Νέα

απορια για aircontition

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kachaplias
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 15
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kachaplias

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.117
Like
4.738
Πόντοι
1.756
μιας και δεν ειμαι ιδιαιτερα σχετικος στο θεμα aircontition αν καποιος ειναι γνωστης ας βοηθησει γιατι η εγκατασταση ειναι καινουρια.

1) η εσωτερικη μοναδα καθε περιπου 50 λεπτα για 10 λεπτα σταματαει (κανει αποψυξη/αποπαγωση?) αλλα οι θορυβοι του ειναι σαν να βρισκει-χτυπαει κατι μεσα του (ισως επειδη αλλαζει η θερμοκρασια)

2) η μονωση του εξωτερικα ειναι σωστη? η ο χαλκος που εκτιθεται στο κυκλακι κανει ζημια που ειναι ακαλυπτος?
 

Συνημμένα

  • 20190109_111743.jpg
    20190109_111743.jpg
    1,1 MB · Εμφανίσεις: 21
  • 20190109_111714.jpg
    20190109_111714.jpg
    786,4 KB · Εμφανίσεις: 30

gymaster

Σπουδαίος
Εγγρ.
17 Νοε 2016
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
22
Like
9.684
Πόντοι
3.446
δεν παιζουν καλα τα aircondition στις χαμηλες εξωτερικες θερμοκρασιες φιλε,  κανουν σuνεχεια defrost. και σε αυτη τη διαδικασια κανει λιγο φασαρια.
οσο για το σωληνακι δεν ειναι τιποτα, σιγα, αν βρεις κανα κομματι μονωση βαλτο μονος σου.
τι μαρκα ειναι??
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Σε ποια περιοχή είσαι; Δηλαδή τι εξωτερικές θερμοκρασίες παίζουν εκεί που είναι τοποθετημένο;
Πάντως τα τελευταία που πουλάνε λένε τα χαρακτηριστικά ότι δουλεύουν και μέχρι -15 βαθμούς εξωτερικά.
Πάτα πάνω στην μικρογραφία για να δεις.


Εδώ παίζει το εξής που είχα ρωτήσει έναν υποτίθεται καλό ψυκτικό γιατί είχα παρόμοιο πρόβλημα με πάγο. Όχι τόσο πολύ πάγο βέβαια.
Δεν δημιουργούσε πρόβλημα στην λειτουργία για αυτόν τον λόγο αλλά ξαφνικά άρχισε να ανάβει και να σβήνει μόνο του και το αντικατέστησα.
Κάποιο πρόβλημα είχε η πλακέτα και δεν άξιζε να ασχοληθώ. Ήταν και 20 ετών.
Στο θέμα του πάγου τώρα.
Πρέπει η απόσταση των σωληνώσεων μεταξύ εξωτερικής μονάδας και εσωτερικής μονάδας να είναι τουλάχιστον 2 μέτρα. Για αυτό βλέπεις πολλές φορές "κουλούρα' απέξω.
Επίσης πρέπει η οι δύο σωλήνες να έχουν ξεχωριστή μόνωση. όχι έτσι όπως τα έχει τυλίξει όλα μαζί ο εγκαταστάτης σου.
Επειδή ασχολήθηκα λίγο. Αυτό το τελευταίο που μου είπε αυτός δεν το βρήκα στο εγχειρίδιο εγκατάστασης.
Παίζει επίσης αν το μηχάνημα είναι κατάλληλο και για τον χώρο.
Δεν μπορείς να τοποθετήσεις ένα 9άρι κλιματιστικό σε ένα δωμάτιο 50 τετραγωνικών.
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
μιας και δεν ειμαι ιδιαιτερα σχετικος στο θεμα aircontition αν καποιος ειναι γνωστης ας βοηθησει γιατι η εγκατασταση ειναι καινουρια.

1) η εσωτερικη μοναδα καθε περιπου 50 λεπτα για 10 λεπτα σταματαει (κανει αποψυξη/αποπαγωση?) αλλα οι θορυβοι του ειναι σαν να βρισκει-χτυπαει κατι μεσα του (ισως επειδη αλλαζει η θερμοκρασια)

2) η μονωση του εξωτερικα ειναι σωστη? η ο χαλκος που εκτιθεται στο κυκλακι κανει ζημια που ειναι ακαλυπτος?
για το 1 ερωτημα σου οι θορυβοι που ακους πρεπει να είναι η αλλαγη θερμοκρασίας αφου γινεται τυξη των πλαστικων και των εξαρτημάτων της εσωτερικης μοναδας.
2 δεν γινεται ζημια αν και ειδα ότι εκει που μενεις πιανει χαμηλες θερμοκρασίες καλο είναι να το καλυψεις με καποιο μονωτικο υλικο.
 
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.117
Like
4.738
Πόντοι
1.756
δεν παιζουν καλα τα aircondition στις χαμηλες εξωτερικες θερμοκρασιες φιλε,  κανουν σuνεχεια defrost. και σε αυτη τη διαδικασια κανει λιγο φασαρια.
οσο για το σωληνακι δεν ειναι τιποτα, σιγα, αν βρεις κανα κομματι μονωση βαλτο μονος σου.
τι μαρκα ειναι??
tcl
ε παιξαν αναγκαστικα χαμηλες θερμοκρασιες αφου δεν εμεινε και περιοχη που δεν εφαγε χιονι φετος και επειδη σε καποια φαση η εξωτερικη μοναδα τουρμπαρε απο το ζορι ανησυχησα παραπανω (εννοειται δε το ζορισα και ουτε καν πανω απο τους 20 βαθμους το ανεβασα οταν εξω ειχε -8)
 
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.117
Like
4.738
Πόντοι
1.756
Σε ποια περιοχή είσαι; Δηλαδή τι εξωτερικές θερμοκρασίες παίζουν εκεί που είναι τοποθετημένο;
Πάντως τα τελευταία που πουλάνε λένε τα χαρακτηριστικά ότι δουλεύουν και μέχρι -15 βαθμούς εξωτερικά.
Πάτα πάνω στην μικρογραφία για να δεις.


Εδώ παίζει το εξής που είχα ρωτήσει έναν υποτίθεται καλό ψυκτικό γιατί είχα παρόμοιο πρόβλημα με πάγο. Όχι τόσο πολύ πάγο βέβαια.
Δεν δημιουργούσε πρόβλημα στην λειτουργία για αυτόν τον λόγο αλλά ξαφνικά άρχισε να ανάβει και να σβήνει μόνο του και το αντικατέστησα.
Κάποιο πρόβλημα είχε η πλακέτα και δεν άξιζε να ασχοληθώ. Ήταν και 20 ετών.
Στο θέμα του πάγου τώρα.
Πρέπει η απόσταση των σωληνώσεων μεταξύ εξωτερικής μονάδας και εσωτερικής μονάδας να είναι τουλάχιστον 2 μέτρα. Για αυτό βλέπεις πολλές φορές "κουλούρα' απέξω.
Επίσης πρέπει η οι δύο σωλήνες να έχουν ξεχωριστή μόνωση. όχι έτσι όπως τα έχει τυλίξει όλα μαζί ο εγκαταστάτης σου.
Επειδή ασχολήθηκα λίγο. Αυτό το τελευταίο που μου είπε αυτός δεν το βρήκα στο εγχειρίδιο εγκατάστασης.
Παίζει επίσης αν το μηχάνημα είναι κατάλληλο και για τον χώρο.
Δεν μπορείς να τοποθετήσεις ένα 9άρι κλιματιστικό σε ένα δωμάτιο 50 τετραγωνικών.

ο παγος ηταν απο την επελαση του χιονια τοσες μερες οποτε προφανως και επιασε. οι σωληνες δεν ειναι 2 μετρα. 1μιση με το ζορι. η μοναδα ειναι καρφι αντικριστα μεσα απο τον τοιχο. οι σωληνες ειναι μονωμενες ξεχωριστα και μετα ενωθηκαν μαζι. αν δεις στην πανω εικονα φαινεται που ειναι ξεχωριστα η μονωση πριν ενωθουν μαζι με εξτρα μονωση. απλα με απασχολησε το γυμνο κομματι του χαλκου...

9αρι ειναι σε 16 τετραγωνικα.
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Οκ δες αυτό το θέμα με το μήκος των σωληνώσεων. Η TCL είναι μια Κινέζικη μάρκα. Τελευταία εμφανίζεται στην χώρα μας και πολλά επώνυμα κλιματιστικά χρησιμοποιούν μέρη και ηλεκτρονικά της συγκεκριμένης εταιρείας.
Δεν είναι θέμα μάρκας. Βέβαια όταν έχουμε μηδενικές θερμοκρασίες δημιουργείται πάγος.
Στο καινούργιο που έβαλα πάντως φέτος δεν παρουσιάστηκε ίχνος πάγου. Ενώ στο παλιό που οι σωληνώσεις ήταν πολύ κοντές είχα θέμα.

Εδώ σε αυτό το εγχειρίδιο εγκατάστασης  ο κατασκευαστής λέει το ελάχιστο 3 μέτρα. Ο άλλος μου είχε πει δύο.

Σε μένα βλέπω ότι πρέπει να είναι 3 μέτρα οριακά. Έχει φτιάξει κουλούρα και είναι αντικριστά τη εσωτερική με την εξωτερική.
Κάθομαι πάνω από το κεφάλι τους σε τέτοια θέματα αλλά οι μαστοράντζες ακόμα και μπροστά σου σε κοροϊδεύουν.
Το ίδιο συμβαίνει και στα αυτοκίνητα και αλλού που λένε άσε μωρέ αυτή η μαλακία είναι περιττή λες και ξέρουν αυτοί περισσότερα και από τους κατασκευαστές.
 

menios46

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2019
Μηνύματα
42
Like
12
Πόντοι
0
επειδη ασχολουμε με το περασμα για τον σωληνα δεν πειραζει για το αλλο σε ποια περιοχη βρισκεσαι
 

menios46

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2019
Μηνύματα
42
Like
12
Πόντοι
0
Σε ποια περιοχή είσαι; Δηλαδή τι εξωτερικές θερμοκρασίες παίζουν εκεί που είναι τοποθετημένο;
Πάντως τα τελευταία που πουλάνε λένε τα χαρακτηριστικά ότι δουλεύουν και μέχρι -15 βαθμούς εξωτερικά.
Πάτα πάνω στην μικρογραφία για να δεις.


Εδώ παίζει το εξής που είχα ρωτήσει έναν υποτίθεται καλό ψυκτικό γιατί είχα παρόμοιο πρόβλημα με πάγο. Όχι τόσο πολύ πάγο βέβαια.
Δεν δημιουργούσε πρόβλημα στην λειτουργία για αυτόν τον λόγο αλλά ξαφνικά άρχισε να ανάβει και να σβήνει μόνο του και το αντικατέστησα.
Κάποιο πρόβλημα είχε η πλακέτα και δεν άξιζε να ασχοληθώ. Ήταν και 20 ετών.
Στο θέμα του πάγου τώρα.
Πρέπει η απόσταση των σωληνώσεων μεταξύ εξωτερικής μονάδας και εσωτερικής μονάδας να είναι τουλάχιστον 2 μέτρα. Για αυτό βλέπεις πολλές φορές "κουλούρα' απέξω.
Επίσης πρέπει η οι δύο σωλήνες να έχουν ξεχωριστή μόνωση. όχι έτσι όπως τα έχει τυλίξει όλα μαζί ο εγκαταστάτης σου.
Επειδή ασχολήθηκα λίγο. Αυτό το τελευταίο που μου είπε αυτός δεν το βρήκα στο εγχειρίδιο εγκατάστασης.
Παίζει επίσης αν το μηχάνημα είναι κατάλληλο και για τον χώρο.
Δεν μπορείς να τοποθετήσεις ένα 9άρι κλιματιστικό σε ένα δωμάτιο 50 τετραγωνικών.
καταρχην κανενα δεν δουλευει με μειον 15 μην ακουτε μπαρουφες οσο για την κουλουρα ειναι αλλο θεμα
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Αυτά λένε τα τεχνικά χαρακτηριστικά..
Δεν είμαι ψυκτικός. Πάντως στην πράξη βλέπω ότι δεν σταμάτάνε για απόψυξη όπως παλαιότερα κάθε λίγο και λιγάκι αλλά δεν βγάζουν και ζέστη ικανοποιητική στους +3, +4 βαθμούς.
Στην Φινλανδία σε lidl μέσα είδα να δουλεύουν με πολικές θερμοκρασίες έξω. Τώρα τι είδους κλιματιστικά ήταν αυτά δεν ξέρω.
Μπορεί να είχαν και αντιστάσεις μέσα.
Επίσης ο φίλος μας δεν νομίζω να είχε -15 βαθμούς έξω.
 
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.117
Like
4.738
Πόντοι
1.756
Αυτά λένε τα τεχνικά χαρακτηριστικά..
Δεν είμαι ψυκτικός. Πάντως στην πράξη βλέπω ότι δεν σταμάτάνε για απόψυξη όπως παλαιότερα κάθε λίγο και λιγάκι αλλά δεν βγάζουν και ζέστη ικανοποιητική στους +3, +4 βαθμούς.
Στην Φινλανδία σε lidl μέσα είδα να δουλεύουν με πολικές θερμοκρασίες έξω. Τώρα τι είδους κλιματιστικά ήταν αυτά δεν ξέρω.
Μπορεί να είχαν και αντιστάσεις μέσα.
Επίσης ο φίλος μας δεν νομίζω να είχε -15 βαθμούς έξω.
στα χιονια ειχε -5 με -8 στη χειροτερη... αγωνας για να πιασει το δωματιο +15 και λογικο να φτυσει αιμα για να ανεβασει 20 βαθμους τη θερμοκρασια...
 

SOKSALPMFHSOI

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2019
Μηνύματα
10
Like
0
Πόντοι
0
παιδιά καλησπέρα, συγνώμη για το λίγο off topic αλλά έχει εγκαταστήσει κανείς ή χρησιμοποιήσει τα νέα κινέζικα κλιματιστικά που λειτουργούν με ηλιοκυψέλες στην ψύξη χωρίς ρέυμα από την ΔΕΗ? τι γνώμη έχετε για αυτά? είναι κάτι που αξίζει ή μάπα το καρπούζι?
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.140
Κριτικές
1
Like
1.619
Πόντοι
216
παιδιά καλησπέρα, συγνώμη για το λίγο off topic αλλά έχει εγκαταστήσει κανείς ή χρησιμοποιήσει τα νέα κινέζικα κλιματιστικά που λειτουργούν με ηλιοκυψέλες στην ψύξη χωρίς ρέυμα από την ΔΕΗ? τι γνώμη έχετε για αυτά? είναι κάτι που αξίζει ή μάπα το καρπούζι?
Κοίταξε... το κλιματιστικό, ακόμα και σε ενεργειακή κλάση Α++, είναι ενεργοβόρα συσκευή. Οι ηλιακές κυψέλες απο μόνες τους αμφιβάλλω αν θα καταφέρουν να έχουν αρκετή απόδοση στο σύνολο της ημέρας. Το γιατί γίνεται αυτό, έχει να κάνει με το γεγονός οτι τα solar panels έχουν πολύ συγκεκριμένο χρονικό περιθώριο κατα τη διάρκεια της ημέρας, στο οποίο μαζεύουν τη μέγιστη ηλιακή ενέργεια. Πριν και μετά απο αυτό το παράθυρο, χάνουν σε αποδοτικότητα. Τώρα πόσο καλό είναι το ίδιο το κινέζικο το κλιματιστικό, δεν ξέρω. Αλλά, πιστεύω τι και το ακριβότερο carrier να έβαζες, το ίδιο πρόβλημα θα αντιμετώπιζες, αν το έτρεχες με ηλιακές κυψέλες
 

SOKSALPMFHSOI

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2019
Μηνύματα
10
Like
0
Πόντοι
0
σε ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου man with no name μου κι εγω κατι τετοιο σκέπτομαι ότι σιγουρα δεν θα έχω κάλυψη με τις κυψέλες για όλο το 24ωρο αλλά οπωσδηποτε θα ειναι καποια οικονομια στην κατανάλωση. Απλώς έτσι όπως έχει η τιμη του πετρελαιου στην ελλαδα τα τελευταια χρονια όλοι το χρησιμοποιούμε και για θερμανση το χειμωνα κι εκει κάτι μου λέει ότι η κατανάλωση και η επιβάρυνση για τις ηλιοκυψελες θα ειναι μεγαλυτερη ποσον μαλλον που και η ηλιοφανεια θα ειναι μικρότερη
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
παιδιά καλησπέρα, συγνώμη για το λίγο off topic αλλά έχει εγκαταστήσει κανείς ή χρησιμοποιήσει τα νέα κινέζικα κλιματιστικά που λειτουργούν με ηλιοκυψέλες στην ψύξη χωρίς ρέυμα από την ΔΕΗ? τι γνώμη έχετε για αυτά? είναι κάτι που αξίζει ή μάπα το καρπούζι?

Οπότε μάλλον λογικό ήταν αυτό που έγινε και σε ένα σπίτι με χωρίς μονώσεις και παλιά κουφώματα.
 

SOKSALPMFHSOI

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2019
Μηνύματα
10
Like
0
Πόντοι
0
Οπότε μάλλον λογικό ήταν αυτό που έγινε και σε ένα σπίτι με χωρίς μονώσεις και παλιά κουφώματα.


το θεμα ειναι οτι σε καμια πολυκατοικια δεν υπάρχουν στους τοιχους οι μονωσεις που πρεπει να υπάρχουν διότι χανει μετρα ο εργολαβος απο τα τετραγωνικά που πουλά. Το δευτερο  για την ψυξη, ότι ο ψυχρός αερας κινειται από κάτω προς τα πάνω και τα διαμερισματα στην ελλάδα ειναι οριζόντιες ιδιοκτησιες και δεν υπάρχουν στο κτίριο αεραγωγοί και θυρίδες που να κυκλοφορούν τον αέρα και πάλι για να μην χάνει μετρα ο εργολάβος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom