Νέα

Μεταναστης στην Ελβετια.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jean-Claud
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 114
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Βασικα θα ηθελα να ακουσω αποψεις για ατομα που ζουν εκει η που εχουν επισκευτει τη χωρα.Οι τομεις που με ενδιαφερουν είναι το εργασιακο αν βρισκει καποιος ευκολα δουλεια,επισης θα μπορω ευκολα να νοικιασω σπιτι γιατι εχω ακουσει θελουν να βλεπουν εισοδημα πρωτου στο δωσουν,το κοστος ζωης εκει  και αν υπαρχει εντονα ρατσισμος.
Οι πολεις που με ενδιαφερουν να παω είναι λωζανη και γενευη.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.335
Κριτικές
54
Like
2.701
Πόντοι
7.216
Η μόνη φορά που σκέφτηκα σοβαρά να μεταναστεύσω ήταν για την συγκεκριμένη χώρα.
Ο κύριος λόγος είναι γιατί έχω συγγενικό μου πρόσωπο οπότε ευκολότερη πρόσβαση.

Η χώρα απο άποψη εργασιακών συνθηκών και οργάνωσης τα σπάει.
Φυσικά δεν τα σπάει από άποψη ζωής και κινησης.
Αλλά σε αυτό δεν διαφέρει και πολύ απο άλλες κεντροευρωπαικές χώρες.

Οι τιμές πάντού είναι εξωφρενικά μεγαλύτερες από αυτές της ελλάδας αλλά φυσικά την ιδια οδο ακολουθούν και οι μισθοί.
Η ελβετία δεν ανοικει στην ενωση επομένος χρειάζεσαι άδεια παραμονής την οποία μπορείς να έχεις με δυο τρόπους.
α) Με την ευρεση εργασίας
β) Με δήλωση σε υπηρεσία του κράτους οτι ήρθες για να βρείς εργασία οπου σου δίνουν προσορινή για τον σκοπό αυτό (νομιζω max 1 έτος)
Η περίπτωση β δεν εχει πολυ νοημα ομως αν δεν έχεις που να μείνεις γιατί οπως προειπα τα κόστη είναι δυσθεωρητα.

Μια δυσκολία είναι η γλώσσα οπου οι επισημές είναι 4!

-Γερμανικά πολύ μπασταρδεμένα
-Γαλλικά
-Ιταλικά
-Μια μίξη όλων των παραπάνω που δεν υπάρχει περίπτωση να μιλήσεις ή να καταλάβεις.

Αν επιλέξεις γερμανόφωνη περιοχή απλά την γάμησες.
Εγώ πήρα για τον σκοπό αυτό Β2 στα γερμανικά, επισκέπτομαι την χώρα κάθε 2 μήνες, για λίγες μέρες και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τον χριστό μου!  :S

Οπότε αν δεν γνωρίζεις κάποια γλώσσα ήδη και σκέφτεσαι τώρα να την μάθεις προτίμησε γαλλικά ή ιταλικά.

Γενκά δουλεία υπάρχει αλλά εξαρτάται από τον τομέα. π.χ. τα ιατρικά επαγγελματα έχουν τρελή πέραση.
Ρατσισμός σίγουρα υπάρχει αλλά σε πολύ μικρό επίπεδο.
Πρώτον γιατί οι ελβετοί είναι ησυχοι άνθρωποι και κατα δευτερον γιατί σε κάποιες πόλεις οι μετανάστες είνα πολλοι περισσότεροι από οτι σε δικές μας αντιστοιχες πόλεις, οπότε κατα κάποιον τρόπο το έχουν συνηθίσει
Βεβαια σε αυτό παίζει ρόλο και το επιπεδο της μετανάστευσης.
Οταν το 60% είναι μετανάστες 3βάθμια εκπάιδευσης, κερδίσουν το σεβασμό και οχι το μίσος.

Περισσότερο να προσέχεις τους έλληνες του εξωτερικό παρά τους ελβετούς. :hi:
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.742
Κριτικές
6
Like
3.401
Πόντοι
736
Τι φάση με αυτές τις ευρωπαικές χωρες , σε καμία δεν μιλάνε αγγλικά ; Εχω ακουσει οτι δεν τα μιλάνε σε ισπανια, γαλλία αλλά νόμιζα οτι οι υπόλοιπες θα μιλούσαν ... Επίσης επειδη ελβετία είναι ένας συγγενης ενός φίλου , θυμάμαι οτι είχε δυσκολευτεί πολυ να βρεί να νοικιάσει λόγω οτι δεν υπήρχαν διαθέσιμα σπίτια , αλλά δεν θυμάμαι σε ποιά πολη ήταν. Απο οτι είχα ακούσει αυτό οφειλόταν στο οτι με το που πανε 18 χρονών οι ελβετοι τους διωχνουν απο το σπίτι , έτσι τα διαθέσιμα προς ενοικίαση λιγοστεύουν.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.335
Κριτικές
54
Like
2.701
Πόντοι
7.216
Τυπε αν εννοείς αν μιλάνε ως ξενη γλώσσα αγγλικά φυσικά και κάποιοι μιλάνε. Αλλά είναι η 5η τους επιλογή μιας και εχουν να διαλεξουν πρώτα απο τις 4 που μιλάνε στην ιδια τους την χώρα. :S
Αν εννοείς ως μητρική είναι της πάση γνωστό οτι στην ευρώπη μονον στο ηνωμένο βασίλειο μιλούν αγγλικά!
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.742
Κριτικές
6
Like
3.401
Πόντοι
736
Τυπε αν εννοείς αν μιλάνε ως ξενη γλώσσα αγγλικά φυσικά και κάποιοι μιλάνε. Αλλά είναι η 5η τους επιλογή μιας και εχουν να διαλεξουν πρώτα απο τις 4 που μιλάνε στην ιδια τους την χώρα. :S
Αν εννοείς ως μητρική είναι της πάση γνωστό οτι στην ευρώπη μονον στο ηνωμένο βασίλειο μιλούν αγγλικά!
Α τις άλλες γλώσσες δηλαδη τις μαθαίνουν όπως και να έχει και όποιος θέλει μαθαίνει και αγγλικα , οκ. Δεν εννοούσα σαν μητρική αλλά σαν δευτερη γλώσσα.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.335
Κριτικές
54
Like
2.701
Πόντοι
7.216
Α τις άλλες γλώσσες δηλαδη τις μαθαίνουν όπως και να έχει και όποιος θέλει μαθαίνει και αγγλικα , οκ. Δεν εννοούσα σαν μητρική αλλά σαν δευτερη γλώσσα.
Οχι βεβαια, δεν της μιλάνε και τις 4.
Μιλάνε κάποιες απο αυτές.
Βασικά μια είναι η μητρική τους και οι υπόλοιπες είναι ξενες γλώσσες για αυτούς.
Απλά αντι να κάνουν αγγλικά όπως εμεις ως πρώτη ξενη γλώσσα θα προτιμήσουν μια εκ των υπολοίπων 3 που δεν είναι μητρική τους.
π.χ. οι γερμανοφωνοι θα κάνουν 1η ξενη γλώσσα γαλλικά, 2η ιταλικά, και αν φτάσουν να θέλουν να μαθουν και 3η ξένη γλώσσα τότε ισως μάθουν αγγλικά!
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366
Βασικα θα ηθελα να ακουσω αποψεις για ατομα που ζουν εκει η που εχουν επισκευτει τη χωρα.Οι τομεις που με ενδιαφερουν είναι το εργασιακο αν βρισκει καποιος ευκολα δουλεια,

Σιγά ρε τύπε, εδώ βρήκε δουλειά εκεί ο Τομπλερονάκιας.
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.436
Πόντοι
1.446
Εγώ πήρα για τον σκοπό αυτό Β2 στα γερμανικά, επισκέπτομαι την χώρα κάθε 2 μήνες, για λίγες μέρες και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τον χριστό μου!

Με Β2 και είναι τόσο διαφορετικά που δεν μπορεί να συνεννοηθεί κάποιος  :headbang:.

Για αρχή αν σε βολεύει κοίτα να μείνεις σε couchserfing ή σε κάνα φτηνό airbnb θα κάνεις και καμιά γνωριμία για πληροφορίες και δεν θα έχεις τη δέσμευση με κανονικό νοίκι πριν κατατοπιστείς καλύτερα.
 
OP
OP
jean-Claud

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Η μόνη φορά που σκέφτηκα σοβαρά να μεταναστεύσω ήταν για την συγκεκριμένη χώρα.
Ο κύριος λόγος είναι γιατί έχω συγγενικό μου πρόσωπο οπότε ευκολότερη πρόσβαση.

Η χώρα απο άποψη εργασιακών συνθηκών και οργάνωσης τα σπάει.
Φυσικά δεν τα σπάει από άποψη ζωής και κινησης.
Αλλά σε αυτό δεν διαφέρει και πολύ απο άλλες κεντροευρωπαικές χώρες.

Οι τιμές πάντού είναι εξωφρενικά μεγαλύτερες από αυτές της ελλάδας αλλά φυσικά την ιδια οδο ακολουθούν και οι μισθοί.
Η ελβετία δεν ανοικει στην ενωση επομένος χρειάζεσαι άδεια παραμονής την οποία μπορείς να έχεις με δυο τρόπους.
α) Με την ευρεση εργασίας
β) Με δήλωση σε υπηρεσία του κράτους οτι ήρθες για να βρείς εργασία οπου σου δίνουν προσορινή για τον σκοπό αυτό (νομιζω max 1 έτος)
Η περίπτωση β δεν εχει πολυ νοημα ομως αν δεν έχεις που να μείνεις γιατί οπως προειπα τα κόστη είναι δυσθεωρητα.

Μια δυσκολία είναι η γλώσσα οπου οι επισημές είναι 4!

-Γερμανικά πολύ μπασταρδεμένα
-Γαλλικά
-Ιταλικά
-Μια μίξη όλων των παραπάνω που δεν υπάρχει περίπτωση να μιλήσεις ή να καταλάβεις.

Αν επιλέξεις γερμανόφωνη περιοχή απλά την γάμησες.
Εγώ πήρα για τον σκοπό αυτό Β2 στα γερμανικά, επισκέπτομαι την χώρα κάθε 2 μήνες, για λίγες μέρες και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τον χριστό μου!  :S

Οπότε αν δεν γνωρίζεις κάποια γλώσσα ήδη και σκέφτεσαι τώρα να την μάθεις προτίμησε γαλλικά ή ιταλικά.

Γενκά δουλεία υπάρχει αλλά εξαρτάται από τον τομέα. π.χ. τα ιατρικά επαγγελματα έχουν τρελή πέραση.
Ρατσισμός σίγουρα υπάρχει αλλά σε πολύ μικρό επίπεδο.
Πρώτον γιατί οι ελβετοί είναι ησυχοι άνθρωποι και κατα δευτερον γιατί σε κάποιες πόλεις οι μετανάστες είνα πολλοι περισσότεροι από οτι σε δικές μας αντιστοιχες πόλεις, οπότε κατα κάποιον τρόπο το έχουν συνηθίσει
Βεβαια σε αυτό παίζει ρόλο και το επιπεδο της μετανάστευσης.
Οταν το 60% είναι μετανάστες 3βάθμια εκπάιδευσης, κερδίσουν το σεβασμό και οχι το μίσος.

Περισσότερο να προσέχεις τους έλληνες του εξωτερικό παρά τους ελβετούς. :hi:
σε ποια πολη πηγαίνεις?εχω ακουσει ότι η ζυριχη είναι πανακριβη ενώ η λωζανη είναι  πιο φτηνη πολη
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.857
Like
10.203
Πόντοι
2.406
σε ποια πολη πηγαίνεις?εχω ακουσει ότι η ζυριχη είναι πανακριβη ενώ η λωζανη είναι  πιο φτηνη πολη
λωζανη ειναι αποτυχια οπως κι ολο το γαλλοφωνο. Κομματι
Ολο αραπαδες, αραβες μαντυλες κ εν γενη γυφτοι τετοιοι παντου και χαλια μαυρα
Δουλεια δθσκολα μονο μπαζελ. Ζυριχη κ Γενεύη βρισκεις
Βασικη προυποθεση να μιλας καλα. Γεεμανικα για μπαζελ. Κ ζυριχη
Γενευη βολευεσαι και. Με αγγλικά σε καποιες δουλειες
Επισης μενεις. Κ. Γαλλια για αρχη με τα μισα εξοδα
Μπαζελ. Μπορεις. Εξισοθ ευκολα. Να μεινεις στην φτωχομανα Γερμανια. Κ. Να δουλευεις μπαζε, ζυριχη ειναι ουμπερ αλλες για την λεριοχη αλλα θες μινιμ ενα πενηνταρι το χρονο  συμβόλαιο για να σταθείς
Σε μπαζελ γενευη αν μενεις δίπλα και με τριαντα το χρονο στεκεσαι
Θγ το ιταλικό κομματι ξεχαστο εντελως
Περα οτινειναι τίποτα σχεδον,καμμια διακοσιες χιλιαδες ολοι κι ολοι  παιρνουν μονο Ιταλους
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.857
Like
10.203
Πόντοι
2.406
Μια συμβουλη για να βρείτε ςδω δουλειά Σταγερμανιφωνα καντονια βασθκα Μπαζελ Ααραου Ζυριχης Τουργκαου
Ξεκινηστε απο διπλανες γερμανικές περιοχές με μικρα κοστη ζωης μπειτε λιγο στο Πνευμα κ ξεκινηστε σε κανα εξαμηνο να ψσχνετε κ στην Ελβετία για δουλεια αντιστοιχη
Απευθειας να βρείτε Σλβετια δουλεια, ειναι απο δυσκολο εως αδυνατο
Απαραοτητο πριν ξεκινησετε ενα αριστο α2 στα γεεμανικα η ενα μετριο β1..
Τα ελβετικα είναι διάλεκτοι που δεν χρειαζεται να γνωριζετε για να βρειτε δουλειά
 
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
909
Like
827
Πόντοι
86
Βασικα θα ηθελα να ακουσω αποψεις για ατομα που ζουν εκει η που εχουν επισκευτει τη χωρα.Οι τομεις που με ενδιαφερουν είναι το εργασιακο αν βρισκει καποιος ευκολα δουλεια,επισης θα μπορω ευκολα να νοικιασω σπιτι γιατι εχω ακουσει θελουν να βλεπουν εισοδημα πρωτου στο δωσουν,το κοστος ζωης εκει  και αν υπαρχει εντονα ρατσισμος.
Οι πολεις που με ενδιαφερουν να παω είναι λωζανη και γενευη.


Εχω επισκεφτεί την χώρα την Γενεύη
Αεροπορικά με Aegean απευθείας  και μετ επιστροφής μέσω Ροδου. Τιμη εισητηρίου 200 ευρω περίπου. Απο αεροδρόμιο πας στο κεντρο μεσω τραμ εκτος αν βιαζεσαι οπως εγω με ταξί στα 35 Ελβετικά Φραγκα Επίσης στο αεροδρομιο είναι και τα σύνορα με την Λιόν οπότε μπαινοβγαίνεις ανετα στην Γαλλία
Το κόστος ζωής πολύ υψηλό. Φτηνότερος καφές που βρίσκεις είναι 8 ευρω στα starbucks στην λίμνη της Γενευης. Εστιατόρια ξενοδοχεία  κλπ τουλάχιστον στην πλατεία De Bel Air πανάκριβα, Θυμάμαι για ενα κουτακι coca cola πλήρωσα 5 CHF σχεδόν 5 ευρώ που μάλιστα ήταν κέρμα.
Από φίλο μου εχω ακούσει για ενοίκια της τάξεως 2000 ΕΥΡΩ η γκαρσονίερα
Δεν ενδείκνυται για να ζει κάποιος καταναλώνωντας έτοιμα λεφτά γιατί θα φαγωθούν γρήγορότερα από αλλού με μικρότερο κόστος ζωής Ενδείκνυται μόνο αν έχει κάποιος καλή δουλειά. Εγω δεν ήμουν από αυτούς, πήγα καρφωτός μόνο για να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό και δεν επιθυμούσα καμία άλλη σχέση τουριστική ή εργασιακή μαζί τους  
 

taxidiaris

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
681
Κριτικές
20
Like
309
Πόντοι
5.785
γαλλια ή γερμανία πάντως είναι πολύ πιο εύκολα και για να βρεις δουλειά και για να μείνεις...πολύ πιο προσιτές σε σχέση με Ελβετία. σε 2ο στάδιο θα πήγαινα ελβετία..
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.857
Like
10.203
Πόντοι
2.406
γαλλια ή γερμανία πάντως είναι πολύ πιο εύκολα και για να βρεις δουλειά και για να μείνεις...πολύ πιο προσιτές σε σχέση με Ελβετία. σε 2ο στάδιο θα πήγαινα ελβετία..
αθτος ειναι ο πιο ευκολος δρομος κ με πιο πολλες πιθανοτητες
Το γαλλικο κομματι αφηστεβτο καλύτερα, ειναι πολυ μικρο, κ είναι φουλ σε σκυλαραπες κ αραβες με μητρικη γλωσσα τα γαλλικά κ γκέτο σε μεσαιες κ κατω δουλιες
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.273
Κριτικές
15
Like
5.753
Πόντοι
1.496
Μια κυρια συναδελφος εχει κανει Ελβετια και μου ειπε οτι τα ενοικια πανακριβα, η ιδιοκατοικηση ακομα και στους ντοπιους μικρη, οχι οπως Ελλαδα. Ακριβο κοστος ζωης.
Μια αλλη συναδελφος καταγωγη Αλβανια, πηγε Ελβετια μια που εχει συγγενεις που ζουν μονιμα εκει. Μου εφερε και σοκολατα Ελβετιας. Και μου ειπε τα ιδια. Πανακριβα τα παντα, σε εστιατοριο που πηγαν δεν ικανοποιηθηκαν ουτε απο τη ποιοτητα.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.335
Κριτικές
54
Like
2.701
Πόντοι
7.216
Σωστά όσα λένε οι προλαλήσαντες αλλά να λέμε και τα καλά της χώρας!
Πολύ οργανωμένο κράτος, πολύ καλές εργασιακές σχέσεις, χαλαρή ζωή και στο κέντρο της ευρώπης. Με αυτοκίνητο, τρένο είναι προσβάσιμες οι μεγαλύτερες πόλεις της ευρώπης.
Ελάχιστος μισθός γύρω στα 3.000 φράγκα.
Ο αντιστοιχος οαεδ δε καλύπτει μετά τον 1ο χρόνο εργασίας με επίδομα που ανερχεται στο 80% του μισθού σου, σε περίπτωση ανεργίας.
Αλλά πρέπει να αποδεικνύεις οτι ψάχνεις γα δουλειά για να συνεχίσεις να το εισπράτεις.
Τα 5.000 θεωρούνται ενας μέσος μισθός. Οπως είναι το δικό μας 1.000.
Βασικά έχει το θετικό που έχουν όλες οι ακριβές χώρες του κόσμου.
Αν έχεις μια καλούτσκη δουλειά, πας διακοπές σε όποια χώρα θες χαλαρα οχι επειδή είσαι πλουσιος αλλα λόγω διαφορά κόστους ζωής.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom