Νέα

Aναβαθμιση στα φωτα του αυτοκινητου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gavelos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 49
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
Η τεχνολογια στα φωτα με τη παροδο των χρονων εξελισεται.Περα από τις κλασσικες αλογονου εχουν βγει στην αγορα οι λαμπες αλογονου οι λευκες σαν xenon μοιαζουν επισης εχουμε τις xenon kit με ballast και καλωδιωσεις και τελος εχουν βγει και οι led λαμπες ως η πιο νεα τεχνολογια.
Εσεις ποιες πιστευεται ότι αξιζουν από εμπειριες που εχετε η ακουσει από γνωστους σας.Επισης καλο είναι να βρουμε και μια value for Money  λυση για την αναβαθμιση των φωτων μας χωρις να σκασουμε πολλα χρηματα.
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
καποια στιγμη,σε ενα πεζω 206 που το εχω ακομη,δεν εβλεπα τιποτα ο,τι λαμπα και να ειχα.πηγα σε ενα ηλεκτρολογο για ελεγχο της καλωδιωσης,μου αλλαξε τα φις με 10 ευρω και εκανα τη νυχτα μερα.
 
OP
OP
gavelos

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
σωστη παρατηρηση το εχω ακουσει και εγω αυτό με τα φις.
 

ggg777

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2008
Μηνύματα
630
Κριτικές
2
Like
274
Πόντοι
26
Το καλύτερο φως και απόδοση έχουν οι λεντ
Εύκολες στη τοποθέτηση αλλά δεν έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής
Προτιμότερες μόνο με ψυκτρα χωρίς ανεμιστήρα ο οποίος καίγεται εύκολα με συνέπεια να καεί και η λάμπα
Κόστος 50-80 ευρώ
Δοκιμάστε λίγα βατ για να αντέξουν περισοτερο
 
Εγγρ.
21 Δεκ 2017
Μηνύματα
1.913
Κριτικές
103
Like
13.509
Πόντοι
7.666
Καλημέρα σίγουρα η καλύτερη και πλέον σύγχρονη επιλογή είναι οι λάμπες led που εξελίσσονται συνεχώς και είναι το μέλλον.Απλα θέλει λίγο ψάξιμο καθώς στο εμπόριο υπάρχουν πολλές φτηνές και κακής ποιότητας.
Όσο για τα xenon έχουν ξεπεραστεί και σε αρκετές περιπτώσεις δημιουργούσαν προβλήματα όπως άδειασμα μπαταρίας και βλάβη σε ανορθωτη ειδικά σε μηχανάκια
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.598
Πόντοι
2.606
Η τεχνολογια στα φωτα με τη παροδο των χρονων εξελισεται.Περα από τις κλασσικες αλογονου εχουν βγει στην αγορα οι λαμπες αλογονου οι λευκες σαν xenon μοιαζουν επισης εχουμε τις xenon kit με ballast και καλωδιωσεις και τελος εχουν βγει και οι led λαμπες ως η πιο νεα τεχνολογια.
Εσεις ποιες πιστευεται ότι αξιζουν από εμπειριες που εχετε η ακουσει από γνωστους σας.Επισης καλο είναι να βρουμε και μια value for Money  λυση για την αναβαθμιση των φωτων μας χωρις να σκασουμε πολλα χρηματα.

Σαν τα εργοστασιακα xenon δεν εχει τυπε.
Δεν τα αλλαζω με τιποτα. :S :S :S
 

sexybay

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
711
Κριτικές
10
Like
47
Πόντοι
606
Οτι μετατροπη και να κανεις θα εχεις θεμα με το ΚΤΕΟ
 

gepapa

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2015
Μηνύματα
55
Like
18
Πόντοι
0
Δεν θα έχεις κανένα θέμα σε τα ΚΤΕΟ αρκεί οι δέσμες να είναι σωστά ρυθμισμένες και να μην στραβώνεις τους απέναντι. Εχω aftermaket xenon και έχω περάσει ΚΤΕΟ 2 φορές τα τελευταία 4 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μαλιστά σκεφτόμουν να τα γυρίσω και εγώ σε LED!
 

makis406

Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2010
Μηνύματα
170
Like
73
Πόντοι
1
Εαν εχεις προτζεκτορες στα φωτα τοτε καλως,εαν δεν εχεις περνας ΚΤΕΟ διοτι απλα δεν δίνουν σημασια
 

MAD MAX(1)

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2005
Μηνύματα
709
Κριτικές
9
Like
367
Πόντοι
26
φοραω ΚΑΛΟ κ ακριβο ΧΕΝΟΝ kit.. δω κ χρονια. προσφατα ακουσα για τη νεα τεχνολογια LED.αγορασα λοιπον 2 επισης ακριβες λαμπες ΚΑΙΙΙΙΙ ΜΕΤΑ 2 Λεπτα ΤΙς ΕΒΓΑΛΑ!!!η διαφορα υπερ των ΧΕΝΟΝ  XAΩΔΗΣ!!!!!!!!
 

mitsmitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2018
Μηνύματα
122
Κριτικές
10
Like
826
Πόντοι
371
Αν και στο αμάξι έχω xenon (κανένα θέμα με κτεο δύο φορές) +1 από μένα, για led. Καίνε λιγότερο ρεύμα, κρατάνε πολύ, φωτίζουν τέλεια, αρκεί να είναι ποιοτικά=ακριβά.
 

coyote80

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
646
Κριτικές
2
Like
806
Πόντοι
86
Ειχα κι εγω θεμα στο αυτοκινητο με τη φωτεινοτητα,λογω θαμπωματος πιο πολυ.Ετυχε μια στουκα,αλλαξα και τα δυο φαναρια με ολοκαινουρια και η διαφορα ειναι μεγαλη!Ειχα παλια ξενον αλλα τα εβγαλα γιατι μου κανανε θαμπωμα στο φαναρτι εσωτερικα.Ισως λογω των θερμοκρασιων.Πλεον ειμαι με λαμπες αλογονου Mtec ιαπωνικες και για αλογονου ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Και η διαρκεια ζωης τους αρκετα μεγαλη.Πριν μια βδομαδα μου εκαψε μια μετα απο 3,5 - 4 χρονια.
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.279
Πόντοι
216
Τα περισσότερα από αυτά που συναντώ και έρχονται αντίθετα προς τα εμένα με τυφλώνουν.
Είναι επικίνδυνα και εφόσον δεν είναι εργοστασιακά και τοποθετούνται από τον κάθε μαστρομανώλη. Εφόσον δεν παρέχουν ασφάλεια καλώς και απαγορεύονται.
Άμεση αφαίρεση της άδειας κυκλοφορίας.

:shit:
 

bekatsas13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
144
Κριτικές
3
Like
198
Πόντοι
281
Αν και στο αμάξι έχω xenon (κανένα θέμα με κτεο δύο φορές) +1 από μένα, για led. Καίνε λιγότερο ρεύμα, κρατάνε πολύ, φωτίζουν τέλεια, αρκεί να είναι ποιοτικά=ακριβά.

Τα ξενον καίνε 35watt σε αντίθεση με τις εργοστασιακές λάμπες που καίνε 55watt. Είναι μύθος αυτο με τη κατανάλωση.

Εγω ξενον για παντα αλλα οχι οτι να ναι
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.148
Κριτικές
171
Like
20.204
Πόντοι
33.988
Εγω εβαλα απλα λαμπες  diamond vision philips
 
OP
OP
gavelos

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
Εγω εβαλα απλα λαμπες  diamond vision philips
οι χειρότερες λαμπες τυπε τις ειχα πριν στο αμαξι μου.μπορει να βγαζουν 5000 κελβιν και να φαινονται λευκες αλλα δεν φωτιζουν στο δρομο ειδικα σε ασφαλτο χωρις γραμμες λευκες ο φωτισμος είναι αθλιος βγαζουν 915 lumens ενώ τωρα εβαλα τις extreme vision και υπαρχει μεγαλη διαφορα.
 
OP
OP
gavelos

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
Σαν τα εργοστασιακα xenon δεν εχει τυπε.
Δεν τα αλλαζω με τιποτα. :S :S :S
και τα εργοστασιακα τυπε καποιας μαρκας θα είναι πολύ πιθανον και μη γνωστης.
εμενα οι εργοστασιακες που φοραγε το αμαξι μου ηταν κατι Philips απλες 4 ευρω η μια κοστιζαν και το αμαξι το ειχα αγορασει 25000.
 
OP
OP
gavelos

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
φοραω ΚΑΛΟ κ ακριβο ΧΕΝΟΝ kit.. δω κ χρονια. προσφατα ακουσα για τη νεα τεχνολογια LED.αγορασα λοιπον 2 επισης ακριβες λαμπες ΚΑΙΙΙΙΙ ΜΕΤΑ 2 Λεπτα ΤΙς ΕΒΓΑΛΑ!!!η διαφορα υπερ των ΧΕΝΟΝ  XAΩΔΗΣ!!!!!!!!
συμφωνω και εγω μαζι σου οι led δεν είναι και τοσο αποτελεσματικες οσο τα xenon.πολλοι από xenon εβαλαν led και ξαναγυρισαν παλι σε xenon γιατι δεν εμειναν ικανοποιημένοι με τις led.
 

coyote80

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
646
Κριτικές
2
Like
806
Πόντοι
86
οι χειρότερες λαμπες τυπε τις ειχα πριν στο αμαξι μου.μπορει να βγαζουν 5000 κελβιν και να φαινονται λευκες αλλα δεν φωτιζουν στο δρομο ειδικα σε ασφαλτο χωρις γραμμες λευκες ο φωτισμος είναι αθλιος βγαζουν 915 lumens ενώ τωρα εβαλα τις extreme vision και υπαρχει μεγαλη διαφορα.

Αυτες οι extreme vision τι χρωμα εχουν? Κιτρινιζουν?
 
OP
OP
gavelos

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
σε αλογονου λευκες αυτή τη στιγμη κορυφαιες είναι με τη σειρα
1.osram nightbraker lazer
2.philips racing vision
3.philips extreme vision
4.osram nightbraker unlimited
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom