Νέα

Σκόπια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα iwcg
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 63
  • Εμφανίσεις 28K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

iwcg

Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2006
Μηνύματα
635
Like
15
Πόντοι
6
Επειδή κάποιοι μου το ζήτησαν σας δίνω ότι πληροφορίες έχω από ταξίδι στα Σκόπια (Σεπτ.2005) και Μπίτολα (Δεκ.2005) που είχα πάει για κάποια δουλειά μέσω εταιρείας. Καταρχήν όταν λέμε Μπίτολα εννοούμε το παλιό Μοναστήρι και είναι σχεδόν 10' από τη Φλώρινα και περίπου 180 χλμ από τα Σκόπια με τα οποία είναι σε μόνιμη αντιπαράθεση. Στη Μπίτολα πολλοί έλληνες δραστηριοποιούνται επιχειρηματικά μάλιστα το Μαύροβο ένα από τα καλύτερα και μεγαλύτερα χιονοδρομικά κέντρα της Ευρώπης (δεν το ξέρουν πολλοί αλλά είναι) το έχει αγοράσει όπως και 2-3 ξενοδοχεία ένας Ελληνας που τον φωνάζουν Κρις και ήταν ο βασιλιάς της γαρίδας στην Αυστραλία με πολλά λεφτά. Η πόλη είναι κλασική βαλκάνια με το ποτάμι να τη διασχίζει και δύο κομμάτια το πολύ πλούσιο για μεγάλα στελέχη, ξένους και πλούσιους (συνήθως παράνομου πλουτισμού με ναρκωτικά, πορνεία, κτλ) και το πιο φτωχό για τους εργάτες-υπαλλήλους και φυσικά ανέργους που φτάνουν το 50% καθώς παλιά υπήρχαν εργοστάσια που έκλεισαν. Στην πόλη τώρα αυτό που σας ενδιαφέρει ο αγοραίος έρωτας είναι αρκετά πλουραλιστικός και παίζει μέσω ξενοδοχείων (γύρω στα 30 ευρώ αμοιβή πληροφοριοδότη και 50/ώρα με 200-300 ευρώ όλο το βράδυ) συνήθως τοπικές κοπέλες ή και αλβανίδες (οι αλβανοί ελέγχουν βασικά το θέμα). Εκεί όμως που παίζει πραγματικά καλό παιχνίδι είναι στα πολλά στούντιο μασάζ που με 8 ευρώ την ώρα απολαμβάνεις απίστευτο μασάζ, περιποίηση, κτλ ενώ αν το φτάσεις 15-20 ευρώ στην κοπέλα μεταξύ σας παίζει και το εξτρά...
Στα Σκόπια τα πράγματα είναι πιο συγκρατημένα και ίσως λόγω του ότι θέλουν να δώσουν ευρωπαϊκό προφίλ κάπως φυλάγονται. Παρόλα αυτά τόσο σε ξενοδοχείο (αυτό στην πλατεία κοντά στο Διοικητήριο) βρήκαμε άκρη με το ρεσεψιονίστα με μια πολύ καλή 25χρονη Μολδαβή όσο και σε καφετέρια κοντά στην Ακαδημία με μια σερβιτόρα Σκοπιανή που δήθεν της δώσαμε φιλοδώρημα για να μας πει εμπιστευτικά αν ξέρει καμιά κοπέλα και προθυμοποιήθηκε η ίδια (μια αδύνατη μελαχροινή γύρω στο 1,65-1,67 αλλά καλή στη συμμετοχή χωρίς εξτρέμ καταστάσεις και σύνολο βραδιάς μετά τις 11 που σχόλαγε 80 ευρώ, της έδωσα 100 τελικά). Στα Σκόπια παίζουν επίσης μασατζίδικα (δεν πρόλαβα να πάω εγώ) και κάποια κορίτσια στο δρόμο πίσω από τις σχολές (πήγε άλλος από το εταιρικό γκρουπ και πήρε μια αλβανίδα με 30 ευρώ για 3 ώρες). Τα ξενοδοχεία Α' κατηγορίας σχετικά πολύ καλά, κυρίως με άψογο σερβις σε σημείο βλακείας και κούρασης για τον τουρίστα. ΑΚούσαμε ότι παίζει ραντεβού σε καζίνο και πράγματι ένας από το γκρουπ μας το έκανε. Δεν έχω προσωπική πείρα οπότε απλά το αναφέρω. Ο χρόνος ήταν περιορισμένος 3 μέρες δύο διανυκτερεύσεις και τις δύο φορές με 8ωρα εργασίας, συναντήσεων, επαφών οπότε ίσως δοκιμαστεί καθώς οι εντυπώσεις για την ομορφιά και τη συμμετοχή των γυναικών (δεν βρήκαμε πάνω από 26 ετών να κυκλοφορεί εύκολα στο δρόμο..>!) ήταν καλή ως πολύ καλή...
 

GIAN69

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2006
Μηνύματα
83
Like
2
Πόντοι
0
Συναγωνιστη iwcg να σε ευχαριστησω κατ΄αρχην για τις πληροφορίες σου σχετικά με τα ΒΙΤΟΛΑ , προκειται να παω αυτες τις μέρες για δουλειες και θα ηθελα να μου πεις σε ποια ξενοδοχεία γινεται παιχνίδι π.χ. στο επιναλ παίζει τιποτα γιατι θα μείνω εκεί , πληροφοριοδότη πως θα βρώ , ελπιζω να βοηθήσεις εναν αόματο.....
 

alexmora

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
34
Like
0
Πόντοι
0
οποιος σκεφτεται να παει στα Σκοπια και εχει στο νου του κατι σαν Βουλγαρια Τσεχια η Ουγγαρια...ας το ξεχασει.Εχω ζησει στα Σκοπια 10 χρονια και εχω να πω οτι οι τιμες ειναι παρομοιες με τη Ελλαδα,τα ενχωρια κοριτσια ειναι λιγα,παιζουν μοντελα αλλα ειναι ακριβα...οσο για τις κοπελες πισω απο τα πανεπιστημια ειναι ΤΑ ΜΠΑΖΑ!!!κατι 30αρες και ανώ παντρεμενες με παιδια σε αθλια κατασταση.
Ο λογος που δεν εχουν πολλες ντοπιες κοπελες ειναι οτι η πολη ειναι μικρη και η κουλτουρα του παρομοια με των Σερβων...σκεφτειτε οτι καποτε με το ΝΑΤΟ ειχε 2-3 στριπτιντσαδικα στην πολη και ολες οι κοπελες ηταν Βουλγαρες,Ουκρανεζες και τετοια.
Σημπερασμα....οποιος θελει καλο φαγητο και κρασι ας παει...οποιος θελει αλλα ας πεσει στον Βαρδαρη καλυτερα.
 

serreos

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
παιδιά θέλω πληροφορίες γενικά για γευγελή στα σκοπια όπως μπορεί!!!και ας μην είναι μονο για κοπέλες ας είναι για κανένα καλο φαγητό κανένα bar κτλ
 

xxx

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2005
Μηνύματα
56
Like
0
Πόντοι
0
Στην πόλη τώρα αυτό που σας ενδιαφέρει ο αγοραίος έρωτας είναι αρκετά πλουραλιστικός και παίζει μέσω ξενοδοχείων (γύρω στα 30 ευρώ αμοιβή πληροφοριοδότη και 50/ώρα με 200-300 ευρώ όλο το βράδυ) συνήθως τοπικές κοπέλες ή και αλβανίδες (οι αλβανοί ελέγχουν βασικά το θέμα). Εκεί όμως που παίζει πραγματικά καλό παιχνίδι είναι στα πολλά στούντιο μασάζ που με 8 ευρώ την ώρα απολαμβάνεις απίστευτο μασάζ, περιποίηση, κτλ ενώ αν το φτάσεις 15-20 ευρώ στην κοπέλα μεταξύ σας παίζει και το εξτρά...

Πάω αρκετά χρόνια στο Μοναστήρι ( bitola ) & στο Μαύροβο αλλά ολα αυτά που αναφέρεις δεν τα έχω αντιληφθεί, ούτε εγώ ούτε και οι γνωστοί μου που πηγαίνουν εκεί συχνά για βόλτα ( έχει και καζίνο βλέπετε στο hotel epinal). Και πίστεψέμε την έχουμε ψάξει την δουλειά. Δώσε ποιό συγκεκριμένες πληροφορίες γιατί μου ακούγετε μούφα η ιστορία. Eκεί που έχω περάσει καλά πάντως, είναι στο υπόγειο κλαμπάκι που είναι πιο πάνω απο το ΕPINAL. Μιλάμε για πολύ θυληκό... Κανονικές γκόμενες όμως, οχι βιζιτούδες.
 

jetter21

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2008
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
Εχει κανεις πληροφοριες για το τι παιζει στα Σκοπια? Δεν εχω δει τιποτα και ειναι
γειτονικη πολη....
 

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
14
Πόντοι
4.175
επει το πλειστον αμερικανικες βασεις! :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
 

jetter21

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2008
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
Σιγουρα υπαρχει κινηση στα συνοριακα καζινο στο Γευγελη και ισως Δοιρανη
 

padelis2000

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2006
Μηνύματα
132
Κριτικές
10
Like
33
Πόντοι
11
8α παω ενα ταξιδι στα σκοπια και συγκεκριμενα στην πολη Στιπ.ξερει κανεις καμια πληροφορεια σχετικα με γκομενες,νυχτερινη ζωη και τετοια.ευχαριστω ολους
 

solitonios

Τιμημένος
Εγγρ.
4 Οκτ 2005
Μηνύματα
2.011
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
16
[size=10pt]Το thread συγχωνεύτηκε[/size] ;)  :thumbsup:
 

Επισκέπτης
Και καλα εκανε. :2funny: :2funny:

Χαιρετω τον Καπτεν :thumbsup:
 

Zaharias

Μέλος
Εγγρ.
22 Σεπ 2006
Μηνύματα
100
Like
0
Πόντοι
1
εχει παει κανεις σκοπια με αμαξι?
δεν εννοω στο καζινο αλλα στην πολη skopje.
ειναι ασφαλες?
 

blackbird

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
369
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
ελπιζω να σε βοηθησα με το video :2funny: :2funny:
 

Zaharias

Μέλος
Εγγρ.
22 Σεπ 2006
Μηνύματα
100
Like
0
Πόντοι
1
Σωστος....
αλλα θελω κατι ακομη για να πειστω.
πραγματικα τωρα αν εχει παει καποιος ας με ενημερωσει
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Έχω πάει εγώ

Πηγαίνω από το 2002

Σκατά πόλη, δε γουστάρουν έλληνες. Δε θα πήγαινα.
 

Zaharias

Μέλος
Εγγρ.
22 Σεπ 2006
Μηνύματα
100
Like
0
Πόντοι
1
θα παμε για ενα μουσικο event ,αυτο που φοβαμαι ειναι αν ειναι ασφαλες να αφησουμε το αμαξι σε δημοσιο χωρο ή εστω σε ιδιωτικο παρκινγκ.
ειναι σχετικα καινουριο το αυτοκινητο κι εχω καποιοες φοβιες
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
θα παμε για ενα μουσικο event ,αυτο που φοβαμαι ειναι αν ειναι ασφαλες να αφησουμε το αμαξι σε δημοσιο χωρο ή εστω σε ιδιωτικο παρκινγκ.
ειναι σχετικα καινουριο το αυτοκινητο κι εχω καποιοες φοβιες

πρόβλημα

Καλύτερα σε κλειστό χώρο και σκεπασμένο

Η κατάσταση δεν είναι καλή για τις ελληνικές πινακίδες
 

pipinolatris12

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Δεκ 2006
Μηνύματα
549
Κριτικές
17
Like
12
Πόντοι
1.997
Φίλε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Πάω εδω και 10 χρόνια με το αυτοκίνητο μου και μένω και για μεγάλα χρονικά διαστήματα.
Έχουν πολύ καλή κουζίνα και οι ανθρωποι είναι πολύ ευγενικοί.
Προσοχή μόνο στις αλβανογειτονιές.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom