Νέα

Fortnite, απλά παιχνίδι ή εθισμός;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Manolis6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 19
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Manolis6969

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2018
Μηνύματα
328
Like
63
Πόντοι
1
Ρε μάγκες, έχω κολλητό που κινδυνεύει να χωρίσει και να χάσει τη δουλειά του απ το παιχνίδι. Εχετε παρόμοιες ιστορίες;  :think:
 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Ρε μάγκες, έχω κολλητό που κινδυνεύει να χωρίσει και να χάσει τη δουλειά του απ το παιχνίδι. Εχετε παρόμοιες ιστορίες;  :think:

Τη γυναικα το καταλαβαινω αλλα τη δουλεια πως να τη χασει; Αργαει να παει πχ επειδη παιζει ολο το βραδυ fortnite ?
 
OP
OP
M

Manolis6969

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2018
Μηνύματα
328
Like
63
Πόντοι
1
Τη γυναικα το καταλαβαινω αλλα τη δουλεια πως να τη χασει; Αργαει να παει πχ επειδη παιζει ολο το βραδυ fortnite ?

Σωστά, πριν λίγες μέρες άργησε 40 λεπτά, του πατήσανε χοντρά γκάζια στη δουλεια. Ξενυχτάει ώρες ατέλειωτες και το πρωι είναι χώμα.
 

v@rv@tarxidos

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2017
Μηνύματα
348
Κριτικές
1
Like
33
Πόντοι
1
τύπε αν ο φίλος σου είναι 15 χρονών τότε οκ...λογικό.
Αν είναι μεγαλύτερος, καλά να πάθει.
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.801
Κριτικές
20
Like
12.581
Πόντοι
4.546
Ρε μάγκες, έχω κολλητό που κινδυνεύει να χωρίσει και να χάσει τη δουλειά του απ το παιχνίδι. Εχετε παρόμοιες ιστορίες;  :think:

ΜΗΝ το ψάχνεις τύπε!
Είναι παγκόσμιο φαινόμενο πλέον ο "εθισμός" στο διαδίκτυο και στα ηλεκτρονικά παιχνίδια..!
Δυστυχώς οι έρευνες είναι αποκαρδιωτικές!
Όσον αφορά τον κολλητό σου.. όσο είναι νωρίς ακόμα θα ήτο προτιμότερο να απευθυνθεί κάποιος από "εσάς" που ενδιαφέρεστε για το άτομό του σε κάποιον αρμόδιο φορέα για παροχή βοήθειας από εξειδικευμένα άτομα.

 

skieros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.097
Κριτικές
26
Like
1.231
Πόντοι
976
Όσοι έχουμε ασχοληθεί σκληροπυρηνικά με τα διαδικτυακά παιχνίδια , με τα λεγόμενα competitive , το λέμε το κάψιμο. Εμένα μου συνέβη στα φοιτητικά μου χρόνια. Με την παρέα μου λέγαμε "παμε για κάψιμο". Στα ιντερνετ καφέ υπήρχαν οι προσφορές με όνομα lan party. Έδινες 3 € για κάψιμο από τις 12 το βράδυ ως τις 6 το πρωί. Το κάναμε ΚΑΘΕ βραδυ. Έδινες 5 € για κάψιμο από 12 το βράδυ ως 12 το πρωί. Το κάναμε και αυτό.

Εμείς καιγόμασταν τότε με το world of warcraft και το dota. Μετά ήρθε το Leagueof Legends.
Όταν μπεις σε αυτή τη φάση , πραγματικά το μόνο που θέλεις είναι να καείς. Δεν ψάχνεσαι ούτε για άλλες δραστηριότητες , ούτε ακόμα και για μουνί.

Απλά το κόβεις μαχαίρι μια μέρα και τέλος. Προσωπικά πλέον δεν με γεμίζει να παίξω κανένα ηλεκτρονικό παιχνίδι.
 

Titlover69

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2017
Μηνύματα
721
Κριτικές
13
Like
1.244
Πόντοι
1.076
Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πως άτομα 30ετών+ μπορούν να καούν από βιντεοπαιχνίδια ..
Ίσως έχουν άλλα σημαντικά οικογενειακά - εργασιακά προβλήματα και αυτό αποτελεί μία πρόσκαιρη έξοδος διαφυγής από την καθημερινότητα τους

 

Καστράτο

Μέγας
Εγγρ.
17 Αυγ 2018
Μηνύματα
3.896
Κριτικές
1
Like
11.894
Πόντοι
3.506
Εθισμός είναι η εξάρτηση από μια συνήθεια. Προκαλείται από κάπνισμα, ναρκωτικά, αλκοόλ, τζόγος, διαδίκτυο κλπ. Υπάρχουν πολλά στάδια εθισμού. Ο εθισμός καθώς εξελίσσεται γίνεται τρόπος ζωής. Δισεκατομμύρια άνθρωποι ζουν παγιδευμένοι σε κάποιον από τους πολλούς εθισμούς.

Στην ουσία σήμερα αντιμετωπίζεται ως εθισμός σχεδόν κάθε συνήθεια που ακολουθείται εκτός μέτρου από ένα άτομο το οποίο γνωρίζει ότι δυσκολεύεται ή αδυνατεί να την κατευνάσει και πολύ περισσότερο να της δώσει ένα τέλος.

Η εξάρτηση υποδηλώνεται από την παρουσία τριών τουλάχιστον από τα παρακάτω συμπτώματα:

Έντονη επιθυμία χρήσης της ουσίας
Ανάπτυξη ανοχής στη χρήση της ουσίας
Παρουσία στερητικού συνδρόμου με τη μείωση ή τη διακοπή της χρήσης της ουσίας
Ανάλωση σημαντικού χρόνου γύρω από τη συμπεριφορά χρήσης
Εγκατάλειψη σημαντικών δραστηριοτήτων κοινωνικών, επαγγελματικών ή ψυχαγωγικών, λόγω της χρήσης.
Εμμονή στη χρήση της ουσίας, παρά το γεγονός ότι προκαλεί στο χρήστη σoβαρά σωματικά ή ψυχολογικά προβλήματα και δυσλειτουργίες σε κύριους τομείς της ζωής του. Ο εθισμένος συνεχίζει τη χρήση των ουσιών ή την καταναγκαστική συμπεριφορά, παρόλα τα επιβλαβή επακόλουθα και προσπαθεί να αποφεύγει συστηματικά την υπευθυνότητα και την πραγματικότητα, ενώ τείνει να απομονώνει τον εαυτό του από τους άλλους λόγω της ενοχής και του πόνου.


 

Souker

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2018
Μηνύματα
2.932
Like
103
Πόντοι
16
οσοι  εχουν καταθλιπτικο υποβαθρο ... μπλεκουν σε αυτες  τις  μαλακιες ...
βγειτε εξω  ρε ζωα... να βγαλετε κανα  φραγκο και να ξεκωλιασετε κανα  μουνι ...
 

gravatakias

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2017
Μηνύματα
1.254
Like
809
Πόντοι
96
Τύποι, σαν το "Doyble Dragon" είναι?
 

Karabalikas

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2016
Μηνύματα
65
Like
71
Πόντοι
0
οσοι  εχουν καταθλιπτικο υποβαθρο ... μπλεκουν σε αυτες  τις  μαλακιες ...
βγειτε εξω  ρε ζωα... να βγαλετε κανα  φραγκο και να ξεκωλιασετε κανα  μουνι ...

Αν σου πω τώρα ότι γνωρίζω προσωπικά δύο παιδιά που μέσω World of Warcraft και φράγκα (πουλώντας συστηματικά gold) αλλά και μουνί έβγαλαν με τον ένα μάλιστα να είναι παντρεμένος με τρία παιδιά πλέον και τον άλλο να συζεί εδώ και μερικά χρόνια και να παίζουν ακόμα παρέα, τι θα πεις; Death Knight + Druid για μια ευτυχισμένη οικογένεια! Σπάνιο μεν αλλά μπορεί να συμβεί.
 

Sailock

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
451
Κριτικές
9
Like
309
Πόντοι
281
Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πως άτομα 30ετών+ μπορούν να καούν από βιντεοπαιχνίδια ..
Ίσως έχουν άλλα σημαντικά οικογενειακά - εργασιακά προβλήματα και αυτό αποτελεί μία πρόσκαιρη έξοδος διαφυγής από την καθημερινότητα τους

σκέψου εργάσιμη εβδομάδα 60-70 ωρών ( πενθήμερο ) με 1000€ μεικτά.  Ούτε όρεξη υπάρχει για οτιδήποτε άλλο, ούτε και λεφτά. Εγώ πέρασα αυτή τη φάση τα πρώτα 2 χρόνια που ξεκίνησα να εργάζομαι.
 

giovanni845

Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2010
Μηνύματα
652
Like
247
Πόντοι
26
Λοιπόν είμαι 35 και μεγάλωσα στην αρχή της ανόδου των pc και των παιχνιδιών με ιστορικά και κλάσσικά games. Οπότε μπορείς να πεις ότι συνήθισα σε αυτά απο νωρίς. Έπαιζα αρκετά αλλά είχα και κοινωνική ζωή και γκόμενες και απόλα τίποτα δεν έλειπε. Ακόμη και τώρα παίζω παιχνίδια που έχουν ενδιαφέρον story. Πολλές φορές ξεπερνούν σε plot και ταινίες. Τι θα πει καίγομαι? Ναι συμφωνώ όταν οτιδήποτε σου τρώει χρόνο με αρνητικό πρόσημο απο βασικά πράγματα της ζωής είναι εθισμός αλλά το gaming εν έτει 2019 είναι και επίσημα μια μορφή διασκέδασης για όλες τις ηλικίες. Το να έχεις αρνητική άποψη (ότι έχει ψυχολογικά κτλ κτλ) επειδή κάποιος παίζει παιχνίδια στο pc επειδή είναι 30 και άνω είναι λογική έλληνα περασμένων δεκαετιών.Να σημειώσω ότι μισώ τα διαδιαδικτυακά παιχνίδια WoW, Fortnite και τα συναφή. Παίζω μόνο single player που έχουν story και μπορείς να τα σταματάς όποτε θες. Συζώ και είμαι μια χαρά δεν έχω κανένα θέμα και τις βόλτες μου κάνω και τα ταξίδια και γενικά δε λείπει κάτι. Ισορροπία θέλουν όλα.
 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.035
Κριτικές
57
Like
6.406
Πόντοι
3.636
Το fortnight  είναι κάψιμο , προσωπικά έχει τύχει να παιζο 12 ώρες συνεχόμενα
 

JohnParthenos

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2019
Μηνύματα
35
Like
2
Πόντοι
0
Πολλοί τα κλείσουν τα 12ωρα..Μπορεί εύκολα να γίνει εθισμός, όπως τα περισσότερα παιχνίδια αν όχι όλα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom