Νέα

Γνωμες για το Ληζινγκ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα alfreewind
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 31
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alfreewind

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2012
Μηνύματα
1.228
Κριτικές
32
Like
209
Πόντοι
246
Χρειαζομαι ενα μικρο ΙΧ στα 1400 κυβικα και σκεφτομαι το ληζινγκ.Εχει καποιος εμπειρια?? αξιζει???Υπαρχουν κρυφες παγιδες με κινδυνο να το πληρωσω χρυσο???? να το παρω σαν ιδιωτης η στη ΟΕ που μετεχω??? Περιμενω τις εμπειριες των συναγωνιστων .... :hi:
 

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
Συμφέρει για πολλά χιλιομετρα.  Αν μπορείς να το περάσεις στα έξοδα συμφερι να το έχεις στην εταιρία τι,χρήση θα του κανεις?
 
OP
OP
alfreewind

alfreewind

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2012
Μηνύματα
1.228
Κριτικές
32
Like
209
Πόντοι
246
περιπου 12000 km το χρονο
 

gpap59

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2009
Μηνύματα
231
Κριτικές
18
Like
1.010
Πόντοι
91
Εγώ πηρα με leasing την εποχή 2009 που ακόμα μέτραγε το μηνιαίο μίσθωμα στις έξοδα μου σαν ελεύθερος επαγγελματίας.Φυσικά σαν χρήματα βγαίνει ποιο ακριβό,αλλά αν βάλεις οτι είναι μέσα πληρωμένα,τέλη κυκλοφορίας,ασφάλεια και σερβις και το κέρδος από την μείωση της φορολογίας, συνέφερε...τότε...γιατί τώρα μετράει μόνο μικρό ποσοστό του μισθώματος και φυσικά σαν χρήματα βγαίνει ακριβότερο από αν το αγοράσεις.Εξαρτάται λοιπόν από αν θα έχεις κέρδος από την φορολογία.Σαν ιδιώτης, όχι δεν συμφέρει,δεν θα έχεις καμιά απαλλαγή,απλώς με την λήξη του συμβολαίου δίνεις πίσω το αυτοκίνητο και δεν σε νοιάζει..Θέλει πολύ οικονομοτεχνική μελέτη για να δεις αν σε συμφέρει και μόνο αν έχεις έκπτωση μέρους του μισθώματος από την φορολογία σου...
 

Poutaniaris17

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουν 2017
Μηνύματα
29
Κριτικές
1
Like
31
Πόντοι
0
Χρειαζομαι ενα μικρο ΙΧ στα 1400 κυβικα και σκεφτομαι το ληζινγκ.Εχει καποιος εμπειρια?? αξιζει???Υπαρχουν κρυφες παγιδες με κινδυνο να το πληρωσω χρυσο???? να το παρω σαν ιδιωτης η στη ΟΕ που μετεχω??? Περιμενω τις εμπειριες των συναγωνιστων .... :hi:
Δεν συμφέρει ιδιώτες. Συμφέρει εταιρίες που θα πρέπει πχ να δώσουν αμάξια στους πωλητές τους και δεν έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν 5-10 αμάξια αλλά τις συμφέρει να δίνουν ένα μικρό ενοίκιο κάθε μήνα.
 

dantedmc

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.746
Κριτικές
3
Like
10.245
Πόντοι
2.736
περιπου 12000 km το χρονο
Κάτσε σκέψου τι σου προσφέρει το leasing και τι ένα δικό σου ΙΧ σε πρώτη φάση. Αφού έχεις Ο.Ε σαν έξοδα είναι το ίδιο. Με το leasing μετά από 24/48 μήνες το δινεις πίσω ενώ το ΙΧ σου μένει στο τέλος. Εγώ θα έπαιρνα ένα με δάνειο στην θέση σου εάν δεν είχα τα χρημματα η δεν θέλω να τα δώσω ντούκου!
 

1belkinjo2

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2016
Μηνύματα
216
Κριτικές
1
Like
332
Πόντοι
21
Εγώ πηρα με leasing την εποχή 2009 που ακόμα μέτραγε το μηνιαίο μίσθωμα στις έξοδα μου σαν ελεύθερος επαγγελματίας.Φυσικά σαν χρήματα βγαίνει ποιο ακριβό,αλλά αν βάλεις οτι είναι μέσα πληρωμένα,τέλη κυκλοφορίας,ασφάλεια και σερβις και το κέρδος από την μείωση της φορολογίας, συνέφερε...τότε...γιατί τώρα μετράει μόνο μικρό ποσοστό του μισθώματος και φυσικά σαν χρήματα βγαίνει ακριβότερο από αν το αγοράσεις.Εξαρτάται λοιπόν από αν θα έχεις κέρδος από την φορολογία.Σαν ιδιώτης, όχι δεν συμφέρει,δεν θα έχεις καμιά απαλλαγή,απλώς με την λήξη του συμβολαίου δίνεις πίσω το αυτοκίνητο και δεν σε νοιάζει..Θέλει πολύ οικονομοτεχνική μελέτη για να δεις αν σε συμφέρει και μόνο αν έχεις έκπτωση μέρους του μισθώματος από την φορολογία σου...
Μετράει κανονικά ως έξοδο όλο το ποσό για ελεύθερο επαγγελματία, απλά δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ.
 

SandraSandra

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2018
Μηνύματα
133
Like
14
Πόντοι
1
Μετά τη λήξη της μίσθωσης έχετε δικαίωμα εξαγοράς σε τιμή μεταχειρισμένου.
 

krios123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2016
Μηνύματα
30
Κριτικές
12
Like
242
Πόντοι
290
προσωπικα πιστευω οτι συμφερει γιατι εκπιπτει σαν εξοδο .
επισης γλυτωνεις και την ασφαλιστικη εισφορα σε αυτο το ποσο (εκτος αν πλαφοναρεις)
παραδειγμα:
απο τα 500 ευρω (με το φπα) που ειναι το μισθωμα, ουσιαστικα γλυτωνεις-επιστρεφονται πανω απο τα μισά (φορος,εφκα,εκ,εισφορα)
και δε χρειαζεται να δωσεις κεφάλαιο μπροστα.
 

dantedmc

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.746
Κριτικές
3
Like
10.245
Πόντοι
2.736
προσωπικα πιστευω οτι συμφερει γιατι εκπιπτει σαν εξοδο .
επισης γλυτωνεις και την ασφαλιστικη εισφορα σε αυτο το ποσο (εκτος αν πλαφοναρεις)
παραδειγμα:
απο τα 500 ευρω (με το φπα) που ειναι το μισθωμα, ουσιαστικα γλυτωνεις-επιστρεφονται πανω απο τα μισά (φορος,εφκα,εκ,εισφορα)
και δε χρειαζεται να δωσεις κεφάλαιο μπροστα.
Kανεις λαθος. Χρειαζεται περιπου στα 5000 προκ/λη αναλογα το αμαξι και υπολογιζεται ως πρωτο μισθομα.Στην ουσια προπληρωνεις TK Serviceκτλπ κτλπ.
 

krios123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2016
Μηνύματα
30
Κριτικές
12
Like
242
Πόντοι
290
το αν δωσεις ή οχι προκαταβολή είναι δικό σου θέμα, δεν ειναι υποχρεωτικό.
Συνηθως ζητάνε προκαταβολές σε αυτα που βγάζουν προσφορά (πχ τωρα υπαρχει πολυ καλη προσφορά στο GLA από την avis leasing)
Αυτο που ζητανε ειναι 3 μισθωματα ως εγγυηση και 150 ευρω για εξοδα φακελου.
 

dantedmc

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.746
Κριτικές
3
Like
10.245
Πόντοι
2.736
το αν δωσεις ή οχι προκαταβολή είναι δικό σου θέμα, δεν ειναι υποχρεωτικό.
Συνηθως ζητάνε προκαταβολές σε αυτα που βγάζουν προσφορά (πχ τωρα υπαρχει πολυ καλη προσφορά στο GLA από την avis leasing)
Αυτο που ζητανε ειναι 3 μισθωματα ως εγγυηση και 150 ευρω για εξοδα φακελου.
Αληθεια? Για βαλε το λινκ σε αυτο που αναφερεις γιατιδενεισαι καλα ενημερωμενοςμεγαλε.
 

krios123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2016
Μηνύματα
30
Κριτικές
12
Like
242
Πόντοι
290
Αν και δε μου αρέσει το ύφος σου, θα σε παραπέμψω στο να δεις το παρακάτω link :


εκεί που λέει προκαταβολή βάζεις 0 (μηδέν)


υ.γ. δε δηλώνω ο καθ' ύλιν αρμόδιος, απλά παραθέτω την εμπειρία μου
 

dantedmc

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.746
Κριτικές
3
Like
10.245
Πόντοι
2.736
Αν και δε μου αρέσει το ύφος σου, θα σε παραπέμψω στο να δεις το παρακάτω link :


εκεί που λέει προκαταβολή βάζεις 0 (μηδέν)


υ.γ. δε δηλώνω ο καθ' ύλιν αρμόδιος, απλά παραθέτω την εμπειρία μου
Sorry για το υφος. Πριν 1 μηνα μιλουσα μαζι τους και μου ζητησαν προκαταβολη ως 1ο μισθωμα και μετα βγαινει η δοση κανονικα. Και AVIS,Hertz.Leaseplan το ιδιο.
 

1belkinjo2

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2016
Μηνύματα
216
Κριτικές
1
Like
332
Πόντοι
21
Sorry για το υφος. Πριν 1 μηνα μιλουσα μαζι τους και μου ζητησαν προκαταβολη ως 1ο μισθωμα και μετα βγαινει η δοση κανονικα. Και AVIS,Hertz.Leaseplan το ιδιο.

Δεν είναι προκαταβολή, είναι εγγύηση. Αν παραδώσεις το αυτοκίνητο όπως το πήρες, τα παίρνεις πίσω. Αυτό ακριβώς συνέβη στην προηγούμενη μίσθωση που έκανα και ήταν για μικ΄ρο διάστημα (1,5 χρόνο αν θυμάμαι καλά). Τώρα που το έχω για 5 χρόνια προφανώς θα πάρω πίσω τα π...ρια μου...
 

krios123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2016
Μηνύματα
30
Κριτικές
12
Like
242
Πόντοι
290
δεκτο το "sorry" και συνεχίζουμε...

 

dantedmc

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.746
Κριτικές
3
Like
10.245
Πόντοι
2.736
Δεν είναι προκαταβολή, είναι εγγύηση. Αν παραδώσεις το αυτοκίνητο όπως το πήρες, τα παίρνεις πίσω. Αυτό ακριβώς συνέβη στην προηγούμενη μίσθωση που έκανα και ήταν για μικ΄ρο διάστημα (1,5 χρόνο αν θυμάμαι καλά). Τώρα που το έχω για 5 χρόνια προφανώς θα πάρω πίσω τα π...ρια μου...


Το μίσθωμα είναι μηνιαίο και αφορά σε 48μηνη μίσθωση, για 80.000 χλμ. και προκαταβολή 25% της λιανικής τιμής.

H προκαταβολή λαμβάνεται ως 1ο μίσθωμα και περιλαμβάνεται και η εγγύηση.
 

krios123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2016
Μηνύματα
30
Κριτικές
12
Like
242
Πόντοι
290
η προκαταβολή ειναι υποχρεωτική στις προσφορές που έχουν.
ΠΧ:

Mercedes GLA με 299 +φπα αλλα θέλουν προκαταβολή 5.700€ + ΦΠΑ.

πιθανοτατα γιατι έχει προαγοράσει πολλά τεμαχια και για αυτο το εχουν αρκετά φθηνα
 

dantedmc

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.746
Κριτικές
3
Like
10.245
Πόντοι
2.736
η προκαταβολή ειναι υποχρεωτική στις προσφορές που έχουν.
ΠΧ:

Mercedes GLA με 299 +φπα αλλα θέλουν προκαταβολή 5.700€ + ΦΠΑ.

πιθανοτατα γιατι έχει προαγοράσει πολλά τεμαχια και για αυτο το εχουν αρκετά φθηνα
Eιναι τα deal που κανει με καθε εταιρια. Αυτη την εποχη σε μετ/νο η AVIS ειναι τιγκα σε corsa i20 c3 fabia. Βρωμησε η αγορα απο τετοια αυτοκινητα ακριβως για τον λογο που ειπες. Τωρα για mercedes λιγο δυσκολο. Δεν ειναι θεμα προαγορας. Η εταιριες αυτες βγαζουν απο την μεταπωληση βαση υπολοιματικης αξιας. Δλδ το νοικαζεις εσυ πληρωνεις ενα μεγαλο ποσοστο. Παει ο μαντρας η ο ιδιωτης το αγοραζει στην σημερινη αξια και ολο το υπολοιπο ειναι κερδος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom