Νέα

Παραμύθια !! Κάποιοι τα ζουν και κάποιοι τα χάφτουν !!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mindreader
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 67
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.311
Πόντοι
28.786
Θα προσπαθήσω σε αυτό το thread να αναδείξω και να συζητήσω την ανάγκη του παραμυθιού στη ζωή μας.

Πως στέκεται ο άνθρωπος απέναντι στο ψέμα του παραμυθιου και αν το έχει τελικά ανάγκη ??

Η απάντηση του μέσου ανθρώπου απέναντι στα παραμύθια που πανταχόθεν σε όλους μας σερβίρονται είναι κοινότυπη και εύκολα προβλέψιμη !!

‘’ΕΓΩ δεν τα τρώω αυτά !!’’.

Και η  δική μου ανταπάντηση αυθόρμητη. ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ΕΣΥ πως θα μπορούσες ρε μεγάλε/μεγάλη να τα φας ??!!! :grin: :grin: :grin:
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.311
Πόντοι
28.786
Θα μπορούσα να αναφέρω πολλά παραμύθια που καθημερινά μας σερβίρονται.

Θα αρκεστώ σε μερικά παραδείγματα και μετά θα εστιάσω σε παραμύθια που σχετίζονται με την ιδιαίτερη θεματολογία του site γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε που γράφουμε.

Το παραμύθι του πλουτισμού στις καπιταλιστικές οικονομίες. Πιθανότης 1 στις 2000 περίπου. Μπορεί κάποιος καλύτερα να δοκιμάσει λαχεία.

Το παραμύθι της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας. Οι πανταχόθεν σπόνσορες, που παρεμπιπτόντως δεν δίνουν του αγγέλου τους νερό ‘’εμπνέονται’’ από τα προγράμματα των κομμάτων και τα χρηματοδοτούν ανιδιοτελώς. Εδώ γελάνε και οι πέτρες !! 

Ουσιαστικά οι μεγάλες εταιρείες και όσοι κρύβονται πίσω τους  κυβερνάνε σε όλο το κόσμο !!
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.311
Πόντοι
28.786
Κάποια αποφθέγματα μεγάλων διανοητών σχετικά με το θέμα.  Τροφή για σκέψη !!

Mundus vult decipi, ergo decipiatur.
Γάιος Πετρώνιος,  Ρωμαίος συγγραφέας
μτφρ: ο κόσμος θέλει να εξαπατηθεί, άσ’ τον λοιπόν να εξαπατηθεί

Οι μάζες δεν διψούν για αλήθεια. Όποιος μπορεί να τις προμηθεύσει με ψευδαισθήσεις γίνεται εύκολα ο κυρίαρχός τους. Όποιος προσπαθήσει να διαλύσει τις ψευδαισθήσεις τους γίνεται εύκολα θύμα τους.
Gustave Le Bon, Γάλλος ανθρωπολόγος
( Ρε ποιον δικό μας πολιτικάντη  μου θυμίζει  η αναφορά  ??????  )  :grin: :grin: :grin:


Και καταλήγω σε έναν από τους δασκάλους μου που προσανατολίζει τη κουβέντα στη συγκεκριμένη θεματολογία του site !!!

Τα ψέματα είναι απαραίτητα στον άνθρωπο. Είναι -ίσως- εξίσου σημαντικά με την αναζήτηση της ηδονής και, επιπλέον, υπαγορεύονται από αυτήν την αναζήτηση.

Μαρσέλ Προυστ,  Γάλλος συγγραφέας

 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.311
Πόντοι
28.786
Συγκεκριμενοποιώντας λοιπόν το θέμα  στη θεματολογία του site. Σχετικά παραμύθια παρακάτω,

Το παραμύθι του έρωτα με την πρώτη ματιά !!! Θα ερωτευθεί κάποιος κάποια η το ανάποδο χωρίς να τον/την ξέρει !!! .Με άλλα λόγια η συναισθηματική μυωπία  που κάνει κάποιους να  μπερδεύουν τη κάβλα με τον έρωτα, μια και δεν μπορεί για να το γράφουν τα άρλεκιν σε κάποιους θα έχει συμβεί. :grin: :grin: :grin:

Ακόμη καλύτερο παραμύθι, ο παντοτινός έρωτας. Οσο παντοτινό μπορεί να είναι ένα λουλούδι, άλλο τόσο μπορεί να είναι παντοτινός και ο έρωτας.

 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.311
Πόντοι
28.786
Και καταλήγουμε στο παραμύθι των σχέσεων μεταξύ ανδρών και γυναικών !!

Είμαι από αυτούς που υποστηρίζουν ότι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων οι σχέσεις μεταξύ ανδρών και γυναικών σε όλες τους τις εκφάνσεις  βασίζονται στο παραμύθι. Θα το εξηγήσω παρακάτω !!


Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Και με παραδείγματα.

 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.311
Πόντοι
28.786
Εν αρχή ήν η γνωριμία. Βολεύει η αλήθεια στη φάση της γνωριμίας ?? Η μήπως απαιτείται το παραμύθι ??

Αν πάει κάποιος σε μια γυναίκα που πρωτογνωρίζει και αρχικά τον έλκει και της πεί  '' Μου αρέσεις πολύ, θέλω να σε γαμήσω !'' Ποια φαντάζεται θα είναι η κατάληξη ??

Ομως αρχικά αυτό ακριβώς αισθάνεται !!! Η πρώτη έλξη βασίζεται στην εμφάνιση και στην σεξουαλική της αντανάκλαση στο κεφάλι μας.

Η '' στεγνή αλήθεια'' σε αυτό το ''παιχνίδι '' δεν βοηθάει !!! Χρειάζεται να παίξεις το ρόλο σου στα πλαίσια ενός μαλακο-  φλερταρίσματος / καβλαντίσματος  και το ξέρεις. Δηλαδή χρειάζεται να σερβίρεις παραμύθι.

Η άλλη απέναντί σου ξέρει ότι πιθανότατα είναι παραμύθι, αλλά της αρέσει, και θέλει να ζήσει την ψευδαίσθηση ότι είναι αλήθεια παρόλο που οι πιθανότητες λένε το αντίθετο.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.311
Πόντοι
28.786
Αν η γυναίκα γυρίσει και σου πει όταν εσύ ευγενικά τη πρωτο – προσεγγίσεις:

'' Τώρα σου γυάλισα, κάβλωσες,  και θέλεις να με γαμήσεις ??  Η μπορώ να σου εμπνεύσω και κάτι παραπάνω ??''

Ποιά θα ήταν η αντίδρασή σου ?? ( αν και για τα εκλεκτά μέλη του bou.com δεν είμαι και βέβαιος !!!  :grin: :grin: :grin:   )

Η ''στεγνή αλήθεια'' σε αυτό το ''παιχνίδι '' δεν βοηθάει !!! Χρειάζεται να παίξει και η γυναίκα το ρόλο της !!! Χρειάζεται δηλαδή να σερβίρει παραμύθι. Χρειάζεται να σερβίρει στον άντρα ( εφόσον βέβαια τον γουστάρει ) ότι σταδιακά υποκύπτει στην γοητεία του ''κατακτητή''.

Ο άντρας ξέρει ( με κάποιες εξαιρέσεις ) κατά βάθος ότι πιθανοθεωρητικά μάλλον θα μείνει με το πουλί στο χέρι αλλά θέλει να ζήσει την ψευδαίσθηση ότι η άλλη ΄΄τσιμπάει’’ και υποκύπτει στην γοητεία του. Θέλει να ζήσει το παραμύθι.

 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.311
Πόντοι
28.786
Πάμε στη φάση της ευόδωσης μιας σχέσης και στον γάμο. Είναι γνωστό στους πάντες ότι οι καλύτεροι πελάτες των πουτάνων είναι οι παντρεμένοι. Είναι επίσης γνωστόν ότι το σεξ μεταξύ παντρεμένων στη πλειοψηφία των περιπτώσεων περισσότερο ως υποχρέωση παρά ως απόλαυση αντιμετωπίζεται.

Απο την πλευρά των γυναικών πιστεύω ότι οι περισσότερες ξέρουν πολύ καλά τι συμβαίνει, δεν έχουν ψευδαισθήσεις. Το να αποδώσουν στην ηλικία η στην εργασιακή κόπωση την μείωση στην σεξουαλική επιθυμία του άντρα τους και την αντίστοιχη μείωση έως σχεδόν μηδενισμού  σε κάποιες περιπτώσεις στη σεξουαλική τους ζωή μόνο σαν λογική υπεκφυγή ακούγεται και αυτό το ξέρουν καλά.

Το αν η αλήθεια για το τι πραγματικά συμβαίνει θα εξυπηρετούσε την ‘’ομαλή συμβίωση’’ του ζευγαριού δεν νομίζω ότι χρειάζεται συζήτηση. :grin: :grin: :grin:
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.311
Πόντοι
28.786
Ουσιαστικά οι περισσότερες φαντάζονται τι συμβαίνει, αλλά δεν θέλουν να ξέρουν, και κυρίως δεν θέλουν να μαθευτεί στο κοινωνικό τους περίγυρο, σε ένα πλαίσιο ιδιότυπου στρουθοκαμηλισμού, που λίγο πολύ ''βολεύει'' όλους !!! Δεν τρώνε οι περισσότερες το παραμύθι απλά το αποδέχονται γιατί τις βολεύει !!

Κάποιες άλλες με πιο ''αντιδραστικό'' χαρακτήρα ανταποδίδουν το κέρατο στην εκδικητική βάση του ''όπως μου φέρεσαι σου φέρομαι''. Και αρχίζει το τσέρκουλο του αμοιβαίου κέρατου που αν μη τι άλλο βγάζει γέλιο.

Κάποιες άλλες πολύ έξυπνες γυναίκες όταν αισθάνονται τι συμβαίνει ( είναι περισσότερο θέμα συναίσθησης παρά αντίληψης ) πολύ ''έντεχνα'' για κάποιο χρονικό διάστημα ''απομακρύνονται'' και δίνουν στον άντρα τους ''χώρο'' και χρόνο, επιπλέον φροντίζουν να  γίνουν πιο ''θελκτικές'' και ανανεώνουν με αυτό το τρόπο τη σχέση τους στα πλαίσια του γάμου τους. Αυτό απαιτεί γυναικεία ''μαγκιά'' και δεν είναι εύκολο.

Η συναίσθηση είναι κατά την ταπεινή μου άποψη η υψηλότερη μορφή ευφυίας.

Από όλα έχει λοιπόν και ο γυναικείος Μπαξές.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.311
Πόντοι
28.786
Για να καταλήξω κάπου.

Προσωπικά πιστεύω είναι στην ανθρώπινη φύση να αγαπάει το παραμύθι.

Να εμπνέεται και να παθιάζεται από το να ζεί  τη ψευδαίσθηση που το παραμύθι του δημιουργεί.

Εχει  λοιπόν νόημα να βασίζεσαι στα παραμύθια ??

Κατά τη γνώμη μου, όσο και αν φαίνεται παράξενο σε κάποιο βαθμό  έχει. Διότι μπορεί η τελική προσδοκία για τη κατάληξη του παραμυθιού να είναι ουτοπική αλλά έχει ένα τρομερό πλεονέκτημα.

ΣΕ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΕΛΙΣΕΣΑΙ !!
ΚΑΙ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΚΜΑΖΕΙ ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.311
Πόντοι
28.786
Καλό είναι λοιπόν να ζούμε το παραμύθι αλλά να μην το τρώμε.

Να το αφήνουμε δηλαδή να κινητοποιεί δυνάμεις μέσα μας αλλά να έχουμε και ρεαλιστικές προσδοκίες ως προς το ενδεχόμενο αποτέλεσμα.

Το πως το χειρίζεται ο καθένας σχετίζεται με τον εν γένει χαρακτήρα του, και τη γενικότερη εμπειρία του.

Κοντολογίς, πιστεύω ότι ο άνθρωπος οφείλει να καλλιεργεί μέχρις ενός σημείου τις ψευδαισθήσεις του αν θέλει η ζωή του να φαίνεται ότι έχει κάποιο νόημα. :hi: :hi: :hi:
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.311
Πόντοι
28.786
Αυτά απο εμένα !! :hi:

Ας ακούσουμε και άλλες γνώμες !!
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.493
Like
13.392
Πόντοι
3.656
Άργησες λίγο. Είναι σκληρή η πραγματικότητα, κι οι άνθρωποι θέλουν όμορφα, γλυκά ψεματάκια, για να την αντέξουν. Σε αυτή ακριβώς την ανάγκη στηρίζονται τα Ιερατεία και υπόσχονται Παραδείσους και αιώνια ζωή. Ξέρουν πολύ καλά ότι ειδικά η βάση της Πυραμίδας δεν μπορεί να αντέξει στη σκέψη ότι θα ζήσει λίγα χρόνια με κόπους, πόνους, αρρώστιες, ανικανοποίητες επιθυμίες και στη συνέχεια θα εξαφανιστεί σα να μην υπήρξε ποτέ. Έχει γραφτεί ειδικό τραγούδι, το έχω ξαναγράψει. Fleetwood Mac - Little Lies
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.311
Πόντοι
28.786
Άργησες λίγο. Είναι σκληρή η πραγματικότητα, κι οι άνθρωποι θέλουν όμορφα, γλυκά ψεματάκια, για να την αντέξουν. Σε αυτή ακριβώς την ανάγκη στηρίζονται τα Ιερατεία και υπόσχονται Παραδείσους και αιώνια ζωή. Ξέρουν πολύ καλά ότι ειδικά η βάση της Πυραμίδας δεν μπορεί να αντέξει στη σκέψη ότι θα ζήσει λίγα χρόνια με κόπους, πόνους, αρρώστιες, ανικανοποίητες επιθυμίες και στη συνέχεια θα εξαφανιστεί σα να μην υπήρξε ποτέ. Έχει γραφτεί ειδικό τραγούδι, το έχω ξαναγράψει. Fleetwood Mac - Little Lies

Εδώ συναντάς τον Yalom  :grin: :grin:

Κάθε άνθρωπος πρέπει να επιλέγει πόση αλήθεια μπορεί να αντέξει.
Irvin D. Yalom, Αμερικανός ψυχοθεραπευτής

Σε τι άργησα ??
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.493
Like
13.392
Πόντοι
3.656
Εδώ συναντάς τον Yalom  :grin: :grin:

Κάθε άνθρωπος πρέπει να επιλέγει πόση αλήθεια μπορεί να αντέξει.
Irvin D. Yalom, Αμερικανός ψυχοθεραπευτής

Σε τι άργησα ??

Έχεις δίκιο, ήμουν ασαφής. Ήθελα να συμπληρώσω ότι το έν λόγω τραγούδι έχει γραφτεί το έτος 1987, πριν τρεις δεκαετίες το πιο πάνω συγκρότημα τραγούδησε σαρκαστικά την ανάγκη που έχουν οι άνθρωποι να ακούνε όμορφα γλυκά ψεματάκια κι όχι σκληρές αλήθειες. Αυτή είναι η ανθρώπινη φύση. Κι όταν δεν της φτάνουν τα ψέματα, καταφεύγει στις ουσίες που επιδρούν στον εγκέφαλο, ώστε να μετασχηματίσει τη σκληρή πραγματικότητα και να αντέξει, άλλο λίγο
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.049
Κριτικές
489
Like
58.926
Πόντοι
39.662
τυπε Mindreader αναλυσε μας λιγο την αναγκη που εχει ο ελληνας να ακουει παραμυθια απο τους πολιτικους και να τα χαφτει .  :hi:
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.311
Πόντοι
28.786
Έχεις δίκιο, ήμουν ασαφής. Ήθελα να συμπληρώσω ότι το έν λόγω τραγούδι έχει γραφτεί το έτος 1987, πριν τρεις δεκαετίες το πιο πάνω συγκρότημα τραγούδησε σαρκαστικά την ανάγκη που έχουν οι άνθρωποι να ακούνε όμορφα γλυκά ψεματάκια κι όχι σκληρές αλήθειες. Αυτή είναι η ανθρώπινη φύση. Κι όταν δεν της φτάνουν τα ψέματα, καταφεύγει στις ουσίες που επιδρούν στον εγκέφαλο, ώστε να μετασχηματίσει τη σκληρή πραγματικότητα και να αντέξει, άλλο λίγο

Σωστός γενικά !! Δεν καταφεύγει όμως πάντα σε ουσίες !! Μερικές φορές καταφεύγει σε άλλα πράγματα.

Ο Νίτσε ας πούμε είχε  άλλη άποψη !! :grin:

Η αλήθεια είναι άσχημη. Και έχουμε την τέχνη για να μη μας σκοτώσει η αλήθεια.
Φρήντριχ Νίτσε,  Γερμανός φιλόσοφος

 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.493
Like
13.392
Πόντοι
3.656
Σωστός γενικά !! Δεν καταφεύγει όμως πάντα σε ουσίες !! Μερικές φορές καταφεύγει σε άλλα πράγματα.

Ο Νίτσε ας πούμε είχε  άλλη άποψη !! :grin:

Η αλήθεια είναι άσχημη. Και έχουμε την τέχνη για να μη μας σκοτώσει η αλήθεια.
Φρήντριχ Νίτσε,  Γερμανός φιλόσοφος

εκτός από φαντασιώσεις, ουσίες και την τέχνη που αλλού καταφεύγει; μου διαφεύγουν άλλες διέξοδοι. Πες κάποιες
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.311
Πόντοι
28.786
τυπε Mindreader αναλυσε μας λιγο την αναγκη που εχει ο ελληνας να ακουει παραμυθια απο τους πολιτικους και να τα χαφτει .  :hi:

Οι άνθρωποι έχουν την ανάγκη να προσδοκούν να ζήσουν καλύτερα απο ότι στην τρέχουσα κατάστασή τους.
Αυτό όμως επιτυγχάνεται μόνο μέσα απο διαδικασίες που προυποθέτουν κόπο και πόνο.

Οι πολιτικάντηδες έχουν το ''χάρισμα'' να τους πείθουν ότι μέ ένα μαγικό ραβδάκι θα τους τα δώσουν όλα χωρίς κόπο και πόνο.

Οι περισσότεροι λοιπον θα ήθελαν τόσο πολύ να είναι αυτό αλήθεια που τελικά τους πιστεύουν.

Η βάση της εξαπάτησης είναι λοιπον συναισθηματική. Τα εργαλεία εκλογίκευσης πολλά.

Οι στερεότυπες παποιθήσεις για παράδειγμα είναι πολύ βολικό εργαλείο στα χέρια ενός ''γητευτή ηλιθίων''.

Κατά τη γνώμη μου το κυριότερο εργαλείο όμως των πολιτικών στπ παραπάνω εγχείρημα έγκειται στο να μπορούν
να κρύβουν την αλήθεια χωρίς να λένε ψέματα. Για αυτό και χρησιμοποιούν στατιστικές και νούμερα που οι περισσότεροι δεν μπορούν να κατάλαβουν.

Συνήθως οι πολιτικοί λένε την μισή αλήθεια και οι ακροατές τους ( πλην εξαιρεσεων ) πιστεύουν τη λάθος μισή που πολύ θα την επιθυμούσαν ως αλήθεια όπως έγραψα πιο πάνω.

Θα σταματήσω εδώ για να μη γράφω σεντόνια. Ελπίζω έστω και εν μέρει να απάντησα !! :hi: :hi:


 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
195
Πόντοι
166
Όπως έχει γράψει και ένας άλλος πιο νέος φιλόσοφος...Π(αραμύθια)Ρ(ιψοκίνδυνα)Ε(νω)Ζ(εις)Α(κίνδυνα) Π.Ρ.Ε.Ζ.Α. ζητάς απεγνωσμένα.  :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom