Νέα

Γιατί οι μηχανές μικραίνουν?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 32
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Αγόρασα πρόσφατα μια νεσπρεσσιέρα, η οποία ειναι στο μισο μεγεθος των παλιοτερων μοντελων και βγαζει ΑΚΡΙΒΩΣ τον ιδιο καφέ...

Υποθετω οτι τετοιες μηχανες εχουν κοινες αντιστασεις για να ζεσταινουν νερό κι ενα συστημα διοχετευσης του νερου στις ταμπλετες. Αρα, ειναι απορίας άξιον ΓΙΑΤΙ δεν παρηχθη σ' αυτο το μεγεθος εξ αρχης αλλά περασαν 10 χρονια μεχρι να μικρυνει και να γίνει κομψότερη!

Η ιδια απορία επεκτείνεται σε κάθε είδους μηχάνημα αλλά η απάντηση πίσω απ' τα περισσότερα έγκειται στα microchips, τα οποία αυξανονται γραμμικα με τα χρόνια (όσο ισχυε ο Νομος του Moore) και το μεγεθός τους μειωνεται με τον ιδιο ρυθμο.

Για να ειμαι ειλικρινης, ουτε κι αυτο μπορω να το καταλαβω πρακτικά: ΤΙ εμποδιζε τα τρανζιστορ να παραχθουν στο σημερινο μεγεθος πριν απο 10 χρόνια? (εννοω: ποιο εργαλειο ή τεχνολογία ελειπε?/ και ποιος παράγων επέτρεψε την πρόοδο αυτής της τεχνολογίας, ώστε να μπορεί να βγάζει μικρότερα τρανζίστορ σήμερα?)

Παρόμοια ερωτήματα προκύπτουν σε μηχανολογικής φύσεως ζητήματα, αλλά υποθέτω ότι εκεί μπαίνει το θέμα των αλλεπάλληλων ΔΟΚΙΜΩΝ, και της χρήσης προσομοιωτών ή AI για τη διαρκή εξέλιξη. => Στον τομέα των Υπολογιστών δεν μπορώ να κάνω την αναλογία (διότι μίκραιναν και χωρίς σοβαρές παρεμβάσεις στην Αρχιτεκτονική, δηλαδή πριν πάμε σε πολλαπλούς πυρήνες κλπ).

Ας απαντήσει κάποιος που ασχολείται μ' αυτά/ μην γράφετε για τον Πούτιν, τους μασώνους, τη Σούλα από Φωκαίας 24 κλπ...
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.542
Κριτικές
178
Like
38.958
Πόντοι
21.896
για οικονομια χωρου φανταζομαι
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

*Εκθετικα - και οχι γραμμικα - ηθελα να πω για την αυξηση των τρανζιστορ ανα 2ετία, βασει Moore
[πολλαπλασιασμος με δυναμεις του 2]
 

gravatakias

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2017
Μηνύματα
1.254
Like
809
Πόντοι
96
Τύπε δεν μικραίνουν..εσύ παχαίνεις!!
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
εγω απορω γιατι τα αυτοκίνητα μεγαλωνουν.
το κορολα του 1977 που πρωτοοδηγησα ειχε μηκος 4 μετρα μετα πηραμε κορολα 1997 μηκος 4,27 και τωρα εχει μηκος 4,44.
και υστερα βγαλανε το γιαρις 3.60 και το καινουριο γιαρις 3.90.

ε τι τους εμποδιζε αντι να κανουν το γιαρις των 3.90 να το βγαλουν με το ονομα κορολα, όπως το κορολα του 1977?

τωρα και η καφετιερα πριν 10 χρονια και η σημερινη ελαχιστο χωρο εχουν για ηλεκτρονικα τρανζίστορ κλπ οποτε οι αντιστασεις , οι φισουνες και ολοκληρη η κατασκευή πραγματικα και πριν 10 χρονια μπορουσε να βγει μικρη και κομψη.

στα ψυγεια εγινε το αναποδο.
μοδα ολοι να εχουν τεραστια.
πριν 30 χρονια είχαμε μεγαλο το οποιο μεγαλο της εποχης ηταν 1,5 μετρα υψος , τωρα η εργενισα γκομενα μου που είναι κοντη εχει ψυγειο 2 μετρα και δεν φτανει το πανω ραφι!!!
ε τι το πηρε?
αντιστοιχα εγω εχω ένα μικρομεσαιο για την εποχη μας 1,5 μετρα σαν τα παλια μεγαλα που δεν ειχε μαγελυτερα για οικογενεια - σπιτι
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.742
Κριτικές
6
Like
3.400
Πόντοι
736
εγω απορω γιατι τα αυτοκίνητα μεγαλωνουν.
το κορολα του 1977 που πρωτοοδηγησα ειχε μηκος 4 μετρα μετα πηραμε κορολα 1997 μηκος 4,27 και τωρα εχει μηκος 4,44.
και υστερα βγαλανε το γιαρις 3.60 και το καινουριο γιαρις 3.90.

ε τι τους εμποδιζε αντι να κανουν το γιαρις των 3.90 να το βγαλουν με το ονομα κορολα, όπως το κορολα του 1977?

τωρα και η καφετιερα πριν 10 χρονια και η σημερινη ελαχιστο χωρο εχουν για ηλεκτρονικα τρανζίστορ κλπ οποτε οι αντιστασεις , οι φισουνες και ολοκληρη η κατασκευή πραγματικα και πριν 10 χρονια μπορουσε να βγει μικρη και κομψη.

στα ψυγεια εγινε το αναποδο.
μοδα ολοι να εχουν τεραστια.
πριν 30 χρονια είχαμε μεγαλο το οποιο μεγαλο της εποχης ηταν 1,5 μετρα υψος , τωρα η εργενισα γκομενα μου που είναι κοντη εχει ψυγειο 2 μετρα και δεν φτανει το πανω ραφι!!!
ε τι το πηρε?
αντιστοιχα εγω εχω ένα μικρομεσαιο για την εποχη μας 1,5 μετρα σαν τα παλια μεγαλα που δεν ειχε μαγελυτερα για οικογενεια - σπιτι
Εγώ απο τον τίτλο φαντάστηκα οτι μιλάει για αυτοκίνητα και συγκεκριμενα για τα κυβικά , μιας και είναι της μόδας τελευταια οι μικροί σε κυβικά κινητήρες με τούρμπο , παράδειγμα η νέα A class θα βγαίνει με 1400 κυβικά και 163 άλογα με τούρμπο.
 

xxxa1a2b3c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2016
Μηνύματα
255
Κριτικές
6
Like
273
Πόντοι
281
Κάποια πράγματα δεν μπορούσαν να κατασκευασθούν πριν χρόνια.
Κάποια πράγματα πρέπει να έχουν συγκεκριμένο μέγεθος για να είναι αποδοτικά (π.χ. αντιστασεις για θέρμανση νερού)
Πρόσθεσε μόδα, πρακτικότητα και κόστος. Πχ θελεις μεγαλα ψυγεια για να βάζεις πολλά πράγματα και μικρή καφετιέρα για να μην πιάνει χώρο. Το design που πρέπει να πουλάει κάθε εταιρεία. :heavymetalbig: :heavymetalbig:
 

Zane

Μέλος
Εγγρ.
6 Δεκ 2013
Μηνύματα
2.086
Like
71
Πόντοι
16
το μικρο δεν ειναι απαραιτητα 'καλυτερο'

μικρη εσπρεσσιερα = μικρο boiler = αναμονη αναμεσα σε καφεδες
+ αυτο που πιανει χωρο ειναι το συστημα ατμου για να ζεστανεις γαλα (αν ειχε η παλια)

τα ηλεκτρονικα δεν εχουν μεγαλη σχεση, το πολυ να εχει μια μικρη πλακετα

τωρα μια 'ακριβη' μηχανη αναγκαστικα θα βγει μεγαλη γιατι θα εχει 2 boiler, θα εχει θερμανση για το grouphead , εξτρα σωληνες για ζεστο νερο κλπ. Οι νεσπρεσο ειναι σχετικα 'απλες' μηχανες, νερο υπο πιεση στην καψουλα. Αυτο μπορεις να το κανεις με boiler μισου λιτρου και με boiler 250ml, ουσιαστικη διαφορα στη ποιοτητα του καφε δε θα εχεις, μονο διαφορα στη χρηση.
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Ναι, μαλλον επρεπε να διαχωρισω τους υπολογιστες και το παχος των οθονών κλπ... απο αλλες ηλεκτρικες ή ηλεκτρονικές συσκευες που μπορει και να μεγαλωνουν με τα χρονια (σσ δεν το ειχα παρατηρησει αυτο!)

Αλλά η απορία μου σχετικα με τα ολοκληρωμενα παραμενει:

Ποια τεχνολογία τα κάνει να μικραίνουν συνέχεια, μέχρι που έφτασαν σε ατομικό μέγεθος και "σκάλωσαν" εκεί?
Δηλαδή, γιατί μίκραιναν σιγά-σιγά κάθε χρόνο, σαν κάτι να εξελισσόταν προοδευτκά? Αφού η μέθοδος παραγωγής τους πρέπει να ήταν η ίδια (κάτι σαν "εκτύπωση" του κυκλώματος στο μέταλλο).
Τι μπορεί να άλλαξε μέσα στο εργοστάσιο της Samsung από το 1988 ως το 1990 και το 1991?
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

(Την διαρκώς αυξανόμενη ανάλυση καμερών και οθονών την αποδίδω 100% στα κυκλώματα που περιέχουν, γι' αυτό δεν το αναφέρω ως ξεχωριστό ερώτημα)
 

zouzounis

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2006
Μηνύματα
20
Κριτικές
5
Like
68
Πόντοι
0
Αγόρασα πρόσφατα μια νεσπρεσσιέρα, η οποία ειναι στο μισο μεγεθος των παλιοτερων μοντελων και βγαζει ΑΚΡΙΒΩΣ τον ιδιο καφέ...

Υποθετω οτι τετοιες μηχανες εχουν κοινες αντιστασεις για να ζεσταινουν νερό κι ενα συστημα διοχετευσης του νερου στις ταμπλετες. Αρα, ειναι απορίας άξιον ΓΙΑΤΙ δεν παρηχθη σ' αυτο το μεγεθος εξ αρχης αλλά περασαν 10 χρονια μεχρι να μικρυνει και να γίνει κομψότερη!

Η ιδια απορία επεκτείνεται σε κάθε είδους μηχάνημα αλλά η απάντηση πίσω απ' τα περισσότερα έγκειται στα microchips, τα οποία αυξανονται γραμμικα με τα χρόνια (όσο ισχυε ο Νομος του Moore) και το μεγεθός τους μειωνεται με τον ιδιο ρυθμο.

Για να ειμαι ειλικρινης, ουτε κι αυτο μπορω να το καταλαβω πρακτικά: ΤΙ εμποδιζε τα τρανζιστορ να παραχθουν στο σημερινο μεγεθος πριν απο 10 χρόνια? (εννοω: ποιο εργαλειο ή τεχνολογία ελειπε?/ και ποιος παράγων επέτρεψε την πρόοδο αυτής της τεχνολογίας, ώστε να μπορεί να βγάζει μικρότερα τρανζίστορ σήμερα?)

Παρόμοια ερωτήματα προκύπτουν σε μηχανολογικής φύσεως ζητήματα, αλλά υποθέτω ότι εκεί μπαίνει το θέμα των αλλεπάλληλων ΔΟΚΙΜΩΝ, και της χρήσης προσομοιωτών ή AI για τη διαρκή εξέλιξη. => Στον τομέα των Υπολογιστών δεν μπορώ να κάνω την αναλογία (διότι μίκραιναν και χωρίς σοβαρές παρεμβάσεις στην Αρχιτεκτονική, δηλαδή πριν πάμε σε πολλαπλούς πυρήνες κλπ).

Ας απαντήσει κάποιος που ασχολείται μ' αυτά/ μην γράφετε για τον Πούτιν, τους μασώνους, τη Σούλα από Φωκαίας 24 κλπ...

Ο βασικός λόγος είναι το κόστος.

Η εξέλιξη της τεχνολογίας επιτρέπει μια τώρα μια μηχανή να γίνει μικρότερη από παλιότερα.

Μικρότερη και ελαφρύτερη μηχανή σημαίνει φτηνότερα μεταφορικά. Αν λοιπόν το εργοστάσιο καταφέρνει και φτιάχνει μικρότερες μηχανές με το ίδιο κόστος ή μικρότερο τότε θα τη φτιάξει μικρότερη.

Πριν από 20 χρόνια ήταν που ακριβή η κατασκευή πολυεπίπεδων πλακετών και τα ηλεκτρονικά ήταν πολύ ποιο ογκώδη.

Η διατσασιολόγηση των προϊόντων γινόταν πολύ ποιο χοντρικά. Οι μηχανικοί τις περισσότερες φορές υπερδιαστασιολογουσαν τα προϊόντα για δυο λόγους. Ο ένας είναι ότι δεν μπορούσαν να μετρήσουν με ακρίβεια τις επιθυμητές αντοχές των υλικών γιατί δεν χρησιμοποιούσαν εξομοιωτές και ο δεύτερος γιατί τα έφτιαχναν για να αντέχουν στο χρόνο. Σήμερα η διαστασιολόγηση των υλικών γίνεται με στόχο να αντέξει τόσα χρόνια όσο η εγγύηση. Στο βιομηχανικό σχεδιασμό σήμερα ο στόχος είναι χαμηλό κόστος παραγωγής μικρότερο βάρος και όγκο και όμορφο σχέδιο.

Εκτός από την υπρδιαστασιολόγηση των υλικών σήμερα μπορούν να κατασκευάσουν πρωτότυπα με χαμιλό κόστος έτσι η εξέλιξη του προϊόντος γίνεται πολύ ποιο γρήγορα. Μπορούν να φτιάξουν και περίπλοκα μονοκόμματα εξαρτήματα που παλιότερα αποτελούνταν από διάφορα μέρη βιδωμένα η κολλημένα μεταξύ τους αυτό συνεπάγεται μείωση του μεγέθους και χαμηλότερο κόστος κατασκευής.
 

dg67

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2017
Μηνύματα
45
Like
62
Πόντοι
0
Κλασικό διαγραμμα εξέλιξης οθόνης κινητών
 

Συνημμένα

  • JNN3x4z.png
    JNN3x4z.png
    77,2 KB · Εμφανίσεις: 46

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.219
Κριτικές
49
Like
22.106
Πόντοι
24.596
Αγόρασα πρόσφατα μια νεσπρεσσιέρα, η οποία ειναι στο μισο μεγεθος των παλιοτερων μοντελων και βγαζει ΑΚΡΙΒΩΣ τον ιδιο καφέ...

Υποθετω οτι τετοιες μηχανες εχουν κοινες αντιστασεις για να ζεσταινουν νερό κι ενα συστημα διοχετευσης του νερου στις ταμπλετες. Αρα, ειναι απορίας άξιον ΓΙΑΤΙ δεν παρηχθη σ' αυτο το μεγεθος εξ αρχης αλλά περασαν 10 χρονια μεχρι να μικρυνει και να γίνει κομψότερη!

Η ιδια απορία επεκτείνεται σε κάθε είδους μηχάνημα αλλά η απάντηση πίσω απ' τα περισσότερα έγκειται στα microchips, τα οποία αυξανονται γραμμικα με τα χρόνια (όσο ισχυε ο Νομος του Moore) και το μεγεθός τους μειωνεται με τον ιδιο ρυθμο.

Για να ειμαι ειλικρινης, ουτε κι αυτο μπορω να το καταλαβω πρακτικά: ΤΙ εμποδιζε τα τρανζιστορ να παραχθουν στο σημερινο μεγεθος πριν απο 10 χρόνια? (εννοω: ποιο εργαλειο ή τεχνολογία ελειπε?/ και ποιος παράγων επέτρεψε την πρόοδο αυτής της τεχνολογίας, ώστε να μπορεί να βγάζει μικρότερα τρανζίστορ σήμερα?)

Παρόμοια ερωτήματα προκύπτουν σε μηχανολογικής φύσεως ζητήματα, αλλά υποθέτω ότι εκεί μπαίνει το θέμα των αλλεπάλληλων ΔΟΚΙΜΩΝ, και της χρήσης προσομοιωτών ή AI για τη διαρκή εξέλιξη. => Στον τομέα των Υπολογιστών δεν μπορώ να κάνω την αναλογία (διότι μίκραιναν και χωρίς σοβαρές παρεμβάσεις στην Αρχιτεκτονική, δηλαδή πριν πάμε σε πολλαπλούς πυρήνες κλπ).

Ας απαντήσει κάποιος που ασχολείται μ' αυτά/ μην γράφετε για τον Πούτιν, τους μασώνους, τη Σούλα από Φωκαίας 24 κλπ...
τυπε αν θες καμια διευκρινιση για τον νομο του Πικερ μην διστασεις :S :S :S
 

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.365
Κριτικές
3
Like
3.170
Πόντοι
786
στα ψυγεια εγινε το αναποδο.
μοδα ολοι να εχουν τεραστια.
πριν 30 χρονια είχαμε μεγαλο το οποιο μεγαλο της εποχης ηταν 1,5 μετρα υψος , τωρα η εργενισα γκομενα μου που είναι κοντη εχει ψυγειο 2 μετρα και δεν φτανει το πανω ραφι!!!
ε τι το πηρε?
αντιστοιχα εγω εχω ένα μικρομεσαιο για την εποχη μας 1,5 μετρα σαν τα παλια μεγαλα που δεν ειχε μαγελυτερα για οικογενεια - σπιτι

Πολύ πιο πολύ supermarket παλιά με τώρα
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.219
Κριτικές
49
Like
22.106
Πόντοι
24.596
εγω απορω γιατι τα αυτοκίνητα μεγαλωνουν.
το κορολα του 1977 που πρωτοοδηγησα ειχε μηκος 4 μετρα μετα πηραμε κορολα 1997 μηκος 4,27 και τωρα εχει μηκος 4,44.
και υστερα βγαλανε το γιαρις 3.60 και το καινουριο γιαρις 3.90.

ε τι τους εμποδιζε αντι να κανουν το γιαρις των 3.90 να το βγαλουν με το ονομα κορολα, όπως το κορολα του 1977?

τωρα και η καφετιερα πριν 10 χρονια και η σημερινη ελαχιστο χωρο εχουν για ηλεκτρονικα τρανζίστορ κλπ οποτε οι αντιστασεις , οι φισουνες και ολοκληρη η κατασκευή πραγματικα και πριν 10 χρονια μπορουσε να βγει μικρη και κομψη.

στα ψυγεια εγινε το αναποδο.
μοδα ολοι να εχουν τεραστια.
πριν 30 χρονια είχαμε μεγαλο το οποιο μεγαλο της εποχης ηταν 1,5 μετρα υψος , τωρα η εργενισα γκομενα μου που είναι κοντη εχει ψυγειο 2 μετρα και δεν φτανει το πανω ραφι!!!
ε τι το πηρε?
αντιστοιχα εγω εχω ένα μικρομεσαιο για την εποχη μας 1,5 μετρα σαν τα παλια μεγαλα που δεν ειχε μαγελυτερα για οικογενεια - σπιτι
θα συνδυαζει υγιεινη διατροφη με ασκηση τυπε :S :S :S
 

Συνημμένα

  • 7e68332e076652d40457d558afddc550.10.jpg
    7e68332e076652d40457d558afddc550.10.jpg
    28,1 KB · Εμφανίσεις: 35

mallias20

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Αυγ 2013
Μηνύματα
4.710
Κριτικές
179
Like
23.747
Πόντοι
33.598
Ναι, μαλλον επρεπε να διαχωρισω τους υπολογιστες και το παχος των οθονών κλπ... απο αλλες ηλεκτρικες ή ηλεκτρονικές συσκευες που μπορει και να μεγαλωνουν με τα χρονια (σσ δεν το ειχα παρατηρησει αυτο!)

Αλλά η απορία μου σχετικα με τα ολοκληρωμενα παραμενει:

Ποια τεχνολογία τα κάνει να μικραίνουν συνέχεια, μέχρι που έφτασαν σε ατομικό μέγεθος και "σκάλωσαν" εκεί?
Δηλαδή, γιατί μίκραιναν σιγά-σιγά κάθε χρόνο, σαν κάτι να εξελισσόταν προοδευτκά? Αφού η μέθοδος παραγωγής τους πρέπει να ήταν η ίδια (κάτι σαν "εκτύπωση" του κυκλώματος στο μέταλλο).
Τι μπορεί να άλλαξε μέσα στο εργοστάσιο της Samsung από το 1988 ως το 1990 και το 1991?
Τύπε αν σου έδιναν πριν μια 15ετία τα ηλεκτρονικά που σου πουλάνε σήμερα, στη 15ετία αυτή πως θα βγάζανε μαρούλι; Από δωρεές; :think:
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Τύπε αν σου έδιναν πριν μια 15ετία τα ηλεκτρονικά που σου πουλάνε σήμερα, στη 15ετία αυτή πως θα βγάζανε μαρούλι; Από δωρεές; :think:

Αυτό μου φαίνεται παπάτζα τύπε...

Ακόμη κι αν ισχύει εν μέρει, δεν δέχομαι ότι σε καθεστώς παγκόσμιου καπιταλισμού οι εταιρείες μένουν σκόπιμα πίσω.
 

mallias20

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Αυγ 2013
Μηνύματα
4.710
Κριτικές
179
Like
23.747
Πόντοι
33.598
Αυτό μου φαίνεται παπάτζα τύπε...

Ακόμη κι αν ισχύει εν μέρει, δεν δέχομαι ότι σε καθεστώς παγκόσμιου καπιταλισμού οι εταιρείες μένουν σκόπιμα πίσω.
Δεν μένουν πίσω. Θέμα marketing είναι. Δες έναν τομέα υψηλής τεχνολογίας, τους επεξεργαστές.
Κάθε χρόνο σχεδόν βγαίνει μια νέα γενιά. Αν δεις τρεις γενιές στη σειρά, η πρώτη και η δεύτερη είναι ουσιαστικά ίδιες, η δεύτερη με κάποιες τυπικές βελτιώσεις. Νέα γενιά θεωρείται η τρίτη.
Αυτό το μοντέλο αντικατέστησε τον νόμο του Moore, και το ονόμασαν tick-tock. Tick νέα γενιά, tock ίδια γενιά με βελτιώσεις, tick νέα γενιά. Η έλειψη ανταγωνισμού επέτρεψε στην Intel να κάνει 2 συνεχόμενα tock και να κονομήσει μεταθέτοντας χρονικά την ανάπτυξη νέας γενιάς χωρίς πίεση και επενδύσεις στην ανάπτυξη. Κοινώς κονόμησαν τα άντερά τους με το marketing.

Αν τα περιγράφω λάθος ας με διορθώσει κάποιος, αλλά η λογική μου λέει ότι στον καπιταλισμό μπορείς να πας μπροστά με τον βηματισμό που σε βολεύει και σου αποδίδει τα μέγιστα οικονομικά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom