Νέα

off shore

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα syllekths
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 9
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

αξιζουν η οχι

  • αξιζουν

    Ψήφοι: 5 62,5%
  • δεν αξιζουν

    Ψήφοι: 3 37,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    8

syllekths

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2011
Μηνύματα
32
Like
9
Πόντοι
0
Εχω καποια εισοδηματα απο κατι ονλαιν μαρκετινγκ και μεχρι προτινος με πληρωναν μετρητα απο την εταιρια που με απασχολει. ποσοστα απο πωλησεις φαση. τωρα προτιναν να με πληρωσουν μεσω ρεβολουτ και σκεφτομαι μηπως αξιζει να βγαλω τα λεφτα προς τα βορεια. Δηλαδη αν λεει να παω Βουλγαρια ν'ανοιξω τραπεζικο λογαριασμο να τα κρατησω εκει. Εχω ακουσει πως Βουλγαρια βγαζουν λογαριασμο σε τραπεζα με μια ταυτοτητα μονο. Γνωριζει κανεις τι ισχυει με αυτα?? Δε θελω να φαινονται εδω διαφορα στην εφορια για να μη μου βαλει χερι στα φραγκα μου ο Τσιπρας.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.140
Κριτικές
1
Like
1.619
Πόντοι
216
Εχω καποια εισοδηματα απο κατι ονλαιν μαρκετινγκ και μεχρι προτινος με πληρωναν μετρητα απο την εταιρια που με απασχολει. ποσοστα απο πωλησεις φαση. τωρα προτιναν να με πληρωσουν μεσω ρεβολουτ και σκεφτομαι μηπως αξιζει να βγαλω τα λεφτα προς τα βορεια. Δηλαδη αν λεει να παω Βουλγαρια ν'ανοιξω τραπεζικο λογαριασμο να τα κρατησω εκει. Εχω ακουσει πως Βουλγαρια βγαζουν λογαριασμο σε τραπεζα με μια ταυτοτητα μονο. Γνωριζει κανεις τι ισχυει με αυτα?? Δε θελω να φαινονται εδω διαφορα στην εφορια για να μη μου βαλει χερι στα φραγκα μου ο Τσιπρας.
Το να γλυτώσεις το χέρι του Τσίπρα, μάλλον δύσκολο. Τώρα, να θυμάσαι οτι, απο τη στιγμή που η Βουλγαρία είναι στην Ε.Ε., παίζει να στείλει η τράπεζα τα στοιχεία σου στην αρμόδια εφορία μέσω του αυτοματοποιημένου συστήματος φορολογικών στοιχείων.
100% σίγουρο δεν είναι αυτό βέβαια, οπότε ρώτα και κανένα φοροτεχνικό, καλού κακού.
 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
15
Like
354
Πόντοι
326
off shore δεν είναι εντός ΕΕ. Πήγαινε σε άλλα μέρη κοντά σε usa
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Εχω καποια εισοδηματα απο κατι ονλαιν μαρκετινγκ και μεχρι προτινος με πληρωναν μετρητα απο την εταιρια που με απασχολει. ποσοστα απο πωλησεις φαση. τωρα προτιναν να με πληρωσουν μεσω ρεβολουτ και σκεφτομαι μηπως αξιζει να βγαλω τα λεφτα προς τα βορεια. Δηλαδη αν λεει να παω Βουλγαρια ν'ανοιξω τραπεζικο λογαριασμο να τα κρατησω εκει. Εχω ακουσει πως Βουλγαρια βγαζουν λογαριασμο σε τραπεζα με μια ταυτοτητα μονο. Γνωριζει κανεις τι ισχυει με αυτα?? Δε θελω να φαινονται εδω διαφορα στην εφορια για να μη μου βαλει χερι στα φραγκα μου ο Τσιπρας.
η βουλγαρια αλλα και ολες οι χωρες τις ΕΕ θα δωσουν τα στοιχεια του λογαριασμου σου εδώ στην εφορια οποτε το φορο δεν τον γλιτώνεις.Στη βουλγαρια βγαζεις ευκολα λογαριασμο από ότι εχω ακουσει αλλα δεν συμφερει στο να κρυψεις χρημα,οι περισσοτεροι καταθετες στη βουλγαρια παζαρευουν τον υψηλοτερο τοκο που εχει εκει αντι για εδώ.
ψαξε φορολογικούς παραδεισους να ανοίξεις λογαριασμο και να εχεις τα λεφτα σου εκει ασφαλη και μακρυα από το χερι της εφοριας.
 

ss21

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2005
Μηνύματα
238
Like
58
Πόντοι
1
Στείλε μου ένα pm με το πόσα λεφτά είναι το χρόνο και θα σου πω τι λύσεις υπάρχουν ανάλογα με την περίπτωσή σου
 

Quasimodo

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.262
Κριτικές
48
Like
1.968
Πόντοι
6.955
Η Βουλγαρία, ΔΕΝ είναι off shore.
 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Δες και την Transferwise
Σου ανοίγει ταυτόχρονα λογαριασμό στο UK, Europe, USA, και Αυστραλία.
Αν μπορείς να πληρώνεσαι ως φυσικό πρόσωπο (χωρίς σύσταση εταιρίας κλπ) πιστεύω είναι η καλύτερη λύση. Και προς το παρόν είναι τρομερά έμπιστη εταιρία με φοβερό σερβις. Εγώ την χρησιμοποιώ χρόνια

 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.908
Κριτικές
14
Like
3.672
Πόντοι
2.777
Μπες εδώ,
διάβασε, επικοινώνησε με όποιον σου κάνει και λύσε απορίες.

 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Εχω καποια εισοδηματα απο κατι ονλαιν μαρκετινγκ και μεχρι προτινος με πληρωναν μετρητα απο την εταιρια που με απασχολει. ποσοστα απο πωλησεις φαση. τωρα προτιναν να με πληρωσουν μεσω ρεβολουτ και σκεφτομαι μηπως αξιζει να βγαλω τα λεφτα προς τα βορεια. Δηλαδη αν λεει να παω Βουλγαρια ν'ανοιξω τραπεζικο λογαριασμο να τα κρατησω εκει. Εχω ακουσει πως Βουλγαρια βγαζουν λογαριασμο σε τραπεζα με μια ταυτοτητα μονο. Γνωριζει κανεις τι ισχυει με αυτα?? Δε θελω να φαινονται εδω διαφορα στην εφορια για να μη μου βαλει χερι στα φραγκα μου ο Τσιπρας.

Πλεον υπαρχει δια νομου ενημερωση μεταξυ τραπεζων-κρατων και επειδη δεν εισαι φορολογικα κατοικος εκει (ψαξε με εκει λογιστη για το πως μπορεις να γινεις) θα θεωρηθει οτι φοροδιαφευγεις και θα σου πιουν το αιμα καποια στιγμη.

Οποιοσδηποτε σου πει το αντιθετο, δεν θα ερθει την ωρα που πεφτουν οι πουτσες να σε καλυψει.

Ψαξε καλα, μιλα με 2-3 ανθρωπους που ειναι η δουλεια τους τα λογιστικα και γνωριζουν καλα το αντικειμενο και θα σε ενημερωσουν με σοβαροτητα για τις λεπτομερειες και τις νομικες διαταξεις.

 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Κουβειτ ειναι μια πολυ καλη επιλογη και Ντουμπαι.

Υπαρχουν οι νομιμοι τροποι για κατι τετοιο απλα πρεπει να εχεις τις αναλογες γνωριμιες. Πολυ πιο ασφαλες απο τις υπερακτιες. Καμια σχεση.

Καθε υπερακτια εταιρια ειναι παντα υποπτη για τις αρχες (λογω τρομοκρατιας κτλπ) και ποτε δεν γνωριζεις τι θα παιξει και τι αγγουρι θα φας. Απο το πουθενα. Δεν ειναι οπως παλια, τωρα ψαχνουν και βρισκουν αυτα που δεν υπαρχουν και τρεχεις τσαμπα.


Σε καθε περιπτωση θα ψαξεις να βρεις απολυτα νομιμους τροπους και οχι νομοτυπους και υποπτους. Βρες κατι που θα εισαι κυριος και ας κοστισει και κατι παραπανω. Κατι που δεν θα μπορει κανεις να σου πει κατι. Υπαρχουν.

Τιποτα δεν αξιζει μπροστα στην ηρεμια σου και το χαμογελο σου. Μη βιαστεις και μπλεξεις.


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom