Νέα

Ο άστεγος και χρεοκοπημένος Εμπουέ σκέφτεται την αυτοκτονία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mad_max
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 77
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

mad_max

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
12 Νοε 2005
Μηνύματα
1.004
Κριτικές
95
Like
4.677
Πόντοι
22.915
www.sport24.gr/football/diethnes-podosfairo/o-astegos-kai-xreokophmenos-empoye-skeftetai-thn-aytoktonia.5002126.html] Ο άστεγος και χρεοκοπημένος Εμπουέ σκέφτεται την αυτοκτονία[/url]

http://[URL unfurl="true"]www.sport24.gr/football/Turkey/SuperLig/article5002270.ece/BINARY/w620/eboue-galatasaray.jpg[/img[/URL]]


Δραματικές στιγμές βιώνει ο Εμανουέλ Εμπουέ, ο οποίος παρότι μόλις 34 ετών και με σπουδαία καριέρα σε Αγγλία και Τουρκία, αυτήν τη στιγμή είναι άστεγος, κρύβεται από αστυνομία και κλητήρες και παρακαλάει για μία δουλειά, όχι ως ποδοσφαιριστής πια.

Το χειρότερο όλων, όπως αποκαλύπτει στην "Daily Mirror", είναι οι σκέψεις που πολλές φορές διαπερνούν το μυαλό του και τον φέρνουν κοντά στην αυτοκτονία. "Μόνο ο Θεός μπορεί να με βοηθήσει. Μόνο Εκείνος μπορεί να βοηθήσει να φύγουν αυτές οι σκέψεις από τον μυαλό μου", δηλώνει ο άλλοτε διεθνής με την Ακτή Ελεφαντοστού.

Αιτία των βασάνων του το διαζύγιο που πήρε με τη σύζυγό του, Ορελί, το οποίο βγήκε εις βάρος του και με δικαστική απόφαση έχασε όλη την περιουσία του. Τα χρήματα, τα πολυτελή αυτοκίνητα, ακόμα και η βίλα στο Βόρειο Λονδίνο πρέπει να μεταβιβαστεί στη σύζυγό του, η οποία ανέλαβε και την επιμέλεια των τριών παιδιών τους.

Ο 34χρονος αμυντικός, όμως, αρνείται να φύγει από το σπίτι του: "Δεν έχω τα χρήματα να συνεχίσω να έχω δικηγόρο ή νομικό εκπρόσωπο. Βρίσκομαι στο σπίτι και φοβάμαι, επειδή δεν ξέρω τι ώρα θα έρθει η αστυνομία. Μερικές φορές σβήνω τα φώτα, επειδή δεν θέλω ο κόσμος να ξέρει ότι είμαι μέσα. Βάζω τα πάντα πίσω από την πόρτα. Στο ίδιο το σπίτι μου. Υπέφερα για να αγοράσω το σπίτι μου, αλλά τώρα φοβάμαι. Δεν πρόκειται να πουλήσω τα ρούχα μου ή να πουλήσω ό,τι έχω. Θα παλέψω μέχρι τέλους, επειδή δεν είναι δίκαιο".

Στο τέλος του 2016 έχασε τον παππού του που τον μεγάλωσε, τον Αμαντού Μπερτέν, και ένα από τα έντεκα αδέρφια του, τον Εντρί Σερζ, σε τροχαίο με μοτοσυκλέτα. Μάλιστα, εκείνη την περίοδο τελούσε υπό τιμωρία από τη FIFA, διότι δεν κατέβαλε 1.000.000 ευρώ στον πρώην ατζέντη του. Όταν εξέτισε την ποινή του, το φετινό καλοκαίρι, ο Λομανά Λουά Λούα τον προσκάλεσε στο πρωτάθλημα της κατεχόμενης Κύπρου. Αν και ταξίδεψε μέχρι τη Λάρνακα, δεν υπέγραψε με την Τουρκ Οτζαγί, διότι "κόπηκε" στα ιατρικά κι έκτοτε δεν έχει ομάδα.

"Κοιτάζω πίσω και λέω 'Εμανουέλ, υπήρξες πολύ αφελής. Γιατί δεν το σκεφτόσουν από πριν;' Είναι πολύ δύσκολο. Πολύ, πολύ δύσκολο. Τα χρήματα που έβγαζα, τα έστελνα στη γυναίκα μου για τα παιδιά μας. Στην Τουρκία έβγαλα 8.000.000 ευρώ. Έστειλα τα 7.000.000 πίσω στο σπίτι. Ό,τι μου έλεγε να υπογράψω, το υπέγραφα. Είναι η γυναίκα μου. Τα προβλήματα με τη FIFA ήταν εξαιτίας των ανθρώπων που με συμβούλευαν. Άνθρωποι που υποτίθεται ότι θα νοιάζονταν, όμως εξαιτίας τους η FIFA με τιμώρησε".

Από τη δικαστική απόφαση μεταβίβασης της κυριότητας του σπιτιού πέρασαν τρεις εβδομάδες, ωστόσο ο Εμπουέ δεν έχει μετακινηθεί ακόμα. Από τα 8.000.000 ευρώ της Τουρκίας και τις 5.000.000 λίρες ανά χρόνο που έπαιρνε στην Άρσεναλ δεν έχει μείνει τίποτα και γι' αυτό πολλές φορές μένει στο σπίτι της "αδερφής" του, όπως την αποκαλεί, Γιασμίν Ραζάκ.

"Το σπίτι της το λέω 'καταφύγιο'. Μπορώ να κρυφτώ εκεί. Έχει παιδιά και δεν θέλω να ενοχλώ, γι' αυτό κοιμάμαι στο πάτωμα του σαλονιού", εξηγεί.

Τα δικά του παιδιά, τη 14χρονη Κλάρα, ητ 12χρονη Μαέβα και τον 9χρονο Ματίς που βρίσκεται στις ακαδημίες της Άρσεναλ, έχει να τα δει πολλούς μήνες και να τα ακούσει δύο. "Τα κορίτσια έχουν κινητό και μιλάγαμε, αλλά έχουν να με πάρουν τηλέφωνο από τον Οκτώβριο".

Αντιθέτως, ο ίδιος δεν έχει ορισμένες βασικές συσκευές της σύγχρονης ζωής, όπως το πλυντήριο: "Κάθε μέρα, πλένω τα τζιν, τα ρούχα μου, όλα. Τα χέρια μου είναι σκληρά. σαν να εργάζομαι σε φάρμα. Ευχαριστώ τη γιαγιά μου που με έμαθε να πλένω, να μαγειρεύω, να καθαρίζω όσο ήμουν μικρός. Συνεχίζω να ευχαριστώ τον Θεό. Έχω τη ζωή μου. Δεν θα ήθελα να συμβεί αυτό που συνέβη. Δεν το εύχομαι σε κανέναν".

Κάποιοι παίκτες της εποχής του τον βοηθάνε στην κατάσταση που βρίσκεται, όπως ο Λουά Λουά, κάποιοι άλλοι του κάνουν κακό, έστω και άθελά τους, όπως ο Τιερί Ανρί: "Όταν βλέπω τον Τιερί, αισθάνομαι χαρά για εκείνον, αλλά ντρέπομαι για την κατάστασή μου. Όταν βλέπω φίλους στην τηλεόραση με τους οποίους έπαιξα μαζί ή ως αντίπαλος, λέω στον εαυτό μου 'θα έπρεπε να είμαι ακόμα εκεί'. Είναι δύσκολο να τους βλέπω".

Η επιστροφή στα γήπεδα ως ποδοσφαιριστής μοιάζει αδύνατη για τον Εμπουέ, μετά από αυτά τα καταστροφικά δύο χρόνια, ωστόσο ο ίδιος ζητάει μία ευκαιρία στον χώρο του ποδοσφαίρου, έστω και από άλλο πόστο.

"Θα δεχόμουν βοήθεια από παντού, αλλά έαν ο προηγούμενος σύλλογός μου (σ.σ. εννοεί την Άρσεναλ) θέλει να με βοηθήσει, τότε θα ήμουν πολύ, πολύ χαρούμενος. Ίσως μπορώ να βοηθήσω τους νεαρούς; Ο σύνδεσμος ποδοσφαιριστών της Αγγλίας με βοήθησε όταν είχα προβλήματα με τον ατζέντη μου. Εάν μου έδιναν μια δουλειά, ακόμα κι αν δεν ήταν μεγάλη, μεγάλη δουλειά... Ίσως να δω κάποιους ανθρώπους μου έπαιξα μαζί ή ως αντίπαλος και να αισθανθώ ντροπή. Αλλά θα συνηθίσω".

Η συνέντευξη του Εμπουέ, πάντως, είχε θετικό αντίκτυπο, αφού σύμφωνα με τουρκικά ΜΜΕ, μία άλλη πρώην ομάδα του, η Γαλατάσαραϊ, μέσω του Φατίχ Τερίμ, [url=http://[URL unfurl="true"]www.sport24.gr/football/Turkey/SuperLig/o-terim-prosefere-doyleia-ston-empoye.5002296.html]του[/URL] προσέφεραν δουλειά στον σύλλογο.[/url]



 

Nekrothaftis4

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2017
Μηνύματα
954
Like
79
Πόντοι
6
8.000.000 εκατομμυρια ευρω στην τουρκια και 5.000.000 εκατομμυρια λιρες καθε χρονο στην αρσεναλ και μεις καθομαστε και ακουμε της μαλακιες του.Δε γαμιεσαι λεω γω ρε εμπουε και τραβα να αυτοκτονησεις σταρχηδια μας οταν εδω στο ελλαδισταν αλλοι πρεπει να ζησουν με 350 ευρω συνταξη και με 400 ευρω μισθο.
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.576
Like
14.309
Πόντοι
3.656
8.000.000 εκατομμυρια ευρω στην τουρκια και 5.000.000 εκατομμυρια λιρες καθε χρονο στην αρσεναλ και μεις καθομαστε και ακουμε της μαλακιες του.Δε γαμιεσαι λεω γω ρε εμπουε και τραβα να αυτοκτονησεις σταρχηδια μας οταν εδω στο ελλαδισταν αλλοι πρεπει να ζησουν με 350 ευρω συνταξη και με 400 ευρω μισθο.


του εφαγε τα λεφτα η γυναικα του τυπε    :S :S :S
ελλεϊνιδα θα ηταν   :S :S :S
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.576
Like
14.309
Πόντοι
3.656


τυποι μπορει αμα θελει να ερθει να πει τα καλαντα στον παυλοπουλο να τα κονομησει    :headbaning1: :headbaning1: :headbaning1:
 

speedo 17

Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2017
Μηνύματα
70
Like
80
Πόντοι
0
δεν ειναι ο μονος που κλαιγετε μετα που εφαγε τα φραγκα και μιλαμε για πολλα λεφτα και μετα κανουμε ερανους φιλικα για να τους βοηθησουμε και οοταν επαιζαν δεν εδιναν σημασια στον κοσμο που πηγαινε να τους δει.μετα απο τα καζινο και τις καταχρησεις που τους αφησαν στον ασσο ζητανε να τπυς λυπηθουμε.
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.102
Κριτικές
3
Like
1.326
Πόντοι
496
τυποι μπορει αμα θελει να ερθει να πει τα καλαντα στον παυλοπουλο να τα κονομησει    :headbaning1: :headbaning1: :headbaning1:
Τυπε άλλο ένα θρεντ που περιμένει τις παντα σοβαρές σου τοποθετησεις :grin: :headbaning2:
 

bekatsas13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
144
Κριτικές
3
Like
198
Πόντοι
281
Δημοσιογραφική σχολή tukolou
Τι άστεγος ρε μπαγλαμαδες αφου λεει δεν ανοίγει τη πορτα στο σπιτι που πήρε με κοπο= καμία βίλλα με πισίνα που θα έκανε κοκα πάρτυ με πουτανάκια
Πολύ κλάμα ρίχνουν τα δημοσιογραφακια επαγγελματίες ψεύτες
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.576
Like
14.309
Πόντοι
3.656
Δημοσιογραφική σχολή tukolou
Τι άστεγος ρε μπαγλαμαδες αφου λεει δεν ανοίγει τη πορτα στο σπιτι που πήρε με κοπο= καμία βίλλα με πισίνα που θα έκανε κοκα πάρτυ με πουτανάκια
Πολύ κλάμα ρίχνουν τα δημοσιογραφακια επαγγελματίες ψεύτες


τυπε μπορει να μην ανοιγει την πορτα γιατι χαλασαν οι μεντεσεδες που δεν ειχε λεφτα να τους φτιαξει    :S :S :S
 

bekatsas13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
144
Κριτικές
3
Like
198
Πόντοι
281
τυπε μπορει να μην ανοιγει την πορτα γιατι χαλασαν οι μεντεσεδες που δεν ειχε λεφτα να τους φτιαξει    :S :S :S

Η έχει μαστουρωσει απο τη κοκα και δε τη βρίσκει
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.598
Πόντοι
2.606


www.sport24.gr/football/diethnes-podosfairo/o-astegos-kai-xreokophmenos-empoye-skeftetai-thn-aytoktonia.5002126.html] Ο άστεγος και χρεοκοπημένος Εμπουέ σκέφτεται την αυτοκτονία[/url]

http://[URL unfurl="true"]www.sport24.gr/football/Turkey/SuperLig/article5002270.ece/BINARY/w620/eboue-galatasaray.jpg[/img[/URL]]


[/quote]

Στηριζουμε αυτοκτονια Εμπουε. :S :S :S

[img]https://listverse.com/wp-content/uploads/2014/07/0130.jpg
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.693
Πόντοι
606
του εφαγε τα λεφτα η γυναικα του τυπε    :S :S :S
ελλεϊνιδα θα ηταν   :S :S :S

Βελγίδα είναι,και εννοείται λευκή.Μη δουν μαύρη ψωλή εκεί πάνω,τρελαίνονται.

url
 

Τσάρκας4

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.397
Like
661
Πόντοι
96
Πήγε στη κατεχόμενη Κύπρο , καλά να πάθει!Οι Τσιπροαναστασιάδηδες κάνουν τα στραβά μάτια και αναγνωρίζεται έμμεσα το ψευτοκράτος!Ουστ! :s&m_3:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom