Νέα

Wearables & Smartwatches (Ρολόγια Παλμογράφοι)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kostas8000
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 33
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
179
Πόντοι
16
θα ηθελα την γνωμη μελων του site για μια τετοιου είδους επικειμενη αγορα την οποια σκέφτομαι να κανω  :)

αξιζουν τα χρηματα τους αυτά τα <ρολογια> ή τσαμπα θα πανε τα <γερμανικα> ευρω μου??????

εδώ να σημειωσω οτι αθλουμε και σε κλειστο χωρο (γυμναστηριο) οσο και σε ανοικτο (τρεξιμο-εντομο περπατιμα)


εάν λοιπον είναι μια καλη προταση αυτου του είδους τα ρολογια ποια εχετε στην κατοχή σας ή θεωρειται αξιοπιστα?????


εδώ να αναφερω το οριο το οποιο διαθέτω για μια τετοια αγορα το οποιο δεν ξεπερνα τα 350€

τις γνωμες σας παρακαλω  :hi: :hi: :hi: :hi:
 
OP
OP
K

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
179
Πόντοι
16
τελικα κανενα από τα μελη του μπου.κομ δεν εχει ασχοληθεί με το παρον ζητημα των smartwatches?????

εννοω πως κανενα μελος δεν εχει στην κατοχη του καποιο απο αυτα τα gadget υψηλης τεχνολογιας για να αναφερει τις εντυπωσεις του???????

παντος ενα τετοιο gadget-ακι ειναι νομιζω χρησιμο στον μεσο μπουρδελιαρη γιατι μπορει κατα την διαρκεια τηςπραξης με την αγαπημενη του ιεροδουλη να βλεπει τους καρδιακους του παλμους και με αυτον τον τροπο να εχει μια ταξη μεγεθους για το κατα ποσο τον καυλωνει ή οχι η συγκεκριμενη κοπελα  :dancing: :dancing:
 

Kaloeros

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.532
Κριτικές
209
Like
4.456
Πόντοι
9.035
Τα συγκεκριμένα gadgets είναι χωρισμένα σε δύο κατηγορίες, αυτά που είναι προέκταση του κινητού σου στο χέρι (τα smartwatches) και αυτά που είναι κύρια προσανατολισμένα στα σπορ (sportwatches ή smartbands). Συνδυασμός που να παρέχει όλα και καλά δεν υπάρχει. Αν θες ομορφιά πας στα πρώτα, αλλιώς στα δεύτερα. Βασική παράμετρος είναι η διάρκεια της μπαταρίας. Βασικά αν το ρολόι λειτουργεί σαν κινητό ή κάνει συνεχώς μετρήσεις στην γυμναστική δεν κρατά ούτε μέρα (συνήθως). Από την άλλη αν το έχεις σαν ρολόι, κύρια για ομορφιά και τα notifications, τότε κρατάνε κάποια μέρες ίσως και εβδομάδα.

Λάβε υπόψη ότι πχ το πανάκριβο Apple iwatch δεν βγάζει ούτε μέρα χωρίς φόρτιση. Τώρα ρολόι που κάθε 10 ώρες το φορτίζεις τι αξία να έχει;

Προτείνω απερίφραστα να απορρίψεις εξαρχής όλα τα android watches (αυτά με Wear OS) γιατί αν και κάνουν τα πάντα έχουν τρελή κατανάλωση και δεν κρατά η μπαταρία τους. Βασικά κανένα δεν βγάζει μέρα.

Προσωπικά έχω 2 smartwatches (1 Samsung και 1 Xiaomi) για καλά/όμορφα, και έχω και ένα φτηνό Huawei Smartband των 30€ για την γυμναστική που κρατάει η μπαταρία του άνετα 1 εβδομάδα και γενικά είναι super.
 
OP
OP
K

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
179
Πόντοι
16
Τα συγκεκριμένα gadgets είναι χωρισμένα σε δύο κατηγορίες, αυτά που είναι προέκταση του κινητού σου στο χέρι (τα smartwatches) και αυτά που είναι κύρια προσανατολισμένα στα σπορ (sportwatches ή smartbands). Συνδυασμός που να παρέχει όλα και καλά δεν υπάρχει. Αν θες ομορφιά πας στα πρώτα, αλλιώς στα δεύτερα. Βασική παράμετρος είναι η διάρκεια της μπαταρίας. Βασικά αν το ρολόι λειτουργεί σαν κινητό ή κάνει συνεχώς μετρήσεις στην γυμναστική δεν κρατά ούτε μέρα (συνήθως). Από την άλλη αν το έχεις σαν ρολόι, κύρια για ομορφιά και τα notifications, τότε κρατάνε κάποια μέρες ίσως και εβδομάδα.

Λάβε υπόψη ότι πχ το πανάκριβο Apple iwatch δεν βγάζει ούτε μέρα χωρίς φόρτιση. Τώρα ρολόι που κάθε 10 ώρες το φορτίζεις τι αξία να έχει;

Προτείνω απερίφραστα να απορρίψεις εξαρχής όλα τα android watches (αυτά με Wear OS) γιατί αν και κάνουν τα πάντα έχουν τρελή κατανάλωση και δεν κρατά η μπαταρία τους. Βασικά κανένα δεν βγάζει μέρα.

Προσωπικά έχω 2 smartwatches (1 Samsung και 1 Xiaomi) για καλά/όμορφα, και έχω και ένα φτηνό Huawei Smartband των 30€ για την γυμναστική που κρατάει η μπαταρία του άνετα 1 εβδομάδα και γενικά είναι super.

σε ευχαριστω για την απαντηση σου,

θα ηθελα την αποψη σου για τα garmin ως sportwatch επειδή διαφημιζουν ότι εχουν αντοχή μπαταριας εως και 1 εβδομαδα

εγω τα θελω περισσοτερο για το γυμν. αλλα και για το περπατημα τρεξιμο που κανω για να βλεπω θερμιδες/καυσεις απόσταση που διανυω ακομα και τα βηματα που κανω τρεχοντας ή και ακομα μεσα στην ημερα ή ακομα και σε καποια μικρη αναρριχηση σε βουνο  
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.100
Κριτικές
493
Like
60.278
Πόντοι
39.662
σε ευχαριστω για την απαντηση σου,

θα ηθελα την αποψη σου για τα garmin ως sportwatch επειδή διαφημιζουν ότι εχουν αντοχή μπαταριας εως και 1 εβδομαδα

εγω τα θελω περισσοτερο για το γυμν. αλλα και για το περπατημα τρεξιμο που κανω για να βλεπω θερμιδες/καυσεις απόσταση που διανυω ακομα και τα βηματα που κανω τρεχοντας ή και ακομα μεσα στην ημερα ή ακομα και σε καποια μικρη αναρριχηση σε βουνο  

σμαρτγουοτσ και μπουρδες...εχω ενα casio 19,90ε αγοαρασμενο, 10 χρονια μπαταρια, 10 χρονια !!!! και αδιαβοχο στα 50μ..
 
OP
OP
K

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
179
Πόντοι
16
σμαρτγουοτσ και μπουρδες...εχω ενα casio 19,90ε αγοαρασμενο, 10 χρονια μπαταρια, 10 χρονια !!!! και αδιαβοχο στα 50μ..

δεν διαφωνο μαζι σου, ομως ως ενα τεχνολογικο βοηθημα για αυτους που αθλουνται (ειτε τακτικα ειτε σε καθημερινη βαση) νομιζω οτι μπορει να τους ειναι χρησιμο και λειτουργικο

το ιδιο βεβαια ισχυει και για τα smartphones και ολα τα μπλιμπλικια που εχουν επανω  :)
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.743
Κριτικές
6
Like
3.401
Πόντοι
736
Να πω κι εγώ κάτι που σκέφτηκα , δεν ξέρω αν θα μπορούσε να υλοποιηθεί αλλά ίσως θα μπορούσαν τα πιο ακριβά μοντέλα να είχαν κάποιο σύστημα που θα τα φόρτιζε με την κίνηση οπότε δεν θα χρειαζόταν να μπούνε καθόλου στην μπριζα. Είχε πέσει κάποτε ένα τέτοιο ρολόι στα χέρια μου που λειτουργούσε με αυτόν τον τρόπο , αναλογικο ήταν , και λέω ίσως θα μπορούσε να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο και στα ψηφιακά , αλλά πάλι και να γίνεται ίσως να προσθετε πολύ μέγεθος ή πολύ βάρος ... Η και τα δύο.
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.600
Πόντοι
2.606
θα ηθελα την γνωμη μελων του site για μια τετοιου είδους επικειμενη αγορα την οποια σκέφτομαι να κανω  :)

αξιζουν τα χρηματα τους αυτά τα <ρολογια> ή τσαμπα θα πανε τα <γερμανικα> ευρω μου??????

εδώ να σημειωσω οτι αθλουμε και σε κλειστο χωρο (γυμναστηριο) οσο και σε ανοικτο (τρεξιμο-εντομο περπατιμα)


εάν λοιπον είναι μια καλη προταση αυτου του είδους τα ρολογια ποια εχετε στην κατοχή σας ή θεωρειται αξιοπιστα?????


εδώ να αναφερω το οριο το οποιο διαθέτω για μια τετοια αγορα το οποιο δεν ξεπερνα τα 350€

τις γνωμες σας παρακαλω   :hi: :hi: :hi: :hi:




και


Τυπε αφου το θες για αθλητικες δραστηριοτητες οπωσδηποτε κοιτας να εχει Sapphire crystal. :S :S :S



 
OP
OP
K

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
179
Πόντοι
16

wicket

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2008
Μηνύματα
237
Like
3.667
Πόντοι
441
Garmin fenix 5... Παρά πολλές δυνατότητες, μεγάλη διάρκεια μπαταρίας... Με GPS ενεργοποιημενο μπορεί να φθάσει 50 ώρες σε λειτουργία ultratrack...σαν ρολόι μόνο κοντά στις 2 εβδομάδες και πιο πολύ
 

Συνημμένα

  • IMG_20180711_094003.jpg
    IMG_20180711_094003.jpg
    402,2 KB · Εμφανίσεις: 80
  • IMG_20180627_213510.jpg
    IMG_20180627_213510.jpg
    1,7 MB · Εμφανίσεις: 79

wicket

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2008
Μηνύματα
237
Like
3.667
Πόντοι
441
Και τα garmin έχουν έκδοση με ζαφείρι κρύσταλλο, αλλά άποψη μου δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω... Και το φοράω το ρολόι 24/7 και σε αγώνες Ultra mountain.
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.600
Πόντοι
2.606
O Ντοπας θα επαιρνε αυτο.  :S :S :S  :effemine: :gay:

large_20150819094758_garmin_garmin_forerunner_25_hrm_white_pink.jpeg
 
OP
OP
K

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
179
Πόντοι
16
απ'οτι βλεπω τα garmin είναι ρολογαρες  :sunglasses: :sunglasses:


το θεμα είναι ότι το ζαφειρενιο κρυσταλλο προσφερει τοση πολύ προστασια σε σχεση με το απλο????


γιατι απ'οτι βλεπω εχουν μια αισθητη διαφορα στην τιμη
 

Kaloeros

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.532
Κριτικές
209
Like
4.456
Πόντοι
9.035
Φίλε Κώστα για την χρήση που το θες θα σου πρότεινα και εγώ Garmin Fenix. Δεν το κατέχω γιατί δεν με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη χρήση, αλλά έχω φίλους που το έχουν και όλοι είναι πολύ ευχαριστημένοι. Το 5 είναι εξαιρετικό αν και ακριβό ρολόι (ένα τέτοιο φοράει μόνιμα και ο Τσίπρας, αν δεν κάνω λάθος, αν και δεν τον έχω δει ποτέ να γυμνάζεται), αλλά και το 3 μια χαρά είναι και μέσα στο budget σου.
 
OP
OP
K

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
179
Πόντοι
16
Φίλε Κώστα για την χρήση που το θες θα σου πρότεινα και εγώ Garmin Fenix. Δεν το κατέχω γιατί δεν με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη χρήση, αλλά έχω φίλους που το έχουν και όλοι είναι πολύ ευχαριστημένοι. Το 5 είναι εξαιρετικό αν και ακριβό ρολόι (ένα τέτοιο φοράει μόνιμα και ο Τσίπρας, αν δεν κάνω λάθος, αν και δεν τον έχω δει ποτέ να γυμνάζεται), αλλά και το 3 μια χαρά είναι και μέσα στο budget σου.


ευχαριστω για τις απαντησεις ολων των μελων

δεν ηξερα ότι ο αλεξ φοραει garmin 

θα βγω λοιπον στην αγορα για να δω τη παιζει και θα ενημερωσω το παρον θεμα μολις αποκτησω ενα τετοιο ρολοι
 

tenniskiller

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.554
Κριτικές
1
Like
42
Πόντοι
16

Είναι στο δρόμο από Κίνα και bangood χωρίς τελωνείο.

Τώρα είναι στα 145€ περίπου, εγώ υο πήρα στα 130€ μαζί με μεταφορικά.

Κοιτάξτε χαρακτηριστικά, τούμπανο!

Ρίχνει άλλα για πλάκα των 350€+
 

tenniskiller

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.554
Κριτικές
1
Like
42
Πόντοι
16
Είναι και κομψό και ελαφρύ, δυνατή μπαταρία, κάμερα 8 mp,γρήγορο, για σπόρ, λεπτό και καινούργιο.
Παίρνεις και τηλέφωνο χωρίς να έχεις το κινητό μαζί. (Lte)
Πολλά προγράμματα και για σπόρ.
Και αδιάβροχο μέχρι ένα όριο, όχι θάλασσα.

Μιλάω σαν τον Ζερβουδάκη.

Το μέλλον πάει στα ρολόγια μετά τα κινητά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom