Νέα

Σομπα pellet η air condition inverter?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα SPORT200
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 65
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

SPORT200

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.018
Κριτικές
20
Like
261
Πόντοι
1.520
οτι λεει ο τιτλοσ..θα ηθελα να μου πειτε γνωμεσ
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.140
Κριτικές
1
Like
1.619
Πόντοι
216
οτι λεει ο τιτλοσ..θα ηθελα να μου πειτε γνωμεσ
πριν απο πέντε χρόνια, θα σου έλεγα "σόμπα pellet δαγκωτό".
Πλέον όμως, ξυπνήσανε οι ξυλέμποροι, και έχει πάει το καυσόξυλο (και τα pellet) στο θεό.
Τώρα, για inverter, εξαρτάται απο τρεις παράγοντες. Πόσα btu θα είναι, τι ενεργειακή κλάση, και πόση απόκλιση θέλεις απο τη θερμιοκρασία "περιβάλλοντος". Εαν δεν αντέχεις κάτω απο 20 βαθμους το χειμώνα και πανω απο 20 το καλοκαίρι, τότε μάλλον δε σε συμφέρει. Γενικά, όσο μεγαλύτερη η απόκλιση απο την "εξω" θερμοκρασία, τόσο περισσότερο θα δουλεύει το σύστημα, μέχρι να το κόψει ο θερμοστάτης. Το πόσο θα καίει, εξαρτάται απο την ενεργειακή κλάση, κατ'αρχάς, και τα BTU σε δεύτερη κλίμακα. (Ένα σύστημα με περισσότερα ΒΤU θα χρειαστεί λιγότερο χρόνο, για τον ίδιο χώρο, σε σχέση με ένα μικρότερο, άρα λιγότερες ώρες λειτουργείας, και λιγότερη κατανάλωση).
Πάντως, σαν τρίτη επιλογή, δοκίμασε και ενεργειακή σόμπα με pellet, ή έστω και με πετρέλαιο, θεωρητικά τουλάχιστον έχουν ΠΟΛΥ καλύτερη σχέση απόδοσης/κατανάλωσης
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.043
Like
21.065
Πόντοι
5.506
Λίγο η πούτσα με τη βούρτσα το θέμα σου. Αν έλεγες σόμπα πέλλετ/σόμπα ξύλου να το συζητούσαμε.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.742
Κριτικές
6
Like
3.401
Πόντοι
736
οτι λεει ο τιτλοσ..θα ηθελα να μου πειτε γνωμεσ
Δεν ξερω ποιο είναι πιο οικονομικό σε κατανάλωση πάντως ένα αρνητικό του πελετ προφανως είναι το κουβάλημα των τσουβαλιων με το πελετ και η τοποθετηση τους στην σόμπα , επίσης απο οτι εχω ακουσει τα βρίσκεις λίγο φτηνότερα το καλοκαίρι τα τσουβαλια με το πελετ.
 

ParisPapis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2017
Μηνύματα
4.064
Like
1.935
Πόντοι
216
οτι λεει ο τιτλοσ..θα ηθελα να μου πειτε γνωμεσ
τυπε μπουκα η ριφιφι σκεφτεσαι να κανεις?για να υπολογισουνε και τα τσακαλια του σαη ποιο μεταφερεται πιο ευκολα  :sunglasses: ;)
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.742
Κριτικές
6
Like
3.401
Πόντοι
736
πριν απο πέντε χρόνια, θα σου έλεγα "σόμπα pellet δαγκωτό".
Πλέον όμως, ξυπνήσανε οι ξυλέμποροι, και έχει πάει το καυσόξυλο (και τα pellet) στο θεό.
Τώρα, για inverter, εξαρτάται απο τρεις παράγοντες. Πόσα btu θα είναι, τι ενεργειακή κλάση, και πόση απόκλιση θέλεις απο τη θερμιοκρασία "περιβάλλοντος". Εαν δεν αντέχεις κάτω απο 20 βαθμους το χειμώνα και πανω απο 20 το καλοκαίρι, τότε μάλλον δε σε συμφέρει. Γενικά, όσο μεγαλύτερη η απόκλιση απο την "εξω" θερμοκρασία, τόσο περισσότερο θα δουλεύει το σύστημα, μέχρι να το κόψει ο θερμοστάτης. Το πόσο θα καίει, εξαρτάται απο την ενεργειακή κλάση, κατ'αρχάς, και τα BTU σε δεύτερη κλίμακα. (Ένα σύστημα με περισσότερα ΒΤU θα χρειαστεί λιγότερο χρόνο, για τον ίδιο χώρο, σε σχέση με ένα μικρότερο, άρα λιγότερες ώρες λειτουργείας, και λιγότερη κατανάλωση).
Πάντως, σαν τρίτη επιλογή, δοκίμασε και ενεργειακή σόμπα με pellet, ή έστω και με πετρέλαιο, θεωρητικά τουλάχιστον έχουν ΠΟΛΥ καλύτερη σχέση απόδοσης/κατανάλωσης
Σαν τρίτη επιλογή εγω θα πρότεινα φυσικό αέριο , αυτό βέβαια αν υπάρχει διαθέσιμο στην περιοχή του.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.140
Κριτικές
1
Like
1.619
Πόντοι
216
Σαν τρίτη επιλογή εγω θα πρότεινα φυσικό αέριο , αυτό βέβαια αν υπάρχει διαθέσιμο στην περιοχή του.
συμφωνώ, αλλά είναι ακριβή η διαδικασία σύνδεσης και ο εξοπλισμός, οπότε, ... μία η άλλη στο κόστος
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
Απλή ξυλόσομπα...ξύλα έχει άφθονα τωρα,τζάμπα!!! Σε όλες τις γειτονιές γίνονται ανακαινίσεις διαμερισμάτων...με μια πόρτα μαζυ με το κουφωμα,2 μέρες γλυκειας ζεστασιάς!!!
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.335
Κριτικές
54
Like
2.701
Πόντοι
7.216

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.335
Κριτικές
54
Like
2.701
Πόντοι
7.216
Απλή ξυλόσομπα...ξύλα έχει άφθονα τωρα,τζάμπα!!! Σε όλες τις γειτονιές γίνονται ανακαινίσεις διαμερισμάτων...με μια πόρτα μαζυ με το κουφωμα,2 μέρες γλυκειας ζεστασιάς!!!
Ναι μεγάλε και μετά κλάψε όταν βγάλεις τον καρκίνο από τα βερνίκια που καις...
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.294
Κριτικές
16
Like
13.360
Πόντοι
5.577
Λίγο η πούτσα με τη βούρτσα το θέμα σου. Αν έλεγες σόμπα πέλλετ/σόμπα ξύλου να το συζητούσαμε.

:rockon:

Το ενα θελει μια τρυπα μονο στον τοιχο και μια πριζα
Το αλλο θελει μπουρια, καμιναδες, χωρο, αποθηκευση πελετ, καθαρισμα μπουρια...
 

taxidiaris

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
681
Κριτικές
20
Like
309
Πόντοι
5.785
τυπε μονωση εχει το σπιτι/διαμερισμα ή θα καιει τσαμπα οτι και να βαλεις;
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
Το τσιγάρο τυπε κάνει κακό μόνο σε εσένα. Οι μαλακίες που καις κάνουν σε όλον τον κόσμο.
Στην πουτσα σου?
μια ιδέα έδωσα...εγώ έχω υποδαπεδια νορβηγική θέρμανση οπότε ναι,στη πουτσα μου!!!!
 

classic1

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
354
Κριτικές
1
Like
19
Πόντοι
1
οτι λεει ο τιτλοσ..θα ηθελα να μου πειτε γνωμεσ
Κατ αρχας καλό inverter air condition απαιτεί προστασία από υπερτάσεις-κεραυνούς, υπολόγισε 300-500 ευρω ανάλογα την εγκατάσταση-ποιοτητα (η τιμη ειναι μαζι με την εργασία). Αλλιώς αν σου καίει πλακέτα κάθε 3-4 χρόνια καταντά ασύμφορο.

Ανάλογα την τιμή ζώνης που έχεις στην περιοχή σου (δες λογαριασμό ΔΕΗ) και ανάλογα το πόσες KWH καταναλώνεις ήδη ώστε να μην ξεφύγεις σε πανάκριβες κλίμακες.

Το pellet.... φτηνό θα το βρεις καλοκαίρι, χρειάζεται χώρο για αποθήκευση χωρίς υγρασία, συν το κουβάλημα...  συν το καθάρισμα....
Αλλά αν είναι να αλλάξεις κλίμακα ή να έχεις ακριβή τιμή ζώνης, pellet και πάλι pellet
 

aouale

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουν 2011
Μηνύματα
99
Κριτικές
13
Like
490
Πόντοι
291
μια ιδέα έδωσα...εγώ έχω υποδαπεδια νορβηγική θέρμανση οπότε ναι,στη πουτσα μου!!!!
ποια ακριβως ειναι η διαφορα της νορβηγικης υποδαπεδιας θερμανσης απο την κλασικη?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom