Νέα

Ξεκινά το "Εξοικονομώ κατ’ οίκον ΙΙ " - πόροι ΕΣΠΑ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ampelale
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 25
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.200
Κριτικές
35
Like
5.834
Πόντοι
6.796
Τέλη Φεβρουαρίου ξεκινούν οι αιτήσεις για το πρόγραμμα Εξοικονόμηση κατ' οίκον ΙΙ, το οποίο και θα παρέχει χρηματοδότηση για την υλοποίηση παρεμβάσεων, με στόχο την εξοικονόμηση ενέργειας στον οικιακό κτιριακό τομέα, τη μείωση της ενεργειακής κατανάλωσης και κατά συνέπεια του ενεργειακού κόστους των νοικοκυριών, με ιδιαίτερη μέριμνα για τα χαμηλά και μεσαία εισοδήματα.

Ειδικότερα, από τις 15 Φεβρουαρίου και σταδιακά μέχρι το τέλος του μήνα θα έχει ολοκληρωθεί η  διαδικασία σύνδεσης των τραπεζών με το πληροφοριακό σύστημα, οπότε θα αρχίσει η υποβολή των αιτήσεων.

Στο νέο πρόγραμμα μπορούν να ενταχθούν μονοκατοικίες, πολυκατοικίες και μεμονωμένα διαμερίσματα, τα οποία διαθέτουν οικοδομική άδεια ή άλλο νομιμοποιητικό έγγραφο. Ειδικά οι πολυκατοικίες έχουν δικαίωμα ένταξης στο πρόγραμμα, για τις οποίες θα ισχύει ότι η κάθε μια θα λογίζεται ως μία κατοικία, ως μία μονάδα.

Υπενθυμίζεται ότι, οι διαθέσιμοι πόροι από το ΕΣΠΑ 2014-2020 ανέρχονται σε περίπου 250 εκατ. ευρώ, ενώ ο συνολικός προϋπολογισμός του προγράμματος, συμπεριλαμβανομένων των ιδιωτικών κεφαλαίων, αναμένεται να ανέλθει στα 500 εκατ. ευρώ.

Επιλέξιμη μπορεί να είναι μια κατοικία εφόσον:

• Χρησιμοποιείται ως κύρια κατοικία.

• Υφίσταται νόμιμα, δεν είναι αυθαίρετη.

• Έχει καταταχθεί βάσει του Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης της Πρώτης Ενεργειακής Επιθεώρησης (Α’ ΠΕΑ)  σε κατηγορία χαμηλότερη ή ίση της Δ.

Ο προϋπολογισμός της κάθε αίτησης δεν θα υπερβαίνει τα 25.000 ευρώ.

Σημειώνεται ότι οι αιτήσεις θα γίνονται μόνο ηλεκτρονικά και η ηλεκτρονική αίτηση, θα επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης.

www.sofokleousin.gr/archives/374439.html]http://www.sofokleousin.gr/archives/374439.html[/url]

www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/194317/odigies-gia-entaksi-sto-neo-eksoikonomo-kat-oikon]https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/194317/odigies-gia-entaksi-sto-neo-eksoikonomo-kat-oikon[/url]
 

bourdeliaris82

Μέγας
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.468
Κριτικές
55
Like
6.058
Πόντοι
3.556
Η αλήθεια είναι ότι τα μπουρδέλα πρέπει οπωσδήποτε να αναβαθμιστούν ενεργειακά
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
σε σχέση με το εξοικονομώ Ι:
γίνεται να επιδοτηθεί μόνο κύρια κατοικία εν. κλάσης Δ και κάτω της Δ, χωρίς αυθαιρεσίες...
επιδότηση μέχρι 250ε/τμ και μέγιστο ποσό τα 25.000ε
που σημαίνει για ένα διαμέρισμα 60τμ το ταβάνι είναι 15.000ε

για τις κατηγορίες 1 και 2 χρειάζεται να πετύχει κάποιος μετά τις παρεμβάσεις 40% εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας που σημαίνει πολλαπλές παρεμβάσεις (τις περισσότερες φορές) και για τις κατηγορίες  3 εως 7 χρειάζεται 70% εξοικονόμηση.
Με το πρώτο πρόγραμμα χρειαζόταν κάποιος μετά τις παρεμβάσεις 30% ή μια κατηγορία (μία κατηγορία μπορούσε να πιάσει κάποιος και με 2-3% αν ήταν "τυχερός"...)

αν κάποιος σκόπευε να αναβαθμιστεί ενεργειακά σοβαρά ας ασχοληθεί, θα ρίξει τα λεφτά κανονικά και θα ελπίζει να πάρει πίσω 50-60% σε ένα με δύο χρόνια.  
 

Συνημμένα

  • oisodimatika-kritiria-696x345.jpg
    oisodimatika-kritiria-696x345.jpg
    51,1 KB · Εμφανίσεις: 14
OP
OP
Ampelale

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.200
Κριτικές
35
Like
5.834
Πόντοι
6.796
σε σχέση με το εξοικονομώ Ι:
γίνεται να επιδοτηθεί μόνο κύρια κατοικία εν. κλάσης Δ και κάτω της Δ, χωρίς αυθαιρεσίες...
επιδότηση μέχρι 250ε/τμ και μέγιστο ποσό τα 25.000ε
που σημαίνει για ένα διαμέρισμα 60τμ το ταβάνι είναι 15.000ε

για τις κατηγορίες 1 και 2 χρειάζεται να πετύχει κάποιος μετά τις παρεμβάσεις 40% εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας που σημαίνει πολλαπλές παρεμβάσεις (τις περισσότερες φορές) και για τις κατηγορίες  3 εως 7 χρειάζεται 70% εξοικονόμηση.
Με το πρώτο πρόγραμμα χρειαζόταν κάποιος μετά τις παρεμβάσεις 30% ή μια κατηγορία (μία κατηγορία μπορούσε να πιάσει κάποιος και με 2-3% αν ήταν "τυχερός"...)

αν κάποιος σκόπευε να αναβαθμιστεί ενεργειακά σοβαρά ας ασχοληθεί, θα ρίξει τα λεφτά κανονικά και θα ελπίζει να πάρει πίσω 50-60% σε ένα με δύο χρόνια. 

Το θέμα είναι διαλέγεις μόνος σου εμπόρους και συνεργεία ή σου λένε αυτοί τι θα βάλεις και πως;
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
Το θέμα είναι διαλέγεις μόνος σου εμπόρους και συνεργεία ή σου λένε αυτοί τι θα βάλεις και πως;


εσύ παίρνεις γραπτές προσφορές τύπε από όποιον θες, προτιμολόγιο όπως το βάφτισαν οι τράπεζες
το πρόγραμμα ορίζει μέγιστες τιμές πχ με το παλιό ήταν κουφώματα μαξ 280ε/τμ και θερμοπρόσοψη 50ε/τμ
 
OP
OP
Ampelale

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.200
Κριτικές
35
Like
5.834
Πόντοι
6.796
Πως επιλέγονται οι δικαιούχοι τύπε? Κλήρωση?
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.335
Κριτικές
54
Like
2.701
Πόντοι
7.216
Τηρείται σειρά προτεραιότητας αναλογά με την χρονική στιγμή κατάθεση της αιτησης τύπε.
Γιαυτό έχει τρελαθεί ο κοσμος και τρέχει πανικοβλητος!
 
OP
OP
Ampelale

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.200
Κριτικές
35
Like
5.834
Πόντοι
6.796
Ξερουμε τι δικαιoλογητικά θέλει πέρα του ενεργειακού πιστοποιητικού;
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.335
Κριτικές
54
Like
2.701
Πόντοι
7.216
Οχι γιατί δεν έχουν εκδοθεί/ψηφηστεί όλα τα απαραίτητα νομοθετήματα.
Καλό είναι όποιος ενδιαφέρεται να επικοινωνήσει με τον μηχανικό του.
 

kwlobaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2009
Μηνύματα
37
Κριτικές
12
Like
249
Πόντοι
290
Τα βασικά δικαιολογητικά που απαιτούνται περιγράφονται στον οδηγό του προγράμματος γενικά.
Αυτά είναι με την σειρά που τα θυμάμαι:
1. Ε9
2. Άδεια οικοδομής
3. Νομιμοποιητικά στοιχεία οικοδομής σε περίπτωση τροποποιήσεων ή αυθαιρεσιών
4. ΠΕΑ 1ης ενεργειακής επιθεώρησης που κατατάσσει το επικείμενο κτίσμα ή διαμέρισμα σε ενεργειακή κλάση Δ ή χειρότερη
5. Λογαριασμός Ρεύματος για ταυτοποίηση τ.μ.

Σημειώνω τα εξής για τους ενδιαφερόμενους. ο προϋπολογισμός του προγράμματος είναι μικρός και έτσι έπρεπε να βρεθεί τρόπος να μείνει κόσμος απέξω.
αν κάποιος δεν κάνει εξωτερική μόνωση και δεν αλλάξει σύστημα θέρμανσης ή κλιματισμού πολύ δύσκολα θα πετύχει το μίνιμουμ της 40% εξοικονόμησης.
Επομένως αν κάποιος το σκέφτεται για να βάλει κλιματιστικό, τέντες και να αλλάξει κουφώματα ας το ξεχάσει. δεν μπαίνει.
Επίσης τα τ.μ. που αναγράφονται σε Ε9 ΚΑΙ λογαριασμό ΔΕΗ πρέπει να συμβαδίζουν αλλιώς απαιτείται τροποποίηση με ότι αυτό συνεπάγεται σε έξοδα.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Πάρα πολλοί συνάδελφοι όλο το προηγούμενο διάστημα με τρανές διαφημίσεις μαζεύαν πελατεία για το εξοικονομώ. Μη δίνετε χρήματα αν δεν εξασφαλίσετε τουλάχιστον την ειλικρίνεια του άλλου.
Εγώ έχω ήδη διώξει 5 πιθανούς πελάτες γιατί με αυτά που μου ήθελαν ήξερα ότι δεν θα γίνουν στο τέλος δεκτοί.
Δεν σας κοροϊδεύουν...δουλειά είναι το να κάνεις το ΠΕΑ και να φτιάξεις φάκελο.
Αλλά όταν ξέρεις ότι ο άλλος στο τέλος δεν θα μπει πρέπει να του το πεις και αν επιμένει τότε κάνε την δουλειά.
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
Τα βασικά δικαιολογητικά που απαιτούνται περιγράφονται στον οδηγό του προγράμματος γενικά.
Αυτά είναι με την σειρά που τα θυμάμαι:
1. Ε9
2. Άδεια οικοδομής
3. Νομιμοποιητικά στοιχεία οικοδομής σε περίπτωση τροποποιήσεων ή αυθαιρεσιών
4. ΠΕΑ 1ης ενεργειακής επιθεώρησης που κατατάσσει το επικείμενο κτίσμα ή διαμέρισμα σε ενεργειακή κλάση Δ ή χειρότερη
5. Λογαριασμός Ρεύματος για ταυτοποίηση τ.μ.

Σημειώνω τα εξής για τους ενδιαφερόμενους. ο προϋπολογισμός του προγράμματος είναι μικρός και έτσι έπρεπε να βρεθεί τρόπος να μείνει κόσμος απέξω.
αν κάποιος δεν κάνει εξωτερική μόνωση και δεν αλλάξει σύστημα θέρμανσης ή κλιματισμού πολύ δύσκολα θα πετύχει το μίνιμουμ της 40% εξοικονόμησης.
Επομένως αν κάποιος το σκέφτεται για να βάλει κλιματιστικό, τέντες και να αλλάξει κουφώματα ας το ξεχάσει. δεν μπαίνει.
Επίσης τα τ.μ. που αναγράφονται σε Ε9 ΚΑΙ λογαριασμό ΔΕΗ πρέπει να συμβαδίζουν αλλιώς απαιτείται τροποποίηση με ότι αυτό συνεπάγεται σε έξοδα.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Πάρα πολλοί συνάδελφοι όλο το προηγούμενο διάστημα με τρανές διαφημίσεις μαζεύαν πελατεία για το εξοικονομώ. Μη δίνετε χρήματα αν δεν εξασφαλίσετε τουλάχιστον την ειλικρίνεια του άλλου.
Εγώ έχω ήδη διώξει 5 πιθανούς πελάτες γιατί με αυτά που μου ήθελαν ήξερα ότι δεν θα γίνουν στο τέλος δεκτοί.
Δεν σας κοροϊδεύουν...δουλειά είναι το να κάνεις το ΠΕΑ και να φτιάξεις φάκελο.
Αλλά όταν ξέρεις ότι ο άλλος στο τέλος δεν θα μπει πρέπει να του το πεις και αν επιμένει τότε κάνε την δουλειά.

εγώ "έδιωξα" ήδη 2 που ήθελαν μόνο κουφώματα και ο τρίτος σήμερα που υποτίθεται είναι διατεθειμένος να κάνει ουσιαστικές παρεμβάσεις μου είπε ότι έχει έναν ξάδερφο και θα του φέρει ότι τιμολόγιο θέλει...  :headbang:
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.335
Κριτικές
54
Like
2.701
Πόντοι
7.216
Τα βασικά δικαιολογητικά που απαιτούνται περιγράφονται στον οδηγό του προγράμματος γενικά.
Αυτά είναι με την σειρά που τα θυμάμαι:
1. Ε9
2. Άδεια οικοδομής
3. Νομιμοποιητικά στοιχεία οικοδομής σε περίπτωση τροποποιήσεων ή αυθαιρεσιών
4. ΠΕΑ 1ης ενεργειακής επιθεώρησης που κατατάσσει το επικείμενο κτίσμα ή διαμέρισμα σε ενεργειακή κλάση Δ ή χειρότερη
5. Λογαριασμός Ρεύματος για ταυτοποίηση τ.μ.

Πολλά από αυτά που αναφέρεις δεν θα χρειάζονται καν γιατί το σύστημα θα είναι διασυνδεδεμένο με gsis και θα τραβάει απο εκει στοιχεία.
Edit: Τα απαραίτητα δικαιολογητικά αναφέρονται στο παράρτημα Ι του οδηγου το οποίο δεν έχει δημοσιευθεί ακόμα...
:hi:
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.283
Κριτικές
16
Like
13.343
Πόντοι
5.577
για τις κατηγορίες 1 και 2 χρειάζεται να πετύχει κάποιος μετά τις παρεμβάσεις 40% εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας που σημαίνει πολλαπλές παρεμβάσεις

για να πετυχεις 40% βελτιωση πρεπει να είναι ένα ρημαδι

παλι οι β-ρομα θα τα παρουνε  :S
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
για να πετυχεις 40% βελτιωση πρεπει να είναι ένα ρημαδι

παλι οι β-ρομα θα τα παρουνε  :S

και τα ερείπια θέλουν πάντως συνδυασμό παρεμβάσεων για το 40%. Επειδή συγκρίνουμε κάθε φορά με το αντίστοιχο ¨κτίριο αναφοράς" είναι λίγο πιο πολύπλοκα τα πράματα.
Οι γύφτοι μιας και έφαγαν με το κουτάλι την ζωή στην ύπαιθρο το έχουν με τον βιοκλιματικό σχεδιασμό  :2funny:
 
OP
OP
Ampelale

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.200
Κριτικές
35
Like
5.834
Πόντοι
6.796
Καλησπέρα,

έχω το ενεργειακό, το συμβόλαιο που αναγράφεται άδεια οικοδομής κτλ.. για να κανω την αίτηση εγκαίρως θα πρέπει να χω πλήρωση μηχανικό?

Μου ζήτησαν 230€ από μια εταιρεία, αυτά τα λεφτά παίζουν?

Μόνος μου δε μπορώ να κάνω σωστά την αίτηση?

Θέλω να αλλάξω κουφώματα, να βάλω ηλιακό, τέντες και ότι άλλο χρειαστεί λόγο παλαιότητας.. Κατασκευή πολυκατοικίας 1985.
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
Καλησπέρα,

έχω το ενεργειακό, το συμβόλαιο που αναγράφεται άδεια οικοδομής κτλ.. για να κανω την αίτηση εγκαίρως θα πρέπει να χω πλήρωση μηχανικό?

Μου ζήτησαν 230€ από μια εταιρεία, αυτά τα λεφτά παίζουν?

Μόνος μου δε μπορώ να κάνω σωστά την αίτηση?

Θέλω να αλλάξω κουφώματα, να βάλω ηλιακό, τέντες και ότι άλλο χρειαστεί λόγο παλαιότητας.. Κατασκευή πολυκατοικίας 1985.

Πιστοποιητικό θα πρέπει να έχεις με τη νέα μορφή και τις νέες οδηγίες (ημερομηνία έκδοσης απο νοέμβριο 2017 και μετά) με τα σενάρια βασισμένα στις τιμές των προσφορών που έχεις πάρει για τις παρεμβάσεις (εδώ υπάρχει ένα θέμα γιατί ακόμα δεν έχει οριστεί μέγιστη τιμή ανά παρέμβαση από τι ξέρω)
Αίτηση μπορείς να κάνεις και μόνος σου ηλεκτρονικά..όταν ανοίξει το σύστημα.
Τα λεφτά που ζητάνε δεν ξέρω τι είναι, πάντως το πρόγραμμα επιδοτεί 62ε + 1,87ε/τμ αν θυμάμαι καλά για το πρώτο ΠΕΑ και τα ίδια για το δεύτερο μετά την υλοποίηση του έργου. Για τα διαδικαστικά, τις συμβουλευτικές υπηρεσίες κτλπ το πρόγραμμα επιδοτεί και σύμβουλο έργου (τα οποία δεν τα πληρώνεις εσύ).
Οπότε αυτά που σου ζητάνε μάλλον είναι η αμοιβή για καινούργιο ΠΕΑ (αν το σπίτι είναι 90τμ έχει μια βάση το 230ε)

Αμπελαλές με τι θερμαίνεται?
 

on.verge

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2015
Μηνύματα
29
Κριτικές
5
Like
90
Πόντοι
0
Καλησπέρα,

επειδή έχω πρόβλημα με θερμομόνωση σκέφτομαι να ενταχτώ στο πρόγραμμα, απλά τα τετραγωνικά που γράφει στο λογαριασμό της ΔΕΗ είναι πχ 109τμ και το Ε9 89τμ. Όταν ρώτησα στην πολυκατοικία μου είπαν επειδή δεν υπάρχει κοινόχρηστο ρολόι της ΔΕΗ ο δήμος τα ενσωμάτωσε στο λογαριασμό της ΔΕΗ. Θα υπάρξει πρόβλημα στην ταυτοποίηση; 
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom