Νέα

Walter Röhrl: Τα ηλεκτρικά είναι η απόλυτη καταστροφή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα LanciaRallye037
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 44
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

LanciaRallye037

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Φεβ 2016
Μηνύματα
773
Κριτικές
42
Like
2.605
Πόντοι
5.196
www.autoblog.gr/2018/04/23/walter-rohrl-ta-hlektrika-einai-h-apolyth-katastrofh/]Walter Röhrl: Τα ηλεκτρικά είναι η απόλυτη καταστροφή[/url]

https://i2.wp.com/[URL unfurl="true"]www.autoblog.gr/wp-content/uploads/2018/04/Walter_Rohrl_2.jpg?resize=696%2C464&ssl=1[/img[/URL]]

O Walter Röhrl γεννήθηκε το 1947, και όπως φάνηκε από την τελευταία του συνέντευξη στη γερμανική τηλεόραση είναι κάθετα αντίθετος των ηλεκτρικών οχημάτων. Τα λόγια του είχαν σαν αποτέλεσμα να δημιουργήσουν εντάσεις μέσα στην Porsche, με την γερμανική εταιρία να βρίσκεται υπό πίεση από τον νέο CEO του VW Group, Herbert Diess, ώστε να απολύσει τον πρεσβευτή της.

Ο δις πρωταθλητής του παγκόσμιου πρωταθλήματος rally (1980 και 1982) κατέκρινε ανοιχτά την μεταστροφή της αυτοκινητοβιομηχανίας προς τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, ενώ χαρακτήρισε την ηλεκτροκίνηση καταστροφική για τα αυτοκίνητα.

Μιλώντας στο MotorsportMagazin.com, ο Röhrl δήλωσε ότι δεν τον ενδιαφέρει να συμμετάσχει στην εξέλιξη του ηλεκτρικού Mission E ή οποιουδήποτε άλλου ηλεκτρικού μοντέλου της Porsche, επειδή τα σιχαίνεται, θεωρώντας τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα ως περιβαλλοντική καταστροφή. Προσωπικά, παρότι δεν έχω ούτε τα μισά του χρόνια, δεν έχω παρά να συμφωνήσω σε κάθε του λέξη.

Ο 71-χρονος Γερμανός αποτελεί πρεσβευτή της Porsche και βασικό μέλος της ομάδας εξέλιξης του Zuffenhausen για 25 χρόνια, και θεωρείται μέλος της μέλος της οικογένειας της. Τα λόγια του, όμως, έφτασαν μέχρι τα ψηλά κλιμάκια της εταιρίας και του Ομίλου, και μάλιστα κυκλοφόρησαν ήδη φήμες ότι το Εποπτικό Συμβούλιο του VW Group συζητά για επιπτώσεις προς το πρόσωπο του Röhrl, πιέζοντας την Porsche να τον απαλλάξει από τα καθήκοντα του.
Κατά τη διάρκεια της συνέντευξη του, ο Röhrl ρωτήθηκε αν είχε δει ποτέ αγώνα της Formula E, για να απαντήσει:

    Είχα την τηλεόραση ανοιχτή, αλλά δεν παρακολουθούσα στη πραγματικότητα. Και κάποια στιγμή άκουσα αυτόν τον ήχο. Ακουγόταν σαν αμαξάκι γκολφ, ξέρετε, σε ένα γήπεδο γκολφ, αλλά έπειτα συνειδητοποίησα τι συνέβαινε. Ει, αυτό είναι η Formula E! Ωραία, ακριβώς ό,τι χρειάζομαι! Φυσικά έκλεισα τη τηλεόραση αμέσως. Αυτά είναι ό,τι έχω να πω για τη Formula E. Απλώς, δεν με ενδιαφέρει! Ακόμα και αν κέρδιζε η Porsche, δεν θα με ενδιέφερε.

Στη συνέχεια ρωτήθηκε γιατί δεν τον ενδιαφέρει αυτό το είδος του μηχανοκίνητου αθλητισμού, καθώς και τις υπόλοιπες ερωτήσεις.

    Λοιπόν, αν με ρωτήσετε, η ίδια η ιδέα του να φτιάξεις ένα αγωνιστικό αυτοκίνητο μόνο για αγώνες μέσα στην πόλη είναι γελοίο. Αυτό που πρέπει να κάνουν τα αυτοκίνητα είναι να οδηγούνται σε μια πίστα και να βγάζουν ωραίο ήχο. Αυτό θα μου έλεγε ότι είμαι στην πίστα και όχι σε κάποιο event για τυφλούς [εννοούσε “κωφούς”].

[b]Ερώτηση: Υποθέτω ότι το Μssion E της Porsche δεν σας αρέσει, έτσι είναι;[/b]

    Όχι, δεν το χρειάζομαι. Είμαι πεπεισμένος ότι από τη στιγμή που το αυτοκίνητο θα λανσαριστεί, θα έχω κάνει μια συνεννόηση [με την Prosche], βάσει της οποίας είτε θα έχω πάρει σύνταξη είτε δεν θα ασχοληθώ καθόλου με αυτό.

[b]Ερώτηση: Οπότε, θα έχετε τελικά ένα συμβόλαιο για το σκοπό αυτό;[/b]

    Λοιπόν, ξέρετε, δεν θέλω να μπλέξω. Δεν θα με ακούσετε ποτέ να λέω ότι τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα είναι υπέροχα. Αυτό που λέω είναι ότι το μέλλον της ηλεκτροκίνησης θα βρίσκεται στις πόλεις. Αν με ρωτήσετε, η οδήγηση ενός αυτοκινήτου είναι να το πάρεις και να πας ένα ταξίδι 800 χλμ, και τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα δεν θα μπορούν ποτέ να δώσουν λύση σε αυτό. Επίσης, είναι καταστροφή από περιβαλλοντικής άποψης.

[b]Ερώτηση: Εννοείτε από την άποψη της συνολικής οικολογικής ισορροπίας τους;[/b]

    Ακριβώς. Και παρεμπιπτόντως, δεν θα υπάρχουν ποτέ αρκετές πρώτες ύλες. Είμαι συγκλονισμένος από αυτό που λένε όλοι αυτοί οι πολιτικοί. Λένε ότι τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα είναι η λύση, αλλά δεν έχουν ιδέα γιατί μιλάνε. Αλλά πλέον όλοι τρέχουν προς αυτή την κατεύθυνση, αγνοώντας την εξέλιξη των κυψελών καυσίμου, την εξέλιξη των κινητήρων εσωτερικής καύσης, την εξέλιξη των συνθετικών καυσίμων. Τα οποία -αν με ρωτήσετε- θα ήταν το μέλλον. Αλλά, όπως είπα, αυτοί οι τυφλοί πολιτικοί μας λένε: “Αυτός είναι ο δρόμος προς τα εμπρός” και όλοι πάνε έτσι –πρόκειται για καταστροφή.
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
6.990
Like
2.706
Πόντοι
506
Παγκοσμιοποιηση και πουστοποιηση και στα αυτοκινητα
 

mounoeilotas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2013
Μηνύματα
2.680
Like
1.413
Πόντοι
216
αποστειρωμενα αυτοκινητα για λουγκρες
 

MAD MAX(1)

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2005
Μηνύματα
709
Κριτικές
9
Like
367
Πόντοι
26
οτι και να βγει ,οσο υπαρχει βενζινη θα βγαζω σε ερημες ,ορεινες ,νυκτερινες το τερας(650hp@wheels-1000kg) να μαζευω αδρεναλινη κ να ταλαιπωρω την ασφαλτο...ηλεκτρικα υβριδικα σαζμανατα ΤΑ ΓΑΜΑΩ!!ΟΛΑ!!!!
 

pnewman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
5.665
Like
9.949
Πόντοι
2.356
οτι και να βγει ,οσο υπαρχει βενζινη θα βγαζω σε ερημες ,ορεινες ,νυκτερινες το τερας(650hp@wheels-1000kg) να μαζευω αδρεναλινη κ να ταλαιπωρω την ασφαλτο...ηλεκτρικα υβριδικα σαζμανατα ΤΑ ΓΑΜΑΩ!!ΟΛΑ!!!!

650 τροχό σε 1000 κιλά ? και το στρίβεις σε ορεινές διαδρομές ? αρχηγέ μου φτερά απο F16 του χεις κολλήσει επάνω ?  :grin:
 

dCorso

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
7.916
Κριτικές
33
Like
6.844
Πόντοι
3.496
Ξερει απο Tesla ο τυπος;
Πρασινη ενεργεια και ηλεκτροκινηση ειναι το μελλον και η εξελιξη. Για να καταληξουν τα αράβια
να κανουν εντριβη για τους καλους τον μαυρο χρυσο. Και γαργαρες για τις αμυγδαλες τους.  :S
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.820
Κριτικές
38
Like
4.775
Πόντοι
2.696
Μερικοί δε διαβάσατε τι είπε.Δε μιλάει για τα αυτοκίνητα γενικά αλλά για τους αγώνες.Και ναι στους αγώνες τα ηλεκτρικά είναι μαλακία.Απλό.Όσο αν είναι το μέλλον μην προτρέχουμε.Και τα καταλυτικά ήταν το μέλλον αλλά η ανακύκλωση καταλυτών είναι μεγάλο πρόβλημα.Αφήστε που κανείς δεν αλλάζει καταλύτη αν δε βγάλει πρόβλημα και είναι χειρότερα από τα μη καταλυτικά.
 

dCorso

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
7.916
Κριτικές
33
Like
6.844
Πόντοι
3.496
Tesla Model S P90D Ludicrous acceleration ! 0-100 km/h
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
61.787
Like
20.900
Πόντοι
5.506
Μερικοί δε διαβάσατε τι είπε.Δε μιλάει για τα αυτοκίνητα γενικά αλλά για τους αγώνες.Και ναι στους αγώνες τα ηλεκτρικά είναι μαλακία.Απλό.Όσο αν είναι το μέλλον μην προτρέχουμε.Και τα καταλυτικά ήταν το μέλλον αλλά η ανακύκλωση καταλυτών είναι μεγάλο πρόβλημα.Αφήστε που κανείς δεν αλλάζει καταλύτη αν δε βγάλει πρόβλημα και είναι χειρότερα από τα μη καταλυτικά.


Αμφισβητείς τις γνώσεις και την κρίση των μελώνε μας τύπε;;  :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:
 

ParisPapis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2017
Μηνύματα
4.064
Like
1.935
Πόντοι
216
και ποιος ειναι αυτος ο Rohrl που εχει και αποψη? ειναι μελος στο σαη? εχει γραψει καμια κριτικη? πως μπορει να συγκριθει η γνωμη του με αυτη των σκληρων χιστων του σαη που γνωριζουν ολα τα θεματα? :wanker:
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
65.546
Like
25.032
Πόντοι
5.506
και ποιος ειναι αυτος ο Rohrl που εχει και αποψη? ειναι μελος στο σαη? εχει γραψει καμια κριτικη? πως μπορει να συγκριθει η γνωμη του με αυτη των σκληρων χιστων του σαη που γνωριζουν ολα τα θεματα? :wanker:
πες τα ρε χρυσοστομε
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.820
Κριτικές
38
Like
4.775
Πόντοι
2.696
20ποντοι,ξανθοι,φραγκατοι με θεληματικο πηγουνι μπρο

Ξέχασες ότι γαμάνε από τα 10 τους,έχουν κάνει παρτούζες στη Μύκονο και στην Ibiza με μοντέλες,φοράνε rolex,ειναι μεγάλοστελέχοι σε πολυεθνικές,και ξέρουν τον μονάρχη του Μπρουνέι!!!
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
61.787
Like
20.900
Πόντοι
5.506
Πέρα από την πλάκα, επειδή τα φλωράκια μέλη του σαη όντως δε θα γνωρίζουν για ποιόν μιλάμε.....




 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
65.546
Like
25.032
Πόντοι
5.506
Ξέχασες ότι γαμάνε από τα 10 τους,έχουν κάνει παρτούζες στη Μύκονο και στην Ibiza με μοντέλες,φοράνε rolex,ειναι μεγάλοστελέχοι σε πολυεθνικές,και ξέρουν τον μονάρχη του Μπρουνέι!!!
και πουρα τυπε....πολλα πουρα :S :S :S :S
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.820
Κριτικές
38
Like
4.775
Πόντοι
2.696
τυπε ετσι οδηγανε και κατι ξανθιες που πατανε ολα τα πενταλ μαζι :S

Με τη διαφορά ότι οι ξανθιές είναι σταματημένες και αυτός ήταν ρουκέτα.

Πληροφοριακά αν δεν το γνωρίζεις το αριστερό πατάει το φρένο για να μπλοκάρει τον πίσω άξονα μόνο ώστε να πλαγιολισθήσει και να στρίψει πιο γρήγορα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom