Νέα

Επάγγελμα μεσίτης, γνώμες;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα voltairos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 69
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

voltairos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2014
Μηνύματα
475
Κριτικές
10
Like
434
Πόντοι
291
Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει και σκέφτομαι να λλαξω δουλειά γιατί καλά τα λεφτά που παίρνω στη ναυτιλιακή (κάτι λιγότερο από 2000) αλλά ως μεσίτης δεν θα έχω ούτε ελάχιστο ούτε μέγιστο όριο στα χρήματα που μπορώ να βγάλω. Οσο περισσότερο πουλάω τόσο περισσότερο βγάζω. Εκτός αυτού η αγορά ακινήτων είναι στα πάνω της και πολλοί ξένοι κυρίως λιβάνι, ισραηλινό και Κινέζοι ψάχνουν να αγοράσουν σπίτια στην Ελλάδα.

Τι άποψη έχετε;
 

Theos Dionisos

Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2018
Μηνύματα
96
Like
10
Πόντοι
0
Πριν 5 χρονια ασχολήθηκα ως μεσιτης...πηγαινα εδειχνα σπιτια μιλουσα στα τηλ κ αν νοικιαζα ή πουλουσα σπιτι επαιρνα προμηθεια απο το γραφειο.ημουν δλδ σαν υπαλληλος αλλα τι γινεται..το γραφειο μ ειπε ελα εδω στην εδρα κ ξεκινα τα τηλεφωνα. Εγω επαιρνα την εφημεριδα π ειχε το γραφειο κ προσπαθουσα να βρω σπιτι απο ιδιώτες ειτε για ενοικιαση ειτε για πωληση..ελεγα στον ιδιοκτήτη οτι θα παρεις το ποσο π ζητας κ η αμοιβη του γραφειου θα μπει καπελο το οποιο θα πληρωσει ο πελατης...πολλες κλησεις... πολλες φορες επαιρνα τα ιδια ατομα τα οποια ειχε παρει ο αλλος υπαλληλος καθως δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ οργανωση. Περναμε τις εφημερίδες απο τον παγκο κ αναλογως αν δουλευεις βορεια προαστια νοτια προαστια ξεκινουσες τα τηλ κ οπως ειπα περναμε τα ιδια ατομα με αποτελεσμα να εκνευριζεται ο ιδιοκτητης αλλα κ μεις. Μετα πηγαιναμε με το προσωπικο μας αμαξι μηχανη να δειξουμε τα σπιτια δλδ δικες μας βενζινες κ φθορες...για να μην αναπτυξω κ αλλο το θεμα για μενα δεν αξιζει.....κανεις μαγκα το αφεντικο κ δεν πληρωνεσαι!!! Ουτε ενσημα ουτε ασφαλεια ουτε βενζινη ουτε ευρω δεν βλεπεις μεχρι να κανεξς κατι...δλδ μπορει ενα μηνα να νοικιασεις ενα σπιτι...θα παρεις 150 ευρώ....και ;;; τωρα για αυτα.π λες με κινεζουν ρωσους κ τουρκους μ φαινεται ομως να θυμασαι αν εισαι υπαλληλος θα παιρνεις ψυχουλα χωρις απολαβες...
 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
15
Like
354
Πόντοι
326
Αν έχεις επαφές σε ξένους αγοραστές κανε το , αλλα για λίγο διάστημα που θα τα οικονομήσεις.
Δισφορετικά κάτσε στη ναυτιλιακη
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
39.624
Like
20.345
Πόντοι
5.006



ανοιξε κανα κωλαδικο καλυτερα, να σου ρθουμε και σαν πελατες
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.307
Πόντοι
6.955
Κατσε στην ΝΕ.
Εγω εχω την αποριαεαν ειναι προυποθεση η πενταετης προυπηρεσια ως υπαλληλος (σκλαβος) σε αλλον μεσιτη για τ η ν αποκτηση αδειας εξασκησεως επαγγελματος. Εαν ναι, τοτε το κλεισανε κ ι αυτο το επαγγελμα.
 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Κατσε στην ΝΕ.
Εγω εχω την αποριαεαν ειναι προυποθεση η πενταετης προυπηρεσια ως υπαλληλος (σκλαβος) σε αλλον μεσιτη για τ η ν αποκτηση αδειας εξασκησεως επαγγελματος. Εαν ναι, τοτε το κλεισανε κ ι αυτο το επαγγελμα.

Δε φαίνεται να χρειάζεται κάτι τέτοιο:

 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Περίπου 9000 μεσίτες δραστηριοποιούνται στη χώρα. Βρες πόσα ακίνητα πωλούνται ετησίως, βάλε ένα 2-3000 μεσιτικα έσοδα ανά ακίνητο μέσο όρο, βάλε οτι τα μισά πάνε εκτός μεσίτη, και βγάλε μια εκτιμηση του τι τζιρο θα κανεις προ φόρων και λειτουργικών εξόδων για να δεις αν σε συμφέρει. Φυσικά εφόσον καταφέρεις και φτάσεις στα επίπεδα ενος μεσίτη που είναι στην πιάτσα χρόνια
 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Περίπου 9000 μεσίτες δραστηριοποιούνται στη χώρα. Βρες πόσα ακίνητα πωλούνται ετησίως, βάλε ένα 2-3000 μεσιτικα έσοδα ανά ακίνητο μέσο όρο, βάλε οτι τα μισά πάνε εκτός μεσίτη, και βγάλε μια εκτιμηση του τι τζιρο θα κανεις προ φόρων και λειτουργικών εξόδων για να δεις αν σε συμφέρει. Φυσικά εφόσον καταφέρεις και φτάσεις στα επίπεδα ενος μεσίτη που είναι στην πιάτσα χρόνια

Το 2016 πουλήθηκαν 18000 ακινητα, πες 3000 μεσιτικά το καθένα ήτοι 54 εκ
Πες τα μισα να πηγαν μεσω μεσίτη, πάμε στα 27 εκ
27 εκ δια 9000 μεσίτες = 3000 ο καθένας τζίρο από πωλήσεις
Βάλε φόρους, λειτουργικά, μάλλον δε βγαίνει.
Ίσως να γίνεται κάτι με τα ενοίκια αλλά και πάλι χλωμό
Μόνη ελπίδα αν έχεις κεφάλαιο και υπάρχουν ευνοικοι νομοι γι αυτους και μπορεις να κανεις φτηνες αγοραπωλησιες και να ωφελείσαι απ τη διαφορα τιμων

Μάλλον είναι σοφοτερο να μεινεις στα 35000 ετησίως απ τη ναυτιλια αν βαλεις δώρα και εισφορες εργοδότη
 

Cynodon

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2017
Μηνύματα
18
Like
14
Πόντοι
0
Συμφωνώ με kristofer. Ακούγεται λογικο
 

nectar

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2006
Μηνύματα
590
Κριτικές
10
Like
533
Πόντοι
6.065
Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει και σκέφτομαι να λλαξω δουλειά γιατί καλά τα λεφτά που παίρνω στη ναυτιλιακή (κάτι λιγότερο από 2000) αλλά ως μεσίτης δεν θα έχω ούτε ελάχιστο ούτε μέγιστο όριο στα χρήματα που μπορώ να βγάλω. Οσο περισσότερο πουλάω τόσο περισσότερο βγάζω. Εκτός αυτού η αγορά ακινήτων είναι στα πάνω της και πολλοί ξένοι κυρίως λιβάνι, ισραηλινό και Κινέζοι ψάχνουν να αγοράσουν σπίτια στην Ελλάδα.

Τι άποψη έχετε;
Φίλε θα αφήσεις την δουλειά που σου δίνει κοντά στο 2αράκι κάθε μήνα για να γίνεις μεσίτης;
Νομίζω ότι δεν αξίζει ,αυτά που διαβάζεις για μεγάλες αγοραπωλησίες από ξένους ,γίνονται σε μεγάλα γραφεία ή εταιρίες real estate...αν πάλι νομίζεις ότι έχεις κονέ να προσεγγίσεις πλούσιους οκ ,αλλά να ξέρεις ότι επειδή ο χώρος λυμαίνεται από κι από απατεώνες προσπαθούν να βάζουν τρικλοποδιές στους νέους...μην ξεχνάς ότι πρόκειται για δουλειά αεριτζίδικη και για τεμπέληδες θεωρώ....
 

tasos999

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2008
Μηνύματα
974
Κριτικές
16
Like
120
Πόντοι
606
Πριν 5 χρονια ασχολήθηκα ως μεσιτης...πηγαινα εδειχνα σπιτια μιλουσα στα τηλ κ αν νοικιαζα ή πουλουσα σπιτι επαιρνα προμηθεια απο το γραφειο.ημουν δλδ σαν υπαλληλος αλλα τι γινεται..το γραφειο μ ειπε ελα εδω στην εδρα κ ξεκινα τα τηλεφωνα. Εγω επαιρνα την εφημεριδα π ειχε το γραφειο κ προσπαθουσα να βρω σπιτι απο ιδιώτες ειτε για ενοικιαση ειτε για πωληση..ελεγα στον ιδιοκτήτη οτι θα παρεις το ποσο π ζητας κ η αμοιβη του γραφειου θα μπει καπελο το οποιο θα πληρωσει ο πελατης...πολλες κλησεις... πολλες φορες επαιρνα τα ιδια ατομα τα οποια ειχε παρει ο αλλος υπαλληλος καθως δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ οργανωση. Περναμε τις εφημερίδες απο τον παγκο κ αναλογως αν δουλευεις βορεια προαστια νοτια προαστια ξεκινουσες τα τηλ κ οπως ειπα περναμε τα ιδια ατομα με αποτελεσμα να εκνευριζεται ο ιδιοκτητης αλλα κ μεις. Μετα πηγαιναμε με το προσωπικο μας αμαξι μηχανη να δειξουμε τα σπιτια δλδ δικες μας βενζινες κ φθορες...για να μην αναπτυξω κ αλλο το θεμα για μενα δεν αξιζει.....κανεις μαγκα το αφεντικο κ δεν πληρωνεσαι!!! Ουτε ενσημα ουτε ασφαλεια ουτε βενζινη ουτε ευρω δεν βλεπεις μεχρι να κανεξς κατι...δλδ μπορει ενα μηνα να νοικιασεις ενα σπιτι...θα παρεις 150 ευρώ....και ;;; τωρα για αυτα.π λες με κινεζουν ρωσους κ τουρκους μ φαινεται ομως να θυμασαι αν εισαι υπαλληλος θα παιρνεις ψυχουλα χωρις απολαβες...

φίλε ακριβώς τα ίδια έπαθα στην άλλη απάτη με τις ασφάλειες της Εθνικής Ασφαλιστικής. Δουλεύεις σκλάβος χωρίς ούτε 1 ευρώ ενώ πληρώνεις ΤΕΒΕ, βενζίνες, χαμένο χρόνο (κόστος ευκαιρίας) και κάνεις μάγκα το αφεντικό. Οργάνωση ΜΗΔΕΝ, ψέματα άπειρα σε πελάτες μπας και πουλήσεις, και οι υπάλληλοι εκεί σου λένε ψέματα του στυλ δεν χρειάζεται να έχεις κύκλο μπορείς να βρεις και μόνος σου πελάτες. Παπάρια, ένα Χρυσό Οδηγό μου έδωσαν και έκανα τρελό telemarketing...Απολογισμός, χαμένος χρόνος και 100 Ευρώ καθαρό κέρδος σε διάστημα 4-5 μηνών. Ευτυχώς τα παράτησα εγκαίρως..
 

whois

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2007
Μηνύματα
4.415
Like
467
Πόντοι
36
Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει και σκέφτομαι να λλαξω δουλειά γιατί καλά τα λεφτά που παίρνω στη ναυτιλιακή (κάτι λιγότερο από 2000) αλλά ως μεσίτης δεν θα έχω ούτε ελάχιστο ούτε μέγιστο όριο στα χρήματα που μπορώ να βγάλω. Οσο περισσότερο πουλάω τόσο περισσότερο βγάζω. Εκτός αυτού η αγορά ακινήτων είναι στα πάνω της και πολλοί ξένοι κυρίως λιβάν[size=20pt]ι[/size], ισραηλινό και Κινέζοι ψάχνουν να αγοράσουν σπίτια στην Ελλάδα.

Τι άποψη έχετε;
αν ειχες εργοδοτη που πληρωνει τις ικανοτητες-δεξιοτητες σου στα χρηματα που γραφεις,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΒΛΑΚΩΔΗ ΕΡΩΤΗΣΗ & ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ..
το λιβανι σ εχει πειραξει..γυρνατο στο αλβανικο σκανκ να χαζεψεις περισσοτερο..
 

frank zane

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2018
Μηνύματα
386
Like
47
Πόντοι
1
χωρις να θελω να θιξω τον φιλο εντελως βλακωδης ερωτηση βγες στην πιατσα και θα δεις αυτοι που εχουν φραγκα θελουν ολο και πιο φθηνα να αγορασουν
αυτα που λενε για ανοδο ειναι παπαριες αυτο συμβαινει σε καποια ακινητα φιλετα η υπολοιπη αγορα στεναζει ρωτα κανεναν συμβολαιογραφο να μαθεις φιλε δεν κουνιεται φιλο
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
757
Πόντοι
146
Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει και σκέφτομαι να λλαξω δουλειά γιατί καλά τα λεφτά που παίρνω στη ναυτιλιακή (κάτι λιγότερο από 2000) αλλά ως μεσίτης δεν θα έχω ούτε ελάχιστο ούτε μέγιστο όριο στα χρήματα που μπορώ να βγάλω. Οσο περισσότερο πουλάω τόσο περισσότερο βγάζω. Εκτός αυτού η αγορά ακινήτων είναι στα πάνω της και πολλοί ξένοι κυρίως λιβάνι, ισραηλινό και Κινέζοι ψάχνουν να αγοράσουν σπίτια στην Ελλάδα.

Τι άποψη έχετε;
Aσε τι μαλακίες.Αν το θες τόσο πολύ κάνε το στον ελευθερο χρόνο σου.
 

Επισκέπτης
αεριτζιδικο  επαγγελμα σαν του ασφαλιστη ..
απο λεφτα τριχες.
 

AmoKomA

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Νοε 2017
Μηνύματα
2.164
Κριτικές
77
Like
4.064
Πόντοι
11.396
Γιατι δεν ασχολεισαι με την ναυλομεσιτια η τις αγοραπωλησιες πλοιων εφοσον εισαι στη ναυτιλια...μου ακουγεται πολυ λογικοτερο απο το να πας στα κτηματομεσιτικα...

Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει και σκέφτομαι να λλαξω δουλειά γιατί καλά τα λεφτά που παίρνω στη ναυτιλιακή (κάτι λιγότερο από 2000) αλλά ως μεσίτης δεν θα έχω ούτε ελάχιστο ούτε μέγιστο όριο στα χρήματα που μπορώ να βγάλω. Οσο περισσότερο πουλάω τόσο περισσότερο βγάζω. Εκτός αυτού η αγορά ακινήτων είναι στα πάνω της και πολλοί ξένοι κυρίως λιβάνι, ισραηλινό και Κινέζοι ψάχνουν να αγοράσουν σπίτια στην Ελλάδα.

Τι άποψη έχετε;
 

AmoKomA

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Νοε 2017
Μηνύματα
2.164
Κριτικές
77
Like
4.064
Πόντοι
11.396
απο περιεργεια σεποιο τομεα στην ναυτηλια εισαι....
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.307
Πόντοι
6.955
Γιατι δεν ασχολεισαι με την ναυλομεσιτια η τις αγοραπωλησιες πλοιων εφοσον εισαι στη ναυτιλια...μου ακουγεται πολυ λογικοτερο απο το να πας στα κτηματομεσιτικα...
Η εισοδος σε αυτα τα αντικειμενα της ναυτιλιας αγαπητε φιλε ειναι πιο δυσκολη απο το να γινεις συμβολαιογραφος η να μπεις στο διπλωματικο σωμα. Επι του πρακταιου ειναι κλειστα επαγγελματα, θεωρητικα ομως οχι. Θεωρητικες μουφες δηλαδη.
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.598
Πόντοι
2.606
Το 2016 πουλήθηκαν 18000 ακινητα, πες 3000 μεσιτικά το καθένα ήτοι 54 εκ
Πες τα μισα να πηγαν μεσω μεσίτη, πάμε στα 27 εκ
27 εκ δια 9000 μεσίτες = 3000 ο καθένας τζίρο από πωλήσεις
Βάλε φόρους, λειτουργικά, μάλλον δε βγαίνει.
Ίσως να γίνεται κάτι με τα ενοίκια αλλά και πάλι χλωμό
Μόνη ελπίδα αν έχεις κεφάλαιο και υπάρχουν ευνοικοι νομοι γι αυτους και μπορεις να κανεις φτηνες αγοραπωλησιες και να ωφελείσαι απ τη διαφορα τιμων

Μάλλον είναι σοφοτερο να μεινεις στα 35000 ετησίως απ τη ναυτιλια αν βαλεις δώρα και εισφορες εργοδό

Τι υπολογισμο στο ποδι εκανες ρε τυπε  :think: :2funny:  :S :S :S

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


Ετσι βγαινουνε τα νουμερα και οι τζιροι  :think: :S :S :S

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom