο-τρία ζευγάρια με παρόμοια προβλήματα. Ο άντρας αγαπάει τη γυναίκα του, αλλά παραλλήλως έχει δυο-τρεις άλλες. Τώρα το ίδιο συμβαίνει και με τις γυναίκες. Το σεξ είναι βιολογική ανάγκη. Οπως με τα ζώα. Διαρκώς θέλουμε να κάνουμε έρωτα. Ιδιαίτερα οι άντρες. Στην αρχή ο άντρας πουλάει αγάπες και λουλούδια μέχρι να την καταφέρει. Η γυναίκα διαθέτει λιγότερη σεξουαλικότητα. Γι’ αυτό τα αγόρια αυνανίζονται περισσότερο από τα κορίτσια. Ακόμα και δυο-τρεις φορές την ημέρα»
Δηλαδή ο φόβος μάς περιορίζει και μας εκπολιτίζει.

«Ακριβώς. Από εκεί προέρχεται η “πατροκτονία”. Οπως στον Οιδίποδα. Για να κοιμηθείς με τη μητέρα σου, πρέπει πρώτα να σκοτώσεις τον πατέρα σου. Τέτοια περιστατικά τα συναντάω στις θεραπείες που κάνω. Το 90% των ανδρών πάνε και με άλλες γυναίκες. Και το 70% των γυναικών.»

Και οι άλλοι; Το 10% των ανδρών και το 30% των γυναικών;

«Αυτοί υποφέρουν. Κάπως έτσι αναπτύσσεται η πορνεία. Είναι πιο εύκολο να κάνεις σεξ με μια πόρνη. Πηγαίνουν με την πόρνη, πληρώνουν, φεύγουν. Οταν στα εφηβικά μου χρόνια πηγαίναμε στον Βόλο, το πρώτο πράγμα που κάναμε ήταν να πάμε σε ένα μπουρδέλο όλοι μαζί».

-Και αν δεν μπορείς να κάνεις σεξ με μια πόρνη;

«Πρόβλημα. Οπως πρόβλημα είναι η πρόωρη εκσπερμάτωση».

Ο γάμος πνίγει τη σεξουαλικότητα

Πόσες είναι αυτές οι ιδανικές περιπτώσεις;

«Περίπου 10%-15%».

-Και το υπόλοιπο 85%;

«Το μισό απ’ αυτό καταλήγει στον χωρισμό. Το υπόλοιπο 35% αποτελείται από ανθρώπους που υποφέρουν μέσα σε μια τέτοια σχέση. Γι’ αυτό έρχονται εδώ. Υποφέρουν και μαλώνουν. Μερικοί εξ αυτών διατηρούν παράλληλες σχέσεις. Να σας το πω διαφορετικά. Μια καρέκλα με δύο πόδια δεν μπορεί να σταθεί όρθια. Αν όμως τοποθετήσεις ένα τρίτο πόδι, μπορεί να σταθεί και να ισορροπήσει. Βρίσκεις μια δεύτερη γυναίκα που σου προσφέρει αυτό που δεν μπορεί η άλλη. Ετσι δημιουργούνται όλα τα δράματα. Ολα αυτά τα τρίγωνα έχουν εμπνεύσει και εμπνέουν λογοτεχνία, θέατρο, κινηματογράφο. Ξέρετε τώρα εσείς λόγω δουλειάς».

-Και η γυναίκα;

«Το ίδιο συμβαίνει και με τη γυναίκα. Και αυτή λειτουργεί σε παράλληλη σχέση. Αφού έρχονται και μου λένε ότι με τον σύζυγο ζήτημα είναι αν έρχονται σε σωματική επαφή μία φορά τον χρόνο».

-Κι εσείς τι ακριβώς προτείνετε;

«Ή να κόψετε το σεξ ή συνεχίστε με την παράλληλη σχέση. Υπάρχει και τρίτη λύση. Να χωρίσετε. Εκείνες, συνήθως, μου λένε “αποκλείεται, είμαι 50 ετών”. Τότε εγώ λέω “να μείνετε με τον άντρα σας”. Αφήστε που στις περισσότερες περιπτώσεις αναφέρονται και στο πρόβλημα των παιδιών. Ολοι οι γάμοι γεμάτοι τριγμούς»


πολύ ενδιαφέρουσα  συνέντευξη  !  λέει τα αυτονόητα ο Γιωσαφάτ. Όταν πρωτοθεσπίστηκε ο γάμος (στα χρόνια των πρώτων χριστιανών) είχε νόημα από βιολογική σκοπιά αφού οι άνθρωποι ζούσαν μέχρι 30 - 35 ετών.  Τώρα με την πρόοδο της ιατρικής και την άνοδο του επιπέδου ζωής που ζούμε μέχρι τα 85, πως να μείνεις με έναν άνθρωπο για 60 χρόνια  ;;;;  Δύσκολο. Όχι ανέφικτο, αλλά πολύ δύσκολο.

και φυσικά έχει δίκιο και όλα ξεκινάνε από το σεξ ...........
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.695
Πόντοι
606
Το 90% των ανδρών πάνε και με άλλες γυναίκες. Και το 70% των γυναικών.

Καλά.Δηλαδή στα 10 ζευγάρια,οι 9 άντρες ξενογαμάνε;Ακόμα και στους γιατρούς πουλάει παραμύθι ο γαμιάς ο Έλληνας.Αντί να πουν ότι τρέχουν πίσω απ'τα φουστάνια των γυναικών τους...
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.233
Like
1.661
Πόντοι
216
<< Όταν πρωτοθεσπίστηκε ο γάμος (στα χρόνια των πρώτων χριστιανών) είχε νόημα από βιολογική σκοπιά αφού οι άνθρωποι ζούσαν μέχρι 30 - 35 ετών.  >>

Ρε φίλε,τι είναι αυτά που γράφεις???????
Ούτε ένα απλό google search πριν γράψεις κάτι που είναι οφθαλμοφανέστατο λάθος ??????
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.307
Πόντοι
6.955
Για να πω την εκτίμηση μου, συμφωνώ με τον sadman. Δεν πιστεύω ότι ξενογαμεί τόσο μεγάλο ποσοστό από τους παντρεμένους όσο λέει.
 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
15
Like
354
Πόντοι
326
Σωστός ο παίχτης
 

max-mad

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.822
Κριτικές
10
Like
462
Πόντοι
3.245
Ας μπουνε πρωτα καποια πραγματα στην θεση τους.
Ο Γιωσαφατ βγαζει  αυτά τα ποσοστα ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΥΤΗΚΑΝ .Δεν μπορει να βγαλει συμπερασματα για το συνολο γιατι απλα δεν μπορει να ξερει.Αυτοι που επισκέπτονται ανθρώπους σαν τον Γιωσαφατ είναι λιγοτεροι από το 1/3 του συνολου των ζευγαριων.Αν με αυτά που λεει εννοει όλα τα ζευγάρια (που δεν νομιζω) τοτε απλως εικαζει αυθαιρετα και δεν ξερει περισσοτερα από μας εδώ, μαλλον λιγοτερα.
 
OP
OP
N

ntinosspa14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2014
Μηνύματα
1.193
Κριτικές
17
Like
655
Πόντοι
326
Ας μπουνε πρωτα καποια πραγματα στην θεση τους.
Ο Γιωσαφατ βγαζει  αυτά τα ποσοστα ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΥΤΗΚΑΝ .Δεν μπορει να βγαλει συμπερασματα για το συνολο γιατι απλα δεν μπορει να ξερει.Αυτοι που επισκέπτονται ανθρώπους σαν τον Γιωσαφατ είναι λιγοτεροι από το 1/3 του συνολου των ζευγαριων.Αν με αυτά που λεει εννοει όλα τα ζευγάρια (που δεν νομιζω) τοτε απλως εικαζει αυθαιρετα και δεν ξερει περισσοτερα από μας εδώ, μαλλον λιγοτερα.
ακριβως αν παει ενας στον Γιωσαφατ και στον καθε Γιωσαφατ / ψυχολογο / ψυχαναλυτη και λεει ψεματα τοτε ειναι αντε γεια η φαση δυσκολη,αρρωστη
ο Γιωσαφατ ΛΕΕΙ ποσοστα απο αυτα που ακουει απο αυτους που τον ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ για να βγαλουν αυτο που εχουν
 

citizen(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
792
Like
1.948
Πόντοι
206
Ο γάμος είναι ένας συμβιβασμός ή καταλήγει έτσι, όλα τα υπόλοιπα που συμβαίνουν εντός του απηχούν την ιδιοσυγκρασία και τον χαρακτήρα των συζύγων
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Για να πω την εκτίμηση μου, συμφωνώ με τον sadman. Δεν πιστεύω ότι ξενογαμεί τόσο μεγάλο ποσοστό από τους παντρεμένους όσο λέει.
ξενογαμει αλλα οχι συνεχεια.

δεν ειναι το 90% των αντρων μονιμα σε εξωσυζυγικη σχεση.

αλλα εχει ξενοπηδηξει καποια στιγμη μεσα στον γαμο.

μονο ενα 10% εχει μεινει πιστο σε ολα τα 30-40-50 χρονια του γαμου αυτο λεει. εσυ αλλο καταλαβες.

ενας πχ μπορει να παντρεφτηκε στα 28 να την κερατωσε με 5 διαφορετικες μεχρι τα 40 και μετα να ηρεμησε και να μη προλαβαινει απο τις υποχρεωσεις και τα παιδια και να ειναι πιστος μεχρι τα 70 που πεθαινει.

ΣΤΟΥΣ ΑΠΙΣτοΥΣ ΜΕΤΡΑΕΙ ΣΤΟ 90% ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΤΟΥ 10% κι ας εγινε η ερευνα στα 50 του οταν δεν ειχε γκομενα
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.003
Like
1.412
Πόντοι
216
Ο γάμος είναι ένας συμβιβασμός ή καταλήγει έτσι, όλα τα υπόλοιπα που συμβαίνουν εντός του απηχούν την ιδιοσυγκρασία και τον χαρακτήρα των συζύγων

Για τον υγιή άντρα το να γαμάει μία είναι συμβιβασμός.
Αν μπορούσε να γαμάει κάθε μέρα και διαφορετική εντός γάμου, απλά θα το έκανε. Είναι προγραμματισμένος να το κάνει αυτό ενστικτωδώς, όπως η γυναίκα να προσέχει το παιδί της.
Εντός γάμου το μόνο που καταφέρνει είναι να θυληκοποιείται μέχρι να γίνει άκαυλος.
 

lycienr

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Νοε 2011
Μηνύματα
1.512
Κριτικές
37
Like
1.436
Πόντοι
1.096
<< Όταν πρωτοθεσπίστηκε ο γάμος (στα χρόνια των πρώτων χριστιανών) είχε νόημα από βιολογική σκοπιά αφού οι άνθρωποι ζούσαν μέχρι 30 - 35 ετών.  >>

Ρε φίλε,τι είναι αυτά που γράφεις???????
Ούτε ένα απλό google search πριν γράψεις κάτι που είναι οφθαλμοφανέστατο λάθος ??????

που είναι το λάθος μάγκα μου ?????



Αυξήθηκε πολύ η διάρκεια ζωής των ανθρώπων και συνακόλουθα και η διάρκεια του γάμου. Και μίλα ωραία για να σου μιλάνε ............. ωραία. Μην καταντάς .... Συριζαίος :))))

 

giovanni845

Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2010
Μηνύματα
652
Like
247
Πόντοι
26
Είναι δύσκολο να παραμείνεις πιστός πάντως με όλους τους πειρασμούς που κυκλοφορούν έξω. Σου έρχεται μετά και το υπαρξιακό στο κεφάλι και λες πόσα καλά χρόνια έχω ακόμη να ζήσω και να ευχαριστηθώ και ότι η ζωή είναι μικρή και εύκολα κάνεις τη κουτσουκέλα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom