Νέα

Διέρρευσαν εκατομμύρια κωδικοί e-mail – Δείτε αν είναι «μέσα» και το δικό σας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα company of heroes tho
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 17
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

company of heroes tho

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
5.804
Κριτικές
183
Like
18.449
Πόντοι
30.558
Σε πανικό βρίσκονται οι χρήστες του Διαδικτύου, μετά την είδηση ότι έχουν διαρρεύσει πάνω από 773 εκατ. αρχεία που περιέχουν emails και κωδικούς πρόσβασης.
Τα αρχεία αυτά ονομάζονται «Συλλογή 1» και σύμφωνα με τη Mirror τα χρησιμοποιούν χάκερς για να αποκτήσουν πρόσβαση στις επαφές.
Τη διαρροή αυτών των στοιχείων αποκάλυψε ο Troy Hunt, ο εμπνευστής του site «HaveIBeenPwned», στο οποίο μπορεί κανείς να δει αν το email του έχει χακαριστεί.
Αξίζει να σημειωθεί ότι αν εισάγετε το email σας στο συγκεκριμένο site, δεν θα σας πει αμέσως ότι οι κωδικοί σας έχουν διαρρεύσει, ωστόσο αν υπάρχει στη database του «HaveIBeenPwned», τότε σίγουρα να ανησυχήσετε.
Δείτε ΕΔΩ https://haveibeenpwned.com/] [/url] αν σας έχουν χακάρει το email
Τι πρέπει να κάνετε αν σας χάκαραν;
Αρχικά πρέπει άμεσα να αλλάξετε τον κωδικό σας από όλα τα site, στα οποία μπορεί να τον έχετε αποθηκεύσει. Μην αλλάξετε απλά ένα ψηφίο, προτιμήστε έναν άλλον, τελείως διαφορετικό κωδικό. Αλλάξτε, επίσης, τον κωδικό πρόσβασης στο mail ανάκτησης.
Εγκαταστήστε το σύστημα επαλήθευσης σε δύο βήματα. Εάν χρησιμοποιείτε Gmail, Outlook, Hotmail, Yahoo θα έχετε αυτή την επιλογή. Ουσιαστικά αυτό απαιτεί από εσάς να περνάτε μια διαδικασία δύο σταδίων για την επαλήθευση της ταυτότητάς σας κάθε φορά που συνδέεστε στο mail σας από μια νέα συσκευή.
Επιλέξτε όλα τα mail από τις επαφές σας και στείλτε τους ένα επείγον σημείωμα λέγοντάς τους να μην ανοίξουν κανένα περίεργο mail που μπορεί να σταλεί από τη δική σας διεύθυνση, πολύ περισσότερο κάποιο σύνδεσμο.

 

ΖΟΡΜΠΑΣ

Μέλος
Εγγρ.
4 Φεβ 2007
Μηνύματα
941
Like
246
Πόντοι
26
και αν αλλαξεις τον κωδικο σου πως θα τον βρουν αυτοι? βλακιες
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Εγω πατησα το mail μου εκει μεσα και μου εγραψε "pwned".

Αλλά δεν μου φαινεται αξιοπιστο ολο αυτο, γτ μετα σε παραπεμπει να κανεις καποιες ενεργειες μεσω του συγκεκριμενου site, σαν να θελει να σε κανει "πελάτη".
 

discreet

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2008
Μηνύματα
499
Κριτικές
5
Like
72
Πόντοι
6
Πόσο τρολλάρισμα μπορεί να φάει κάποιος? Πόσο? :orchestra:
 

GALLAS

Ανώτερος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2017
Μηνύματα
1.905
Κριτικές
48
Like
5.253
Πόντοι
5.646

Bon4o

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2009
Μηνύματα
73
Κριτικές
8
Like
399
Πόντοι
280
Πολύ καχύποπτοι ειστε όλοι σας, εγω που εβαλα ενα ψεύτικο μαιλ μου εβγαλε no pwnage
 

efes

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.244
Like
215
Πόντοι
36
Ποση αφελεια θεε μου! Να πας γυρευοντας μονος σου οπως στα κινητα που διαφορα σαιτς σου βρισκουν πως εχεις 10 ιους για να μπεις στο σαιτ τους να σε μολυνουν οντως με ιο και μετα να σου ζητανε συνδρομη για προστασια, δηλαδη νταβατζηλικι 
 

Καστράτο

Μέγας
Εγγρ.
17 Αυγ 2018
Μηνύματα
3.896
Κριτικές
1
Like
11.894
Πόντοι
3.506
Μωρέ οι κωδικοι στο bou να μην διαρρεύσουν και όλα τα άλλα τα βρίσκουμε!!  :tickedoff:
 

petroscost

Μέλος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
438
Like
517
Πόντοι
81
Από όσο το έψαξα, το σαιτ μια χαρά είναι και τα χακαρισμένα email είναι yahoo
 

spookypc

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2011
Μηνύματα
10
Like
0
Πόντοι
0
Γενικά πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί με διάφορα site που ενδιαφέρονται για την ασφάλειά μας!!!
 

Giwrgos44

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2017
Μηνύματα
18
Like
6
Πόντοι
0
Προσοχή με αυτά τα site, ένας φίλος IT μου είπε ότι το συγκεκριμένο είναι 100% phishing ;-)
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
εστω οτι χακαραν τον λογαριασμο μου,
τι θα το κανουν?
θα κανουν φαρσες με μηνυματα?
ηλεκρονικες πληρωμες ή αλλα παρε δωσε οικονομικα δεν κανω μεσω ιντερνετ.
τι κι αν δουν οτι απο το σχολειο μου στελνουν βαρετα αδιαφορα εμαιλ για σεμιναρια περι ανθρωπισμου και ποιησης απο φιλοζωικες οργανωσεις...
 
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
2.109
Κριτικές
6
Like
822
Πόντοι
96
Το pawned , δε σημαίνει οτι σου χακαραν στα σιγουρα τον κωδικό του εμαιλ σου
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΜΑΙΛ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ,ΧΑΚΕΡΣ, ΠΟΥ ΜΕ ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟ password

Βαλε 1 δύσκολο pass για να κοιμάσαι ήσυχος
Εαν βρουν τον κωδικό στο εμαιλ σου , ΣΕ ΓΑΜΑΝΕ
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.149
Like
343
Πόντοι
36
Καλησπέρα και απο εμένα,

Να προσθέσω κάποια πράγματα:
1) Το site που ελενχει το email εαν έχει διαρεύση έχει πιστοποίηση ( https ) που σημαίναι ότι η πληροφορια που πληκτρολογίται κρυπτογραφείται οπότε δεν μπορεί να σωθεί κάπου.
2) Καλό είναι σε email απο τις μεγάλες εταιρείες ( Google, Outlook, Yahoo ) να ενεργοποιήσετε την επιλογή 2 step verification που σημαίνει ότι όποτε προσπθήσεται να μπείτε στο λογαριασμό σας θα σας ζητηθεί κωδικός απο το τηλέφωνο ή να εγκρίνεται την είσοδο απο άλλη συσκευή που έχεται επιλέξη.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

EferaToKreas1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2011
Μηνύματα
62
Κριτικές
3
Like
147
Πόντοι
280
Κοίταξα από περιέργεια 3 email μου, 1 outlook και 2 gmail.
Το 1 gmail βγήκε pwned μόνο και άλλαξα password αλλά όχι απ το page :P 
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom