Νέα

Αγορά ιστοσελίδας, σχέση κόστους-εσόδων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα KristoferG
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 29
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Καλησπέρα παίδες,

Ξέρει κανείς ποια είναι μια λογική σχέση του κόστους αγοράς με τα τρέχοντα έσοδα μιας ιστοσελίδας;
Πχ μια σελίδα αξίας 5000 ευρώ, τι μηνιαία έσοδα πρέπει να έχει ώστε να θεωρείται δίκαιο το αντίτιμο της αγοράς;
Ή αντίστοιχα, μία σελίδα με έσοδα 300 ευρώ μηνιαίως, τι αξία πώλησης πρέπει να έχει;

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποια έτοιμη ιστοσελίδα με έτοιμο πελατολόγιο και να την δουλεύω μόνος μου, ως προς το τεχνικό κομμάτι, γλυτώνοντας δηλαδή τυχόν έξοδα για μισθούς προγραμματιστή, ΙΤ εταιρίας, κλπ
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.484
Κριτικές
1
Like
31.866
Πόντοι
6.256
Σε e shop αναφέρεσαι?
 
OP
OP
K

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Όχι αποκλειστικά, μπορεί να είναι και ειδησεογραφικό σαιτ με banners, κάποιο φόρουμ, κάποια θεματική, ή και eshop. Δεν έχω καταλήξει ακόμη, αλλά φαντάζομαι κάποιος κανόνας για τη σχέση κόστους/εσόδων θα υπάρχει γενικότερα
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.484
Κριτικές
1
Like
31.866
Πόντοι
6.256
Θεωρώ ότι η πελατεία δεν αγοράζεται αλλά κερδίζεται με ικανότητα στον εκάστοτε
τομέα.
Δηλαδή αν κάποιος αγοράσει μια ναυτιλιακή με 20 τανκερ που βγάζει κέρδος και είναι σκράπας στο κλείσιμο ναυλων θα φταίει η ναυτιλιακή και τα καράβια?
Το ίδιο ισχύει και στα σουβλατζίδικα,
 
OP
OP
K

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Εν μέρει έχεις δίκιο, αλλά όχι απόλυτο
 

dodinos

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.916
Κριτικές
2
Like
217
Πόντοι
66
Καλησπέρα παίδες,

Ξέρει κανείς ποια είναι μια λογική σχέση του κόστους αγοράς με τα τρέχοντα έσοδα μιας ιστοσελίδας;
Πχ μια σελίδα αξίας 5000 ευρώ, τι μηνιαία έσοδα πρέπει να έχει ώστε να θεωρείται δίκαιο το αντίτιμο της αγοράς;
Ή αντίστοιχα, μία σελίδα με έσοδα 300 ευρώ μηνιαίως, τι αξία πώλησης πρέπει να έχει;

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποια έτοιμη ιστοσελίδα με έτοιμο πελατολόγιο και να την δουλεύω μόνος μου, ως προς το τεχνικό κομμάτι, γλυτώνοντας δηλαδή τυχόν έξοδα για μισθούς προγραμματιστή, ΙΤ εταιρίας, κλπ
το bourdela.com θες ν αγορασεις τυπε....? :S :S :S
 

julian73

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2005
Μηνύματα
430
Κριτικές
4
Like
73
Πόντοι
1
Όχι αποκλειστικά, μπορεί να είναι και ειδησεογραφικό σαιτ με banners, κάποιο φόρουμ, κάποια θεματική, ή και eshop. Δεν έχω καταλήξει ακόμη, αλλά φαντάζομαι κάποιος κανόνας για τη σχέση κόστους/εσόδων θα υπάρχει γενικότερα
Ξέρω τέτοια περίπτωση, ο τύπος είναι λαμόγιο της ΝΔ στη Γλυφαδα.
Έφτιαξε ένα σάιτ της πλάκας κ η τράπεζα Πειραιώς του έχει ρίξει 200.000 «διαφήμιση» φέτος. Αν δεν έχεις ανάλογες πλάτες, μην το προχωρήσεις
 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.663
Like
522
Πόντοι
36
Ειναι ενδιαφερον να βλεπει κανεις τετοια θρεντς.
Μπραβο.
ειναι τροφη για συζητηση.
Ελπιζω να μην την μπαχαλεψουνε.

Να κανω την προφανη ομως ερωτηση:
Γιατι να πληρωσεις και να μην φτιαξεις το δικο σου απ εξαρχης.
ΠΧ, εαν νιουζ σαιτ.
Αφου λες οτι τεχνικα εσυ θα το συντηερςι μπορεις και να το στησεις.
Απο πλευρας διαφημισης: εαν δεν μπορεις να ακνεις τις δικες σου επαφες τοτε δεν θα πας καλα.
αυτες που εκανε ο προηγουμενος (για να σου πουλησει το σαιτ) ενδεχομενως θα κοπουν οταν θα το παρεις εσυ (πχ περιπτωση ακραια μεν λαμογιου/πειραιως)
Ενα eshop τωρα πια στηνεται πανευκολα. Το ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ ειναι το προβλημα οχι το σαιτ.
Εαν θες να στησουμε ενα eshop εδω μαζι. Σαν συλογικη δουλεια.
Εαν το σαιτ ειναι τοσο ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΗ ιδεα , τελικα αυτην μαλλον θες να αγορασεις.
Η ειναι τοοοοοοσο πρωτοποριακη , οποτε προχωρα το , αλλα βεβαιωσου πρωτα γι αυτο
Η κανε ενα ιδιο με λιγο διαφορετικο τιτλο ( πχ poutses-mple.gr -πρωτοποριακο!- , κανε εσυ το poutses-kai-bourtses.gr ! )

 
OP
OP
K

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Ξέρω τέτοια περίπτωση, ο τύπος είναι λαμόγιο της ΝΔ στη Γλυφαδα.
Έφτιαξε ένα σάιτ της πλάκας κ η τράπεζα Πειραιώς του έχει ρίξει 200.000 «διαφήμιση» φέτος. Αν δεν έχεις ανάλογες πλάτες, μην το προχωρήσεις

Κοίταξε, ότι θα το κάνω θα το κάνω, αυτό είναι σίγουρο, το θέμα είναι να έχω μια εκτίμηση της σχέσης κόστους/εσόδων για να μην πληρώσω γαμησιάτικα λεφτά χωρίς λόγο. Βύσμα για τέτοιες λαμογιές δεν έχω κι ούτε μ αρέσουν τέτοιες δουλειές. Προτιμώ το τίμιο χρήμα, κι ας βγαίνει με πιο πολύ κόπο
 
OP
OP
K

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Ειναι ενδιαφερον να βλεπει κανεις τετοια θρεντς.
Μπραβο.
ειναι τροφη για συζητηση.
Ελπιζω να μην την μπαχαλεψουνε.

Να κανω την προφανη ομως ερωτηση:
Γιατι να πληρωσεις και να μην φτιαξεις το δικο σου απ εξαρχης.
ΠΧ, εαν νιουζ σαιτ.
Αφου λες οτι τεχνικα εσυ θα το συντηερςι μπορεις και να το στησεις.
Απο πλευρας διαφημισης: εαν δεν μπορεις να ακνεις τις δικες σου επαφες τοτε δεν θα πας καλα.
αυτες που εκανε ο προηγουμενος (για να σου πουλησει το σαιτ) ενδεχομενως θα κοπουν οταν θα το παρεις εσυ (πχ περιπτωση ακραια μεν λαμογιου/πειραιως)
Ενα eshop τωρα πια στηνεται πανευκολα. Το ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ ειναι το προβλημα οχι το σαιτ.
Εαν θες να στησουμε ενα eshop εδω μαζι. Σαν συλογικη δουλεια.
Εαν το σαιτ ειναι τοσο ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΗ ιδεα , τελικα αυτην μαλλον θες να αγορασεις.
Η ειναι τοοοοοοσο πρωτοποριακη , οποτε προχωρα το , αλλα βεβαιωσου πρωτα γι αυτο
Η κανε ενα ιδιο με λιγο διαφορετικο τιτλο ( πχ poutses-mple.gr -πρωτοποριακο!- , κανε εσυ το poutses-kai-bourtses.gr ! )

Αυτή τη στιγμή δουλεύω ήδη ένα δικο μου σαιτ, εκ του μηδενός και δεν έχω χρόνο για στήσιμο κι άλλου καινούργιου. Ωστόσο θα μπορούσα να αφιερώσω λίγο χρόνο για τη συντήρηση ενός ήδη υπάρχοντος με πελατεία.
Εξ ορισμού, ένα σαιτ θέλει 1-2 χρόνια τουλάχιστον ώσπου να αρχισει να γίνεται γνωστό και να αποκτά κυκλοφορία, με την αγορά, θέλω να κερδίσω αυτά τα 1-2 χρόνια συν τον χρόνο στησίματος
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.484
Κριτικές
1
Like
31.866
Πόντοι
6.256
Σωστό το παραπάνω,
Το εμπόρευμα έχει σημασία και όχι το σάιτ

Αυτός που έχει το μπου.κομ είναι πλέον εκατομμυριούχος?
 

Επισκέπτης
Όχι αποκλειστικά, μπορεί να είναι και ειδησεογραφικό σαιτ με banners, κάποιο φόρουμ, κάποια θεματική, ή και eshop. Δεν έχω καταλήξει ακόμη, αλλά φαντάζομαι κάποιος κανόνας για τη σχέση κόστους/εσόδων θα υπάρχει γενικότερα
Αγορασε φορουμ για σκυλους. Ειναι της μοδας και θα τα παιρνεις χοντρα απ τους κτηνιατρους.
 

Blade23

Μέλος
Εγγρ.
20 Δεκ 2016
Μηνύματα
291
Κριτικές
2
Like
67
Πόντοι
1
Στις 3 αγορές σας δώρο κουπόνι μια πίπα απο τον μάστερ ΠΙΠΑΛΕΚΟ.
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
δεν είμαι επαγγελματίας του είδους αλλά έχω φτιάξει αρκετά sites σε φίλους (επαγγελματικά παροχής υπηρεσιών, online reservation σε ενοικ. δωμάτια, ενημερωτικό με forum) σε joomla με αγορασμένα ωραία templates. Θεωρώ το δύσκολο και χρονοβόρο κομμάτι το seo, πως να καταφέρεις δλδ σε μια ανταγωνιστική κατηγορία να βγαίνεις ψηλά στην αναζήτηση (την ουσία δηλαδή μιας ιστοσελίδας).
 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.663
Like
522
Πόντοι
36
φανταζομαι γνωριζεις τουλαχιστον "γενικα" τους κανονες της γκουγκλ για να σε ανεβασει στο ψαχτηρι της (κανονες για την optimization)
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.484
Κριτικές
1
Like
31.866
Πόντοι
6.256
Θεωρώ το δύσκολο και χρονοβόρο κομμάτι το seo, πως να καταφέρεις δλδ σε μια ανταγωνιστική κατηγορία να βγαίνεις ψηλά στην αναζήτηση (την ουσία δηλαδή μιας ιστοσελίδας).
Αυτό το ´σεο ´ παίζει ρόλο στην τιμή της κατασκευής απο ειδικο της ιστοσελίδας ή του e shop?
Δηλαδή κάνεις eshop με 300€ και με 1000€,
Στο φθηνό δε θα ναι καλο το σεο? ή όλοι τα ίδια κάνουν αλλά με διαφορετική χρέωση,
Πχ στο ακριβο eshop ειναι εγγυημένη η καλή προβολή στο γκουγκλ?

φανταζομαι γνωριζεις τουλαχιστον "γενικα" τους κανονες της γκουγκλ για να σε ανεβασει στο ψαχτηρι της (κανονες για την optimization)
Οι κανόνες είναι το υψηλό ποσό στο γκουγλ? αντγουορντ?
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
Αυτό το ´σεο ´ παίζει ρόλο στην τιμή της κατασκευής απο ειδικο της ιστοσελίδας ή του e shop?
Δηλαδή κάνεις eshop με 300€ και με 1000€,
Στο φθηνό δε θα ναι καλο το σεο? ή όλοι τα ίδια κάνουν αλλά με διαφορετική χρέωση,
Πχ στο ακριβο eshop ειναι εγγυημένη η καλή προβολή στο γκουγκλ?
Οι κανόνες είναι το υψηλό ποσό στο γκουγλ? αντγουορντ?

γενικά φίλε να ξέρεις οτι για να στήσεις ένα γαμάτο επαγγελματικό site τα έξοδα δεν είναι πολλά, hosting, domain, συνήθως ένα καλό template η κάποιο component για το ehop ή online reservations κτλπ. Αν υπάρχει και λογότυπο και κανένα γραφιστικό για κανένα μπανεράκι, οι φωτογραφίες των προϊόντων και οι περιγραφές τους έτοιμες, είναι το πολύ 15-20 ώρες δουλειάς (ανάλογα και με το πλήθος των προϊόντων πάντα...), αν κάνεις καλή έρευνα αγοράς θα βρεις πιστεύω από 500ε. Μετά θα πλήρώνεις κάθε χρόνο το hosting και κάθε 2 χρόνια το domain (περίπου 70ε το χρόνο και για τα δύο για αξιοπρεπές hosting).
Για το seo θα πρέπει κάποιος να ασχοληθεί επιπλέον κάτι που θα του πάρει και καιρό γιατί τα bots αργούν να εντοπίσουν τα κακώς κείμενα. Σίγουρα θα χρειαστείς και support με backlinks απο social media και καταχωρήσεις σε οδηγούς (extra αρκετή δουλειά). Μπορεί και κάποια καμπάνια να χρειαστεί με το adwords. Ανάλογα την ανταγωνιστικότητα της κατηγορίας εξαρτάται και ο χρόνος που θα πρέπει να αφιερώσει κάποιος για να βάλει τη σελίδα του σφήνα στην πρώτη σελίδα της αναζήτησης (και αν το πετύχει βέβαια). Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να μάθεις να το χειρίζεσαι για να μπορείς άμεσα να κάνεις αλλαγές σε τιμές και προϊόντα, έστω τα βασικά για να μην πληρώνεις και support. Ενα θέμα και ένα επιπλέον κόστος είναι και η τράπεζα που θα επιλέξεις για τις ηλ. πληρωμές (έχουν γίνει λίγο απάλευτοι με αυτά που ζητάνε..), καθώς και το πιστοποιητικό ssl.
το google έχει βάλει πολλά κριτήρια πέρα απο τα βασικά:backlinks, clics, διπλό περιεχόμενο, πρωτότυπο περιεχόμενοι, html λάθη, χρόνοι απόκρισης σελίδας, εμφάνιση σε κινητά και tablets και πολλά άλλα.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom