Νέα

Μπίζνα Στεγνοκαθαρηστήριο franchise

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα meredi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 57
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

meredi

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.485
Κριτικές
3
Like
76
Πόντοι
16
καλημερα. Έχουμε καποιον ιδιοκτητη εργαζόμενο που να ξέρει για καθαρηστήριο μπίζνα;
Ειδα κάποια που ειναι franschise με οχι απαγορευτικο κόστος (στο 50 αρικο) και πχ λεει 2 χρόνια απόσβεση
Ας ειναι και περισσότερα.

Αν καποιος εχει παραπανω γνωσεις και θελει ας τις μοιραστουμε
 

YUKI0 MISHIMA

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2018
Μηνύματα
42
Like
0
Πόντοι
0
το μυαλο ολων  σας ειναι σε τι τεμπελοδουλειες θα ασχοληθειτε και νομιζετε πως θα βγαλετε και  φραγκα ..
τα μνημονια δεν καναν τιποτα ..
 
OP
OP
M

meredi

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.485
Κριτικές
3
Like
76
Πόντοι
16
Τεμπεοδουλεια το καθαριστήριο; Καλά

Το οτι με ενα συστημα franschise μπαινεις σε ξενο χωραφι φιλε μου που μονος σου δε θα ακουμπαγες ειναι μεγαλη υπόθεση.
Έχω ενα κεφάλαιο, άτομα 2 (ζευγάρι) που μπορουν να δουλεψουν κ εχουν αναγκη απο δουλεια και επισης εχω και κανονικη δουλεια.

Το τι την θεωρεις εσυ αδιάφορο.

Αν τωρα καποιος εχει εμπειρια από μέσα, ας μας πει. Κάνω και την ερευνά μου ταυτόχρονα

 

kachaplias

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.117
Like
4.736
Πόντοι
1.756
μονο ο καφες/ποτο και το φαι εχουν σιγουρη επαγγελματικη επιβιωση (και θεωρω και χαζους του κλαδου οσους ασχολουνται με φραντσαις και στους 2 κλαδους αυτους!!!!)

που θα ανοιξεις τετοιο  μαγαζι? μελετησες την περιοχη? ποσους ανταγωνιστες θα εχεις? τι οικονομικη επιφανεια εχει η περιοχη που διαλεγεις? θα εισαι φθηνος (θα θες φοιτητικες τιμες δηλαδη) η θα πας για ελιτ?

πιστευεις οτι στην ελλαδα της κρισης εχουν πολλοι λεφτα για πεταμα? καθαριστηριο δε πηγα ουτε οταν ημουν φοιτητης γιατι πολυ απλα προτιμουσα να κρατησω τα λεφτα για καφεδες
 

YUKI0 MISHIMA

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2018
Μηνύματα
42
Like
0
Πόντοι
0
Τεμπεοδουλεια το καθαριστήριο; Καλά

Το οτι με ενα συστημα franschise μπαινεις σε ξενο χωραφι φιλε μου που μονος σου δε θα ακουμπαγες ειναι μεγαλη υπόθεση.
Έχω ενα κεφάλαιο, άτομα 2 (ζευγάρι) που μπορουν να δουλεψουν κ εχουν αναγκη απο δουλεια και επισης εχω και κανονικη δουλεια.

Το τι την θεωρεις εσυ αδιάφορο.

Αν τωρα καποιος εχει εμπειρια από μέσα, ας μας πει. Κάνω και την ερευνά μου ταυτόχρονα
μονο  και μονο που θεωρεις αναγκαιο  το  franchise  για να ανοιξεις καθαριστηριο  δειχνει πως δεν κατεχεις πολλα  απο  τη πιατσα ..

ο μονος κερδισμενος ειναι  αυτος που πουλα το franchise ..
ξερω περιπτωση με μαγαζι γρηγορη που μετρα 6 χρονια και ακομα να κανει αποσβεση  ...ασε που προσπαθει να δινει και μαυρα κανα καφε μπας και επιβιωσει ...
ολα τα αλλα ειναι σαλτσες και παραφιλολογιες..
 
OP
OP
M

meredi

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.485
Κριτικές
3
Like
76
Πόντοι
16
Αν θες 6 χρονια για να κανεις αποσβεση επενδυση 150.000+ το μαγαζι παει σφαιρα
Μιλαμε για μινιμουμ 8 ατομα προσωπικο  που παιρνουν λεφτα συν αφεντικο χοντρο ενοικιο ρευματα εξοδα και μενουν και 25.000+ στην παντα.

Μαλον δεν ξερεις απο μπιζνες φιλε οπβς οι περισσότεροι
 

Zane

Μέλος
Εγγρ.
6 Δεκ 2013
Μηνύματα
2.086
Like
71
Πόντοι
16
μονο ο καφες/ποτο και το φαι εχουν σιγουρη επαγγελματικη επιβιωση (και θεωρω και χαζους του κλαδου οσους ασχολουνται με φραντσαις και στους 2 κλαδους αυτους!!!!)

που θα ανοιξεις τετοιο  μαγαζι? μελετησες την περιοχη? ποσους ανταγωνιστες θα εχεις? τι οικονομικη επιφανεια εχει η περιοχη που διαλεγεις? θα εισαι φθηνος (θα θες φοιτητικες τιμες δηλαδη) η θα πας για ελιτ?

πιστευεις οτι στην ελλαδα της κρισης εχουν πολλοι λεφτα για πεταμα? καθαριστηριο δε πηγα ουτε οταν ημουν φοιτητης γιατι πολυ απλα προτιμουσα να κρατησω τα λεφτα για καφεδες

χαζομαρες. Δεν απευθυνονται στο φοιτητη που ναι με τζιν και tshirt. Αμα βαλεις κανα κουστουμι, αλλαζεις 5-6 πουκαμισα τη βδομαδα κλπ θα δεις ποσο χρησιμο ειναι το καθαριστηριο
 
OP
OP
M

meredi

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.485
Κριτικές
3
Like
76
Πόντοι
16
Οταν δεν εισαι του χωρου και το δεςι ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΑ πας στο franschise αν εχει καλους ορους
Τεχνογνωσια αγοραζεις.

Αυτος ειναι ο νομος της μπιζνας

 
OP
OP
M

meredi

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.485
Κριτικές
3
Like
76
Πόντοι
16
χαζομαρες. Δεν απευθυνονται στο φοιτητη που ναι με τζιν και tshirt. Αμα βαλεις κανα κουστουμι, αλλαζεις 5-6 πουκαμισα τη βδομαδα κλπ θα δεις ποσο χρησιμο ειναι το καθαριστηριο

Εμμμ ρε φιλε... ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ

Απλα για πολλους εδω μεσα το κοστουμι πουκαμισο ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΣΤΕΓΝΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ κλπ κλπ εινα αλλο γιουνιβερς

Δε λεμε πλυντηριο. με κερματα.
 
OP
OP
M

meredi

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.485
Κριτικές
3
Like
76
Πόντοι
16
[
μονο  και μονο που θεωρεις αναγκαιο  το  franchise  για να ανοιξεις καθαριστηριο  δειχνει πως δεν κατεχεις πολλα  απο  τη πιατσα ..

Αυτο ειναι φιλε το κλειδι.
Δεν ξερω απο καθαριστήριο αλλα το χρησιμοποιώ και ειναι και μονόδρομος και εχω δει οτι εκει λειπει.
Δεν εχω τεχνοχνωσια την αγοραζω
Δεν εχω δει ουτε ενα να κλεινει και φυσικα θα παω στο επώνυμο αν εχει καλους ορους.
ΟΠριν το ραντευου απλά  ψάχνω
 

YUKI0 MISHIMA

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2018
Μηνύματα
42
Like
0
Πόντοι
0
[
Αυτο ειναι φιλε το κλειδι.
Δεν ξερω απο καθαριστήριο αλλα το χρησιμοποιώ και ειναι και μονόδρομος και εχω δει οτι εκει λειπει.
Δεν εχω τεχνοχνωσια την αγοραζω
Δεν εχω δει ουτε ενα να κλεινει και φυσικα θα παω στο επώνυμο αν εχει καλους ορους.
ΟΠριν το ραντευου απλά  ψάχνω

οσοι  δεν ηταν της δουλειας και πηραν franchise  τα εκλεισαν  η τους τα πηραν τσαμπα ( αναλογα τον ορο που υπογραφεις).
με  50 χιλιαρικα ψωνιζεις διαμερισμα στο κεντρο και  το νοικιαζεις με rbnb και αρχιζεις να εισπραττεις αμεσως .
τα λεφτα αν τα βαλεις σε τετοια  που λες τα εχασες με το καλημερα.
 

bloom5

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
664
Like
9.281
Πόντοι
1.046
Συγνώμη, αλλά αν έχεις 50 χιλιάρικα εύκαιρα, καλύτερα να τα φας στις γυναίκες, παρά να τα δώσεις για franchise καθαριστήριο. Τουλάχιστον, στις γυναίκες θα τα χαρείς.

Απόσβεση 2 χρόνια, όπως λες, σημαίνει πως πρέπει μετά τους φόρους, ασφαλιστικές εισφορές, ρεύμα, φως, νερό, τηλέφωνο και βέβαια το κατιτίς αυτού που σου πουλά το franchise, θα πρέπει να καθαρίσεις 25000 το χρόνο. Αν τα franchise βγάζαν 25000 το χρόνο, κανείς δε θα πήγαινε στο δημόσιο. Με δεδομένο πως στο λιανεμπόριο είναι όνειρο αν πιάσεις ποσοστό κέρδους 10%, υπολόγιζε πως απαιτείται ετήσιος τζίρος 250000 (στην καλύτερη περίπτωση), περίπου 25000 ρούχα, διά 300 εργάσιμες μέρες, 83 ρούχα τη μέρα.  Πήγαινε σε ένα καλό καθαριστήριο - εννοώ, ένα που φαίνεται να τα πηγαίνει καλά - άφησε ένα ρούχο και πήγαινε να το πάρεις στο τέλος της ημέρας, μια Παρασκευή απόγευμα καλύτερα, λίγο πριν το κλείσιμο και φρόντισε να πάρεις απόδειξη. Κοίτα στην απόδειξη πόσες αποδείξεις κόπηκαν την ημέρα (σχεδόν όλες το γράφουν) και θα εχεις μια καλή εκτίμηση του πόση δουλειά έχει ένα καλό καθαριστήριο και τι να περιμένεις από την "επένδυσή σου". Υπόψην επίσης, πως με την τρέχουσα οικονομική συγκυρία, που δε θα αλλάξει για δεκαετίες, κάθε χρόνο θα βγάζεις όλο και λιγότερα.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν έχεις 50 χιλιάρικα στην άκρη, δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να τα δώσεις σε franchising. Είναι απείρως καλύτερα να τα κλωσσήσεις, παρά να τα ρίξεις στην πιο αβέβαια των επενδύσεων. 50 χιλιάρικα δεν είναι αστείο ποσό και αν έχεις στην άκρη τόσα, τη σήμερον ημέρα είσαι άρχοντας.

Τέλος πάντων, να ξέρεις, το μεγαλύτερο ποσοστό των 7000 αυτοκτονιών στη χώρα προήλθε από παρόμοια επιχειρηματικά πλάνα.
 

Giannis_127

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2008
Μηνύματα
609
Κριτικές
9
Like
1.021
Πόντοι
86
Απόσβεση σε δυο χρόνια δεν σημαίνει απλώς 50000€ σε δυο χρόνια αλλά 50000+ το ετήσιο κέρδος που πρέπει να βγάλεις...
Καλή τύχη φιλε αν το τολμήσεις...
 
OP
OP
M

meredi

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.485
Κριτικές
3
Like
76
Πόντοι
16
οσοι  δεν ηταν της δουλειας και πηραν franchise  τα εκλεισαν  η τους τα πηραν τσαμπα ( αναλογα τον ορο που υπογραφεις).
με  50 χιλιαρικα ψωνιζεις διαμερισμα στο κεντρο και  το νοικιαζεις με rbnb και αρχιζεις να εισπραττεις αμεσως .
τα λεφτα αν τα βαλεις σε τετοια  που λες τα εχασες με το καλημερα.

To να ψωνιζεις διαμερισμα για να βγαλεις λεφτα με arnb ειναι απο μονο του βλακεια αν δεν το εχεις διπλα σου και να εχεις χρόνο.

Στο διαταυτα. Εχεις παγια εξοδα 150 το μήνα (ιντερνετ-λογαριασμους-κοινοχρηστα-ενφια-αααααααααα..... και πλύσιμο σεντονιων αλλαγμα κλπ, δεν πιστευω να τα πηγαινεις καθαριστηριο )
Αντε να βγαλεις 600 το μηνα δλδ 7200 τοχρόνο
7200 φορο 15% παει το χιλιάρικο

Αρα παμε για 4,500 -5000 στο χέρι δλδ αποσβεση σε 10+ χρόνια

βεβαια για να παρεις 600 το μήνα μη συζηταμε τι τρέξιμο θέλει. Σε θελει εκει γυρω

και όλα αυτα με το βασικότερο μειονεκτημα. Ζεις στην Ελλάδα και το rbnb σημερα ειναι αυριο όχι...

ΑΝ δεν ειναι το ενοικιο παει στα 300 το μηνα αν τα παιρνεις αν εχεις παντα νοικαρη κλπ κλπ και η αποσβεση παει στα 20 χρόνια (3600-ενφια-15% φορο καμια φθορα καμιθα ανακαινιση στην 20ετια κλπ κλπ)
 

Macallan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
Οι δουλειες εχου γινει πολύ δυσκολες πλεον στην Ελλαδα. Οσοι μικρομεσαίοι στέκονται, τα καταφερνουν με παρα πολύ προσωπικη εργασια και πολύ "δημιουργικη" λογιστικη. Τα εξοδα εχουν αυξηθεί (εφκα, λογαριασμοι, εφορια κλπ), η πιστωση εχει κοπει, ο τζιρος εχει μειωθεί. Παραλληλα, οι αγορες συγκεντρώνονται, κλεινουν μικρομάγαζα από τις γειτονιες. Δεν είναι μονο η επενδυση, θα χρειαστει σιγουρα και κεφαλαιο κινησης στην αρχη. τον πρωτιο χρονο δε θα πληρωσεις εφορια, το δευτερο όμως θες 30% από τα οποια κερδη συν 100% προκαταβολή. Δυσκολα ξεκιναει τωρα καποιος χωρις γνωριμίες, εμπειρια και λεφτα...
 

Old spice

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2018
Μηνύματα
50
Like
8
Πόντοι
0
Πάντως στη γειτονιά μου άνοιξε πριν 3 χρόνια καθαριστήριο και έπειτα από καιρό ο ίδιος άνοιξε και δεύτερο στο Πειραιά.Αν αυτό λέει κάτι.
 

pantremenos(1)

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.478
Like
12
Πόντοι
66
Εχει ανοιξει τετοιο καταστημα διπλα στην καταληψη του πλαζα στην Αχαρνων. Ο τυπος εχει χεστει στο ταληρο με τους λαθρομεταναστες!
 
OP
OP
M

meredi

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.485
Κριτικές
3
Like
76
Πόντοι
16
Πάντως στη γειτονιά μου άνοιξε πριν 3 χρόνια καθαριστήριο και έπειτα από καιρό ο ίδιος άνοιξε και δεύτερο στο Πειραιά.Αν αυτό λέει κάτι.

Αυτο έμαθα και εγω εκτός φόρουμ. Κ παλευω να βρω πληροφοριες τωρα απο ένα φιλο για τυπο που ανοιξε σε λιγοτερο απο 2 χρονια δευτερο 5asec σε επαρχιακη μεγαλη πόλη

Μπηκα στο site για 5ασεκ που ειναι και το πιο ακριβο. Λεει 35% έχουν πανω απο ενα καταστημα
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.679
Like
7.508
Πόντοι
2.306
Πρόσεξε πάρα πολύ.
Θα σου πω εγώ από επαρχιακές πόλεις τι έχω συναντήσει επειδή ασχολούμαι με την πιάτσα.
Όσοι είχαν Goodies, καταστράφηκαν, μέχρι και νεκρούς είχαμε.
Όσοι ασχολήθηκαν με Γερμανό καταστράφηκαν. Υπάρχουν πόλεις της Ελλάδας που ο Γερμανός έχει αλλάξει χέρια μέχρι και 5 φορές από το 2000, 5 θύματα, άλλοι είχαν λεφτά για πέταμα, άλλοι όμως;
Γρηγόρηδες και ντονατάδικα και καφέ franchise; εκεί να δεις δράματα λαντζιέρηδες στην Γερμανία δουλεύουν μερικοί να ξεχρεώσουν.....

Επειδή σε βλέπω να ψάχνεσαι πρόσεξε ξόδεψε ενέργεια να παρακολουθήσεις κάποιον πως δουλεύει είναι το πιο εύκολο πράγμα να υπολογίσεις τους τζίρους σε κάθε μαγαζί, και με τις αποδείξεις όπως είπε ένας φίλος πριν εν ανάγκη στήσου και κάτσε παρακολούθησε απο κοντά.

Δεν ξέρω πόσο εύκολα ή δύσκολα έβγαλες τα 50 χιλιάρικα, αλλά με μια υπογραφούλα γίνονται καπνός.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom