Νέα

Βιταμίνη D - Την τσεκάρετε;;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 54
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Λοιπόν, εδώ και αρκετό καιρό ήμουν χάλια ψυχοσωματικά (πόνοι στις αρθρώσεις, κόπωση, μελαγχολία) αλλά το απέδιδα στον τρόπο ζωής μου και σε αντικειμενικούς παράγοντες. Όχι σε κάτι παθολογικό.

Κάνοντας ένα γενικό check-up αίματος χωρίς συγκεκριμένο λόγο (σσ είχα να κάνω από το 2014, όπως διαπίστωσα...), βρήκα σοβαρή έλλειψη βιταμίνης D.

Το έψαξα λίγο στο ίντερνετ και είδα ότι είναι αρκετά σοβαρές οι επιπτώσεις από την έλλειψή της. Γι' αυτό και θα φροντίσω να πάρω ό,τι συμπληρώματα χρειαστεί (μέχρι και σε ενέσιμη μορφή ενδείκνυται όταν έχεις τόσο χαμηλές τιμές).

Το γράφω και εδώ μέσα για να ψαχτείτε όσοι δεν το έχετε τσεκάρει ποτέ.  

Καλή συνέχεια.
 

Ettore

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2017
Μηνύματα
13.220
Like
46.881
211 μέρες τον χρόνο έχει ηλιοφάνεια στην Ελλάδα, βγες έξω λίγο να σε δεί ο ήλιος! Ο οργανισμός προσλαμβάνει τη βιταμίνη D κυρίως μέσω της σύνθεσης της στο δέρμα μας με την επίδραση της υπεριώδους ηλιακής ακτινοβολίας
 

Black Driller

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2019
Μηνύματα
40
Κριτικές
8
Like
464
Πόντοι
280
Μάγκες ισχύει, βόλτες στον ήλιο και γεμίζεις με μπόλικη βιταμίνη D !!!!!!!!!!!!!!
Και καπάκι ανεβαίνει και η διάθεση !!!

 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
Το καλοκαίρι με την έκθεση στον ήλιο το σώμα μας παράγει βιταμίνη D, δες μήπως και ανεβεί η τιμή της με φυσικό τρόπο τώρα που καλοκαιριάζει γιατί και η συνεχής υπερβιταμίνωση D από συμπληρώματα έχει παρενέργειες. Επίσης κάποιες τροφές περιέχουν σε μικρή ποσότητα. Παίζει μεγάλο ρόλο στο ανοσοποιητικό η βιταμίνη D (ίσως και μεγαλύτερο και από την βιταμίνη C υποστηρίζουν κάποιοι σχετικοί). Φέτος το χειμώνα πήρα συμπλήρωμα σε σταγόνες (800UI την μέρα), πιστεύω με βοήθησε με τις γρίπες και τα κρυολογήματα.      
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Ναι ρε, εγω κοιμαμαι αναποδες ωρες και το χειμωνα δεν εβλεπα καθολου ηλιο.

Αυτο με γαμησε.

Πονουσα παντου, ετριζαν οι αρθρωσεις μου, δεν μπορουσα να σηκωθω απ' το κρεβατι...

Αλλά πιστευα οτι απλως ειμαι σαπιος και αγυμναστος (+εχω ενα θεμα με τα γόνατα ετσι κι αλλιως), δεν ηξερα τπτ γι' αυτη τη βιταμινη!

Αν δειτε με τι προβληματα και παθησεις συνδεεται η ελλειψή της, θα φριξετε.

Γι' αυτο το εγραψα κι εδω, για να ψαχτειτε.
 

Reality

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2019
Μηνύματα
94
Like
10
Πόντοι
0
Η βιταμίνη D λέγεται πλέον ότι μπορεί να αποσυρθεί γιατί η χρόνια κατάποση της οδηγεί σε καρκίνο. Το ίδιο ισχύει και για λοιπές βιταμίνες. Προσωπικά δεν πιστεύω κάτι τέτοιο αλλά άστο να πάει στο διάολο.

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω το εξής: αν δεν σε βλέπει ο ήλιος σταδιακά γίνεσαι σα κωλος μαϊμούς. Πονάνε όλα, ζαρώνουν όλα, σέρνεσαι. Βέβαια το να μη σε βλέπει ο ήλιος συνήθως μας λέει ότι δεν κινείσαι ιδιαίτερα και η ακινησία με τα συμπτώματα έλλειψης βιταμίνης D πάνε μαζί.

Το να πάρεις π.χ. μια lecalcif 25,000 ανα βδομάδα θα πάει τα επίπεδα σου όντως σε φυσιολογικές τιμές. Αλλά.. κατά τη γνώμη μου το «έξω» είναι αυτό που σε διορθώνει. Η βιταμίνη D είναι μια λεπτομέρεια. Για να πάρουν μπρος οι ορμόνες σου όμως πρέπει να κάνεις σεξ και να συναναστρέφεται με κόσμο χωρίς άγχος. Και δέκα κιλά βιταμίνη D να πάρεις, αν είσαι κλειδωμένος μέσα μέρα νύχτα δε θα δεις προκοπή.
 

xristos2010

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.007
Like
5.104
Πόντοι
1.056
Το παραδοξο ειναι οτι οι μεσογειακοι λαοι εχουν ελλειψη D ενω στις χωρες του Βορρα οχι.Μου ελεγε ενδοκρινολογος που εμεινε χρονια στη Σουηδια οτι απο 2 ετων δινουν στα παιδια συμπληρωμα D.
Η εκθεση στον ηλιο ειναι σχετικη.Εγω την πρωτη μετρηση την ειχα κανει σεπτεμβριο και περιμενα υψηλες τιμες γιατι τελειωνε το καλοκαιρι. ειχα 14! Η γιατρος μου ειπε καλα εξω δεν βγαινετε?
Υπαρχουν πολλοι παραμετροι για την ελλειψη οπως  η εφαρμογη αντηλιακου(που πρεπει να βαζουμε),το νεφος, η συννεφια,ωρες εκθεσης( πολυ πρωι ή μεσα στο μεσημερι,ρουχα,χρωμα δερματος, οτι περναμε πολυ χρονο μεσα σε κτηρια,ηλικια κ.α
Παιρνω συμπληρωμα καποιους μηνες και μετα παυση.
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Εγω ειμαι στο 11.

Τα γαμησα ολα.
 

dimi7064i

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2014
Μηνύματα
300
Κριτικές
11
Like
2.498
Πόντοι
731
ρε παιδια οκ αυτο για την εκθεση στον ηλιο αλλα εγω εχω διαβασει οτι για να παρεις βιταμινη D απο τον ηλιο πρεπει να βγει εντελως γυμνος και αφου κατσεις στοβ ηλιο 30-45 λεπτα μετα δεν πρεπει να κανεις μπανιο για 24 ωρες τουλαχιστον απο τοτε που τελειωσε η ηλιοθεραπεια σου ...ισχυει ?
 

Reality

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2019
Μηνύματα
94
Like
10
Πόντοι
0
ρε παιδια οκ αυτο για την εκθεση στον ηλιο αλλα εγω εχω διαβασει οτι για να παρεις βιταμινη D απο τον ηλιο πρεπει να βγει εντελως γυμνος και αφου κατσεις στοβ ηλιο 30-45 λεπτα μετα δεν πρεπει να κανεις μπανιο για 24 ωρες τουλαχιστον απο τοτε που τελειωσε η ηλιοθεραπεια σου ...ισχυει ?

10-15 λεπτά, και χωρίς μαντίλα. Να βλέπει ο ήλιος δέρμα, δεν έχει σχέση αν είναι χέρι, πόδι, μέτωπο. Η ηλιοθεραπεία που κάνουν τα καλοκαίρια είναι θάνατος για το δέρμα και η κυτταρίτιδα πάει σύννεφο. 
 

Γαμαικανος.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2010
Μηνύματα
7.188
Like
1.209
Πόντοι
266
Ναι ρε, εγω κοιμαμαι αναποδες ωρες και το χειμωνα δεν εβλεπα καθολου ηλιο.

Αυτο με γαμησε.

Πονουσα παντου, ετριζαν οι αρθρωσεις μου, δεν μπορουσα να σηκωθω απ' το κρεβατι...

Αλλά πιστευα οτι απλως ειμαι σαπιος και αγυμναστος (+εχω ενα θεμα με τα γόνατα ετσι κι αλλιως), δεν ηξερα τπτ γι' αυτη τη βιταμινη!

Αν δειτε με τι προβληματα και παθησεις συνδεεται η ελλειψή της, θα φριξετε.

Γι' αυτο το εγραψα κι εδω, για να ψαχτειτε.
και τωρα με την βιταμινη αυτη φτιαξαν οι αρθρωβσεις σου;
 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
16
Like
1.725
Πόντοι
3.425
Οι Μεσογειακοί λαοί, έχουν μειωμένη απορροφηση της βιταμίνης D από το έντερο, σε σχέση με τους Βόρειους.

Τα συμπληρώματα D3 είναι αναγκαία πλέον, με διακοπή το καλοκαίρι.

Π

 

MAD MAX(1)

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2005
Μηνύματα
709
Κριτικές
9
Like
367
Πόντοι
26
ΕΙΧΑ παθει αβιταμινωση απο D πριν χρονια στη Σκανδιναβία.το ανοσοποιητικο μου ηταν τελος...επαιρνα 30.000 iu 3 φορες τη βδομαδα επι 3 μηνες.παραλιγο να ψωφησω!!ισχυει αυτο με τον ηλιο.το χειμωνα πινω μουρουνελαιο mollers κ ολα καλα.
 

Aragorn135

Ανώτατος
Εγγρ.
1 Μαρ 2015
Μηνύματα
1.583
Κριτικές
48
Like
11.403
Πόντοι
10.446
D3 FIX ...1.200 iu το κάθε χάπι, μέρα παρά μέρα. Θα χρειαστεί τουλάχιστον ένα τρίμηνο να φτάσεις σε ανεκτά επίπεδα. Έχει να κάνει και με τον θυρεοειδή η όλη ιστορία...
 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
16
Like
1.725
Πόντοι
3.425
ΕΙΧΑ παθει αβιταμινωση απο D πριν χρονια στη Σκανδιναβία.το ανοσοποιητικο μου ηταν τελος...επαιρνα 30.000 iu 3 φορες τη βδομαδα επι 3 μηνες.παραλιγο να ψωφησω!!ισχυει αυτο με τον ηλιο.το χειμωνα πινω μουρουνελαιο mollers κ ολα καλα.

Ναι, το μουρουνελαιο ειναι πολυ καλη λύση, σωστός
 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
16
Like
1.725
Πόντοι
3.425
D3 FIX ...1.200 iu το κάθε χάπι, μέρα παρά μέρα. Θα χρειαστεί τουλάχιστον ένα τρίμηνο να φτάσεις σε ανεκτά επίπεδα. Έχει να κάνει και με τον θυρεοειδή η όλη ιστορία...

Όχι, δεν έχει να κάνει με το εν λόγω όργανο που αναφέρεις
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.233
Like
1.661
Πόντοι
216
Και εγώ είχα σοβαρό πρόβλημα στο μυοσκελετικό σύστημα και αφού έκανα εξετάσεις αίματος χρειαστηκε να πάρω βιταμίνη ντι και β12.
Η ανεπάρκεια των εν λόγω βιταμινών στην δικιά μου περίπτωση έχει να κάνει τόσο με την ηλικία (49),όσο με το επάγγελμα (σερβιτόρος-εργασία βραδυνή) αλλά και με προβλήματα στο στομάχι (γαστρο-οισοφαγική παλινδρόμιση και διαφραγματοκήλη = αντιόξινα χάπια)
Για έξι μήνες έπαιρνα μία φορά την εβδομάδα ένα χάπι d3 fix 4000 και τρεις φορές την εβδομάδα από ένα χάπι β12 fix 1000. (Uni-Pharma)
Είδα καλυτέρευση στις δύο πρώτες εβδομάδες.
Τα μυοσκελετικά προβλήματα συνεχίζουν να υπάρχουν αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό...
---------------------------------------------------------------------------------

***Ποιά άτομα κινδυνεύουν περισσότερο από έλλειψη βιταμίνης D? Γιατί είναι συχνή η έλλειψη βιταμίνης D στη χώρα μας?

Άτομα που διατρέχουν αυξημένο κίνδυνο έλλειψης βιταμίνης D είναι
Α) Άτομα με σκουρόχρωμο δέρμα καθώς η μελανίνη δρα σαν φίλτρο στην απορρόφηση της UVB ακτινοβολίας (υπερϊώδης Β ακτινοβολία)
Β) Άτομα με μικρή ή μηδενική έκθεση στον ήλιο όπως
• Ηλικιωμένοι με πολλαπλά προβλήματα υγείας που παραμένουν κλινήρεις ή περιορισμένοι στην κατοικία τους
• Άτομα που καλύπτουν πλήρως το δέρμα τους με ρούχα λόγω θρησκευτικών ή πολιτιστικών πεποιθήσεων (π.χ μοναχές)
• ΄Ατομα που εσκεμμένα αποφεύγουν την έκθεση στον ήλιο λόγω αισθητικής ή θεμάτων υγείας
• Άτομα με επαγγέλματα με μικρή έκθεση στον ήλιο (υπάλληλοι γραφείου, νυχτοφύλακες)
Γ) Άτομα με ιατρικές καταστάσεις που προδιαθέτουν σε έλλειψη βιταμίνης D όπως
• Παχυσαρκία
• Χρόνια νεφρική νόσος
• Ηπατική ανεπάρκεια
• Χρήση φαρμάκων που αυξάνουν την κατανάλωση βιταμίνης D (π.χ αντισπασμωδικά)
• Παθολογικές καταστάσεις του γαστρεντερικού συστήματος, είτε λόγω νοσημάτων (όπως η κοιλιοκάκη, η νόσος Crohn, η κυστική ίνωση) είτε λόγω χειρουργικών επεμβάσεων που αφαιρούν ή παρακάμπτουν τμήματα του στομάχου ή του εντέρου (π.χ γαστρικό bypass)

Φαίνεται παράδοξο αλλά στην ηλιόλουστη χώρα μας όπως και σε άλλες Μεσογειακές χώρες τα επίπεδα βιταμίνης D είναι συχνά πολύ χαμηλότερα από τα φυσιολογικά, και η ανεπάρκεια βιταμίνης D είναι συνηθέστερη από τις βορειότερες χώρες. Πρόσφατη μελέτη στον Ελληνικό πληθυσμό ανέδειξε πως το 57,7% έχει έλλειψη βιταμίνης D.
Οι κυριότερες αιτίες που εξηγούν αυτό το φαινόμενο είναι:
1. Το γεωγραφικό πλάτος της Ελλάδας δεν επιτρέπει την επαρκή σύνθεση βιταμίνης D ιδίως τους χειμερινούς μήνες
2. Ο πληθυσμός έχει περιορίσει σημαντικότατα την έκθεση στον ήλιο, φαινόμενο που στη διεθνή βιβλιογραφία περιγράφεται ως heliophobia (ηλιοφοβία)
3. Οι κάτοικοι των βορειότερων χωρών της Ευρώπης καταναλίσκουν μεγαλύτερες ποσότητες πλούσιων σε λίπος ψαριών (σολομός)



***Ποιά προβλήματα υγείας μπορεί να προκαλέσει η έλλειψη βιταμίνης D?

Οι σοβαρότερες επιπλοκές της έλλειψης βιταμίνης D είναι:
 χαμηλά επίπεδα ασβεστίου και φωσφόρου στο αίμα
 η εγκατάσταση ραχίτιδας στα παιδιά μια πάθηση που οδηγεί σε παραμόρφωση των οστών και καθυστέρηση της ανάπτυξης
 η ανάπτυξη οστεομαλακίας (διαταραχή που οδηγεί σε λέπτυνση των οστών) και οστεοπόρωσης στους ενήλικες
 αυξημένη συχνότητα πτώσεων και συνοδών καταγμάτων.

Αν και απαιτούνται περισσότερες μελέτες για να εδραιώσουν τη γνώση μας η έλλειψη βιταμίνης D έχει συνδεθεί με αυξημένο κίνδυνο:
 σκλήρυνσης κατά πλάκας
 σακχαρώδη διαβήτη (τόσο τύπου 1 όσο και τύπου 2)
 διαφόρων μορφών καρκίνου (ειδικά του εντέρου)
 καρδιακής νόσου
 ψυχιατρικών νόσων
 αυτοάνοσων νοσημάτων
Όσον αφορά τη συμτωματολογία της έλλειψης βιταμίνης D δεν υπάρχουν ξεκάθαρα και ειδικά ενοχλήματα ενώ αρκετοί ασθενείς είναι ασυμπτωματικοί ακόμα και σε σημαντική έλλειψη. Τα συνηθέστερα συμπτώματα που περιγράφονται είναι κόπωση, γενικευμένη μυική αδυναμία, κράμπες, πόνος στις αρθρώσεις, αδυναμία συγκέντρωσης, κεφαλαλγίες.

 

polymprizos

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2017
Μηνύματα
239
Like
186
Πόντοι
1

τα ίδια ακριβώς είχα και εγώ stadeos έλλειψη της d3 9 μου είχαν  βρει και οριακή έλλειψη b12 180. για την ηλικία μου έπρεπε να ήταν πολυ πιο πανω.d3 έπερνα κάτι σταγόνες και για την b12 έκανα ενέσεις .μετα απο τρεις μήνες ειχαν ανέβει και οι δυο βιταμίνες αρκετα .ειχα ακούσει ότι  η βιταμίνη d3 θεωρείτε προορμονη .για την έλλειψη της d3 είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ευθυνοταν το ότι δεν με έβλεπε ήλιος καθόλου τώρα όσο μπορώ προσπαθώ μας κάθομαι όσο περισσότερο γίνεται.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom