Νέα

καταργηση θερινης ωρας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sex volcano
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 31
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

πρεπει να καταργηθει η θερινη ωρα?

  • να παραμεινει

    Ψήφοι: 22 48,9%
  • να καταργηθει

    Ψήφοι: 23 51,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    45

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.543
Κριτικές
178
Like
38.959
Πόντοι
21.896

το ευρωπαικο κοινοβουλιο ψηφισε παλι οπως βολευει τις βορεις χωρες δλδ καταργηση θερινης ωρας απο το 2021  στη εε ομως καθε χωρα εχει το δικαιωμα να αποφασισει το κοινοβουλιο της για την τηρησει η οχι τη ευρωπ αποφασεως

ειμαι απολυτα κατα διοτι ετσι τον ιουλιο και ιουνιου θα ξημερωνει χαραζει 0400 το πρωικαι θα νυχτωνει 20΄00
δλδ πιο λιγη νυχτα για κλαμπινγκ και σαν τουριστικη χωρα θα χανουμε εισοδημα αλλα και το κλοκαιρι αφου θα νυχτωνει πιο νωρις σημαινει οτι το πογευμα θα αδειαζουν οι παραλιες πιο νωρις αρα θα χανουμε εισοδημα σαν ακρως τουριστικη χωρα

επισης πολλοι απο εμας παμε απογευμα για μπανιο λογω δουλειας οποτε μας συμφερει που νυχτωνει πιο αργα δλδλ εννια και οχι οχτω


επισης σα γεωργικη χωρα εχουμε εργασιες γερωργικες που κανουμε στα χωριαφια και θελουμε μεγαλη μερα για να εχουμε φως ειδαλλως πρεπει να ξυπναμε 04΄00 για να κερδισουμε το φως της ημερας δλδλ να ξυπναμε  απο τα αγρια χαραματα

ελεος

μην βρεθει καμια μαλακισμενη κυβερνηση και ψηφισει να ακολουθησουμε αυτη την αποφαση

το θεμα ειναι οικονομικο και κοινωνικο
 

Νίο

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.250
Κριτικές
6
Like
10.233
Πόντοι
2.736
καταργηση θερινης ωρας
:cool2:
 

Συνημμένα

  • αρχείο λήψης (4).jpg
    αρχείο λήψης (4).jpg
    10,9 KB · Εμφανίσεις: 8

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
757
Πόντοι
146

το ευρωπαικο κοινοβουλιο ψηφισε παλι οπως βολευει τις βορεις χωρες δλδ καταργηση θερινης ωρας απο το 2021  στη εε ομως καθε χωρα εχει το δικαιωμα να αποφασισει το κοινοβουλιο της για την τηρησει η οχι τη ευρωπ αποφασεως

ειμαι απολυτα κατα διοτι ετσι τον ιουλιο και ιουνιου θα ξημερωνει χαραζει 0400 το πρωικαι θα νυχτωνει 20΄00
δλδ πιο λιγη νυχτα για κλαμπινγκ και σαν τουριστικη χωρα θα χανουμε εισοδημα αλλα και το κλοκαιρι αφου θα νυχτωνει πιο νωρις σημαινει οτι το πογευμα θα αδειαζουν οι παραλιες πιο νωρις αρα θα χανουμε εισοδημα σαν ακρως τουριστικη χωρα

επισης πολλοι απο εμας παμε απογευμα για μπανιο λογω δουλειας οποτε μας συμφερει που νυχτωνει πιο αργα δλδλ εννια και οχι οχτω


επισης σα γεωργικη χωρα εχουμε εργασιες γερωργικες που κανουμε στα χωριαφια και θελουμε μεγαλη μερα για να εχουμε φως ειδαλλως πρεπει να ξυπναμε 04΄00 για να κερδισουμε το φως της ημερας δλδλ να ξυπναμε  απο τα αγρια χαραματα

ελεος

μην βρεθει καμια μαλακισμενη κυβερνηση και ψηφισει να ακολουθησουμε αυτη την αποφαση

το θεμα ειναι οικονομικο και κοινωνικο
Τύπε τις αγροτικές εργασίες δεν τις κάνεις το καλοκαίρι  με το τι ώρα είναι αλλά πόση θερμοκρασία έχει.Πχ δουλειά σε χωράφι απο τις 0600 που χαράζει μέχρι τις 10:00 και μετά πάλι απόγευμα 16:00 με 20:00 .Μεσημεριάτικα δεν μπορείς να δουλέψεις  με τόση ζέστη που έχει.
 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
15
Like
354
Πόντοι
326
Ηξεις αφίξεις στην ΕΕ
 
OP
OP
sex volcano

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.543
Κριτικές
178
Like
38.959
Πόντοι
21.896
Τύπε τις αγροτικές εργασίες δεν τις κάνεις το καλοκαίρι  με το τι ώρα είναι αλλά πόση θερμοκρασία έχει.Πχ δουλειά σε χωράφι απο τις 0600 που χαράζει μέχρι τις 10:00 και μετά πάλι απόγευμα 16:00 με 20:00 .Μεσημεριάτικα δεν μπορείς να δουλέψεις  με τόση ζέστη που έχει.
ara θελω μεγαλυτερη μερα κατα το απογευμα διοτι διαφορετικα θα πρεπει να ξυπναμε 3 και μιση ελεος
 

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.673
Πόντοι
456
Εγώ είμαι της γνώμης να μην καταργηθεί η αλλαγή ώρας τις τελευταίες Κυριακές του Μαρτίου και του Οκτωβρίου αντίστοιχα, αλλά εφόσον αλλάζει το σύστημα και κάθε χώρα θα υιοθετήσει μια ώρα για όλο το χρόνο, δε νομίζω να κάνουμε την μαλακια να κρατήσουμε την χειμερινή ώρα, η Ελλάδα να κρατήσει την θερινή όλο τον χρόνο.
 

teleutaios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2005
Μηνύματα
88
Κριτικές
9
Like
256
Πόντοι
280
Συμφωνώ με τον από πάνω. Το καλύτερο σύστημα για την Ελλάδα είναι αυτό που ισχύει σήμερα, δηλαδή θερινή ώρα το καλοκαίρι και χειμερινή το χειμώνα.
Πραγματικά, δε μπορώ να καταλάβω τη πρεμουρα έχει πιάσει κάποιους Ευρωπαίους με αυτό το θέμα και γιατί φαγωθηκαν να ασχολούνται συνέχεια με αυτό ενώ υπάρχουν άλλα σοβαρότερα θέματα.

Πάντως η Ελλάδα θα πρέπει να παλέψει να διατηρηθεί η αλλαγή της ώρας δύο φορές το χρόνο. Αν οι χαρτογιακαδες των Βρυξελλών επιμένουν σε αυτό που προτείνουν, το αμέσως προτιμότερο είναι η μόνιμη θερινή ώρα όλο το χρόνο.
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Εγώ είμαι της γνώμης να μην καταργηθεί η αλλαγή ώρας τις τελευταίες Κυριακές του Μαρτίου και του Οκτωβρίου αντίστοιχα, αλλά εφόσον αλλάζει το σύστημα και κάθε χώρα θα υιοθετήσει μια ώρα για όλο το χρόνο, δε νομίζω να κάνουμε την μαλακια να κρατήσουμε την χειμερινή ώρα, η Ελλάδα να κρατήσει την θερινή όλο τον χρόνο.
αν η ελλαδα κρατησει τη θερινη ωρα +3 το χειμωνα στη δυτικη ελλαδα και στα νησια του ιονιου θα ξημερωνει μετα τις 9 πμ ενώ τωρα ξημερωνει στις 8 με τη χειμερινη.
εγω προτιμω την αλλαγη της ωρας όπως ισχυει εως τωρα.
 

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.673
Πόντοι
456
αν η ελλαδα κρατησει τη θερινη ωρα +3 το χειμωνα στη δυτικη ελλαδα και στα νησια του ιονιου θα ξημερωνει μετα τις 9 πμ ενώ τωρα ξημερωνει στις 8 με τη χειμερινη.
εγω προτιμω την αλλαγη της ωρας όπως ισχυει εως τωρα.
Για αυτό γενικά είναι λάθος η κατάργηση της αλλαγής ώρας, τουλάχιστον για την Ελλάδα νομίζω.
 

imperialdemon1821

Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2005
Μηνύματα
360
Like
53
Πόντοι
1
να εχουμε την θερινη ωρα ολο τον χρονο ειναι μακραν η καλυτερη επιλογη.
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Συμφωνώ με τον από πάνω. Το καλύτερο σύστημα για την Ελλάδα είναι αυτό που ισχύει σήμερα, δηλαδή θερινή ώρα το καλοκαίρι και χειμερινή το χειμώνα.
Πραγματικά, δε μπορώ να καταλάβω τη πρεμουρα έχει πιάσει κάποιους Ευρωπαίους με αυτό το θέμα και γιατί φαγωθηκαν να ασχολούνται συνέχεια με αυτό ενώ υπάρχουν άλλα σοβαρότερα θέματα.

Πάντως η Ελλάδα θα πρέπει να παλέψει να διατηρηθεί η αλλαγή της ώρας δύο φορές το χρόνο. Αν οι χαρτογιακαδες των Βρυξελλών επιμένουν σε αυτό που προτείνουν, το αμέσως προτιμότερο είναι η μόνιμη θερινή ώρα όλο το χρόνο.
δεν μας βολευει τυπε και γεωγραφικα π.χ η θερινη +3 βολευει τα νησια του αιγαιου και μεχρι την αττικη αλλα από την αττικη και δυτικοτερα βολευει η χειμερινη καλυτερα.
 

on92

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2011
Μηνύματα
1.529
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
Εγώ είμαι της γνώμης να μην καταργηθεί η αλλαγή ώρας τις τελευταίες Κυριακές του Μαρτίου και του Οκτωβρίου αντίστοιχα, αλλά εφόσον αλλάζει το σύστημα και κάθε χώρα θα υιοθετήσει μια ώρα για όλο το χρόνο, δε νομίζω να κάνουμε την μαλακια να κρατήσουμε την χειμερινή ώρα, η Ελλάδα να κρατήσει την θερινή όλο τον χρόνο.

Το λογικο ειναι να κρατησουμε τη θερινη ωρα,αλλα στην Ελλαδα κανουμε πολλες μαλακιες  :S
 

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.673
Πόντοι
456
Το θέμα είναι ποιος θα αποφασίσει για κάθε χώρα, σε ποιο επίπεδο θα παρθεί η απόφαση; Θα γίνει κάποιου είδους ψηφοφορία σε επίπεδο κομμάτων ή κάποιο ενδεχόμενο δημοψήφισμα; Δεν έχω ακούσει και διαβάσει κάτι πιο συγκεκριμένο για την Ελλάδα.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.266
Κριτικές
15
Like
5.730
Πόντοι
1.496
Εγω θελω  να παραμεινει ως εχει. Να αλλαζει η ωρα. Αλλα στη ψηφοφορια που εγινε πανευρωπαικα, οι Ευρωπαιοι ψηφισαν συντριπτικα υπερ του να μενει σταθερη η ωρα. Και ολο αυτο το ξεκινησαν οι ελιτ της Ε.Ε. που κανουν κουμαντο, αφουγκραζομενοι υποτιθεται τη διαμαρτυρια και τα παραπονα  των Ευρωπαιων πολιτων που δεν ηθελαν  αλλο να αλλαζει η ωρα γιατι λεει ειναι απανθρωπο, διαταρασεται η ισορροπια του ανθρωπινου οργανισμου και δε μπορουν. Πολυ ευαισθητοι δεν εγιναν οι Ευρωπαιοι;
 

COCK

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
145
Like
112
Πόντοι
1
Το θεμα εχει ως εξης.
Περσι τον Ιουνιο η ΕΕ εθεσε σε ψηφοφορια απο τους λαους των 27 χωρων να ψηφισουν αν προτιμουν την αλλαγη της ωρας σε θερινη οπως ισχυει μεχρι τωρα η να παραμεινει σταθερη(να μην αλλαζει),
Οι περισσοτεροι και κυριως οι βορειοι λαοι ψηφησαν να καταργηθει το μετρο της αλλαγης.
Η αποφαση του ευροκοινοβουλιου ειναι οτι σταματαει απο το 2021 η αλλαγη της ωρας σε θερινη και η καθε χωρα θα πρεπει να διαλεξει μεχρι το 2020 (Απριλιο) αν θα επιλεξει σαν μονιμη ωρα την θερινη ή την χειμερινη.
Το προβλημα με την Θερινη ωρα το χειμωνα ειναι οτι θα ξημερωνει 1 ωρα αργοτερα με οτι αυτο συνεπαγεται για την καθημερινοτητα του καθενος μας.
 

nukteros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.218
Κριτικές
8
Like
1.887
Πόντοι
266
Μάλλον κατάργηση χειμερινής ώρας θα υπάρξει και όχι καλοκαιρινής
 

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
636
Κριτικές
1
Like
264
Πόντοι
26
η αλλαγή της ώρας δημιουργήθηκε με το σκεπτικό και με βασικό στόχο την εξοικονόμηση ενέργειας κυρίως τους χειμερινούς μήνες. Πολλές μελέτες όμως έδειξαν ότι το μέτρο δεν οδηγεί στην εξοικονόμηση ενέργειας και άρα δεν έχει ουσία.
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.785
Like
4.375
Πόντοι
506
Το θεμα εχει ως εξης.
Περσι τον Ιουνιο η ΕΕ εθεσε σε ψηφοφορια απο τους λαους των 27 χωρων να ψηφισουν αν προτιμουν την αλλαγη της ωρας σε θερινη οπως ισχυει μεχρι τωρα η να παραμεινει σταθερη(να μην αλλαζει),
Οι περισσοτεροι και κυριως οι βορειοι λαοι ψηφησαν να καταργηθει το μετρο της αλλαγης.
Η αποφαση του ευροκοινοβουλιου ειναι οτι σταματαει απο το 2021 η αλλαγη της ωρας σε θερινη και η καθε χωρα θα πρεπει να διαλεξει μεχρι το 2020 (Απριλιο) αν θα επιλεξει σαν μονιμη ωρα την θερινη ή την χειμερινη.
Το προβλημα με την Θερινη ωρα το χειμωνα ειναι οτι θα ξημερωνει 1 ωρα αργοτερα με οτι αυτο συνεπαγεται για την καθημερινοτητα του καθενος μας.
Μάλιστα...
Έθεσε ένα θέμα από τα χιλιάδες που απασχολούν τους Ευρωπαίους σε μια online ψηφοφορία που σχεδόν δεν αναφέρθηκε πουθενά αλλά για τα υπόλοιπα θέματα δεν είδα κάποια ψηφοφορία έστω και διαδυκτιακα!!!
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.785
Like
4.375
Πόντοι
506
η αλλαγή της ώρας δημιουργήθηκε με το σκεπτικό και με βασικό στόχο την εξοικονόμηση ενέργειας κυρίως τους χειμερινούς μήνες. Πολλές μελέτες όμως έδειξαν ότι το μέτρο δεν οδηγεί στην εξοικονόμηση ενέργειας και άρα δεν έχει ουσία.
Για ποιον ακριβώς λόγο δεν έχει ουσία το μέτρο?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom