Νέα

Toyota corolla 1.6 vs Fiat Tipo cedan 1.6

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Κούλης Χρυσός
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 58
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.093
Κριτικές
19
Like
6.922
Πόντοι
3.346
συγκριση των δυο αυτων αυτοκινητων που ανηκουν στη μεσαια κατηγορια

διαφορες ως προς τα χαρακτηριστικα την τιμη την ποιοτητα τον κινητηρα και τα εξτρα

 
OP
OP
Κούλης Χρυσός

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.093
Κριτικές
19
Like
6.922
Πόντοι
3.346
σχεδιαση και εσωτερικο toyota corolla
 

Συνημμένα

  • Toyota_Auris_1.6_Life+_Cockpit.JPG
    Toyota_Auris_1.6_Life+_Cockpit.JPG
    25 KB · Εμφανίσεις: 45
  • exterior-3.jpg
    exterior-3.jpg
    69,2 KB · Εμφανίσεις: 38
OP
OP
Κούλης Χρυσός

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.093
Κριτικές
19
Like
6.922
Πόντοι
3.346
σχεδιαση εσωτερικο fiat tipo cedan
 

Συνημμένα

  • maxresdefault.jpg
    maxresdefault.jpg
    170,4 KB · Εμφανίσεις: 47
  • fiat-tipo-sedan-easy-95--15051408.jpg
    fiat-tipo-sedan-easy-95--15051408.jpg
    90,2 KB · Εμφανίσεις: 55

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316

Yuma

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.125
Like
42
Πόντοι
16
TOYOTA COROLLA #1

Δέν γίνεται κάν σύγκριση μέ αύτα τά δύο.

Γενικά πάρε όποιο ΤΟΥΟΤΑ θές καί πές άντίο στά προβλήματα σου.
 

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
συγκριση των δυο αυτων αυτοκινητων που ανηκουν στη μεσαια κατηγορια

διαφορες ως προς τα χαρακτηριστικα την τιμη την ποιοτητα τον κινητηρα και τα εξτρα
σε οδηγικη συμπεριφορα κερδιζει το tipo εχω οδηγησει το corolla και μου φανηκε πολύ χλιαρο αυτοκινητο.ας μην τα πολυλογω από τα δυο αυτοκίνητα που αναφερες θα σου προτεινα να παρεις το corolla  λογω αξιοπιστίας και οικονομιας καυσιμου.μην νομιζεις ότι με 132 ιππους θα εχεις καλες επιδοσεις γιατι πρωτον το αμαξι ζυγιζει 1250 κιλα και δευτερον εχει μικρη ροπη 16/4400 οποτε σε ρεπριζ θα χωλενει.
σε αυτή τη κατηγορια θα σου προτεινα να κοιτάξεις το ford focus τουρμπατο αξιοπιστο και με πολλαπλους συνδέσμους ανεξαρτητος πισω αξονας και το Opel astra ποιοτηκοτατο με ωραιο design μεσα εξω.
 
OP
OP
Κούλης Χρυσός

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.093
Κριτικές
19
Like
6.922
Πόντοι
3.346
σε οδηγικη συμπεριφορα κερδιζει το tipo εχω οδηγησει το corolla και μου φανηκε πολύ χλιαρο αυτοκινητο.ας μην τα πολυλογω από τα δυο αυτοκίνητα που αναφερες θα σου προτεινα να παρεις το corolla  λογω αξιοπιστίας και οικονομιας καυσιμου.μην νομιζεις ότι με 132 ιππους θα εχεις καλες επιδοσεις γιατι πρωτον το αμαξι ζυγιζει 1250 κιλα και δευτερον εχει μικρη ροπη 16/4400 οποτε σε ρεπριζ θα χωλενει.
σε αυτή τη κατηγορια θα σου προτεινα να κοιτάξεις το ford focus τουρμπατο αξιοπιστο και με πολλαπλους συνδέσμους ανεξαρτητος πισω αξονας και το Opel astra ποιοτηκοτατο με ωραιο design μεσα εξω.


αγορασα το fiat tipo πριν 3 μηνες απλα θελω να το αξιολογησω σε σχεση με το corolla που πιστευω οτι ειναι το top στην κατηγορια του
 

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
αγορασα το fiat tipo πριν 3 μηνες απλα θελω να το αξιολογησω σε σχεση με το corolla που πιστευω οτι ειναι το top στην κατηγορια του
σε οδηγικη συμπεριφορα το tipo είναι καλυτερο από το corolla.τωρα σε ποιοτητα υλικων είναι παρομοια και το corolla κερδιζει το tipo μονο σε αξιοπιστια και καταναλωση καυσιμου.
Top στη κατηγορια είναι focus golf και στα Premium a class a3 v40
 
OP
OP
Κούλης Χρυσός

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.093
Κριτικές
19
Like
6.922
Πόντοι
3.346
σε οδηγικη συμπεριφορα το tipo είναι καλυτερο από το corolla.τωρα σε ποιοτητα υλικων είναι παρομοια και το corolla κερδιζει το tipo μονο σε αξιοπιστια και καταναλωση καυσιμου.
Top στη κατηγορια είναι focus golf και στα Premium a class a3 v40

:hi:

το mercedez a class ειναι το καλυτερο πιστευω αλλα και με το tipo που πηρα ευχαριστημενος ειμαι
εχει πολυ καλη οδιγικη συμπεριφορα

το εσωτερικο το αλλαξαν πλεον στα νεα μοντελα fiat μοιαζουν με alfa romeo τα περισσοτερα fiat στο εσωτερικο τους
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.301
Πόντοι
6.955
Είναι ανόμοια μοντέλα που απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό. Το corolla θα το πάρει ο συντηρητικός οδηγός που ενδιαφέρεται για αξιοπιστία και απλότητα. Το FIAT θα το αγοράσει αυτός που απλά δεν έχει τα χρήματα να αποκτήσει κάτι καλύτερο. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό διότι σε value for money μπορεί το ιταλικό να υπερέχει, πόσο μάλλον στίς μέρες μας που τα καινούργια αυτοκίνητα χάνουν γρήγορα την αξία τους. Ενημερωτικά, οι ιταλοί συνεργάζονται με γιαπωνέζους μηχανικούς στον ποιοτικό έλεγχο και έχουν βελτιώσει την ποιότητα κατασκευής τους.
Εμαθα να οδηγάω σε TEMPRA.
 

sanexxx69

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2012
Μηνύματα
2.090
Κριτικές
24
Like
594
Πόντοι
326
Για το ειδος που κοιτας , φανταζομαι δεν σε ενδιαφερουν επιδοσεις κτλ.
Εχουν περασει απο τα χερια μου πολλα αμαξια
Δεν ξερω ποσο εχει το καθε ενα αλλα λογικα το ΤΟΥΟΤΑ πρεπει να κοστιζει περισσοτερο
ως αξιοπιστια ναι κοιτας τον Ιαπωνα. Βεβαια μιλαμε για καινουργια αμαξια, αν εχεις σκοπο να το κρατησεις 5 χρονια και να το στειλεις δεν εχει σημασια η αξιοπιστια γιατι εως τοτε κανενα δεν θα σου βγαλει ζημια
Το + για τον ιαπωνα ειναι η αξια μεταπωλησης
Το + για το φιατ ειναι οτι αν παθει κατι πας στο "περιπτερο" που λεει ο λογος και αγοραζεις αντ/κα ευκολα γρηγορα και πολυ φθηνα
Εξαρταται για ποσα χρονια βλεπεις να το κρατας.
Αν θες αμαξι να το παρεις και να το κρατησεις μεχρι να χαλασει παρε τον γιαπωνεζο αν θες για 5-7 χρονια παρε αυτο που σ'αρεσει στο ματι εσενα χωρις να ακους κανεναν
 
OP
OP
Κούλης Χρυσός

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.093
Κριτικές
19
Like
6.922
Πόντοι
3.346
Είναι ανόμοια μοντέλα που απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό. Το corolla θα το πάρει ο συντηρητικός οδηγός που ενδιαφέρεται για αξιοπιστία και απλότητα. Το FIAT θα το αγοράσει αυτός που απλά δεν έχει τα χρήματα να αποκτήσει κάτι καλύτερο. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό διότι σε value for money μπορεί το ιταλικό να υπερέχει, πόσο μάλλον στίς μέρες μας που τα καινούργια αυτοκίνητα χάνουν γρήγορα την αξία τους. Ενημερωτικά, οι ιταλοί συνεργάζονται με γιαπωνέζους μηχανικούς στον ποιοτικό έλεγχο και έχουν βελτιώσει την ποιότητα κατασκευής τους.
Εμαθα να οδηγάω σε TEMPRA.

:hi:

οι λογοι που επελεξα το fiat tipo ειναι καθαρα οικονομικοι τα εξτρα του αυτοκινητου με την τιμη αγορας του το καθιστα value for money επιλογη

σαφως και τα αλλα μοντελα ειναι ανωτερα σε καποια πραγματα αλλα και το fiat tipo εχει καλη ποιοτητα για την τιμη αγορας του
 
OP
OP
Κούλης Χρυσός

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.093
Κριτικές
19
Like
6.922
Πόντοι
3.346
Για το ειδος που κοιτας , φανταζομαι δεν σε ενδιαφερουν επιδοσεις κτλ.
Εχουν περασει απο τα χερια μου πολλα αμαξια
Δεν ξερω ποσο εχει το καθε ενα αλλα λογικα το ΤΟΥΟΤΑ πρεπει να κοστιζει περισσοτερο
ως αξιοπιστια ναι κοιτας τον Ιαπωνα. Βεβαια μιλαμε για καινουργια αμαξια, αν εχεις σκοπο να το κρατησεις 5 χρονια και να το στειλεις δεν εχει σημασια η αξιοπιστια γιατι εως τοτε κανενα δεν θα σου βγαλει ζημια
Το + για τον ιαπωνα ειναι η αξια μεταπωλησης
Το + για το φιατ ειναι οτι αν παθει κατι πας στο "περιπτερο" που λεει ο λογος και αγοραζεις αντ/κα ευκολα γρηγορα και πολυ φθηνα
Εξαρταται για ποσα χρονια βλεπεις να το κρατας.
Αν θες αμαξι να το παρεις και να το κρατησεις μεχρι να χαλασει παρε τον γιαπωνεζο αν θες για 5-7 χρονια παρε αυτο που σ'αρεσει στο ματι εσενα χωρις να ακους κανεναν

:hi:
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
σε σχεση με το φοκους,ποια η διαφορα τιμης;
 
OP
OP
Κούλης Χρυσός

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.093
Κριτικές
19
Like
6.922
Πόντοι
3.346

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
ειμαι κι εγω σε διαδικασια αγορας αλλα δεν ξερω τι σκατα να παρω.απο τη μια σκεφτομαι να παρω το ford kuga,απο την αλλη σκεφτομαι κανενα 1600αρι.
 
OP
OP
Κούλης Χρυσός

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.093
Κριτικές
19
Like
6.922
Πόντοι
3.346
ειμαι κι εγω σε διαδικασια αγορας αλλα δεν ξερω τι σκατα να παρω.απο τη μια σκεφτομαι να παρω το ford kuga,απο την αλλη σκεφτομαι κανενα 1600αρι.

ψαχνεις απο οσο καταλαβα κατι σε πολυμορφικο σκαφος;

το προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα ηταν κουπε 3θυρο και τωρα που αγορασα το tipo το πηρα γιατι ηθελα cedan σκαφος
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
στην πραγματικοτητα δεν ξερω τι ψαχνω...το κουγκα μ αρεσει εμφανισιακα αλλα δεν ξερω πως παει στο δρομο.στη δουλεια εχω ενα καινουριο φοκους 1,5 ντιζελ το οποιο ειναι αψογο μεχρι στιγμης.ειμαι ψιλομπερδεμενος.
 

mad_max

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
12 Νοε 2005
Μηνύματα
1.004
Κριτικές
96
Like
4.731
Πόντοι
22.915
Αυτή τη περίοδο υπάρχει σε πολύ καλή τιμή (προσφορά) η Giulietta (κάτω απο 20000€) που οδηγηκά είναι ότι καλύτερο έχει η κατηγορία. Μαζί με το 308, αλλά αυτό ανεβαίνει τιμολογιακά.
 
OP
OP
Κούλης Χρυσός

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.093
Κριτικές
19
Like
6.922
Πόντοι
3.346
στην πραγματικοτητα δεν ξερω τι ψαχνω...το κουγκα μ αρεσει εμφανισιακα αλλα δεν ξερω πως παει στο δρομο.στη δουλεια εχω ενα καινουριο φοκους 1,5 ντιζελ το οποιο ειναι αψογο μεχρι στιγμης.ειμαι ψιλομπερδεμενος.

ψαξου αρκετα κανε καλη ερευνα αγορας οποια νεα μοντελα σου αρεσουν παρε προσφορα απο τις αντιπροσωπειες και οποσδηποτε θα κανεις και test drive ωστε να εχεις ολοκληρωμενη εικονα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom