Νέα

Κάμερα στο αυτοκίνητο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Hatsumi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 45
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Hatsumi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2017
Μηνύματα
551
Κριτικές
17
Like
2.012
Πόντοι
496
Χθες ήμουν παρκαρισμένος σε έναν δρόμο στην Νέα Ιωνία και κάποιο αρχίδι πέρασε από εκεί και έκανε ζημιά σε όλα τα αυτοκίνητα όπως και στο δικό μου που βρήκε φτερό και προφυλακτήρα, ζημιά αξίας 300 ευρώ. Έγινε εσκεμμένα όλο αυτό απο κάποιον ψυχάκια γιατί ο δρόμος ήταν φαρδύς και περνούσε άνετα οποιοσδήποτε. Για να μην την ξαναπάθω θέλω να βάλω κάμερα στο αυτοκίνητο που να καταγράφει όλο το 24ωρο ακόμα και όταν το αυτοκίνητο είναι σταματημένο. Επίσης πριν ένα μήνα, μου είχαν κλέψει και τις πινακίδες του αυτοκινήτου και η ανάγκη για κάμερα είναι επιτακτική. Όποιος μπορεί να προτείνει κάτι ας γράψει την άποψη του. Ευχαριστώ  :hi:
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.735
Κριτικές
20
Like
12.168
Πόντοι
4.546
ΜΗΝ είσαι σίγουρος πως έγινε εσκεμμένα φίλος!
Ξέρεις πόσοι μα πόσοι λακαμάδες πιάνουν τιμόνι καθημερινά ;!
 
OP
OP
H

Hatsumi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2017
Μηνύματα
551
Κριτικές
17
Like
2.012
Πόντοι
496
ΜΗΝ είσαι σίγουρος πως έγινε εσκεμμένα φίλος!
Ξέρεις πόσοι μα πόσοι λακαμάδες πιάνουν τιμόνι καθημερινά ;!
Το ξέρω, αλλά να έχει κάνει ζιγκ ζαγκ και να χτυπάει στην σειρά ότι υπήρχε παρκαρισμένο? Τόσο ανάπηρος πια  :S
 
OP
OP
H

Hatsumi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2017
Μηνύματα
551
Κριτικές
17
Like
2.012
Πόντοι
496
σίγουρα κάποια ελλεηνίδα οδηγός θα ήταν
Και εγώ κάτι τέτοιο νομίζω  :S
Ευτυχώς δεν έπεσε στα χέρια μου,  γιατί θα κοπάναγα το κεφάλι στο καπό και θα πέρναγα 2 φορές από πάνω της με το αυτοκίνητο για να με θυμάται  :bottom:
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.735
Κριτικές
20
Like
12.168
Πόντοι
4.546
Το ξέρω, αλλά να έχει κάνει ζιγκ ζαγκ και να χτυπάει στην σειρά ότι υπήρχε παρκαρισμένο? Τόσο ανάπηρος πια  :S

Τα ίδια έπαθα πριν μήνες στην Ηρακλείου!
450€ ζημιά.

:s&m_3:
 
OP
OP
H

Hatsumi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2017
Μηνύματα
551
Κριτικές
17
Like
2.012
Πόντοι
496
Τα ίδια έπαθα πριν μήνες στην Ηρακλείου!
450€ ζημιά.

:s&m_3:
Μεγάλη ξενέρα φίλε μου! Γι'αυτό θέλω να βάλω κάμερα, γιατί γίναμε χώρα της Αφρικής και όλοι οι ανάπηροι οδηγάνε  :headbang:
 
Εγγρ.
29 Ιουν 2014
Μηνύματα
2.120
Κριτικές
8
Like
603
Πόντοι
96
Χθες ήμουν παρκαρισμένος σε έναν δρόμο στην Νέα Ιωνία και κάποιο αρχίδι πέρασε από εκεί και έκανε ζημιά σε όλα τα αυτοκίνητα όπως και στο δικό μου που βρήκε φτερό και προφυλακτήρα, ζημιά αξίας 300 ευρώ. Έγινε εσκεμμένα όλο αυτό απο κάποιον ψυχάκια γιατί ο δρόμος ήταν φαρδύς και περνούσε άνετα οποιοσδήποτε. Για να μην την ξαναπάθω θέλω να βάλω κάμερα στο αυτοκίνητο που να καταγράφει όλο το 24ωρο ακόμα και όταν το αυτοκίνητο είναι σταματημένο. Επίσης πριν ένα μήνα, μου είχαν κλέψει και τις πινακίδες του αυτοκινήτου και η ανάγκη για κάμερα είναι επιτακτική. Όποιος μπορεί να προτείνει κάτι ας γράψει την άποψη του. Ευχαριστώ  :hi:

φιλε και να βαλεις καμερα 100% θα βρεις και τον μπελα σου απο πανω..

1ο δεν ειναι σιγουρο οτι μια καμερα θα καταγραψει το συμβαν
2ο αυτος που τον κατεγραψε η καμερα σου θα σου κανει μηνυση για παραβιαση προσωπικων δεδομενων
3ο και το βιντεο δεν ξερω αν γινεται δεκτο σαν αποδεικτικο στοιχειο στο δηκαστηριο

αν θες να βαλεις ομως καμερα υπαρχουν με αισθητηρα κινησης για να μην γραφουν και γεμιζουν την μνημη χωρις λογο
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Χθες ήμουν παρκαρισμένος σε έναν δρόμο στην Νέα Ιωνία και κάποιο αρχίδι πέρασε από εκεί και έκανε ζημιά σε όλα τα αυτοκίνητα όπως και στο δικό μου που βρήκε φτερό και προφυλακτήρα, ζημιά αξίας 300 ευρώ. Έγινε εσκεμμένα όλο αυτό απο κάποιον ψυχάκια γιατί ο δρόμος ήταν φαρδύς και περνούσε άνετα οποιοσδήποτε. Για να μην την ξαναπάθω θέλω να βάλω κάμερα στο αυτοκίνητο που να καταγράφει όλο το 24ωρο ακόμα και όταν το αυτοκίνητο είναι σταματημένο. Επίσης πριν ένα μήνα, μου είχαν κλέψει και τις πινακίδες του αυτοκινήτου και η ανάγκη για κάμερα είναι επιτακτική. Όποιος μπορεί να προτείνει κάτι ας γράψει την άποψη του. Ευχαριστώ  :hi:
με καμερα τυπε θα χρειαστείς εντολη από εισαγγελεα για να αποδειξεις  στοιχεια από το βιντεο,με λιγα λογια νομιζω θα πρεπει αρχικα να κανεις μυνηση κατά αγνωστων να εγκριθεί από εισαγγελεα το βιντεο ώστε να φανει ο υπαιτιος με λιγα λογια θα πληρωσεις μυνησεις δικηγόρους και θα χρονοτριβήσεις αρκετα.και πες ωραια τσακωνεις τον τυπα και σου φτιαχνει το αμαξι τα δικαστικα εξοδα όμως θα τα πληρωσεις από την τσεπη σου εκτος και αν κανεις καμια πατεντα και τα καλυψει η νομικη προστασια της ασφαλειας σου.
πρωτου βαλεις καμερα για μενα συμβουλευσου ένα δικηγορο πρωτα.
 
OP
OP
H

Hatsumi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2017
Μηνύματα
551
Κριτικές
17
Like
2.012
Πόντοι
496
φιλε και να βαλεις καμερα 100% θα βρεις και τον μπελα σου απο πανω..

1ο δεν ειναι σιγουρο οτι μια καμερα θα καταγραψει το συμβαν
2ο αυτος που τον κατεγραψε η καμερα σου θα σου κανει μηνυση για παραβιαση προσωπικων δεδομενων
3ο και το βιντεο δεν ξερω αν γινεται δεκτο σαν αποδεικτικο στοιχειο στο δηκαστηριο

αν θες να βαλεις ομως καμερα υπαρχουν με αισθητηρα κινησης για να μην γραφουν και γεμιζουν την μνημη χωρις λογο
Δεν με ενδιαφέρει τι λένε οι κωλονόμοι αυτού του κράτους. Δεν θα δώσω πουθενά το βίντεο με τον καραγκιόζη που κάνει μαλακίες. Θα πάω ο ίδιος να τον βρω και να τον ξεσκίσω στα τέσσερα. Έχω δει κάτι καμερούλες, αλλά θέλω να καταγράφει και όταν δεν κυκλοφορεί το αυτοκίνητο. Λογικά να έχει σκληρό δίσκο και να δουλεύει με κάποια εσωτερική ή εξωτερική μπαταρία.
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Δεν με ενδιαφέρει τι λένε οι κωλονόμοι αυτού του κράτους. Δεν θα δώσω πουθενά το βίντεο με τον καραγκιόζη που κάνει μαλακίες. Θα πάω ο ίδιος να τον βρω και να τον ξεσκίσω στα τέσσερα. Έχω δει κάτι καμερούλες, αλλά θέλω να καταγράφει και όταν δεν κυκλοφορεί το αυτοκίνητο. Λογικά να έχει σκληρό δίσκο και να δουλεύει με κάποια εσωτερική ή εξωτερική μπαταρία.
αν δεν είναι γειτονας είναι δυσκολο να τον βρεις τυπε.τελος παντων αν βαλεις καμερα το πιο σωστο είναι να δουλευει από τη μπαταρια του αμαξιου σου γιατι αν βαλεις εξωτερικη θα θες κάθε λιγο μπαταρια αλλα και του αμαξιου σου να ξερεις πως κάθε χρονο θα θελεις καινουργια.
 
OP
OP
H

Hatsumi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2017
Μηνύματα
551
Κριτικές
17
Like
2.012
Πόντοι
496
με καμερα τυπε θα χρειαστείς εντολη από εισαγγελεα για να αποδειξεις  στοιχεια από το βιντεο,με λιγα λογια νομιζω θα πρεπει αρχικα να κανεις μυνηση κατά αγνωστων να εγκριθεί από εισαγγελεα το βιντεο ώστε να φανει ο υπαιτιος με λιγα λογια θα πληρωσεις μυνησεις δικηγόρους και θα χρονοτριβήσεις αρκετα.και πες ωραια τσακωνεις τον τυπα και σου φτιαχνει το αμαξι τα δικαστικα εξοδα όμως θα τα πληρωσεις από την τσεπη σου εκτος και αν κανεις καμια πατεντα και τα καλυψει η νομικη προστασια της ασφαλειας σου.
πρωτου βαλεις καμερα για μενα συμβουλευσου ένα δικηγορο πρωτα.
Δεν θέλω την κάμερα για να αποδείξω τίποτα. Χεστηκα για τα 300 ευρώ ζημιά . Θέλω την κάμερα για να δω τον μαλάκα που το έκανε και να τον ξεκωλιάσω μέχρι να τον πάρει το γραφείο τελετών.
 
Εγγρ.
29 Ιουν 2014
Μηνύματα
2.120
Κριτικές
8
Like
603
Πόντοι
96
Δεν με ενδιαφέρει τι λένε οι κωλονόμοι αυτού του κράτους. Δεν θα δώσω πουθενά το βίντεο με τον καραγκιόζη που κάνει μαλακίες. Θα πάω ο ίδιος να τον βρω και να τον ξεσκίσω στα τέσσερα. Έχω δει κάτι καμερούλες, αλλά θέλω να καταγράφει και όταν δεν κυκλοφορεί το αυτοκίνητο. Λογικά να έχει σκληρό δίσκο και να δουλεύει με κάποια εσωτερική ή εξωτερική μπαταρία.

φιλε στο εγραψα και πανω υπαρχουν καμερες με αισθητηρα κινησης και μπαταρια δεν χαλανε και μνημη .

το θεμα ειναι αντε και την εβαλες και δεν σε νοιαζουν οι νομοι. θες 4  και πως θα εισαι σιγουρος οτι θα καταγραψουν αυτα που πρεπει?
 
OP
OP
H

Hatsumi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2017
Μηνύματα
551
Κριτικές
17
Like
2.012
Πόντοι
496
φιλε στο εγραψα και πανω υπαρχουν καμερες με αισθητηρα κινησης και μπαταρια δεν χαλανε και μνημη .

το θεμα ειναι αντε και την εβαλες και δεν σε νοιαζουν οι νομοι. θες 4  και πως θα εισαι σιγουρος οτι θα καταγραψουν αυτα που πρεπει?
Νομίζω υπάρχουν κάμερες 360 μοιρών. Κάτι τέτοιο θέλω ή τουλάχιστον να πιάνει και τα πλαϊνά. Δεν είμαι σίγουρος αν θα κάνει δουλειά,  αλλά δεν βρίσκω άλλη λύση όταν το κράτος δίνει δίπλωμα με λάδωμα σε όλους τους ανάπηρους.
 
Εγγρ.
29 Ιουν 2014
Μηνύματα
2.120
Κριτικές
8
Like
603
Πόντοι
96
Νομίζω υπάρχουν κάμερες 360 μοιρών. Κάτι τέτοιο θέλω ή τουλάχιστον να πιάνει και τα πλαϊνά. Δεν είμαι σίγουρος αν θα κάνει δουλειά,  αλλά δεν βρίσκω άλλη λύση όταν το κράτος δίνει δίπλωμα με λάδωμα σε όλους τους ανάπηρους.

φιλε 360 μοιρων υπαρχουν καμερες, εχουν στα καζινο... ομως δεν γυρναει μονη της θελει να εισαι απο πανω... αν ηταν ευκολο να γινει θα ειχαν ολοι απο μια καμερα στο αμαξι τους . κανε μια μικτη ασφαλεια να εισαι κομπλε
 
OP
OP
H

Hatsumi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2017
Μηνύματα
551
Κριτικές
17
Like
2.012
Πόντοι
496
φιλε 360 μοιρων υπαρχουν καμερες, εχουν στα καζινο... ομως δεν γυρναει μονη της θελει να εισαι απο πανω... αν ηταν ευκολο να γινει θα ειχαν ολοι απο μια καμερα στο αμαξι τους .
Γι'αυτό άνοιξα το θέμα, μήπως υπάρχει ολοκληρωμένη λύση ή κάτι ενδιάμεσα. Θα ψάξω κάτι επώνυμο για να λειτουργεί σωστά τουλάχιστον και βλέπουμε πως θα πάει το θέμα. Θα γράψω εντυπώσεις μόλις την βάλω, μήπως ενδιαφέρεται και κανένας άλλος για κάτι τέτοιο.
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
φιλε 360 μοιρων υπαρχουν καμερες, εχουν στα καζινο... ομως δεν γυρναει μονη της θελει να εισαι απο πανω... αν ηταν ευκολο να γινει θα ειχαν ολοι απο μια καμερα στο αμαξι τους .
μπορει να βγαινουν με αισθητηρα και αυτές,αλλα και παλι πες ότι τι βαζει στο εσωτερικο του αυτοκινητου υπαρχουν οι κολωνες τα προσκέφαλα τα μικρα τζαμια οποτε η ορατοτητα των 360 παει στο ημιση περιπου.και πες ότι καταγραφει το οχημα που το χτυπησε αλλα λογω της μειωμένης ορατότητας πιανει το αμαξι από το υψος του καπο και πανω και δεν καταγραψει πινακιδα τοτε παλι δεν αποδεικνύεται τιποτα
 
Εγγρ.
23 Μαΐ 2012
Μηνύματα
2.045
Κριτικές
30
Like
884
Πόντοι
326
Μια χαρα μπορεις να τη χρησιμοποιησεις στο δικαστηριο. Κανεις εκτυπωση μερικα πλανα  που σε βολευουν και βαζεις και ενα μαρτυρα που να λεει οτι ειδε το βιντεο.
Οσον αφορα τα προσωπικα δεδομενα υπαρχει ενα θεμα αλλα δεν θα μπορεσει να κανει τιποτε εναντιον σου.
Εκτος απο αποζημιωση εχει κανει και ποινικο γιατι εφυγε απο τοπο ατυχηματος χωρις να αφησει στοιχεια. Στα δικαστηρια την ψωνιζουν πολυ με αυτο το αδικημα (γιατι ολους τος εχει κτυπησει καποιος το αμαξι και εχει φυγει)
 

mpoufos

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
374
Like
18
Πόντοι
1
Γι'αυτό άνοιξα το θέμα, μήπως υπάρχει ολοκληρωμένη λύση ή κάτι ενδιάμεσα. Θα ψάξω κάτι επώνυμο για να λειτουργεί σωστά τουλάχιστον και βλέπουμε πως θα πάει το θέμα. Θα γράψω εντυπώσεις μόλις την βάλω, μήπως ενδιαφέρεται και κανένας άλλος για κάτι τέτοιο.
Πολλοι ενδιαφερομαστε αλλα δυστυχως τετοια καμερα δεν υπαρχει.
 

GMetaxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Αυγ 2018
Μηνύματα
22
Κριτικές
15
Like
750
Πόντοι
990
Χθες ήμουν παρκαρισμένος σε έναν δρόμο στην Νέα Ιωνία και κάποιο αρχίδι πέρασε από εκεί και έκανε ζημιά σε όλα τα αυτοκίνητα όπως και στο δικό μου που βρήκε φτερό και προφυλακτήρα, ζημιά αξίας 300 ευρώ. Έγινε εσκεμμένα όλο αυτό απο κάποιον ψυχάκια γιατί ο δρόμος ήταν φαρδύς και περνούσε άνετα οποιοσδήποτε. Για να μην την ξαναπάθω θέλω να βάλω κάμερα στο αυτοκίνητο που να καταγράφει όλο το 24ωρο ακόμα και όταν το αυτοκίνητο είναι σταματημένο. Επίσης πριν ένα μήνα, μου είχαν κλέψει και τις πινακίδες του αυτοκινήτου και η ανάγκη για κάμερα είναι επιτακτική. Όποιος μπορεί να προτείνει κάτι ας γράψει την άποψη του. Ευχαριστώ  :hi:
Φίλε εγώ έχω κάμερα στο αυτοκίνητό μου που καταγράφει μπρός και πίσω την κίνηση... Αλλά και σε εμένα αν περάσει ένας και με γδάρει από τα πλάγια δεν θα καταγράψει τίποτα...
Επίσης συμφωνώ και με τον φίλο Hatsumi ότι δεν θα καταφέρεις τίποτα δικαστικά αν δεν έχεις άδεια για την κάμερα και αυτοκόλητη ταμπέλα που να προειδοποιεί ότι το όχημα διαθέτει σύστημα καταγραφής είκόνας και ήχου!... Η άδεια κοστήζει περίπου στα 250 ευρώ την πρώτη φορά και 45 ευρώ τον χρόνο... Θα την έβγαζα γιατί κάνω πολλά χιλιόμετρα αλλά η γραφιοκρατία δεν παλεύεται!!!.... Δεν μπορείς να φανταστείς τι και πόσα χαρτιά απαιτούνται για την έγκριση της άδειας, μέχρι και χαρτί από το ειρηνοδικείο που να λέει ότι έχεις καθαρό ποινικό μητρώο θέλει!!!!.... Σκέτο ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ είναι το κρατικό σύστημα!...  
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom