Νέα

Αγορα απο amazon η ebay με την μεθοδο πληστειριασμου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα urlauber
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 21
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.629
Κριτικές
1
Like
4.205
Πόντοι
1.706
To κινητο μου τα εχει παιξει τελειως. 
Σκεφτομαι να παρω το samsung j5 (2017) .
Στο σκρουτζ το βρισκω με 170€

Η ερωτηση για οσους γνωριζουν ειναι: τι γινετε με το αμαζον κ ebay .....
Με την μεθοδο των προσφορων το βρισκω πολυ φτηνοτερα αλλα ειναι κατι που δεν εχω ξανακανει....ο πωλητης ειναι ιδιωτης κ λεει πως ειναι καινουργιο ενω ξεκινησε απο 1€ κ τωρα βρισκετε στα 35€.....
Πολυ φτηνα δηλαδη που με βαζει σε υποψιες αν ειναι καινουργιο κ χωρις προβληματα.

Υπαρχει εμπιστοσυνη?? Τι παιζει με αυτες τις προσφορες??
Ειμαι στην γερμανια.
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.598
Πόντοι
2.606
Το amazon δε δουλευει με δημοπρασιες. :S :S :S

Στο ebay τωρα ειναι στα 35 αλλα θα κλεισει πολυ παραπανω.
Γενικα σε προιοντα δημοφιλή -οπως τα καινουργια κινητα- ειναι πολυ δυσκολο να μεινει η τιμη χαμηλα γιατι υπαρχουνε παρα πολυ υποψηφιοι αγοραστες που θα τα διεκδικήσουν .

Αν θες να δοκιμασεις την τυχη σου εκει που λεει bid βαλε το μαξιμουμ ποσο που ειναι διατεθειμενος να δωσεις για το συγκεκριμενο προιον.πχ 100$

Πχ αν τωρα ειναι 35$ βαλε 100$,αν δεν το χτυπησει αλλος θα το παρεις με 37$, αν καποιος δωσει 70$ παλι εσυ θα κερδισεις με 72$, αν καποιος δωσει 101$ χανεις.

Με λιγα λογια το συστημα ''ξεροντας'' την δικη σου προσφορα θα απαντα αυτοματα  στα χτυπηματα των αλλων και θα σε καθιστα υψηλοτερη πλειοδοτη μεχρι του ποσου των 100$ , απο εκει και πανω σε τρωει αλλος που προσφερε μεγαλυτερο ποσο.



 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
39.548
Like
20.149
Πόντοι
5.006
Eιχα αγορασει παλιοτερα ενα καραβι πορνες απο το ebay και ακομα να μου το φερουν...
Απατεωνες τυποι...μακρια...
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.629
Κριτικές
1
Like
4.205
Πόντοι
1.706
Το amazon δε δουλευει με δημοπρασιες. :S :S :S

Στο ebay τωρα ειναι στα 35 αλλα θα κλεισει πολυ παραπανω.
Γενικα σε προιοντα δημοφιλή -οπως τα καινουργια κινητα- ειναι πολυ δυσκολο να μεινει η τιμη χαμηλα γιατι υπαρχουνε παρα πολυ υποψηφιοι αγοραστες που θα τα διεκδικήσουν .

Αν θες να δοκιμασεις την τυχη σου εκει που λεει bid βαλε το μαξιμουμ ποσο που ειναι διατεθειμενος να δωσεις για το συγκεκριμενο προιον.πχ 100$

Πχ αν τωρα ειναι 35$ βαλε 100$,αν δεν το χτυπησει αλλος θα το παρεις με 37$, αν καποιος δωσει 70$ παλι εσυ θα κερδισεις με 72$, αν καποιος δωσει 101$ χανεις.

Με λιγα λογια το συστημα ''ξεροντας'' την δικη σου προσφορα θα απαντα αυτοματα  στα χτυπηματα των αλλων και θα σε καθιστα υψηλοτερη πλειοδοτη μεχρι του ποσου των 100$ , απο εκει και πανω σε τρωει αλλος που προσφερε μεγαλυτερο ποσο.
ναι αλλα μπορεις να βασιστεις σε ιδιωτη που λεει πως ειναι καινουργιο κ ξεκιναει απο 1€. Γιατι δεν ξεκιναει απο 100€???
 

Celebc

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2017
Μηνύματα
6.390
Like
98
Πόντοι
66
τυπε κοιτα κι αυτο αξιζει
 

Συνημμένα

  • 3310.0.jpg
    3310.0.jpg
    33,3 KB · Εμφανίσεις: 52

KINDEREKPLIXI_@1976

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2014
Μηνύματα
872
Like
916
Πόντοι
86
ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ πολλους υπολογιστες απο ebay με δημοπρασια... τιμες χωμα και .. Μια χαρα ειναι αν πουλιεται κατι μεταχειρο ... Αν ενα ολοκαινουριο προιον ξεκιναει απο 1€ τοτε να εισαι σιγουρος οτι θα φτασει τεχνητα κοντα στην κανονικη του τιμη....
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.279
Πόντοι
216
Παίζουν και αβανταδόροι. Συνήθως η τιμή φτάνει όσο πουλούν και οι άλλοι.
Προσέξτε τα τελωνεία.

:shit: :shit: :shit:

 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.148
Κριτικές
171
Like
20.220
Πόντοι
33.988
ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ πολλους υπολογιστες απο ebay με δημοπρασια... τιμες χωμα και .. Μια χαρα ειναι αν πουλιεται κατι μεταχειρο ... Αν ενα ολοκαινουριο προιον ξεκιναει απο 1€ τοτε να εισαι σιγουρος οτι θα φτασει τεχνητα κοντα στην κανονικη του τιμη....

Σωστος
 

ParisPapis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2017
Μηνύματα
4.064
Like
1.935
Πόντοι
216
To κινητο μου τα εχει παιξει τελειως.
Σκεφτομαι να παρω το samsung j5 (2017) .
Στο σκρουτζ το βρισκω με 170€

Η ερωτηση για οσους γνωριζουν ειναι: τι γινετε με το αμαζον κ ebay .....
Με την μεθοδο των προσφορων το βρισκω πολυ φτηνοτερα αλλα ειναι κατι που δεν εχω ξανακανει....ο πωλητης ειναι ιδιωτης κ λεει πως ειναι καινουργιο ενω ξεκινησε απο 1€ κ τωρα βρισκετε στα 35€.....
Πολυ φτηνα δηλαδη που με βαζει σε υποψιες αν ειναι καινουργιο κ χωρις προβληματα.

Υπαρχει εμπιστοσυνη?? Τι παιζει με αυτες τις προσφορες??
Ειμαι στην γερμανια.
τυπε καλυτερα να περιμενεις, καθε τοσο βγαινουνε εδω στο σαη προσφορες απο μπουκες και ριφιφι  :rockon: :rockon:
 

ririkonav

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
5.987
Κριτικές
47
Like
6.186
Πόντοι
11.445
παρτο απο ebay uk η dk , αμα πας στο αμερικανικο συνηθως οι πωλητες ειναι απο Αμερικη η Κινα και θα σε σξ=κισουν τα τελωνεια . Βαζουν αυθαιρετες τιμες ...
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.279
Πόντοι
216
Πρέπει η χώρα  αποστολής του αντικειμένου να είναι Ευρώπη.
πολλές φορές παίζει να λέει ebay.uk αλλά να έρχεται από Κίνα
οπότε σε σκίσαν.
 

patrick

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2007
Μηνύματα
692
Κριτικές
4
Like
356
Πόντοι
26
Για να δεις σε ποιές τιμές έχουν πουληθεί αντίστοιχα είδη, πήγαινε στο Advanced Search και τσεκάρισε την επιλογή Sold Listings. Ο κόσμος αγοράζει συνήθως στις τιμές που κλείνουν οι δημοπρασίες, εκτός και αν για κάποιο λόγο υπάρχει προσωρινά αύξηση τιμών. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν 2-3 μαλάκες που χτυπιούνται μεταξύ τους και ανεβάζουν την τιμή. Σε τέτοια περίπτωση πήγαινε πάσο, και ψάξε για το επόμενο.

1. Μεγάλη προσοχή στην χώρα αποστολής, να είναι εντός ΕΕ, για να μην έχεις τελωνεία κλπ.

2. Πολλά κινητά είναι κλειδωμένα σε συγκεκριμένο δίκτυο (συμβαίνει συχνά στην Αγγλία). Αλλα ξεκλειδώνουν εύκολα, άλλα ΟΧΙ.

3. Κυκλοφορούν πολλά αυθεντικά Samsung, αλλά Made in China. Εχουν χαμηλή αξία στην Ευρώπη.


 

Hatsumi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2017
Μηνύματα
551
Κριτικές
17
Like
2.012
Πόντοι
496
Πρέπει η χώρα  αποστολής του αντικειμένου να είναι Ευρώπη.
πολλές φορές παίζει να λέει ebay.uk αλλά να έρχεται από Κίνα
οπότε σε σκίσαν.
Είχα αγοράσει από Μαλαισία στο eBay προϊόν αξίας 170 ευρώ και μου ήρθε σπίτι με free shipping και δεν πλήρωσα μία. Την δεύτερη φορά ξαναπαρηγγειλα από τον ίδιο το ίδιο πράγμα και μου ήρθε μήνυμα από Dhl για εκτελωνισμό και θα πλήρωνα σχεδόν όσο έχει η αξία του προϊόντος. Επικοινώνησα με τον πωλητή και του είπα ότι δεν θα το παραλάβω και μόλις πήρε πίσω στα χέρια του το προϊόν, μου επέστρεψε τα λεφτά χωρίς πρόβλημα. Μια άλλη φορά αγόρασα ποδήλατο από eBay σε ξεφτίλα τιμή και αποδείχτηκε απατεώνας ο πωλητής και με ένα μήνυμα στο eBay μου επέστρεψαν αμέσως το ποσό. Απλά στο eBay σε Κινέζικα προϊόντα άγνωστης μάρκας στέλνουν μούφα πράγματα και εκεί θέλει προσοχή. Τελευταία αγόρασα από Κίνα led λάμπες και ήταν τελείως ψόφιες.
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.629
Κριτικές
1
Like
4.205
Πόντοι
1.706
Για να δεις σε ποιές τιμές έχουν πουληθεί αντίστοιχα είδη, πήγαινε στο Advanced Search και τσεκάρισε την επιλογή Sold Listings. Ο κόσμος αγοράζει συνήθως στις τιμές που κλείνουν οι δημοπρασίες, εκτός και αν για κάποιο λόγο υπάρχει προσωρινά αύξηση τιμών. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν 2-3 μαλάκες που χτυπιούνται μεταξύ τους και ανεβάζουν την τιμή. Σε τέτοια περίπτωση πήγαινε πάσο, και ψάξε για το επόμενο.

1. Μεγάλη προσοχή στην χώρα αποστολής, να είναι εντός ΕΕ, για να μην έχεις τελωνεία κλπ.

2. Πολλά κινητά είναι κλειδωμένα σε συγκεκριμένο δίκτυο (συμβαίνει συχνά στην Αγγλία). Αλλα ξεκλειδώνουν εύκολα, άλλα ΟΧΙ.

3. Κυκλοφορούν πολλά αυθεντικά Samsung, αλλά Made in China. Εχουν χαμηλή αξία στην Ευρώπη.
1) ο πωλητης ειναι ιδιωτης
2) η χωρα ειναι η γερμανια
3) ο πωλητης ειναι στην γερμανια.

Το ερωτημα ειναι: ειναι αραγε καινουργιο η "σαν" καινουργιο

Παρεπιπτοντως η τιμη πραγματικα ανεβηκε απο χτες εως σημερα απο 40€ στα 90€ κ εχουμε ακομη 3 μερες κ 15 ωρες.
Παρακολουθω απο περιεργεια πλεον κ πιθανον θα το παρω απο σκρουτζ κ εταιρεια που δινει κ εγγυηση
 

digit_ten

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.240
Κριτικές
4
Like
69
Πόντοι
16
τυπε καλυτερα να περιμενεις, καθε τοσο βγαινουνε εδω στο σαη προσφορες απο μπουκες και ριφιφι  :rockon: :rockon:

Το site INSOMNIA, είναι η κατ´ εξοχήν διακίνηση κλεμμένων κινητών.

Μπες εκεί και ρωτά στην ψυχρά. 200 προτάσεις θα σου έρθουν από 50 €
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.279
Πόντοι
216
Εδώ τσεκάροντας το imei μπορείς να εντοπίσεις κάποιο κλεμμένο αν και τα περισσότερα δεν είναι δηλωμένα.
Στο μεταξύ μπλοκάρονται και από της εταιρείες κινητής αν δηλωθούν από τους κατόχους και δεν γίνεται να ξαναδουλέψουν με άλλη
κάρτα sim.
Μου έφαγαν ένα εκεί στη Δεληγιώρηγη κοντά στο εγκαταλειμμένο ξενοδοχείο από πρεζόνι και την έψαξα.
όχι ότι το ξαναβρήκα αλλά τουλάχιστον δεν θα ξανά χρησιμοποιηθεί.

:zombie: :zombie: :zombie:

 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.679
Like
7.509
Πόντοι
2.306
Δυστυχώς δεν ξέρει τι να κάνει κάποιος καθώς το ελληνικό τελωνείο άλλες φορές αφήνει πράγματα και άλλες φορές τους βάζει δασμούς.
 

stealthgas

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2014
Μηνύματα
1.484
Κριτικές
3
Like
494
Πόντοι
36
Εδώ τσεκάροντας το imei μπορείς να εντοπίσεις κάποιο κλεμμένο αν και τα περισσότερα δεν είναι δηλωμένα.
Στο μεταξύ μπλοκάρονται και από της εταιρείες κινητής αν δηλωθούν από τους κατόχους και δεν γίνεται να ξαναδουλέψουν με άλλη
κάρτα sim.
Μου έφαγαν ένα εκεί στη Δεληγιώρηγη κοντά στο εγκαταλειμμένο ξενοδοχείο από πρεζόνι και την έψαξα.
όχι ότι το ξαναβρήκα αλλά τουλάχιστον δεν θα ξανά χρησιμοποιηθεί.

:zombie: :zombie: :zombie:
Γιατι στο εφαγε ; δε προλαβεσ να του χωσεισ κλωτσια στη μαπα;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom