Νέα

Εγκατάσταση m2 ssd σκληρός σε win 7 64 bit

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα baklavatzioglou
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 21
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

baklavatzioglou

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
530
Like
51
Πόντοι
6
παιδα έχω πάρει έναν σκληρό m2 ssd samsoung 970 h μιτρικη είναι μια asous που τις έκανα και up date  το  bios
και πάω να βάλω win7 64 bit την profesional έκδοση ( έχω δικιμασει και άλλες εκδόσεις ) και δεν τον βλέπουν για να γίνει η εγκατασασει .ενώ στο bios φενετε .έχω απομονώσει τα αρχεία μέσα από τον φάκελό win->system32->driver κάτι αρχεία sys που είναι από τον samsoung 970 m2  κλπ τα βάζω σε ένα cd και όταν μου ζιταει να φορτώσω πρόγραμμα drivers για να αναγνωρίσει τον σκληρό ..δεν τα βλέπει τα αρχεία . παιδεύομαι εδώ και μέρες και δεν μπορώ να βγάλω άκρη .παρεπιτοντος στα win 10 δεν έχω τετιο θέμα τον βλέπουν τον σκληρό .αλλά δεν τα θέλω τα 10 αριά με τίποτα .κάποια λύση ρε παιδιά ?
:huh: :helpplea: :think: :kneel: :think:
 

assosi

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
153
Κριτικές
1
Like
18
Πόντοι
1
παιδα έχω πάρει έναν σκληρό m2 ssd samsoung 970 h μιτρικη είναι μια asous που τις έκανα και up date  το  bios
και πάω να βάλω win7 64 bit την profesional έκδοση ( έχω δικιμασει και άλλες εκδόσεις ) και δεν τον βλέπουν για να γίνει η εγκατασασει .ενώ στο bios φενετε .έχω απομονώσει τα αρχεία μέσα από τον φάκελό win->system32->driver κάτι αρχεία sys που είναι από τον samsoung 970 m2  κλπ τα βάζω σε ένα cd και όταν μου ζιταει να φορτώσω πρόγραμμα drivers για να αναγνωρίσει τον σκληρό ..δεν τα βλέπει τα αρχεία . παιδεύομαι εδώ και μέρες και δεν μπορώ να βγάλω άκρη .παρεπιτοντος στα win 10 δεν έχω τετιο θέμα τον βλέπουν τον σκληρό .αλλά δεν τα θέλω τα 10 αριά με τίποτα .κάποια λύση ρε παιδιά ?
:huh: :helpplea: :think: :kneel: :think:
εχεις δοκιμασει με καρτα ?
δες αυτη την λυση
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
η μητρική σου είναι καινούργια?
 
OP
OP
baklavatzioglou

baklavatzioglou

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
530
Like
51
Πόντοι
6
ναι η μιτρικη είναι καινούργια  μόνο η καινούργιες μητρικές έχουν slot για  m2
φιλε assosi  για ποιον λόγο να το πάρω αυτό που λες ? αφού η μιτρικη μου ετσει και αλλιώς έχει θήρες για m2
άσε που και να ήθελα δεν έχω χώρο να κουμπώσω τον ανταπτορα που λες γιατί η μιτρικη είναι μικρο μεγεθους και η κάρτα γραφικών που έχω είναι τεράστια το πρόβλημα είναι ότι τα win 7 δεν αναγνωρίζουν τον m2
 

kolompourdas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.488
Like
2.792
Πόντοι
456
Ο ssd είναι καινούριος τελείως; Του κουτιού; Ή πρόλαβες να περάσεις τίποτα πάνω;
 
OP
OP
baklavatzioglou

baklavatzioglou

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
530
Like
51
Πόντοι
6
πέρασα τα win 10 αλλά τώρα τον έχω κάνει διαμόρφωση οπότε πάλι αδιος είναι .τον έχω βάλει σαν αποθικευτικο μέσο και του έκανα διαμόρφωση.και πάντα μιλάω για m2 ssd οχι έναν απλό ssd εκεί δεν έχω θέματα τετια .
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
υπάρχει διαδικασία εδώ για να κάνεις εγκατάσταση αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να μπεις στη φασαρία,ίσως στο τέλος να έχεις άλλα θέματα μιας και οι καινούργιες motherboards έχουν πολλές ασυμβατότητες με τα win7.
Σαν μέγας fan των win7 (xp και 98' παλιότερα) αντιμετώπισα πρόσφατα πρόβλημα σε αναγκαστικό upgrade ( asus z370 prime-p με i5 8600), αφού κατάφερα να bootάρω το pc τελικά δεν αναγνώριζε καμία usb θύρα. Πέρασα σε win10, για το οποίο τελικά δεν μετάνιωσα.   
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.736
Κριτικές
6
Like
3.390
Πόντοι
736
Νομίζω οτι σχετικά συντομα θα λήξουν και τα windows 7 (καπου μέσα στο 2020 αν θυμάμαι καλα ;)οπότε τα 10άρια μάλλον θα είναι μονόδρομος στο μέλλον.
 

kolompourdas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.488
Like
2.792
Πόντοι
456
πέρασα τα win 10 αλλά τώρα τον έχω κάνει διαμόρφωση οπότε πάλι αδιος είναι .τον έχω βάλει σαν αποθικευτικο μέσο και του έκανα διαμόρφωση.και πάντα μιλάω για m2 ssd οχι έναν απλό ssd εκεί δεν έχω θέματα τετια .
Το ρώτησα για να αποκλείσω την περίπτωση να έχεις κάνει μαλακία με το filesystem.
Εφόσον λες ότι με απλό ssd δεν έχεις θέμα, σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι στη συμβατότητα των windows 7 με τον m2 ssd. Ψάξε αν υπάρχουν drivers για τα 7, αλλιώς τα 10 είναι μονόδρομος.
Και κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβετε ότι το υλικό εξελίσσεται και μαζί του εξελίσσεται και το λογισμικό. Δε μπορεί να θέλετε καινούριες τεχνολογίες στο υλικό και να ζητάτε παράλληλα παλιό λογισμικό.
 

nakayama

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2010
Μηνύματα
406
Like
70
Πόντοι
1
OP
OP
baklavatzioglou

baklavatzioglou

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
530
Like
51
Πόντοι
6
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά  αλλά ακόμα δεν βρικα άκρη δεν μπορώ να βρω καθαρή εγκαταστασει τον drivers ( αρχεία sys κλπ ) είναι 5 αρχιακια .το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι δεν καταλαβαίνω αγγλικά και η μετάφραση τα βγάζει άλλα ντι άλλον ειδικά αυτό το λινκ που μου έδωσες nakayma είναι τελιος ακαταλαβίστικο .εδώ πάω σε τεχνοικο και δεν αναλαμβάνει κανείς να παιδευτεί είδα ενα βιντεο τουτολριαλ που έδειχνε περίπου αλλά τα κάποια αρχια πλέον δεν υπάρχουν και κάποιος μού είπε και κάτι άλλο ότι τα win 7 δεν αναγνωρίζουν πάνω απο 1600
Read Speed o m2 που έχω τρέχει με 3400 MB/s  δεν ξέρω το κατά πόσο αληθεύει αυτό.παιδιά δεν θέλω να βάλω τα 10 αρια σέρνετε το pc  .
 

nakayama

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2010
Μηνύματα
406
Like
70
Πόντοι
1
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά  αλλά ακόμα δεν βρικα άκρη δεν μπορώ να βρω καθαρή εγκαταστασει τον drivers ( αρχεία sys κλπ ) είναι 5 αρχιακια .το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι δεν καταλαβαίνω αγγλικά και η μετάφραση τα βγάζει άλλα ντι άλλον ειδικά αυτό το λινκ που μου έδωσες nakayma είναι τελιος ακαταλαβίστικο .εδώ πάω σε τεχνοικο και δεν αναλαμβάνει κανείς να παιδευτεί είδα ενα βιντεο τουτολριαλ που έδειχνε περίπου αλλά τα κάποια αρχια πλέον δεν υπάρχουν και κάποιος μού είπε και κάτι άλλο ότι τα win 7 δεν αναγνωρίζουν πάνω απο 1600
Read Speed o m2 που έχω τρέχει με 3400 MB/s  δεν ξέρω το κατά πόσο αληθεύει αυτό.παιδιά δεν θέλω να βάλω τα 10 αρια σέρνετε το pc  .
Οι διαδικασίες λειτουργούν 100%

Windows 7 Starter 32
Windows 7 Home Basic 32
Windows 7 Home Premium 32
Windows 7 Professional 32
Windows 7 Ultimate 32
Windows 7 Home Basic 64
Windows 7 Home Premium 64
Windows 7 Professional 64
Windows 7 Ultimate 64

Το ηθικό δίδαγμα είναι ότι μπορείς να κάνεις compile τον πυρήνα των Windows.
Άμα δεν μπορείς να εκτελέσεις τις διαδικασίες μην τρελαίνεσαι.
Βάλε τα γοιντος δαικα
 

nakayama

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2010
Μηνύματα
406
Like
70
Πόντοι
1
Εάν δεν θέλεις να βάλεις τα γοιντος δαικα
Μπορείς να βρεις μια αγγελία από καθηγητές αγγλικών
(ναι εκτός από πουτάνες υπάρχουν στο διαδίκτυο)
Εκτύπωσε το δύσκολο κείμενο που σου έδωσα στα αγγλικά.
Πες σε ένα καθηγητή να στο μεταφράσει επί τόπου. (10-15 Ευρώ)
Κράτα τις εντολές χωρίς κενά αυτούσιες
Είμαι σίγουρος ότι θα το καταλάβεις σε χρόνο dt.

 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
τύπε έχω μια ιδέα
αν έχεις έναν κλασικό ssd δοκίμασε το εξής:
βάλτον πάνω στο pc και κάνε εγκατάσταση τα win7
κάνε εγκατάσταση τα patches KB2990941 και KB3087873
κάνε εγκατάσταση το πρόγραμμα  Samsung Data Migration software.
Σβήσε και βάλε τον καινούργιο ssd στη Μ2 slot, μπουτάρισε απο τον παλιό ssd και με το πρόγραμμα της samsung κάνε clone disk στον καινούργιο ssd.
Αφαίρεσε τον παλιό ssd και δες αν bootάρει
Δεν είμαι σίγουρος αν θα δουλέψει αλλά δίνω αρκετές πιθανότητες
 
OP
OP
baklavatzioglou

baklavatzioglou

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
530
Like
51
Πόντοι
6
κάποιος μού είπε και κάτι άλλο ότι τα win 7 δεν αναγνωρίζουν πάνω απο 1600
Read Speed o m2 που έχω τρέχει με 3400 MB/s  δεν ξέρω το κατά πόσο αληθεύει αυτό.
chris82 αυτο και ολα οσα μου ειπατε τα εχω δει σε τουτοριαλ .θα το πάρω μια ακόμα από την αρχή . αλλά διαβαστεί λίγο ρε παιδιά αυτό που έγραψα πάλι αν όντος υσχειει αυτό  ?
 

kachaplias

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.117
Like
4.736
Πόντοι
1.756
στη διαχειριση συσκευων στον βγαζει σαν αγνωστη συσκευη?
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
κάποιος μού είπε και κάτι άλλο ότι τα win 7 δεν αναγνωρίζουν πάνω απο 1600
Read Speed o m2 που έχω τρέχει με 3400 MB/s  δεν ξέρω το κατά πόσο αληθεύει αυτό.
chris82 αυτο και ολα οσα μου ειπατε τα εχω δει σε τουτοριαλ .θα το πάρω μια ακόμα από την αρχή . αλλά διαβαστεί λίγο ρε παιδιά αυτό που έγραψα πάλι αν όντος υσχειει αυτό  ?

Δεν έχει να κάνει με τα windows 7 τύπε αλλά με τη motherboard, λίγο παλιότερες μητρικές έχουν Μ2 socket αλλά είναι PCI-E 2.0 x4 interface (μέχρι 10gb/s bandwith) ενώ οι καινούργιες που είναι πλέον PCI-E 3.0 x4 interface πιάνουν μέχρι 32gb/s bandwith. Μόνο στη δεύτερη περίπτωση ένας NVMe ssd και εφόσον bootαρει από UEFI BIOS πιάνει μέγιστες ταχύτητες. Εγώ πάντως με καινούργια μητρική asus είχα πρόβλημα με όλες τις usb με τα win7 και αναγκαστικά πήγα σε 10. Τον 970evo πήρες?  Αυτόν σκέφτομαι να χτυπήσω
 

statusorama

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Νοε 2005
Μηνύματα
250
Κριτικές
15
Like
1.545
Πόντοι
6.240
Δοκιμασε να φτιαξεις ενα καινουργιο usb stick με τα win7 με το rufus αλλα σε UEFI mode...
 

nakayama

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2010
Μηνύματα
406
Like
70
Πόντοι
1
[size=12pt]Μην ξεχάσεις να κάνεις extract το boot manager από το source dvd
στο είδωλο που θα κατασκευάσεις για να φορτώνει το dvd [/size]
:sopase:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom