Νέα

Χρησιμοποίηση παραθέσεων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Odysseas74
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 38
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Odysseas74

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2006
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
Η χρήση των παραθέσεων γίνεται πολύ συχνά και με λάθος τρόπο από πολλά μέλη. Από την εμπειρία μου σε άλλα forum (γιατί σε αυτό είμαι καινούριος) θα πρότεινα το εξής:
1. Όταν η απάντηση μας αναφέρεται στο ακριβώς προηγούμενο post δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε παράθεση.
2. Όταν χρησιμοποιούμε παράθεση, είναι καλό αυτή να περιλαμβάνει τη φράση, ή την παράγραφο που θέλουμε να σχολιάσουμε και να μην κάνουμε παράθεση ολόκληρα Post που φτάνουν τις 30-40 γραμμές γιατί είναι κουραστικό για τον αναγνώστη.
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Η χρήση των παραθέσεων γίνεται πολύ συχνά και με λάθος τρόπο από πολλά μέλη. Από την εμπειρία μου σε άλλα forum (γιατί σε αυτό είμαι καινούριος) θα πρότεινα το εξής:
1. Όταν η απάντηση μας αναφέρεται στο ακριβώς προηγούμενο post δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε παράθεση.
2. Όταν χρησιμοποιούμε παράθεση, είναι καλό αυτή να περιλαμβάνει τη φράση, ή την παράγραφο που θέλουμε να σχολιάσουμε και να μην κάνουμε παράθεση ολόκληρα Post που φτάνουν τις 30-40 γραμμές γιατί είναι κουραστικό για τον αναγνώστη.

Η χρήση των παραθέσεων γίνεται πολύ συχνά και με λάθος τρόπο από πολλά μέλη. Από την εμπειρία μου σε άλλα forum (γιατί σε αυτό είμαι καινούριος) θα πρότεινα το εξής:
1.  Όταν η απάντηση μας αναφέρεται στο ακριβώς προηγούμενο post δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε παράθεση.
2.  Όταν χρησιμοποιούμε παράθεση, είναι καλό αυτή να περιλαμβάνε ι τη φράση, ή την παράγραφο που θέλουμε να σχολιάσουμε και να μην κάνουμε παράθεση ολόκληρα Post που φτάνουν τις 30-40 γραμμές γιατί είναι κουραστικό για τον αναγνώστη.


ωωωωωωωωωπ....σορυ μπερδευτηκα....!!!! :2funny: :2funny:

..πλακα κανω, χαλαρωστε..... ;)
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.549
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
7.960
Πόντοι
14.565
Συμφωνώ με τις επισημάνσεις του Odysseas74 και θα ήταν καλό όλοι να τις έχουμε υπόψη μας.
Ένα επίσης σημαντικό είναι το εξής: όταν παραθέτουμε κάποιο προηγούμενο post, το δικό μας μήνυμα πρέπει να ξεκινάει μετά απ' τον κωδικό {/quote}.
Αντί για αγκύλες { στο post εμφανίζονται [ και ] . 
Αλλιώς το δικό μας μήνυμα δεν ξεχωρίζει απ' την παράθεση που χρησιμοποιύμε.
 

Xartinos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2006
Μηνύματα
456
Like
1
Πόντοι
1
Η παράθεση πως γίνεται.
Οταν κάνω μου βγάζει όλο το κείμενο και δεν έχει ούτε πλαίσια ούτε διαφορετκό χρώμα και μοιάζει με το δικό μου.
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.549
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
7.960
Πόντοι
14.565
Εγήγησα πιο πάνω, αλλά επαναλαμβάνω με παράδειγμα το μήνυμά σου.
Πατάς Παράθεση και σου εμφανίζεται το εξής:
{quote author=Xartinos link=topic=2816.msg51166#msg51166 date=1166467027}
Η παράθεση πως γίνεται.
Οταν κάνω μου βγάζει όλο το κείμενο και δεν έχει ούτε πλαίσια ούτε διαφορετκό χρώμα και μοιάζει με το δικό μου.
{/quote}

*όπου { και } έχει [ και ] κανονικά*
εσύ γράφεις το μήνυμά σου μετά το {/quote}
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.266
Κριτικές
1
Like
679
Πόντοι
96
Οταν θέλουμε να παραθεσουμε λόγια μεγάλων ανδρων πως το κανουμε??

οπως είπε ο ηρακλειτος "τα παντα ρει" ή

"Τα πάντα ρει" ταδε εφη Ηρακλειτος (αυτη η εφη ποια ειναι?)
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
παληκαρια, θυμιζω λιγο το παρον θρεντ, για να μαθαινουν και τα καινουρια μελη τον τροπο που γινονται οι παραθεσεις, για να βγαινουν καλλιτερα και ευκολοτερα τα νοηματα που θελουμε να αποδωσουμε.

δωστε λιγη προσοχη στα ποστ #4 και #6 του antisthenis..
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.251
Κριτικές
3
Like
6.831
Πόντοι
1.486
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την εισαγωγή παραθέσεων?Προσπαθώ να βάλω αλλά δεν..Έκανα αποσύνδεση και επανασύνδεση και πάλι τίποτα..
 

old_admin

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2005
Μηνύματα
1.836
Like
29
Πόντοι
16
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την εισαγωγή παραθέσεων?Προσπαθώ να βάλω αλλά δεν..Έκανα αποσύνδεση και επανασύνδεση και πάλι τίποτα..

Για όσους έχουν αυτό το πρόβλημα, κάνετε delete το cache του browser και είστε ΟΚ.

Με Firefox:

Πατήστε CTRL + Shift + Del
και στο παράθυρο που εμφανιστεί διαλέξτε ΜΟΝΟ το Cache και πατήστε Clear Private Data Now, και είστε ΟΚ.

Με Internet explorer:

Πρέπει να πάτε στα settings του browser. Στο tab General, υπάρχει ένα Browser History, και επιλογή Delete.

Αφού πατήσετε εκεί, πατάτε στο Delete Files κάτω από το Temporary Internet Files

και είστε οκ...
 

hotyan

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Αυγ 2007
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
14
Like
24
Πόντοι
2.057
τα εκανα αυτά που λές Συνέβη ένα σφάλμα!
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα σε αυτόν τον πίνακα. 
 

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
Για όσους έχουν αυτό το πρόβλημα, κάνετε delete το cache του browser και είστε ΟΚ.

Με Firefox:

Πατήστε CTRL + Shift + Del
και στο παράθυρο που εμφανιστεί διαλέξτε ΜΟΝΟ το Cache και πατήστε Clear Private Data Now, και είστε ΟΚ.

Με Internet explorer:

Πρέπει να πάτε στα settings του browser. Στο tab General, υπάρχει ένα Browser History, και επιλογή Delete.

Αφού πατήσετε εκεί, πατάτε στο Delete Files κάτω από το Temporary Internet Files

και είστε οκ...
εμενα που ειναι στα Ελληνικα ο firefox δεν τα εχει αυτα που λες αλλα ''εκαθαριση προσωπικων δεδομενων τωρα''....
αρα δεν εχω ελπιδες.... :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
Φιλε psaxnw κανε αυτο

 

Συνημμένα

  • Clipboard01.gif
    Clipboard01.gif
    26,5 KB · Εμφανίσεις: 77

xilnik

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
31 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.192
Κριτικές
210
Like
2.892
Πόντοι
11.565
πως μπορουμε να κανουμε πανω απο μια παραθεση ταυτοχρονα?
θελω και γω να το ρωτησω αυτο,και μαλιστα παραθεσεις απο διαφορετικες σελιδες του thread?παρακαλω αν μπορειτε ας κανει καποιος  μια ενημερωση
 

psolaras78

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.795
Κριτικές
74
Like
1.819
Πόντοι
9.295
θελω και γω να το ρωτησω αυτο,και μαλιστα παραθεσεις απο διαφορετικες σελιδες του thread?παρακαλω αν μπορειτε ας κανει καποιος  μια ενημερωση
κανεις copy paste το κομματι που σε ενδιαφερει(μαζι με το quote)και το παραθετεις στο θρεντ που θες.
 

xilnik

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
31 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.192
Κριτικές
210
Like
2.892
Πόντοι
11.565
σ ευχαριστω συναγωνιστη,αυτο το copy taste δεν ξερω πως γινεται,θα το ψαξω,με αυτο το usrename που εχεις δεν μπορω να πω και ευχαριστω psolara :cheesy:
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom