Νέα

Προγραμματισμος: Επαγγελμα ή χομπυ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 50
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Αφου πολλα ειπωθηκαν στο θρεντ του Κιεβου σχετικα με τον προγραμματισμο, ποσα λεφτα βγαζουν οι προγραμματιστες, που μπορουν να δουλεψουν, τι πτυχια θελουν, ανοιγω αυτο το θρεντ για τους εμπειρους ειδημονες του σαιτ. :sunglasses:

Κατα τη γνωμη μου αν δεν εχεις καποια τρελη ειδικευση που καλοπληρωνει την τρεχουσα χρονικη περιοδο, αν ανηκεις στην πλειοψηφια δλδ, θα καταντησεις να στραβωνεις τα ματια σου πανω απο ενα pc δωδεκα ωρες την ημερα με ανταλλαγμα την ποιοτητα ζωης ενος στριμωγμενου μικρομεσαιου. Και αυτο αφου αποκτησεις εργασιακη εμπειρια. Ο νεοεισερχομενος ειναι pajeet.
Πολυ καλυτερη επιλογη εκανε ο Μπολντυς με το να γινει λιμενοφυλακας. Εγω ως κατοχος bsc δουλευω στον τουρισμο. Ο προγραμματισμος ειναι ενα παιδικο χομπυ.
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.282
Κριτικές
11
Like
276
Πόντοι
1.520
Εξειδικευση σε εφαρμογες android και βουρ για εξωτερικο
 

Soulis(1)

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2005
Μηνύματα
426
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
1
θέλει συνέχεια διάβασμα για να είσαι μέσα στα πράγματα, ότι και να κάνεις όπου και να είσαι
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
244
Πόντοι
36
Αφου πολλα ειπωθηκαν στο θρεντ του Κιεβου σχετικα με τον προγραμματισμο, ποσα λεφτα βγαζουν οι προγραμματιστες, που μπορουν να δουλεψουν, τι πτυχια θελουν, ανοιγω αυτο το θρεντ για τους εμπειρους ειδημονες του σαιτ. :sunglasses:

Κατα τη γνωμη μου αν δεν εχεις καποια τρελη ειδικευση που καλοπληρωνει την τρεχουσα χρονικη περιοδο, αν ανηκεις στην πλειοψηφια δλδ, θα καταντησεις να στραβωνεις τα ματια σου πανω απο ενα pc δωδεκα ωρες την ημερα με ανταλλαγμα την ποιοτητα ζωης ενος στριμωγμενου μικρομεσαιου. Και αυτο αφου αποκτησεις εργασιακη εμπειρια. Ο νεοεισερχομενος ειναι pajeet.
Πολυ καλυτερη επιλογη εκανε ο Μπολντυς με το να γινει λιμενοφυλακας. Εγω ως κατοχος bsc δουλευω στον τουρισμο. Ο προγραμματισμος ειναι ενα παιδικο χομπυ.


Εχει παρα πολλους καμικαζι προγραμματιστες μεγαλη και πονεμενη ιστορια. Κανω μια εξηγηση για προγραμματισμο και κοσμο γενικα με τα ματια μου.

Διαβαζουν κανα βιβλιο κανουν καμια ταξη online  και εχουν αποψη. Εχω τετοιους στην δουλεια αρκετους. Δουλευω Γερμανια σε software εταιρεια σε μεγαλα projects . Εχει πολλη Σαβουρα μιλαμε , μα για πολλη σαβουρα .

Οι Γερμανοι απο τους χειροτερους προγραματιστες που μπορεις να εχεις(γιαυτο και ολοι γινονται managers γιατι εχουν και το ρατσιστικο μεσα τους οτι οι αλλοι ειναι κατωτεροι), ακολουθουν ινδοι, βραζιλιανοι, αγγλοι.....παρε σε σχεση το μεγεθος τις χωρας και θα καταλαβεις την ποιοτητα.Παντου εχει καλους και παντου εχει κακους.Απλα σε μεγαλες χωρες εχει πιο πολλη σαβουρα.

Οι δε κινεζοι εχουν με εξαιρεση αρκετους καλους αλλα δεν υπαρχει περιπτωσει να τους πετυχεις σε projects μιας και τους καβατζωνουν σε δικες τους εταιριες οπως και οι ρωσσοι και πολωνοι κτλ κτλ , εκτος απο Ελληνες που εμεις στον ηλιο μοιρα δεν εχουμε και με την κατασταση μπουρδελο θα μας βρεις διασπαρτους να παιδευομαστε.

οι ινδοι ειναι τις λογικης του ΝΑΙ ΝΑΙ και περνεις τα αρχιδια σου.

Εχει γενικος αρκετους μαλακες μιας και υπαρχει αναγκη.
Ενα προβλημα που εχω δει σε ολους σχεδον ειναι οτι δεν ειναι σιγουροι για το τι κανουνε. Δηλαδη δεν ειναι σιγουροι για αυτο που φτιαχνουν οποτε ειναι συνηθως νευρικοι.

Το μαλακιες ακουω καθε μερα απο ατομα που βρηκαν δουλεια μονο και μονο επειδη υπαρχει αναγκη για software δεν λεγεται.
Αυτο δεν σημαινει οτι οσοι τελειωνουν πληροφορικη ειναι σαινια, σε καμμια περιπτωση. Απλα υπαρχουν ατομα που σπουδασαν κατι γιατι επρεπε, καποιοι αλλοι γιατι θελανε, οποτε το κυνηγησαν μετα και σε καποιουςε αλλους απλα ετυχε.

Συνηθως τα ατομα αυτα επειδη νιωθουν οτι τα εχουν μαθει ολα συνηθως σε ενα framework το πολλη 2-3 σου πρηζουν τα αρχιδια με το ποσο γαματοι ειναι τι μπορουν να κανουν κτλ κτλ . (δες μπολτυς παλι καλα που εγινε λιμενοφυλακας).Αρκετοι απο τους αλλους, αυτους που εχουν σπουδασει δεν εχουν καταλαβει σωστα αυτα που σπουδασανε και ειναι και αυτοι ξερολες με λαθος νοηση βεβαια.

Δυστηχως η ζητηση ειναι μεγαλη και υπαρχει πολλη σαβουρα. Εχω στην δουλεια Αμερικανο που δεν εχει σπουδασει πληροφορικη αλλα χημεια ""η τουλαχιστον ετσι λεει μιας και σπουδασεις χημεια στο Αμερικα δεν θα πεθανεις τις πεινας "" και σχεδον οτι κανει ειναι μια μαλακια και μιση παρα μονο οτι εχει μαθει μετα χρονια και απο αλλα ατομα ,αλλα ειναι χρονια στην εταιρεια μιας και δεν τον προσλαμβανει κανενας αλλος ( γιατι δεν ειναι τρελος μιας και δεν εχει τα προσοντα που χρειαζεται) και εχει αποκτησει και θεση( μιας και ολοι φευγουν για να βρουν καλυτερο μισθο).
Κατι τετοιο συμβαινει και στην Ελλαδα σε μεγαλες εταιριες οπου υπαρχουν πολλοι γνωστοι.
Ολοι αυτοι με τον καιρο μαθαινουν τι και πως και καποια στιγμη που ολα τα σαινια εχουν φυγει(μιας και ψαχνουν καλυτερους μισθους) γινοντε Αγαδες και σου το παιζουν Σαινια με αυτα που μαθανε απο τους αλλους. Μιας και ειναι αρκετα χρονια στην εταιρεια.Που να ηξερες εσυ τι ζωα ειναι.Με τετοια λογικη δεν χρειαζεται καν να πας σχολειο , τραβα για δουλεια και καποτε θα τα εχεις μαθει ολα.
Σκεψου απο εκει και περα τι παιζει και βγαλε συμπερασμα.

οποτε στο θεμα προγραμματισμος χομπι η δουλεια.
Οι πιο πολλη απο εμας γινομαστε προγραμματιστες. Σχεδον η ισως το λιγοτερο απο το 3% να γινει επιστημονας πληροφορικης με ολο το πακετο και αυτο με μεγαλη δυσκολια.
γιατι  δες εδω
στην σχολη ειχα καθηγητη μαλακα τον ανεβαζα μαλακα τον κατεβαζα γιατι ηταν μαλακας , αλλα ειχε πει ενα σωστο.

Οταν θελεις να κανεις κατι σκεψου μονος τι θελεις να κανεις και καντο. Το να παρεις μια λυση , σκεψη απο καποιον αλλο που καθησε και σκεφτηκε το μπορουν ολοι. Για κατσε και σκεψου για παραδειγμα οταν δεν υπηρχαν οι υπολογιστες και κανεις δεν ηξερε για το τι ειναι προγραματισμος και πως μπορεις να το κανεις.
Κατσε και σκεψου τοτε εκεινη την εποχη τους υπολογιστες και βρες τις λυσεις για το πως θα τους φτιαξεις μονοσ σου χωρις κανεις να ξερει καν τι ειναι αυτο. Το ιδιο ισχυει και για ενα framework  κατσε και σκεψου το και υλοποιησε το εκει σε θελω.
ε το ιδιο ισχυει και σημερα. ολοι μαθαινουν απο καποιον αλλο αυτο που σκεφτηκε αυτος για εσενα. Δες microsoft τι θα ειχε γινει εαν δεν ειχανε βγαλει τα windows.Ενας λογος που σπουδαζεις πλεον ειναι και αυτος. Να μπορεις να βγαλεις απο την κουτρα σου λυσεις.

Αλλο παραδειγμα να βρει καποιος νεο ειδος αλγοριθμου που να λυνει καποιο δυσκολο προβλημα , να βρει λυση σε καποιο προβλημα μηχανης(απο τα ακαδημαικα που δεν εχουν βρει λυση ακομα) να βγαλει δικο του τροπο προγραματισμου δικου OS δες linux απο καποιο φοιτητη ξεκινησε και που ειναι σημερα.

Αμα πας σε interview εχει τους μαλακες που κανουνε ερωτησεις για το ακαδημαικο υποβαθρο π.χ. βρες το μοντουλο το κ, κτλ κτλ. πραγμα που ειναι μια μαλακια και μιση.
εκει βλεπεις το εαν η εταιρεια που θα πας ειναι για τον πουτσο η ειναι καλη.Για ποιο λογο με ρωτας εαν ξερω καποιο αλγοριθμο διαπρεασεις η εαν ξερω δυαδικα δεντρα?Αφου δεν εχεις ακαδημαικα προβληματα να λυσεις? κανεις απλα υλοποιηση απο κατι που υπαρχει ηδη. Βγαλε συμπερασμα.
οσο για εμενα εχω πτυχιο, μεταπτυχιακο, προυπηρεσια στην πληροφορικη και
τοσα χρονια δουλευω στην πληροφορικη. Μου αρεσει η δουλεια και ειναι και χομπι.( Αν δεις την δουλεια σου σαν αγγαρεια δεν πας μακρυα)
Οπως γραφω πιο πανω οτι δουλεια και να κανεις πρεπει να την δεις σαν χομπι και οχι σαν δουλεια εαν θελεις να πετυχεις.
Στον προγραμματισμο  οι απαιτησεις ειναι μεγαλες και πρεπει συνεχεια να εισαι στην πριζα.
Αυτο δεν σημαινει οτι θα ανακαλυψεις τον τροχο, οχι απλα ολο και καποιο νεο framework θα βγει λιγο διαφορετικο απο το πριν ολο και κατι νεο, εε  μαθε απλα οτι υπαρχει ισως σου χρειαστει καποτε, αλλα το σημαντικο για εμενα , εαν θελεις να εισαι σε τετοια δουλεια πρεπει να κανεις ενα πτυχιο ωστε να καταλαβεις τελικα τι ειναι πληροφορικη τι ειναι προγραμτισμος και που ανηκεις εσυ.Τα βασικα τις πληροφορικης θα υπαρχουν παντα οι βασικες αρχες.

Πληροφορικη δεν ειναι μονο προγραματισμος και προγραματισμος δεν ειναι μονο πληροφορικη.







 

mikebaq

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2009
Μηνύματα
35
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
0
Διαβαζουν κανα βιβλιο κανουν καμια ταξη online  και εχουν αποψη. Εχω τετοιους στην δουλεια αρκετους. Δουλευω Γερμανια σε software εταιρεια σε μεγαλα projects . Εχει πολλη Σαβουρα μιλαμε , μα για πολλη σαβουρα .

Ρε φίλε πραγματικά ακριβώς τα ίδια στην εταιρεία που δουλεύω, σκάνε άπειροι τετοιοι που έχουν σπουδάσει οτιδηποτε άκυρο κ εχουν αποψη για τα παντα κ τα ξερουν κ ολα με ενα online course! Το τι μαλακια εχω ακουσει δεν περιγράφεται.

Πραγματικα εδω παει το μαθανε οτι γαμιομαστε πλακωσανε και οι γύφτοι.
 

PsyVator

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2017
Μηνύματα
65
Like
6
Πόντοι
0
Καλησπέρα, νεότερος σε σχέση με τη πλειοψηφία των ατόμων εδώ μέσα, εργάζομαι ως junior σε εταιρία με ForEx 3μήνες και ταυτόχρονα σπουδάζω μηχ υπολ.Οι διαφορές μεταξύ σχολής και πραγματικής δουλειάς πάνω σε frameworks της αγοράς είναι τεράστια! Συμφωνώ ότι χρειάζεται ένα πτυχίο για να έχεις μία πιο σφαιρική άποψη πάνω στον τομέα σου, οξύνεται η κριτική σου ικανότητα αλλά κάτι μαθήματα όπως βιολογία κ το επόμενο εξάμηνο βιοπληροφορική που πέρασα ήταν παντελώς άχρηστα.Σπουδάζω σε ευρωπαική χώρα και ο βασικός είναι 800 και κάτι ψηλά μεικτά, παίρνω 1000 καθαρά και φυσικά αναμαίνω να πάρω στα χέρια μου το πτυχίο και να πάω στα 1500 για λίγο καιρό και μετά να φύγω αμερική όπου τα FinTech jobs πληρώνουν υπερβολικά καλά!!!
       Οι περισσότεροι που έχουν τελειώσει αγγλικό πανεπ. είναι καθαρά για τον πούτσο καβάλα... έχουν έρθει με έναν αέρα γαμάω και δέρνω κ δεν ξέρουν που τους πάνε τα 4. Απλά υπάρχει μεγάλη ζήτηση και μικρή προσφορά προγραμματιστών. Ασχολούμαι με Kernel programming και είχα πιάσει κουβέντα με έναν που ήταν php dev που τελείωσε γνωστό αγγλικό πανεπ και δεν ήξερε τί ήταν το FORK!!! Οι περισσότεροι στο department μου είναι άτομα με αρκετή πείρα και μαθαίνω καθημερινά καινούργια τρικς αλλά και πως να αντιμετοπίζω νέα προβλήματα που προκύπτουν συνέχεια.
      Μία παρατήρηση αν και πολύ νέος ακόμα, πρέπει πιστεύω, ο καθένας που θέλει να ασχοληθεί να βρει μία τεχνολογία που τον ενδιαφέρει και να γίνει master πάνω σε αυτήν... Δηλαδή όταν έρθει η στιγμή που θα δεις τη δουλειά που ζητάει αυτό που ξέρεις να κάνεις καλά και ότι δεν είναι λίγο από όλα (άρα μιλάμε για σοβαρή εργασία :cheesy:) να είσαι αυτός που θα ξεχωρίσει και που επειδή θα σε χρειάζονται να χτυπήσεις έναν καλό μισθό.  Φυσικά όλα αυτά έξω από την Ελλάδα ή αν είσαι κωλόφαρδος σε remote job.
       
 

Ventola

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2010
Μηνύματα
15
Κριτικές
12
Like
249
Πόντοι
290
Καλησπέρα και από μένα. Μιας και άνοιξε αυτή η συζήτηση, θα ήθελα αν μπορεί κάποιος γνώστης του θέματος να μου δώσει κάποιες κατευθύνσεις σχετικά με το αντικείμενο. Από που μπορώ να ξεκινήσω, με τι γλώσσες να ασχοληθώ, σε ποιο κομμάτι να κάνω περισσότερη εξιδίκευση. Έχω τελειώσει πανεπιστήμιο και είχα κάνει μερικά μαθήματα προγραμματισμού, αλλά όχι κάτι φοβερό. Ευχαριστώ
 

PsyVator

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2017
Μηνύματα
65
Like
6
Πόντοι
0
Καλησπέρα και από μένα. Μιας και άνοιξε αυτή η συζήτηση, θα ήθελα αν μπορεί κάποιος γνώστης του θέματος να μου δώσει κάποιες κατευθύνσεις σχετικά με το αντικείμενο. Από που μπορώ να ξεκινήσω, με τι γλώσσες να ασχοληθώ, σε ποιο κομμάτι να κάνω περισσότερη εξιδίκευση. Έχω τελειώσει πανεπιστήμιο και είχα κάνει μερικά μαθήματα προγραμματισμού, αλλά όχι κάτι φοβερό. Ευχαριστώ
τί σπούδασες και με τί θα ήθελες να ασχοληθείς πχ web development, mobile apps, game development, security... ?
 

Επισκέπτης
Qerq ετσι το ειδα και εγω οτι πρεπει να εισαι συνεχεια στην πριζα στο αγχος να διαβαζεις μετα τη δουλεια... Και προσωπικη ζωη; Θα φτασω σπιτι μου μετα απο 10 ωρες και θα κατσω να διαβαζω; Μουνια τιποτα;

Προσωπικα δε θα μπορουσα να ζησω χωρις μουνια και βολτες γι αυτο εβαλα το πτυχιο στο συρταρι. Θα μου πεις ολοι πανε για μανατζερ, ο προγραμματισμος ειναι προσωρινος. Ναι αλλα μανατζερ = βυσμα. Ειχα στη σχολη κατι ασχετους που την ειχαν ψωνισει και νομιζαν οτι θα γινουν κατευθειαν μανατζερ και θα διαταζουν τους αλλους. Μπορει κ να το καταφεραν βεβαια με το καταλληλο μεσο.

Για τους προγραμματιστες ομως ισχυει η αγαμια κ η κλεισουρα.

ο μπολντυς ηταν καλος προγραμματιστης αλλα οταν ειδε το συμφερον του, χωθηκε
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Αφου πολλα ειπωθηκαν στο θρεντ του Κιεβου σχετικα με τον προγραμματισμο, ποσα λεφτα βγαζουν οι προγραμματιστες, που μπορουν να δουλεψουν, τι πτυχια θελουν, ανοιγω αυτο το θρεντ για τους εμπειρους ειδημονες του σαιτ. :sunglasses:

Κατα τη γνωμη μου αν δεν εχεις καποια τρελη ειδικευση που καλοπληρωνει την τρεχουσα χρονικη περιοδο, αν ανηκεις στην πλειοψηφια δλδ, θα καταντησεις να στραβωνεις τα ματια σου πανω απο ενα pc δωδεκα ωρες την ημερα με ανταλλαγμα την ποιοτητα ζωης ενος στριμωγμενου μικρομεσαιου. Και αυτο αφου αποκτησεις εργασιακη εμπειρια. Ο νεοεισερχομενος ειναι pajeet.
Πολυ καλυτερη επιλογη εκανε ο Μπολντυς με το να γινει λιμενοφυλακας. Εγω ως κατοχος bsc δουλευω στον τουρισμο. Ο προγραμματισμος ειναι ενα παιδικο χομπυ.

που χαθηκε ο Μπολντυς?τα χει ακομα με την γυμναστρια?
 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Καλησπέρα και από μένα. Μιας και άνοιξε αυτή η συζήτηση, θα ήθελα αν μπορεί κάποιος γνώστης του θέματος να μου δώσει κάποιες κατευθύνσεις σχετικά με το αντικείμενο. Από που μπορώ να ξεκινήσω, με τι γλώσσες να ασχοληθώ, σε ποιο κομμάτι να κάνω περισσότερη εξιδίκευση. Έχω τελειώσει πανεπιστήμιο και είχα κάνει μερικά μαθήματα προγραμματισμού, αλλά όχι κάτι φοβερό. Ευχαριστώ

Δες καποια courses και σκεψου τι σου αρεσει..
Ελλαδα παιζει πολυ το κλασσικο html-css-js-php η αντι php java
Εγω εχω καταληξει οτι js-java ειναι ο καλυτερος συνδυασμος τουλαχιστον απο αποψη μισθου,στην Ελλαδα βαση των γνωστων μου

Εδω καποια courses
 

XMan19

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
221
Like
146
Πόντοι
1
Εχει γεμισει ο τοπος απο προγραμματιστες μεσω courses και tutorial... για εμενα αυτο ειναι απλα ενας οδηγος που θα σε κανει μαγειρα.. Οταν ασχοληθεις πολυ και εχεις τελειωσει τουλαχιστον bachelor γινεσαι chef..αυτη ειναι η διαφορα... Τα περι σουπερ ασιατων προγραμματιστων μην τα ακουτε, ο καθενας πουλαει τον εαυτο του... Επισης εχει διαφορα τι κανεις αν εισαι wide full stack πρεπει να ασχολεισαι με τη βαση δεδομενων,το backend,το frontend και το mobile.. Αν απλως ασχολεισαι με mobile η frontend ειανι διαφορετικο... Παντως για ολα τα παιδια που δουλευουν εξω μια συμβουλη εχω, αν εισαι καλος , αν εχεις στην ελλαδα  ανταγωνισμο και ψιλοζηλεια στον εξωτερικο απο τους ντοπιους θα τα εχεις στο πολλαπλασιο..μην ψαρωνετε.. Θα σας σπασουν τα νευρα

 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Εγω παντως δουλεια βρηκα απο τις γνωσεις που απεκτησα απο το lynda και το freecodecamp
Μακραν για μενα οι δυο καλυτερες πηγες για καποιον αρχαριο
Η σχολη μου ειναι για τον πουτσο παροτι λενε εχουμε τον ταδε καθηγητη κτλπ κτλπ γιατι φιλε οταν στην ταξη οι μισοι μενουν πισω σε πανε και σενα

Ενω στα βιντεο που βλεπεις,στα βιβλια που διαβαζεις εσυ καθοριζεις τον ρυθμο

Αν πηγαινα με τους ρυθμους της σχολης οχι δουλεια δν θα χα αλλα ουτε το 1/10 της γνωσης

Στα δημοσια ΤΕΙ/ΑΕΙ ακομα μεγαλυτερο χαλι ειναι

Σκεψου μας ερχονται παιδια απο δημοσια πανεπιστημια που δεν ξερουν κυριολεκτικα τιποτα

Η σχολη ειναι ενα τιποτα για τον κλαδο αυτο
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
244
Πόντοι
36
Qerq ετσι το ειδα και εγω οτι πρεπει να εισαι συνεχεια στην πριζα στο αγχος να διαβαζεις μετα τη δουλεια... Και προσωπικη ζωη; Θα φτασω σπιτι μου μετα απο 10 ωρες και θα κατσω να διαβαζω; Μουνια τιποτα;

Προσωπικα δε θα μπορουσα να ζησω χωρις μουνια και βολτες γι αυτο εβαλα το πτυχιο στο συρταρι. Θα μου πεις ολοι πανε για μανατζερ, ο προγραμματισμος ειναι προσωρινος. Ναι αλλα μανατζερ = βυσμα. Ειχα στη σχολη κατι ασχετους που την ειχαν ψωνισει και νομιζαν οτι θα γινουν κατευθειαν μανατζερ και θα διαταζουν τους αλλους. Μπορει κ να το καταφεραν βεβαια με το καταλληλο μεσο.

Για τους προγραμματιστες ομως ισχυει η αγαμια κ η κλεισουρα.

ο μπολντυς ηταν καλος προγραμματιστης αλλα οταν ειδε το συμφερον του, χωθηκε
αμα ειχα και εγω κονε το ιδιο θα εκανα, απλα επειδη εχω το πτυχιο μεταπτυχιακο και την προυπηρεσια καπως πρεπει να ζησω ετσι και αλλιως καπως πρεπει να ζησω . Και ετσι κανω τουλαχιστον μια δουλεια που μου αρεσει.

οσο για τα υπολοιπα τα γραφω πιο πανω
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
244
Πόντοι
36
Εγω παντως δουλεια βρηκα απο τις γνωσεις που απεκτησα απο το lynda και το freecodecamp
Μακραν για μενα οι δυο καλυτερες πηγες για καποιον αρχαριο
Η σχολη μου ειναι για τον πουτσο παροτι λενε εχουμε τον ταδε καθηγητη κτλπ κτλπ γιατι φιλε οταν στην ταξη οι μισοι μενουν πισω σε πανε και σενα

Ενω στα βιντεο που βλεπεις,στα βιβλια που διαβαζεις εσυ καθοριζεις τον ρυθμο

Αν πηγαινα με τους ρυθμους της σχολης οχι δουλεια δν θα χα αλλα ουτε το 1/10 της γνωσης

Στα δημοσια ΤΕΙ/ΑΕΙ ακομα μεγαλυτερο χαλι ειναι

Σκεψου μας ερχονται παιδια απο δημοσια πανεπιστημια που δεν ξερουν κυριολεκτικα τιποτα

Η σχολη ειναι ενα τιποτα για τον κλαδο αυτο

Στην σχολη σου φιλε θα σου δωσουν οτι μπορουν πιστεψε με . Το θεμα ειναι τι θεωρεις εσυ καλο και τι για τον πουτσο . Αλλοι χανουν το δασος μεσα στο δασος και βρησκουν το δεντρο. Εαν με καταλαβαινεις.

ολα ειναι σχετικα το οτι πρεπει να εχεις τελειωσει μια σχολη το θεωρω κανονα απαραβατο να δεις να παρεις μια ιδεα τι υπαρχει στην  ζωη.
 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Στην σχολη σου φιλε θα σου δωσουν οτι μπορουν πιστεψε με . Το θεμα ειναι τι θεωρεις εσυ καλο και τι για τον πουτσο . Αλλοι χανουν το δασος μεσα στο δασος και βρησκουν το δεντρο. Εαν με καταλαβαινεις.

ολα ειναι σχετικα το οτι πρεπει να εχεις τελειωσει μια σχολη το θεωρω κανονα απαραβατο να δεις να παρεις μια ιδεα τι υπαρχει στην  ζωη.


Εγω οχι απο εμενα αλλα οσους φιλους εχω σε καμια δουλεια δεν τους ζητησαν πτυχιο
Ασχετα που πηρανε οπως θα το παρω και εγω μονο και μονο γιατι Ελλαδα μας πρηζουν λιγο τα @@
Οχι οτι εχει σημασια το πτυχιο αλλα ειναι αφορμη να παρεις μικροτερο μισθο

Η καλυτερη λυση ειναι να κανεις online bootcamp η online courses..

Πχ εγω απ τους καθηγητες που ειχα ο ενας δεν δουλευε αλλα διδασκε(οποτε εκτος των πραγματων αυτοματα) ο αλλος ειχε τοσο δουλεια που ερχοταν κομματια ο αλλος ηταν στα @@ του
Σκεψου σε δημοσιο πανεπιστημιο τι θα γινεται..Που ειναι ολοι στα @@ τους,αν και ξερω καθως εχουμε παιδια που μας ηρθαν απο ΤΕΙ/ΑΕΙ χωρις να ξερουν τιποτα

Χιλιες φορες μπαινεις εδω
Κοιτα ενα καλο online course ειτε μηνα,τριμηνο ειτε εξαμηνο και μπαινεις στα βαθια,ολη μερα σε λιωνουν

Εμενα το επομενο βημα ειναι αυτο,οταν βρω χρονο..
Η σχολη ειναι μια μαλακια και μιση,χιλιες φορες ενα bootcamp φιλος μου ενα μηνα εκανε ενα δυνατο που τα εσκασε γερα βεβαια αλλα βρηκα δουλεια σε java,μου ειπε τον βοηθησε πολυ παραπανω απ την σχολη

Οι σχολες πλεον ειναι τελειως ξεπερασμενες κατα την γνωμη μου
Τιποτα δεν προσφερουν,μονο online
 

XMan19

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
221
Like
146
Πόντοι
1
Εγω παντως δουλεια βρηκα απο τις γνωσεις που απεκτησα απο το lynda και το freecodecamp
Μακραν για μενα οι δυο καλυτερες πηγες για καποιον αρχαριο
Η σχολη μου ειναι για τον πουτσο παροτι λενε εχουμε τον ταδε καθηγητη κτλπ κτλπ γιατι φιλε οταν στην ταξη οι μισοι μενουν πισω σε πανε και σενα

Ενω στα βιντεο που βλεπεις,στα βιβλια που διαβαζεις εσυ καθοριζεις τον ρυθμο

Αν πηγαινα με τους ρυθμους της σχολης οχι δουλεια δν θα χα αλλα ουτε το 1/10 της γνωσης

Στα δημοσια ΤΕΙ/ΑΕΙ ακομα μεγαλυτερο χαλι ειναι

Σκεψου μας ερχονται παιδια απο δημοσια πανεπιστημια που δεν ξερουν κυριολεκτικα τιποτα

Η σχολη ειναι ενα τιποτα για τον κλαδο αυτο

Το αν καποιος τελειωσε το πανεπιστημιο και δεν ξερει την τυφλα του αυτο για εμενα παει να πει οτι βοηθηθηκε τρελα με σκονακια κλπ.. Δεν ειναι και δυσκολο να το καταλαβεις... Τωρα αν χασαμε τα χρονια μας στο πανεπιστημιο χωρις λογο τοτε θα κριθουμε αργοτερα..  Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι εχεις μεγαλυτερη γνωση μεσω tutorials και camps αποψη σου.. keep up  the good work
 

Επισκέπτης
Δε διαφωνει κανεις σας για το οικονομικο και τα μουνια.

Γιατι πιστευετε βγαινουν τοσοι πολλοι προγραμματιστες στην Ελλαδα; Ελλειψει σωστου επαγγελματικου προσανατολισμου και αγαμιας λενε αυτο ειναι ευκολο θα το κανω, ετσι κι αλλιως δε γαμαω;
 

nikos231

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.409
Like
2.251
Πόντοι
456
Καλησπερα τυποι, εγω σπουδαζω αυτην την στιγμη πληροφορικη, μπαινω στο 2ο ετος και θελω να ρωτησω.Μας εχουν πηδηξει στα μαθηματικα.Ειναι οντως τοσο σημαντικα στον προγραμματισμο?
 

Επισκέπτης
Καλησπερα τυποι, εγω σπουδαζω αυτην την στιγμη πληροφορικη, μπαινω στο 2ο ετος και θελω να ρωτησω.Μας εχουν πηδηξει στα μαθηματικα.Ειναι οντως τοσο σημαντικα στον προγραμματισμο?
Ειναι πολυ σημαντικα σε επιστημονικες εφαρμογες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom