Νέα

Xiaomi Redmi 5A

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα rantanplangr30
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 54
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.820
Κριτικές
38
Like
4.775
Πόντοι
2.696
Έχει κάποιος το κινητό Xiaomi Redmi 5A;Τι "λέει" ως συσκευή;Έχει κάποιος εμπειρία με κινητά αυτής της εταιρείας;Επίσης έχει πάρει κάποιος κινητό από μαγαζί που τα κάνει παραεισαγωγή;Να εμπιστευτώ το κατάστημα και την εγγύηση του ή όχι;
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Έχει κάποιος το κινητό Xiaomi Redmi 5A;Τι "λέει" ως συσκευή;Έχει κάποιος εμπειρία με κινητά αυτής της εταιρείας;Επίσης έχει πάρει κάποιος κινητό από μαγαζί που τα κάνει παραεισαγωγή;Να εμπιστευτώ το κατάστημα και την εγγύηση του ή όχι;

χαχαχα - καλυτερες απαντησεις θα παρεις σε πιο εξειδικευμενα fora οπως το myphone . gr

με τη σειρα

οχι δεν το εχω

δεν ξερω αν "λεει"

εχω εμπειρια - εξαιρετικες συσκευες απο την αρχη που πρωτοβγηκε η εταιρια εκτος απο τις ναυαρχιδες που θεωρω ακριβες

μεχρι τωρα τα εκανα παραεισαγωγη ο ιδιος - στο παραπανω forum θα βρεις πολλα καταστηματα να παραγγειλεις μεσω net - πλεον βρισκεις και σε ελληνικα καταστηματα τυπου κωτσοβολος - skroutz it - αν μπορεις να γλυτωσεις το φπα δεν εχει ιδιαιτερη διαφορα στην τιμη - ειδικα με το χαμο που γινεται τελευταια στα τελωνεια με την δασμολογηση των αγορων απο την κινα ενδεχεται και να σε συμφερει

δεν εχω εμπειρια με εγγυηση ελληνικου καταστηματος - ουτε ομως και ξενου - δεν ετυχε να την χρειαστω
 

christos_021187

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2016
Μηνύματα
787
Κριτικές
8
Like
1.295
Πόντοι
486
Τον άλλο μήνα θα παραγγείλω το redmi note 5 (64gb) από Κίνα μέσω της Ali express. Θεωρώ πως είναι οικονομικά κινητά που σύντομα θα ανέβουν στο top5 παγκοσμιως σε smart phone.
Την προηγούμενη δεκαετία το Moto των εταιριών τεχνολογίας  ήταν κομπιούτερ των 100$...πλέον βρισκόμαστε στα φθηνά αλλά γρήγορα  smartphones για όλους
 

anon.

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
15.723
Κριτικές
8
Like
18.786
Πόντοι
4.636
Έχει κάποιος το κινητό Xiaomi Redmi 5A;Τι "λέει" ως συσκευή;Έχει κάποιος εμπειρία με κινητά αυτής της εταιρείας;Επίσης έχει πάρει κάποιος κινητό από μαγαζί που τα κάνει παραεισαγωγή;Να εμπιστευτώ το κατάστημα και την εγγύηση του ή όχι;
έχει καλά και οικονομικά τηλεφωνά η xiaomi...

 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.768
Like
4.314
Πόντοι
506
Τυπε τα Xiaomi "ανέβηκαν" κι "έγιναν της μόδας" γιατί πριν τις αριστερές μ****κιες της Ελυθερης Αγοράς της ΕΕ τα αγόραζες πάμφθηνα, ήταν πολύ αξιόπιστα και τα είχαν όλα (πλην φωτογραφιών το βράδυ)
Φυσικά τα λομογια πολιτικοί είδαν πως χάνονται δισεκατομμύρια ευρώ (και) μ αυτά κι άρχισαν τους προστατευτισμους (που πήγε η ελευθερία συναλλαγών?) κι έτσι είναι σχεδόν ασύμφορη η οποιαδήποτε  εισαγωγή (ή τουλάχιστον πολύ κοπιαστική πλέον για μικρό οικονομικό όφελος)
Τα κινητά είναι αξιόπιστα είναι αρκετά value for money ΑΛΛΑ:
Έχουν γίνει μόδα (όχι ότι είναι άσχημα ή κάτι άλλο αλλά πλέον δεν είναι φθηνά ενώ τα ακριβά δεν έχει νόημα να τα αγοράσεις)
Έχουν τραγική κάμερα ειδικά τη νύχτα
Τα πρώτα μοντέλα κάθε σειράς έχουν ψιλόελλειψεις σε σχέση με τον ανταγωνισμο
Απο όπου κι αν τα αγοράσεις Ελλαδα(επίσημα info quest), skroutz, Κίνα όλοι θα σε καλύψουν με τον έναν άλλον τροπο
Πλέον ακόμα και για σπάσιμο οθόνης θα βρεις παντού ανταλλακτικά αμέσως (αρκεί να υπάρχει το μοντέλο στην Ελλάδα)
Τα ξένα online με τα κουπόνια και τις Ευρωπαϊκές αποθήκες ή εγγυήσεις φόρων αν ΔΕΝ βιάζεσαι είναι πιο οικονομικά αλλά θέλουν υπομονή και διαβασμα
 

cum gun

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2010
Μηνύματα
180
Like
10
Πόντοι
1
Έχω το 5plus.
To 5A που αναφέρεις, είναι οικονομικοτερο μεν, αλλά αργό δε.
Δωσε κάνα φραγκακι παραπάνω, και πάρε το 5 η τo 5plus.
Εχει δίκιο ο φίλος πιο πάνω, είναι vfm σε όλα, εκτός από την νυχτερινή κάμερα (που ψιλό αντέχεται αν το κάνεις root και βάλεις τα απαραίτητα)
Ειναι η 4η συσκευή που έχω στη σειρά, και αυτό γιατί τα πουλάω κάθε έξι μήνες να πάρω το πιο καινούριο.
Προχώρα αφοβα
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.425
Κριτικές
61
Like
38.542
Πόντοι
21.555
......... :rose:

....... Xiaomi ...αφοβα & οίκονομικά !! :kneel: :kneel:
 

stereo

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
417
Κριτικές
13
Like
557
Πόντοι
3.230
Ασχολουμε χρονια με τα συγκεκριμενα κινητα να φανταστειϛ ειχα το note1 τωρα πλεον μονο σειρα mi αλλα επειδη εσυ θελειϛ κατι πιο οικονομικο παρε redmi4 η 4χ τα ιδια τηλεφωνα ειναι και με καλυτερεϛ βαθμολογιεϛ απο το 5 που σου γραφουν καποιει φιλοι εδω μεσα
 

stereo

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
417
Κριτικές
13
Like
557
Πόντοι
3.230
Τυπε τα Xiaomi "ανέβηκαν" κι "έγιναν της μόδας" γιατί πριν τις αριστερές μ****κιες της Ελυθερης Αγοράς της ΕΕ τα αγόραζες πάμφθηνα, ήταν πολύ αξιόπιστα και τα είχαν όλα (πλην φωτογραφιών το βράδυ)
Φυσικά τα λομογια πολιτικοί είδαν πως χάνονται δισεκατομμύρια ευρώ (και) μ αυτά κι άρχισαν τους προστατευτισμους (που πήγε η ελευθερία συναλλαγών?) κι έτσι είναι σχεδόν ασύμφορη η οποιαδήποτε  εισαγωγή (ή τουλάχιστον πολύ κοπιαστική πλέον για μικρό οικονομικό όφελος)
Τα κινητά είναι αξιόπιστα είναι αρκετά value for money ΑΛΛΑ:
Έχουν γίνει μόδα (όχι ότι είναι άσχημα ή κάτι άλλο αλλά πλέον δεν είναι φθηνά ενώ τα ακριβά δεν έχει νόημα να τα αγοράσεις)
Έχουν τραγική κάμερα ειδικά τη νύχτα
Τα πρώτα μοντέλα κάθε σειράς έχουν ψιλόελλειψεις σε σχέση με τον ανταγωνισμο
Απο όπου κι αν τα αγοράσεις Ελλαδα(επίσημα info quest), skroutz, Κίνα όλοι θα σε καλύψουν με τον έναν άλλον τροπο
Πλέον ακόμα και για σπάσιμο οθόνης θα βρεις παντού ανταλλακτικά αμέσως (αρκεί να υπάρχει το μοντέλο στην Ελλάδα)
Τα ξένα online με τα κουπόνια και τις Ευρωπαϊκές αποθήκες ή εγγυήσεις φόρων αν ΔΕΝ βιάζεσαι είναι πιο οικονομικά αλλά θέλουν υπομονή και διαβασμα
μαλλον δεν εχειϛ δει το mi5 η το mi6 σχετικα με την καμερα
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.425
Κριτικές
61
Like
38.542
Πόντοι
21.555
μαλλον δεν εχειϛ δει το mi5 η το mi6 σχετικα με την καμερα
.............

........ Xiaomi Mi 6 (64GB)......

........ εδώ κάνει την διαφορά..... δυο ήμέρες άνετα

Μπαταρία

Χωρητικότητα
    3350 mAh .........
 

stereo

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
417
Κριτικές
13
Like
557
Πόντοι
3.230
.............

........ Xiaomi Mi 6 (64GB)......

........ εδώ κάνει την διαφορά..... δυο ήμέρες άνετα

Μπαταρία

Χωρητικότητα
    3350 mAh .........
η μπαταρια ειναι σχετικο ειναι θεμα χρησηϛ εγω το ελυσα το προβλημα αυτο με ενα power bank τηϛ χιαομι 10000μιλιαμπερ
 
OP
OP
rantanplangr30

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.820
Κριτικές
38
Like
4.775
Πόντοι
2.696
Τι mi6 μου λέτε και κολοκύθια...Δε θέλω να δώσω 400€ για τηλέφωνο.Ούτε παιχνίδια παίζω ούτε φωτογραφίες βγάζω.Να τηλεφωνώ,να χρησιμοποιώ εφαρμογές τράπεζας,και να βρίσκω τίποτα στο internet ή να ποστάρω στο facebook καμιά φορά.Έχω ένα motorola,δεν είναι άσχημο αλλά για να αλλάξεις από εφαρμογή σε εφαρμογή κάνει 1 ώρα.Θα το δώσω στη μάνα μου και θα πάρω ένα καινούριο.
 

kaki_epiroi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2012
Μηνύματα
908
Κριτικές
6
Like
1.133
Πόντοι
366
Κώστα τα κινητά τα χιαμι ειναι καλά σαν mid range χρηση. Μονο θεμα έχουνε μερικά μοντέλα με το Ηχείο δλδ δεν ακους και δεν ακούγεσαι καλα στις κλήσεις. Αυτο πρέπει να κοιτάξεις. Εγω εχω το νοτε4 για τα 120ε που εδωσα ειναι τοπ αλλα κλήσεις κανω κ δέχομαι μονο με ακουστικά.
 

stereo

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
417
Κριτικές
13
Like
557
Πόντοι
3.230
Τι mi6 μου λέτε και κολοκύθια...Δε θέλω να δώσω 400€ για τηλέφωνο.Ούτε παιχνίδια παίζω ούτε φωτογραφίες βγάζω.Να τηλεφωνώ,να χρησιμοποιώ εφαρμογές τράπεζας,και να βρίσκω τίποτα στο internet ή να ποστάρω στο facebook καμιά φορά.Έχω ένα motorola,δεν είναι άσχημο αλλά για να αλλάξεις από εφαρμογή σε εφαρμογή κάνει 1 ώρα.Θα το δώσω στη μάνα μου και θα πάρω ένα καινούριο.
σου εγραψα note 4 η 4χ οτι καλυτερο για τ λεφτα του..εγω προσφατα πηρα ενα για ενα φιλο μου και εχει παθει πλακα με το τηλεφωνω του αρεσει πολυ.Να σου πω οτι πριν ειχε j3..Ολοι η παρεα μου αυτο το κινητο εχει100%  εγγυηση
 

stereo

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
417
Κριτικές
13
Like
557
Πόντοι
3.230
Κώστα τα κινητά τα χιαμι ειναι καλά σαν mid range χρηση. Μονο θεμα έχουνε μερικά μοντέλα με το Ηχείο δλδ δεν ακους και δεν ακούγεσαι καλα στις κλήσεις. Αυτο πρέπει να κοιτάξεις. Εγω εχω το νοτε4 για τα 120ε που εδωσα ειναι τοπ αλλα κλήσεις κανω κ δέχομαι μονο με ακουστικά.
εχει προβληματικο ακουστικο δεν φταει το τηλεφωνω το κοστοϛ αλλαγηϛ ειναι μικρο για την συγκεκριμενη συσκευη ...τυχαινει καμια φορα...στην παρεα μου εχουμε παρει 4 κομματια κανενα δεν εχει προβλημα ακομα και αυτο με media tek που υποτηθετε οτι ειναι προβληματικα
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.768
Like
4.314
Πόντοι
506
μαλλον δεν εχειϛ δει το mi5 η το mi6 σχετικα με την καμερα
Τυπε αυτά παίζουν σε άλλη κατηγορία
Με 400 και 600 και 700 ευρώ κανένα σχεδόν κινητό δεν υστερεί σε νυχτερινή ληψη
 

Fleshlover

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2017
Μηνύματα
163
Κριτικές
6
Like
332
Πόντοι
301
αυτό που λέτε για τη νυχτερινή φωτογραφία μπορείτε να το κάνετε λιγό πιο λιανά? δηλαδή δε βγάζει καθόλου καλές τη νύχτα?
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.768
Like
4.314
Πόντοι
506
αυτό που λέτε για τη νυχτερινή φωτογραφία μπορείτε να το κάνετε λιγό πιο λιανά? δηλαδή δε βγάζει καθόλου καλές τη νύχτα?
Ρε τυπε δεν υπάρχει κινητό να μην βγάζει φώτο τη νύχτα :το θέμα είναι τι φωτογραφίες βγαζουν
Και φυσικα είναι τραγικές (όπως και σε όλα τα τηλέφωνα αυτής της κατηγορίας)
Εννοείται πως άμα σε νοιάζει να κάνεις φιγούρα στους φίλους σου που ένα βράδυ πίνεις σφηνάκια επαρκεί... Αλλα ως εκει
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom